Jak hostit web: Kompletní průvodce pro začátečníky

Hosting webu jednoduše znamená zajistit, aby váš web byl přístupný na webu (WWW). To se obvykle provádí jedním ze dvou způsobů. Za hosting můžete platit u poskytovatele služeb nebo ho můžete hostit sami na svém vlastním serveru – v tomto článku se podíváme na obě metody..


Jak webhosting fungujeJak funguje webhosting – Soubory webových stránek – například HTML, obrázky, videa, jsou ukládány na serverech připojených k Internetu. Pokud uživatelé chtějí navštívit váš web, zadají adresu vašeho webu do svého prohlížeče a počítač se poté připojí k vašemu serveru. Vaše webové stránky pak budou uživatelům doručeny prostřednictvím internetového prohlížeče.

Rychlé odkazy

Jak hostit web pomocí poskytovatele hostingu

Použití poskytovatele služeb je nejjednodušší způsob hostování webových stránek. Můžete zaplatit malý měsíční poplatek a spoléhat se na poskytovatele služeb, který se postará o veškeré vybavení, infrastrukturu a další související potřeby.

Výhody hostování s poskytovatelem služeb

 • Obvykle levnější
 • Podpora je často snadno dostupná
 • Není nutná údržba hardwaru
 • Vyšší spolehlivost

Nevýhody hostování s poskytovatelem služeb

 • Mohou to být některá omezení služeb
 • Méně možností v hostitelských lokalitách

Zde jsou kroky k hostování webové stránky s poskytovatelem hostitelských služeb.

5 jednoduchých kroků k hostování webových stránekZde jsou kroky k hostování webové stránky s poskytovatelem hostitelských služeb.

1. Rozhodněte se, jaký typ webových stránek stavíte

Existují dva hlavní typy webových stránek; statický a dynamický.

Jednoduché statické weby lze vytvořit pomocí aplikace „Co vidíte, je to, co získáte“ (WYSIWYG) a poté převést na hostitelský účet..

Dynamické weby jsou hlavně řízeny aplikacemi a využívají skripty, databáze a další nástroje pro generování některých částí webu za běhu. WordPress a Joomla jsou příklady běžných aplikací Content Management System (CMS), které jsou dnes populární. Pro webové stránky elektronického obchodu se používají i jiné, například Magento a PrestaShop.

Váš výběr hostitele webu závisí na typu webu, který vytváříte. Pro jednoduchý statický web by stačil rozpočtový webový hostitel, jako je Hostinger (0,99 $ / měsíc); zatímco dynamické weby budou vyžadovat více serverových zdrojů.

2. Porovnejte typy webhostingu

Stejně jako existuje mnoho různých kategorií aut, hosting webových stránek také přichází v různých příchutích. Například sdílený hosting je nejlevnější a nejsnadněji spravovatelný – podobá se kompaktním vozům na světě.

Jak se typ webhostingu zvětšuje, zvyšuje se také náklady a často i složitost správy hostovacího účtu. Například při hostování VPS byste museli spravovat nejen podrobnosti hostování, ale také prostředí, ve kterém je hostováno.

Tři typy webhostingu

Stručně řečeno, nejběžnější typy hostingu jsou

 • Sdílený hosting
 • VPS / Cloud hosting
 • Dedikovaný serverový hosting

WordPress? Prestashop? Magento? WooCommerce Hosting?

Je důležité vědět, že webové aplikace a webhosting nejsou totéž. Někteří weboví hostitelé nabízejí plány, jako je WordPress Hosting, PrestaShop Hosting, WooCommerce Hosting atd. Nejedná se o skutečné typy hostingu, ale o přilákání laiků, kteří nemusí znát skutečné podmínky webhostingu. Tento hosting nabízí pouze lákat uživatele se jmény populárních webových aplikací.

Například mnoho lidí nemusí znát rozdíl v typech hostování, ale mnozí rozpoznají výraz „WordPress“..

Typ webhostingu, který budete potřebovat, je obvykle definován:

 1. Objem provozu, který na svém webu očekáváte, nebo
 2. Jakékoli konkrétní potřeby vašeho webu mohou mít.

Většina webových stránek, které právě začínají, bude obvykle mít malý objem provozu (tj. Málo návštěvníků) a účty sdíleného hostingu budou pro ně v pořádku. Většina sdílených účtů bude také dodávána s instalačními programy (jako je Softaculous). Chcete-li však zajistit, aby byly splněny vaše potřeby, zeptejte se hostitele, zda lze požadovanou aplikaci nainstalovat na účet, na který se díváte..

