Blogimi për Dummies: Si të filloni një blog të suksesshëm në vitin 2020

A keni dashur ndonjëherë të filloni blogun tuaj? Apo, a keni tashmë një blog që nuk jeni i sigurt se si të merrni në nivelin tjetër?


Nëse përgjigjja juaj është “po”, atëherë kjo faqe është vendi ku do të jetë.

Contents

Në këtë udhëzues për Blogim, do të mësoni:

  Pse ky udhëzues për Blogim? Pak për veten time

  Unë themelova Secrets Revealed Web Hosting Revealed (WHSR) përsëri në vitin 2008, dhe faleminderit pjesërisht për një mirëseardhje të madhe nga komuniteti i Blogjeve ne kemi kaluar nga forca në forcë. Që atëherë, WHSR është rritur për t’u bërë një nga faqet kryesore të Net për këshilla për mbajtjen e faqeve në internet, dhe unë kam tërhequr për markën disa nga zërat më të fortë në Blogging bashkëkohor – të gjithë ata kanë ushqyer kontributin e tyre në këtë libër dhe në sit, duke e bërë është burimi i duhur për këdo që fillon rrugën e blogjeve të vetë-pritur.

  Me këtë udhëzues të pakuptimtë, unë do t’ju ofroj disa nga zgjidhjet më të shpejta, të kuptueshme lehtë dhe mbi të gjitha, efektive për problemet tuaja në blogim – të tërhequra nga përvoja ime dhe nga mendjet e njerëzve që gëzojnë atë që bëjnë.

  Faqja e profilit të autorit tim probloggerFaqja e profilit të autorit tim në Problogger.net – kam botuar rregullisht në një numër faqesh udhëzues blogerësh me profil të lartë ndërmjet 2015 – 2018.

  Kapitulli 1. Vendosja e një Blog nga Gërvishtja

  Shtë e lehtë dhe e lirë për të filluar një blog në vitin 2020.

  Softueri më i popullarizuar i blogeres, WordPress.org, është falas. Temat dhe pluginet e zhvilluara profesionale të WordPress janë falas. Dhe ka fjalë për fjalë miliona mësime falas për të filluar (përfshirë edhe këtë). Kostoja e vetme e përfshirë në fillimin e një blog është paratë që ju paguani për një host në internet dhe emrin e domain.

  Sigurisht, mund të bëhet shumë e ndërlikuar në fazën e mëvonshme; por në përgjithësi, Blogging është i mundshëm për të gjithë ata që kanë një kompjuter me një lidhje interneti. Në fakt ju mund të krijoni një blog dhe ta ekzekutoni atë në 20 minutat e ardhshme. Hapat e përmendur në hapat e mëposhtëm janë saktësisht se si i krijoj bloget e mia në fillim.

  Në thelb gjithçka që ju duhet të bëni është:

  1. Zgjidhni një host të mirë të internetit dhe një emër domain
  2. Tregoni DNS-in e domain-it tuaj në hostin tuaj të internetit
  3. Instaloni WordPress në hostin tuaj të ri të internetit (shumë lehtë duke përdorur instaluesin automatik).
  4. Hyni në WordPress tuaj dhe publikoni postimin tuaj të parë.
  5. Dhe kjo eshte e gjitha.

  Tingëllon lehtë? Ju bast!

  Unë do të ju ndjek nëpër hapat më poshtë. Ndjehen të lirë nëse e dini tashmë se si të konfiguroni blogun tuaj.

  1. Zgjidhni një host të mirë të internetit dhe një emër domain

  Për të filluar një blog të vetë-pritur, së pari do t’ju duhet një emër domain dhe një llogari pritjeje në internet.

  Domeni juaj është emri i blogut tuaj. Nuk është diçka fizike që mund ta prekni ose ta shihni; por thjesht një varg personazhesh që i japin faqes tuaj një identitet – si titulli i një libri ose i një vendi. Domeni juaj ‘u tregon vizitorëve tuaj se çfarë lloj blogu që po vizitojnë.

  Pritja në internet, nga ana tjetër, është vendi ku ruani përmbajtjen tuaj të blogut – fjalë, tema në blog, imazhe, video, etj..

  Emrat e Domainit – Ku të regjistroheni?

  Ju mund të zgjidhni dhe regjistroni emrat e domain përmes një regjistrari domain. GoDaddy, NameCheap, Hover dhe Domain.com janë disa nga regjistruesit më të njohur në treg.

  Vini re se është e rëndësishme të veçoni regjistrimin e domenit nga hosti juaj në internet. Vetëm se hosti juaj në internet ofron një domen falas, nuk do të thotë që ju duhet të lejoni që kompania pritëse të kontrollojë regjistrimin e domain-it tuaj. Personalisht, unë përdor NameCheap për të menaxhuar regjistrimet e domenit tim; por çdo regjistrues tjetër me reputacion të domain duhet të jetë mirë. Duke vepruar kështu, unë jam në gjendje të ndryshoj DNS-in e domain tim në çdo kohë që dua dhe të shmang veten nga mbyllja me një host të veçantë në internet. Unë ju rekomandoj të bëni të njëjtën gjë për mbrojtjen tuaj.

  Web Hosting – Ku të Prisni Blogun tuaj?

  Sa i përket mbajtjes së faqeve në internet, shikoni zgjedhjet e mia më të mira të mbajtjes në internet dhe indekset e vlerësimeve të hostimeve.

  Për fillestarët, unë rekomandoj të filloni të vegjël me një host të përbashkët në internet.

  Në pritjen e përbashkët – Megjithëse burimet e pritjes janë më të vogla në krahasim me të tjerët (VPS, cloud, etj), do t’ju duhet më pak buxhet (shpesh <$ 5 / muaj në regjistrim) dhe njohuri teknike për të filluar. Kur zgjidhni një host në internet për blogun tuaj, këta janë pesë faktorët e konsiderimit:

  1. seriozitet – Blog-u juaj duhet të jetë i qëndrueshëm dhe i disponueshëm në internet 24 7.
  2. shpejtësi – Ju duhet një host që ngarkon shpejt sepse shpejtësia ndikon në përvojën e përdoruesit dhe renditjen e kërkimit.
  3. Çmimeve – Pritja me <5 dollarë / muaj është një fillim i mbarë, nuk ju nevojitet një shërbim premium në këtë fazë.
  4. Dhoma për t’u rritur – Ju do të keni nevojë për azhurnime pritjeje (karakteristika shtesë, më shumë energji serveri, etj) ndërsa blogu juaj rritet.
  5. mbështetje – Interneti po ndryshon gjithnjë, është gjithmonë mirë të kesh dikë që të të mbështesë në anën teknike.

  Rekomanduar Hosting Blog për Newbies

  1. Pritja për lëvizje

  filloni një blog duke përdorur Hosting InMotionPritini dy blog në InMotion Hosting për 3,99 $ / muaj.

  Vizitoni faqen e internetit: https://www.hostinger.com/

  Hostinger është një nga hostet më të lirë në internet, veçanërisht gjatë periudhës së regjistrimit të muajit të mjaltit. Pavarësisht se është një kompani pritëse e buxhetit, Hostinger po ofron mijëra veçori primi pritës që janë të përshtatshme për blogerët.

  3. SiteGround

  filloni një blog duke përdorur SiteGroundSiteGround tarifon 3,95 $ / muaj për zgjedhjen e një blogu.

  Këshillë Pro: Vetëm sepse një host në internet është i popullarizuar, nuk do të thotë se është më së miri për blogun tuaj. Shikoni performancën e pritjes dhe shqyrtojeni me kujdes përpara se të merrni një vendim.

  2. Tregoni DNS-në e domain-it në hostin tuaj të internetit

  Tjetra, do t’ju duhet të azhurnoni regjistrimin e DNS në regjistrin e emrave të domain (ku keni regjistruar domenin tuaj në hapin # 1) për të treguar serverat e hostit tuaj të internetit (InMotion Hosting, Hostinger ose SiteGround).

  DNS qëndron për Sistemin e Emrave të Domainëve dhe përdoret për të drejtuar çdo përdorues hyrës drejt IP adresës së serverit. Kështu që, kur një përdorues hyn në “WebHostingSecretRevealed.net”, regjistrimet DNS do të marrin adresën IP të hostit tim të internetit dhe do t’i shërbejnë faqes time për përdoruesit.

  Duke treguar serverat e emrave të domainShembull: Duke treguar një faqe në internet për serverat e emrave të InMotion Hosting në GoDaddy.

  Këtu janë udhëzimet hap pas hapi për azhurnimin e blogut tuaj DNS në GoDaddy ose Namecheap.

  3. Instaloni WordPress në hostin tuaj në internet

  Për të filluar Blogging duke përdorur WordPress, së pari do të duhet ta instaloni sistemin në hostin tuaj në internet. Kjo mund të bëhet me dorë, ose automatikisht duke përdorur një program instalimi me një klik. Të dyja metodat janë mjaft të thjeshta dhe mund të bëhen lehtësisht.