Sdílený vs VPS / Cloud vs dedikovaný hosting

Pokud jde o výkon a správu, každý typ webhostingu má také své vlastní klady a zápory, takže si podle toho vyberte své.

Jak funguje sdílený hostingSdílený hosting je často levný a snadno se ovládá, ale nepřichází s pokročilými ovládacími prvky a není schopen zvládnout velké objemy provozu. Sdílené hostingové služby můžete získat z A2 Hosting, Hostinger, InMotion HostingJak funguje vps hostingVPS / Cloud Hosting je dražší a velmi univerzální. Uživatelé si na tyto účty mohou nainstalovat téměř vše, co budou potřebovat, a budou schopni zvládnout různé objemy provozu v závislosti na tom, kolik zdrojů jsou placeny. Hostingové služby VPS nebo Cloud můžete získat z Digital Ocean, Interserver, SiteGround.Jak funguje vyhrazený hostingDedikované servery jsou nejsložitější a nejnákladnější. Jsou velmi výkonní a správci je mohou spravovat až na úroveň hardwaru. AltusHost, InMotion Hosting a TMD Hosting poskytují specializované hostingové služby.

3. Vyberte a zakupte si webhostingový plán

I v rámci typů hostingu mají poskytovatelé služeb často k dispozici celou řadu plánů. Klíčový rozdíl v těchto plánech často spočívá v množství zdrojů, které každý dostane. Čím více zdrojů má váš web, tím více návštěvníků dokáže zpracovat.

Pokud jde o zdroje webhostingu, máme na mysli tři základní položky – procesor (CPU), paměť (RAM) a úložiště (HDD nebo SSD). Ty však vždy nepřekládají dobrý výkon webového hostitele.

V minulosti neexistoval snadný způsob, jak posoudit výkon webového hostitele. Většina uživatelů se musela spoléhat na recenze, které bohužel obvykle pořizují pouze snímky výkonu hostitele a zřídka to aktualizují. Chcete-li tento problém překonat, zkuste použít server HostScore, web, který průběžně hodnotí výkon webových hostitelů na základě probíhajícího sběru dat. To znamená, že jejich hodnocení výkonu hostitele webu je mnohem přesnější.

Také si dávejte pozor na funkce s přidanou hodnotou, jako je bezplatný SSL, doménové jméno, reklamní kredity, zahrnutý tvůrce webových stránek nebo jiné položky, které vám mohou pomoci při vytváření nebo uvádění vašich stránek na trh..

hostování vašich webových stránek na A2Někteří weboví hostitelé také nabízejí další výhody na dražších plánech, jako jsou speciální optimalizace nebo vylepšení. Dobrým příkladem jsou sdílené hostingové plány na A2 Hosting. Nejdražší plán v této řadě přichází 20x „Turbo“ rychlosti.Obvykle hned po zakoupení webového hostitele obdržíte uvítací e-mail s podrobnostmi o přihlašovacím pověření a jmenném serveru. Udržujte tento e-mail v bezpečí – budete potřebovat informace ke konfiguraci vaší domény a přihlášení k ovládacímu panelu serveru. Snímek obrazovky zobrazující můj uvítací e-mail od hostitele.

Po testování a přezkoumání více než 60 hostingových služeb v minulosti jsem byl schopen zúžit některé nejlepší možnosti hostování pro různé případy použití.

Web Host pro nováčky / jednoduché webové stránky

 • Hosting A2 (registrace za 3,92 $ / měsíc)
 • Hostinger (registrace za $ 0,99 / mo)
 • GreenGeeks (registrace za 2,95 $ / mo)

Webový hostitel pro firmy / rostoucí webové stránky

 • Hosting InMotion (registrace za 3,99 $ / měsíc)
 • Interserver (registrace za $ 4 / mo)
 • SiteGround (registrace na $ 3,95 / mo)

Web Host pro vývojáře / pokročilé uživatele

 • Kinsta (registrace za $ 30 / mo)
 • LiquidWeb (registrace za 29 $ / měsíc)

4. Nákup domény a plánu

Tam, kde je váš webový hosting skutečným místem, na kterém soubory vašich webových stránek sedí, potřebujete doménové jméno, aby k němu mohli uživatelé přistupovat. Název domény funguje jako vaše adresa na WWW. Stejně jako skutečné adresy, každá je jedinečná.