  Instalimi manual i WordPress

  Me një vështrim të shpejtë, këtu janë hapat që duhet të bëni:

  1. Shkarkoni dhe unziponi paketën WordPress në PC tuaj lokal.
  2. Krijoni një bazë të dhënash për WordPress në serverin tuaj të internetit, si dhe një përdorues të MySQL i cili ka të gjitha privilegjet për të hyrë dhe modifikuar atë.
  3. Riemërtoni skedarin wp-config-sample.php në wp-config.php.
  4. Hapni wp-config.php në redaktorin e tekstit (fletore) dhe plotësoni detajet e bazës së të dhënave tuaja.
  5. Vendosni skedarët WordPress në vendin e dëshiruar në serverin tuaj të internetit.
  6. Drejtoni skenarin e instalimit të WordPress duke hyrë në wp-admin / install.php në shfletuesin tuaj të internetit. Nëse keni instaluar WordPress në drejtorinë rrënjë, duhet të vizitoni: http://example.com/wp-admin/install.php; nëse keni instaluar WordPress në nëndrejtësinë e tij të quajtur blog, për shembull, duhet të vizitoni: http://example.com/blog/wp-admin/install.php
  7. Dhe ju keni mbaruar.

  Instalimi me një klikim i WordPress

  Sot, shumica e blogerëve nuk e instalojnë WordPress-in e tyre me dorë.

  Me mbështetjen e shërbimeve të instalimit me një klik si Softaculous dhe Mojo Market Place (varet nga cili host në internet që po përdorni), procesi i instalimit është shumë i drejtë përpara dhe mund të bëhet vetëm me disa klikime të thjeshta.

  Për referencën tuaj, imazhet e mëposhtme tregojnë se ku mund të gjeni funksionin e instalimit automatik në tabelën tuaj të Hostinger. Për të instaluar WordPress, thjesht klikoni në ikonën e rrethuar dhe ndiqni udhëzimet e provës kuzhinë – sistemi juaj WordPress duhet të funksionojë më pak se 5 minuta.

  Instalues ​​automatik i hostinger WordPressShembull: Ju mund të instaloni WordPress në hostin tuaj të internetit vetëm me disa klikime duke përdorur Instaluesin Autoinger të automjetit (vizitoni Hostinger këtu).

  Gjërat mund të duken të ndryshme për host të ndryshëm në internet por procesi është në thelb i njëjtë. Prandaj mos u shqetësoni nëse nuk përdorni një nga këto hoste që po tregoj këtu.

  Pse WordPress?

  Personalisht mendoj se WordPress është platforma më e mirë e blogjeve për newbies. Bazuar në statistikat nga Built With, më shumë se 95% e blogeve në Shtetet e Bashkuara janë ndërtuar duke përdorur WordPress. Në nivel global, ka pothuajse 27 miliardë bloge të ekzekutuara në WordPress.

  4. Gjeni faqen dhe administratorin e WordPress-it tuaj dhe hyrjen

  Pasi të keni instaluar sistemin tuaj WordPress, do t’ju jepet një URL për t’u loguar në faqen tuaj të administratorit të WordPress. Në shumicën e rasteve, URL-ja do të jetë diçka e tillë (varet nga dosja që keni instaluar WordPress):

  http://www.exampleblog.com/wp-admin

  krijoni blogpost të riKrijimi i një blogposti të ri në WordPress Gutenberg të re.

  Versioni i fundit i WordPress në këtë kohë të të shkruarit është versioni 5.3.2 – si parazgjedhje do të përdorni WordPress Gutenberg si redaktues të tekstit. Gutenberg sjell shumë fleksibilitet në platformën WordPress. Kjo është veçanërisht e dobishme për fillestarët pasi shumë gjëra si vendosja e ngjyrave të sfondit dhe më shumë nuk kërkojnë më kodim. Sistemi bllok ndihmon edhe me menaxhimin e faqosjes së artikullit.

  Për të shkruar dhe publikuar një postim të ri, lundroni thjeshtë në shiritin anësor të majtë, klikoni “Postimet” > “Shto të re” dhe do të drejtohesh në ekranin e shkrimit. Klikoni “Paraprakisht” për të parë se si duken gjërat në pjesën e përparme (çfarë do të shohin lexuesit tuaj), klikoni “Publikoni” pasi të përfundojë postimi.

  Hola! Tani keni botuar postimin tuaj të parë në blog.

  Vizitoni: Drejtoria e Temave të WordPress

  Kjo është ajo ku ju mund të merrni të gjitha temat falas WordPress. Temat e renditura në këtë drejtori ndjekin standarde shumë të shtrënguara të ofruara nga zhvilluesit e WordPress, kështu që, për mendimin tim, ky është vendi më i mirë për të marrë dizajne temash falas, pa më pak probleme..

  2. Klubi i Temave të Paguara me WordPress

  Një mënyrë tjetër për të marrë tema të paguara me cilësi të lartë është të abonoheni në Klubet e Temave të WordPress.

  Nëse kjo është hera e parë që keni dëgjuar për Theme Club, ja se si funksionon: Ju paguani një shumë të caktuar tarifash për t’u anëtarësuar në klub dhe merrni dizajne të ndryshme të ofruara në klube. Temat e ofruara në Theme Club zakonisht janë dizajnuar profesionalisht dhe azhurnohen rregullisht.

  Temat Elegant, Studio Press dhe Temat e Artizanës janë tre Klube Temat e WordPress që rekomandoj.

  Ka shumë më tepër atje – disa klube madje kujdesen për një industri të veçantë, siç janë sekserët ose shkollat; por ne do të përfshijmë vetëm tre në këtë artikull.

  Temat Elegante

  Klubi me temë të paguar WordPressMostrat e Temave Elegante – Më shumë se 80 tema premium WordPress, .

  Vizitoni: StudioPress.com. Pricemimi: 129,95 $ / temë ose 499.95 $ / jetë

  Nëse jeni përdorues i një kohe të gjatë i WordPress, me siguri keni dëgjuar për StudioPress. Isshtë popullor për Kornizën e tij të Zanafillës, kuadrin minimalist dhe SEO-WordPress miqësor për të gjitha temat e StudioPress.

  StudioPress ofron çmime fleksibël bazuar në nevojat tuaja. Korniza e Zanafillës me një temë për fëmijë është në dispozicion për një pagesë një herë 59,99 $. Tema premium, e cila përfshin Kornizën e Zanafillës, kushton 99 dollarë secila. Nëse dëshironi të keni akses në të gjitha temat, mund të paguani 499 dollarë.

  Temat artizane

  faqet e gatshmeFaqet e gatshme të ofruara nga Artizan Temat.

  Mëso më shumë: Këtu janë një numër i gjërave të tjera të thjeshta që mund të bëni për të mbrojtur blogun tuaj në WordPress

  Shtojca për një performancë më të mirë në blog

  Plugin W3 total cache WordPress

  Kur bëhet fjalë për optimizimin e performancës në blog, C3 Total Cache dhe Performanca Swift janë opsionet më të njohura.

  Dy shtojcat e tjera të performancës që duhet të shikoni gjithashtu janë Cloud Flare, dhe WP Super Cache. Cloud Flare është një shtesë shtesë e siguruar nga kompania CDN, Cloud Flare; ndërsa WP Super Cache është zhvilluar nga Donncha dhe Automattic, kompania që zhvilloi dhe operon WordPress tani.

  Një shtojcë cache është e domosdoshme në botën moderne të Blogimit – përmirëson përvojën e përdoruesit në masë të madhe duke rritur performancën e serverit, duke zvogëluar kohën e marrë për të shkarkuar dhe rrit shpejtësinë e ngarkimit të faqeve.

  Nëse blog-u juaj ka shumë imazhe në të – konsideroni të shtoni EWWW Image Optimizer. Isshtë një optimizues imazhi me një klik që mund të zgjedhë skedarët e figurave në bibliotekën tuaj. Ai gjithashtu ka veçorinë e kompresimit automatik të figurës për të zvogëluar madhësinë e imazheve ndërsa i ngarkon ato. Duke optimizuar imazhet, ju mund të zvogëloni kohën e ngarkesës së faqes dhe të rezultoni në performancën më të shpejtë të faqes.

  Mëso më shumë: SEO 101 për blogerët për herë të parë

  Plugin për blloqet e Gutenberg

  Blloqe Gutenberg me porosi

  Me prezantimin e redaktorit të Gutenberg në WordPress 5.0, blogerët tani mund të krijojnë përmbajtje duke përdorur një redaktues të bazuar në bllok. Si parazgjedhje, WordPress ofron një grup bllokimesh themelore të përmbajtjes si një paragraf, imazh, butonin thirrje për veprim, kodin e shkurtër, etj. Duke shtuar në shtojcat Bllokut të Gutenberg, duhet të shtoni më shumë elemente tërheqës (për shembuj – FAQ, fizarmonikë, profil autori, carousel, klikoni në tweets, blloqe GIF, etj) në blogun tuaj.

  Stackable, Ultimate Blocks dhe CoBlocks janë tre shtesa të thjeshta dhe të lira të Gutenberg Block për të provuar.