Mnoho webhostingových plánů dnes přijde s volným názvem domény, takže se ujistěte, zda je to použitelné s webhostingem, který chcete koupit. Pokud ano, můžete se postarat o doménové jméno ve stejnou dobu, kdy platíte za svůj webhostingový plán.

Pokud ne, budete si muset koupit doménové jméno samostatně. To lze provést buď ze stejného místa, kde jste zakoupili hostingový plán, nebo od jiného poskytovatele služeb. Pokud potřebujete koupit doménové jméno samostatně, vřele doporučujeme hledat jinde.

Názvy domén nejsou položky s pevnou cenou a často se prodávají. Někteří poskytovatelé často nabízejí levný prodej doménových jmen a pokud budete mít štěstí, můžete si jeden vyzvednout a ukrást. Například Namecheap měl často nabízená doménová jména až s 98% slevou.

Výjimkou je, pokud jste vlastníkem stránek poprvé. V takovém případě může nákup domény a hosting od stejného poskytovatele služeb usnadnit práci s začátečníky.

5. Přesuňte / vytvořte svůj web na server

Jakmile bude vaše doménové jméno a webhostingový plán připraven, je čas na migraci. Migrace stránek může být složitá, takže pokud to děláte poprvé, požádejte o pomoc svého nového hostitele. Někteří poskytovatelé hostingových služeb nabízejí bezplatnou migraci stránek.

Přenos webových stránek InMotionChcete-li zahájit přenos webu na serveru InMotion Hosting, přihlaste se k dashboardu AMP > Operace s účtem > Žádost o převod z webu. .

Pokud jste svůj web vytvořili lokálně (na svém vlastním počítači), jednoduše přenesete naše soubory na svůj webový server. Chcete-li to provést, můžete buď využít Správce souborů na ovládacím panelu webhostingu, nebo provést přenos pomocí FTP klienta.

Proces je podobný kopírování souborů z jednoho místa na druhé na vašem počítači.

Jak hostit web lokálně

Místní provoz webů znamená, že v podstatě používáte vlastní polohu k nastavení webového serveru od nuly. To znamená, že jste zodpovědní za vše od hardwaru a softwaru až po zajištění šířky pásma a další potřeby infrastruktury.

Výhody vlastního hostování

 • Extrémní kontrola nad hostitelským prostředím
 • Potenciál pro rychlejší dobu obratu služby
 • Váš výběr poskytovatelů vybavení a služeb

Nevýhody vlastního hostování

 • Může to být velmi drahé
 • V obytném prostředí to není vždy možné

Upozornění: Lokální hosting webových serverů je složitý a může být velmi drahý. Často je také méně spolehlivá než hosting s poskytovatelem služeb.

1. Vyberte Zařízení a software

Základní serverový hardware může být velmi podobný hardwaru vašeho PC s malými rozdíly. Ve skutečnosti byste si mohli vzít svůj vlastní počítač (nebo dokonce notebook) a přeměnit jej na domácí webový server, pokud byste opravdu chtěli.

Klíčový rozdíl spočívá v tom, jak spolehlivý chcete, aby váš webový server byl, a objemu návštěvníků, který dokáže zpracovat. Stejně jako u poskytovatelů služeb budete muset dávat pozor na procesor, paměť a úložný prostor.

Pokud se rozhodnete pro špičkové serverové vybavení, jako je rackový server, budete také muset zajistit splnění specializovaných potřeb tohoto zařízení. To zahrnuje v prostoru, chlazení a energii.

hosting webových stránek na vašem vlastním serveruUkázka serveru HP SMB (zdroj)

Pokud potřebujete, aby byla služba spolehlivější, musíte také zvážit nadbytečnost hardwaru. Například spuštění diskových jednotek v RAID plus aktivní zrcadlení záloh na další jednotky.

Vaše další infrastrukturní zařízení, jako jsou směrovače a modemy, bude také muset zvládnout vysoké zatížení provozu.