  Kapitulli 4. Gjetja e një Niche dhe Krijimi i përmbajtjes

  Kjo është zakonisht se si një i ri fillon një blog: ata do të shkruajnë për punën e tyre të hënën, hobi të martën, filma që ata kanë shikuar të Mërkurën, dhe pamje politike gjatë fundjavave. Me pak fjalë, këta njerëz thjesht shkruajnë në një larmi temash pa një fokus kryesor.

  Po, këto bloge do të grumbulloheshin një vijim i vazhdueshëm midis miqve dhe familjeve të tyre; por kjo është në lidhje me të.

  Shtë shumë e vështirë të kesh një numër të konsiderueshëm lexuesish besnikë kur blogeni në mënyrë të rastësishme sepse njerëzit nuk do ta dinë nëse jeni një kritik filmi, recensues i ushqimit ose kritik i librave. Reklamuesit gjithashtu do të hezitojnë të reklamojnë me ju sepse nuk dinë se për çfarë jeni. Për të ndërtuar një blog të suksesshëm, duhet të gjeni një kamare.

  Si te zgjidhni ngrohtësinë e duhur të blogeres?

  Për të gjetur ngrohtësinë e duhur të blogeres, këtu janë pikat kryesore që duhet të merrni në konsideratë.

  1. Plotësoni një nevojë

  Nëse keni menduar ndonjëherë “Unë dëshiroj që dikush të blogojë për këtë”, ky është momenti i një ha. Nëse është një temë për të cilën dëshironi të dini më shumë, atëherë ka të ngjarë të jetë një temë për të cilën njerëzit e tjerë dëshirojnë të dinë rreth.

  Cila është njohuria juaj unike? Si mund të siguroni diçka unike për temën që askush tjetër nuk mund të? Mund edhe të bëhet përmes një interviste me një ekspert.

  Shembull: Blog-u i Gina, Përqafimi i Papërsosur, përqendrohet në ndihmën e nënave në rritjen e fëmijëve me nevoja të veçanta.

  2. Diqka për të cilën jeni pasion

  Mos harroni se do të shkruani, lexoni dhe flisni për temën tuaj çdo ditë të vetme për vitet e ardhshme. Nëse nuk keni interes për temën tuaj në blog, atëherë do të ishte shumë e vështirë të rrish rreth e rrotull vazhdimisht.

  Plus, do të të pëlqejë të shkruash në ato tema.

  3. Tema që ka fuqi qëndrimi (përmbajtje e përhershme)

  Ndërsa polemikat janë të shkëlqyera, nuk sigurohet që tema juaj të jetë këtu javën e ardhshme. Për shembull, nëse jeni shumë i apasionuar pas Vine dhe filloni një blog të përqendruar në të, kur kjo bie nga moda, nuk do të keni përmbajtje. Shtë më mirë të përqendrohet në një temë më të përgjithshme, siç janë “tendencat kryesore të mediave sociale” ose “aplikacionet e imazhit që trokasin”. Në atë mënyrë, nëse një modë bie nga moda, blog-u juaj mund të vazhdojë të kërkojë gjithçka që e zëvendëson.

  4. fitimprurës

  Blog-u juaj duhet të jetë në një vend ku mund të fitoni para.

  Pyete veten nëse është një temë që do të tërheqë lexuesit dhe do të krijojë të ardhura – qoftë përmes reklamave apo shitjeve. Nëse jeni duke bërë një blog për të mbështetur biznesin tuaj ekzistues, a sjell blogu në klientë të rinj? Nëse jeni duke bërë blog, thjesht sepse jeni të apasionuar pas kësaj teme, a ka ndonjë mënyrë për të fituar para nga blogu juaj individual?

  Unë përdor SpyFu, një mjet reklamimi Pay-per-click, për të vlerësuar përfitimin e një kamare ndonjëherë. Logjika ime prapa kësaj – nëse reklamuesit po paguajnë mijëra dollarë në Google Adwords, duhet të ketë para që duhet të bëhen në këtë fushë. Këtu janë dy shembuj që gjeta:

  _niche2-buxheti mujor - paraqitjet sportiveShembulli # 1: Kjo është statistikat e reklamave për një prodhues të veshjeve sportive (mendoni se markat sportive si Adidas ose New Balance, por më të vogla). Kjo kompani po shpenzonte më shumë se 100,000 dollarë në muaj në Adwords sipas Spyfu.Niche # 3 - Ofruesi i zgjidhjeve IT - një treg global, për shumicën e njerëzve që drejtojnë një sit do t'u duhen atyre. Ka 10 - 15 lojtarë të tjerë të mëdhenj në këtë fushë. Kjo kompani ofron 3,846 fjalë kyçe në Google dhe harxhon rreth 60,000 dollarë në muaj.Shembulli # 2: Kjo është statistikat e reklamave për një ofrues të zgjidhjes IT. Kishte afërsisht 20 lojtarë të tjerë të mëdhenj në këtë vend. Kjo kompani, në veçanti, bleu reklama në 3.846 fjalë kyçe në Google dhe harxhoi rreth 60,000 dollarë në muaj.

  Mëso më shumë: Si të shkruani të paktën një përmbajtje të shkëlqyeshme në javë vazhdimisht

  Kapitulli 5. Rritja e lexueshmërisë suaj në Blog

  E vërteta e trishtueshme për shumë blogerë atje, u ka dashur atyre shumë kohë për të ngritur lexuesin e tyre. Marrja e parë e faqeve të tyre në 1000 mund të zgjasë muaj, dhe disa blogje shumë të specializuar kurrë nuk duket se arrijnë atje.

  Këtu janë pesë strategji themelore që do t’ju ndihmojnë të merrni blogun tuaj nga Dita 1 deri në 1.000 shikime të faqeve.

  1. Shkruaj diçka që njerëzit duan të lexojnë

  Njerëzit janë duke u mbytur në azhurnimet e mediave sociale, burimet e lajmeve, postat elektronike, dhe promovimet e llojeve të ndryshme. Increasinglyshtë gjithnjë e më e vështirë të bësh njerëzit të lexojnë përmbajtjen tënde. Sidoqoftë, prapë mund të bëni mirë nëse e dini se kush është audienca juaj ideale dhe çfarë po kërkojnë. Mendoni për hendekun në ngrohtë tuaj, çfarë lloj përmbajtjeje mungon dhe si mund t’i sillni më shumë vlera audiencës suaj.

  Këtu janë gjërat që mund t’ju ndihmojnë me hulumtimin tuaj:

  • Përdorni mjete të mediave sociale për të gjetur përmbajtjen e suksesshme në mediat sociale. Në larg, mund të gjeneroni ide me përmbajtje që marrin reagime të mira nga media sociale.
  • Përdorni mjete të përmbajtjes si Përgjigju Publikut për të kërkuar pyetje popullore që njerëzit bëjnë në Google.
  • Përdorni numrin e shikimeve në YouTube për të gjetur tema për të cilat interesohen njerëzit.
  • Përdorni një mjet hulumtimi fjalen për të përcaktuar temat specifike që njerëzit po kërkojnë brenda kamareve tuaja. Ju mund të prodhoni përmbajtje bazuar në ato fjalë kyçe.

  2. Lidhu me komunitetin tënd

  “Shpërndarë dhe bërë” nuk është më emri i lojës.

  Duhet të ndani vazhdimisht postimet tuaja, pa pushim. Nëse jeni të ftuar të bashkoheni në një grup bordi Pinterest që përputhet me ngrohtësinë tuaj, regjistrohuni dhe ndani dhe komentoni shpesh. Nëse bashkoheni në një listë të blogerëve me të njëjtën mendje, ka gjasa që ata të ndajnë përmbajtjen e njëri-tjetrit rregullisht – javore ose të përditshme. Kjo do të ndihmojë në rritjen e leximit dhe angazhimit tuaj.

  Kërkoni vazhdimisht fisin tuaj – shpërblejeni anëtarët e tjerë në të dhe lidheni me ta.

  Ndihmoni në partitë në Twitter. Komentoni postimet e anëtarëve të tjerë. Ndani artikuj në buletinet tuaja. Rrumbullakoni dhe shpërbleni bloget që ju pëlqejnë duke paraqitur një për çdo javë ose muaj.

  Pyesni se si mund ta ndihmoni dikë me një post të ftuar ose duke ofruar spote postimesh të ftuar. Shisni produktet e tyre, përdorni lidhjet e bashkëpunëtorëve të tyre, promovoni lidhjet e tyre në median tuaj sociale ndërsa i etiketoni. Ndërsa shfaqen mundësi për të rekrutuar blogerë, këta blogerë do të kujtojnë ndihmën tuaj dhe do t’ju ftojnë të merrni pjesë.

  3. Sigurohuni që blog-u juaj të lexohet lehtë

  Unë irritohem kur gjej një blog me një titull jam plotësisht i ngazëllyer vetëm për të gjetur përmbajtjen me një pjesë të madhe teksti, disa paragrafë, pa tituj ose plumba dhe shkronja të vogla. Kjo më largon.