Pokud jde o software, kromě operačního systému se budete muset zaměřit také na platformu webového serveru (v současné době jsou Apache a Nginx nejoblíbenější na trhu). To také znamená, že musíte být zodpovědní nejen za konfiguraci softwaru, ale také za licencování.

2. Zajistěte dostatečnou šířku pásma

Pro provoz vlastního serveru je také velmi důležité připojení k internetu. V mnoha případech je většina z nás v pohodě se standardní internetovou šířkou pásma, protože používáme omezené připojení k internetu. Představte si, že by se 30 lidí pokoušelo používat váš domácí internet ve stejnou dobu – a to je možná tím, co byste možná chtěli podporovat.

Rovněž je třeba vzít v úvahu vaši IP adresu. Většina domácích internetových plánů přichází s přiřazenými dynamickými IP. K provozování webového serveru potřebujete statickou IP. To může být řešeno poskytovatelem služeb, jako je DynDNS, nebo zakoupením služby od vašeho poskytovatele internetových služeb (ISP)..

Naučte se vypočítat potřebnou šířku pásma.

3. Vývoj a nasazení webových stránek

Další část je podobná zkušenosti s používáním poskytovatele webhostingu, kromě toho, že nemáte žádnou podporu. Aby váš web mohl začít fungovat, musí být vaše webové soubory přesunuty do webhostingu.

Která možnost je nejlepší hostit svůj vlastní web?

Jak zřejmě můžete říci ze dvou příkladů, jak používat poskytovatele hostingu nebo vlastní web, může se tento web rychle stát neuvěřitelně nákladným a složitým. Ve skutečnosti je to (věřte mi, už jsem to udělal).

Kromě uspokojení toho, že jste to udělali, existuje jen málo skutečných výhod, pokud tak neučiníte, pokud máte velmi specifické potřeby pro váš web. Některé z nich mohou být například právní nebo firemní požadavky.

Poskytovatelé webhostingových služeb se však dnes stali velmi všestrannými av mnoha případech jsou otevřeni diskuzi o zvláštních potřebách se zákazníky. Ve většině případů je však použití standardního plánu hostování obvykle více než dost.

Správa vašich zdrojů hostingu

Hosting webových stránek – zejména pokud se rozhodnete pro místní hosting, nikdy není úkolem nastavení a zapomenutí. S rostoucí popularitou vašich webových stránek bude správa serverových prostředků stále důležitější. To platí zejména v případě, že máte na stejném serveru více hostovaných webů.

Před časem jsme hovořili s Marcem Werneem, zaměstnancem poskytovatele hostingu Linuxu Gigatux.com, a požádali jsme o radu ohledně správy serverových prostředků. Zde je několik jeho tipů, jak vydržet vaše zdroje.

1. Vyberte si lehký CMS

Možná budete chtít používat Joomla nebo Mambo tak špatně, ale pokud váš hostingový krok má méně než 500 MB, možná budete chtít přehodnotit svůj výběr.

Například WordPress nebo Drupal by vytvořil lehkou a flexibilní alternativu, která vám ušetří MB webového disku a šířku pásma. Často méně je více a odlehčený neznamená méně funkční. Udělejte si přehled svých alternativ a vyberte CMS, který většinou vyhovuje vašim potřebám a vašemu hostitelskému balíčku.

2. Pro fórum – Používejte miniBB místo SMF

MiniBB zabere méně než 2 MB oproti 10+ MB SMF, přesto je to kompletní řešení fóra s masivním úložiště doplňků, rozšíření a pluginů.

Nemám rád miniBB?

Proti větším skriptům ve fóru existuje několik lehkých alternativ. PunBB, FluxBB a AEF cituji několik. Před instalací jakéhokoli řešení si také naplánujte rozsah vašeho fóra: pokud je vaším cílem oslovit tisíce až miliony uživatelů, může být vyžadována aktualizace vašeho hostitelského balíčku. Pokud si chcete ponechat fórum pouze pro zaměstnance nebo zaměřené na malý počet uživatelů, použijte prostředky, které máte k dispozici, ve všech výhodách.

3. Použijte poskytovatele zpravodajů třetích stran

Nainstalujte si zpravodajský software na svůj účet s omezeným webhostingem a začne jíst disk a šířku pásma. Bohužel s tím není mnoho práce a nejmenší dostupný zpravodajský skript – OpenNewsletter – je stále 640 kB a budete muset počítat ve všech problémech s úložištěm.

Ve srovnání – MailChimp, kompletní řešení informačního bulletinu začínající nulovou cenou, pokud je vaše cílová skupina méně než 2 000 odběratelů a vy se snažíte posílat ne více než 12 000 e-mailů měsíčně.

Všechny šablony lze přizpůsobit, takže nemusíte hostovat své vlastní, a můžete integrovat zpravodaj do Facebooku.

Dobrou alternativou k MailChimp jsou neustálý kontakt a BenchmarkMail, jejichž jediný limit je dán možnostmi předplatného – lidé se mohou přihlásit pouze z vašeho formuláře.

4. Využijte systém ukládání do mezipaměti

Většina majitelů malých firem a osobních webových stránek s nízkým rozpočtem se rozhodne pro společné hostingové balíčky, aby ušetřila investice. Někdy je upgrade nezbytně nutný ke zvýšení výkonu a přivítání širšího publika a provozu, který generuje, ale pokud nemůžete, můžete ušetřit prostředky serveru pomocí systému ukládání do mezipaměti, který nezatěžuje váš procesor..

Uživatelé WordPressu mohou nainstalovat W3 Total Cache, ale pokud nepoužíváte WordPress, měli byste se pokusit optimalizovat mezipaměť svého webu pomocí nástrojů poskytnutých dodavatelem CMS. Joomla může například počítat s Cache Cleaner nebo Jot Cache; zatímco Drupal má několik nástrojů pro výkon mezipaměti.

5. Pravidelně prázdný obsah spamu

Zbavte se spamu ve formě e-mailů, blogových komentářů, pingback adres URL a souborů, které přetěžují vaše servery a kvótu databáze.

Udělejte to alespoň jednou týdně, abyste se vyhnuli problémům s pamětí (např. Mazání komentářů WordPress funguje až do paměti 64 MB, po které dostanete závažnou chybu a budete muset ve svém PHP.INI zvýšit povolenou velikost paměti.) soubor nebo ve wp-config.php v kořenovém adresáři WordPress).

6. Pokud je to možné, použijte externí databáze

Pokud váš hostitel umožňuje vzdálené propojení databáze, použijte jej všemi prostředky. Externí databáze usnadňují využití kvóty vašeho webového disku, protože ukládají váš obsah mimo váš hostingový účet. Mějte však na paměti, že vzdálené databáze mohou být docela drahé a obtížné pro koncové uživatele.

7. Používejte služby hostování souborů třetích stran

Hostujte všechny věci ke stažení na externí službě hostování souborů, jako je Photobucket, Vimeo, YouTube, 4Shared, Giphy atd..

Pokud máte omezené zdroje, neměli byste svým návštěvníkům, klientům nebo čtenářům dovolit nahrávat obsah na své servery.

8. Pravidelně stahujte a odstraňujte soubory protokolu

Soubory protokolu byly vytvořeny, aby vás informovaly o stavu vašich webových stránek, ale na serveru se jich nepoužívají: pokud je nestáhnete a neodstraníte alespoň jednou týdně, jejich velikost poroste, aby zabírala několik megabajtů na GB. To platí zejména pro dva protokoly cPanel:

/ home / user / public_html / error_log

a

/ home / user / tmp / awstats /

Soubor error_log obvykle obsahuje dynamické chyby, jako jsou varování PHP, chyby databáze (nelegální řazení atd.) A komentáře spamu, které neproběhly. Zkontrolujte tento soubor každý týden, zda neobsahuje chyby a varování, a potom jej odeberte.

Složka / awstats / naopak obsahuje všechny přístupové protokoly a statistické protokoly pro váš web. Měli byste deaktivovat software AwStats ve svém účtu, abyste zabránili zvyšování využití webového prostoru, protože program automaticky ukládá své soubory stat, nebo pokud nemůžete kvůli omezeným oprávněním, měli byste kontaktovat svého hostitele a požádat o deaktivaci veškerého analytického softwaru.

Časté dotazy týkající se hostování webových stránek

Co je to webový hostitel?

Web hosting je víc než jen prostor, na kterém váš web sedí. Zahrnuje také softwarové potřeby a náklady, šířku pásma a tunu dalších mikro potřeb, které je třeba spravovat. Pro více informací – vysvětlil jsem, jak webhosting pracuje v této příručce.