  Mbi ato që kam përjetuar më lart, blog-u juaj nuk duhet të ngarkojë lexuesit me pop-ups dhe shfletime. Përkundrazi, prezantojeni përmbajtjen me shkathtësi lexuesve tuaj. Njihni kufizimet kohore të lexuesve tuaj dhe kuptoni se çfarë i shtyn ata të qëndrojnë në faqen tuaj.

  Ja çfarë mund të bëni për ta bërë blogun tuaj më të lehtë për tu lexuar:

  • Optimizoni blogun tuaj duke përdorur headers, nën-headers, pikat e plumbave ose listat e numrave. Kjo ndihmon që përmbajtja juaj të shfaqet më e organizuar.
  • Përhapeni përmbajtjen tuaj në blog në seksione ose paragrafë. Një mur me tekst mund të duket lexues frikësues dhe mposhtës.
  • Shmangni përdorimin e shkronjave të zbukuruara. Rrinë me shkronja të sigurta në internet si Arial, Georgia, Times, etj.
  • Përdorni anglisht të thjeshtë dhe shkruani me fjali të shkurtra. Synoni lexueshmërinë e artikullit tuaj për një student të klasës së tetë.

  4. Komente në blog

  Së pari, komentimi i blogjeve është ndoshta mënyra më e anashkaluar për ndërtimin e trafikut të blogut – kryesisht sepse njerëzit thithin bisedime cilësore, kuptimplote me të huajt (përfshirë edhe unë). Sidoqoftë, komentimi i blogut është një metodë cilësore për ndërtimin e trafikut që gjithashtu ndodh të jetë falas – nuk mund të argumentojë me këtë!

  Ka dy rregulla të arta për të komentuar në blog:

  1. Gjithmonë shkruaj një koment cilësor. Nëse nuk keni diçka domethënëse për të shtuar në diskutim, mos lini një koment (komentet “Faleminderit – post i shkëlqyeshëm” … ato janë të padobishme)
  2. Hidhni vetëm një lidhje kur është e përshtatshme. Mos e spam, pa marrë parasysh sa joshëse mund të jetë; kjo do të lëshojë zjarr mbi ju.

  Ndërsa një rregull tjetër (jo një rregull i artë, ndoshta), nëse lini një lidhje, nuk jepni vetëm URL-në e blogut tuaj. Në vend të kësaj, lidheni me një postim përkatës tuajin që shton vlerë në postimin origjinal dhe diskutimin. Relevansiteti është çelësi këtu.

  5. Q&Një Platformë

  Forumet dhe Q&Një platformë është vende e shkëlqyeshme për të marrë një vend para audiencës tuaj të interesuar. Mashtrim është të monitoroni bisedat e vazhdueshme në kamare tuaj në mënyrë që të mund të filloni kur të keni diçka të dobishme për të thënë (dhe jo, jo çdo postim do të jetë një mundësi – por disa do të). Ju do të duhet një lexues i mirë i ushqimit, të tilla si Feedly, për ta bërë këtë punë.

  Mos gjetja e një mundësie të saktë ose të mjaftueshme në pikat?

  Krijoni disa përmbajtje me porosi të rëndësishme për një bisedë veçanërisht të nxehtë. Për shembull, nëse dikush pyet se si të bëjë diçka me kodin htaccess, ju mund të shkruani një tutorial dhe ta postoni atë në blogun tuaj – atëherë, në Q&Një pjesë e faqes, përgjigjuni kërkesës me një ngacmues, duke i lidhur ato në blogun tuaj për të marrë kodet e plotë dhe demot. Shanset janë që nëse një person e bëri pyetjen, të tjerët kanë të njëjtën pyetje – dhe përgjigja dhe lidhja juaj e forumit do të jetojnë për t’i këshilluar ata gjithashtu kur të vijë koha.

  Në kushtet e të cilave Q&Rekomandoj një platformë për t’u përdorur

  • Quora, Klout dhe Yahoo! Përgjigjet – këto janë tre nga Q më të mirë të përgjithshme&Një platformë
  • StackOverflow – nëse jeni një botues që shet libra programimi.
  • Tripadvisor – Për blogerët e udhëtimit

  Mëso më shumë: Gjeni më shumë mënyra për të fituar para nga blogu juaj dhe lexoni studimin e çështjes së Kevin Muldoon në shitjen e BloggingTips.com për 60,000 dollarë.

  Kapitulli 7. Përdorimi i mjeteve për Blogim falas

  Edhe pse mjetet e dobishme të lira dhe shërbimet në internet ekzistojnë në internet, telashet janë marrja e tyre midis të gjitha nyjeve të tjera ose / dhe mjeteve të vjetruara.