Poskytovatel hostingových služeb vs vlastní hosting: Jaké jsou hlavní rozdíly?

Poskytovatelé webhostingových služeb nastavili prostředí, které je věnováno hostování webových stránek. Pro tento účel jsou optimalizováni a protože to dělají hromadně, často jsou schopni službu poskytovat mnohem levněji než v prostředí vlastního hostování.

Potřebujete hostitele pro web?

Ano, webhosting je jednou z klíčových součástí nezbytných pro provoz webové stránky. Chcete-li se dozvědět více – Zde je seznam nejlepších webhostingových společností, které jsem doporučil.

Je název domény nutný ke spuštění mého webu?

Název domény je adresa vašeho webu. Bez něj se vaši uživatelé nebudou moci dostat na váš web, pokud neznají přesnou IP adresu. Další informace o tom, jak funguje název domény.

Hostuje web GoDaddy?

Ano, GoDaddy je poskytovatel webových služeb a jedním z jeho produktů je webhosting.

Je sdílený hosting dost pro můj web?

Pokud je váš web nový, sdílený hosting je obvykle více než dost. Kapacita sdíleného hostingu se liší od hostitele k hostiteli. Někteří weboví hostitelé, například SiteGround, mají velmi silné plány i mezi možnostmi sdíleného hostování.

Kolik typů hostingu existuje?

Existují čtyři hlavní typy webhostingu, které jsou sdíleny, VPS, Cloud a dedikovaný hosting. Každá z nich nabízí různé stupně výkonu, spolehlivosti a zabezpečení.

Který typ hostingu je nejlepší?

„Nejlepší“ je relativní – to, co je pro můj web nejlepší, nemusí být pro vás to pravé. Obvykle, pokud jste nový, by měl být sdílený hosting tím nejlepším místem, kde začít. Dedikované servery jsou nejvýkonnějšími typy hostingu, ale jsou také nejdražší (proto se pro nováčky nedoporučuje).

Mohu používat WordPress na svém webovém hostiteli?

Většina poskytovatelů webhostingových služeb vám dnes umožňuje instalovat celou řadu oblíbených webových aplikací. To obvykle zahrnuje WordPress, Drupal, Joomla a řadu dalších. Chcete-li se ujistit, že aplikace, kterou chcete nainstalovat, je nejlepší ověřit u poskytovatele služeb.

Proč je můj web pomalý?

Rychlost webových stránek může záviset na mnoha faktorech. Jedním z nich je, jak dobře je váš web optimalizován. Chcete-li se dozvědět, co ovlivňuje výkon vašeho webu, použijte nástroj jako WebPageTest nebo GT Metrix. Test provedený zde rozdělí podrobnosti o době načítání a umožní vám identifikovat zpožděné body v době načítání vašeho webu.

Jak funguje hosting webových stránek?

Hosting webových stránek zahrnuje webový server, který je navržen tak, aby sloužil vašim webovým souborům návštěvníkům po celém světě. Klíčovými komponentami jsou soubory vašeho webu, webový server a název domény, přes kterou je váš web přístupný.

Co je cloud hosting?

Stejně jako název napovídá, sdílené hostingové účty „sdílejí“ zdroje jednoho serveru. V cloudovém hostingu sdružuje více serverů své zdroje do „cloudu“ a tyto zdroje jsou poté rozděleny na účty hostující cloud.

Co je řízený hosting?

Spravovaný hosting je typ webhostingu, kde poskytovatel služeb přebírá odpovědnost za udržování technického výkonu vašeho účtu. To obvykle zahrnuje technické a softwarové aktualizace.

Další čtení

Více o hostování webových stránek

 • Kolik stojí hostování vašeho webu
 • Jak přesunout svůj web na jiného web hostitele
 • Jak hostovat vaše webové stránky zdarma
 • Recenze webhostingu WHSR (velká indexová tabulka)

Na vytvoření webové stránky

 • Jak si koupit doménové jméno (od registrátorů nebo stávajících vlastníků)
 • Jak vytvořit svůj první web (3 snadné způsoby)
 • Jak začít blog pomocí WordPress
 • Jak přepnout z HTTP na HTTPS: Průvodce A-to-Z pro SSL
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map