  Si një dhuratë për ndarje për të lexuar udhëzuesin tim deri këtu, unë do t’ju ofroj një listë të mjeteve falas që përdorim gjatë gjithë kohës në WHSR. Fat të mirë, dhe ju uroj suksese në udhëtimin tuaj në Blogging.

  shkrim

  • Pas Afatit – Stili i Avancimit dhe kontrolluesi i gramatikës.
  • Grammarly – Asistentja më e njohur për shkrim në internet.
  • Hemingway App – Shkruaj shkurt dhe guximshëm me këtë mjet.
  • Freedom.to – Bllokoni faqet e internetit të shpërqendruara, në mënyrë që të përqendroheni në shkrime.
  • ByWord – Mjet i lirë për shkrimin e shpërqendrimit.
  • Evernote – Mjeti i vetëm që ka nevojë për prezantim.

  Redaktimi i figurës

  • Fotor – Redaktoni dhe dizajnoni mjet të bukur për imazhe për postime në media, postera, ftesë, etj.
  • Canva – Dizajnoni imazhe të bukura dhe postime në media sociale.
  • Wizard Design – Krijoni imazhe të bukura duke përdorur shabllone falas dhe imazhe të gatshme.
  • JPEG Mini – Ulja e madhësisë së skedarëve .jpeg.
  • PNG Tiny – Ulja e madhësisë së skedarëve .png.
  • Skitch – Marrja e shënimeve të figurave.
  • Pic Monkey – Mjet për fituesin e redaktimit të figurave.
  • Pik në Grafik – Mjet i thjeshtë për krijimin infografik.
  • Pixlr – Mjet për redaktimin e figurave.
  • Favicon.io – Gjeneratori më i mirë i favicon, ndonjëherë.

  Fotografitë e lira & images

  • Finder Icon – Lista e madhe pa pagesë e ikonave.
  • File Morgule – Më shumë se 350,000 imazhe për përdorim tregtar.
  • Stock Snap – Faqja e drejtorive të imazheve me foto të bukura të shtuara javore.
  • Ikona Falas WHSR – ikona falas të dizajnuara nga projektuesi ynë në shtëpi.

  Referencat & hulumtimet

  • Buletini Akademik Shkencor – Falas.
  • Libri i Faktit Botëror – Pa shaka – informacione botërore drejtpërdrejt nga CIA.
  • Republika Teknike – Gazeta, raporte dhe studime të rastit mbi teknologjinë e bardhë.
  • Marketingu Sherpa – Raportet e marketingut falas.
  • Pub Tregtie – Revista falas, gazeta të bardha dhe studime të rasteve.
  • Biblioteka Hubspot – Burim i mirë referimi në marketing.
  • CrunchBase – Lajme mbi kompanitë fillestare.
  • BuzzFeed Trending – Gjeni temat më të fundit të nxehta në BuzzFeed.
  • Prompt i Shkrimit Kreativ – Idetë dhe nxitjet për të kapërcyer blloqet e shkrimit.
  • Alertet e Google – Merrni email me alarm për përmbajtjen e re që po ndiqni.

  Media sociale, Marketingu & SEO

  • Bing Webmaster Tool – Mjet diagnostikues falas për faqet e Bing.
  • Google Webmaster Tool – Mjet diagnostikues për faqet falas të Google.
  • Ndiqni – Bëni konkurrencën tuaj
  • SEO madhështore – Versioni falas ju lejon të kontrolloni shpejt një profil të lidhjeve të faqes (CF / TF).
  • Angazhoni Gjirin – Gjithë në një marketing, shitje & platforma e automatizimit të shërbimit
  • Kontrollues i faqeve të ngjashme – Kontrolloni për faqe të kopjuara në blogun tuaj.
  • Ashtu si Explorer – Kontrolloni matjet sociale të përmbajtjes tuaj (ose të konkurrencës).
  • Deck Tweet – Mange llogari të shumta në Twitter në një pult.
  • Buzz Sumo – Gjeni përmbajtje dhe ndikues të njohur në rrjetet kryesore të mediave sociale.
  • Bordi Tag – Hulumtim i tregut të mediave sociale.
  • IFTTT – Publikoni me lehtësi përmbajtjen në shumë platforma të mediave sociale.

  Analizë në internet & prodhimtari

  • Google Analytics – Statistika falas në internet.
  • Matomo – Google Analytics minus Google.
  • YouTube Analytics – Statistika në videot e tua në YouTube.
  • Statistikat e WP – Krahasoni blogun tuaj në WordPress me të tjerët.
  • Procesi Rruga – menaxhimi i thjeshtë i procesit dhe i rrjedhës së punës.

  Testimi i Shpejtësisë së Uebfaqeve

  • Bitcatcha – Kontrolloni shpejtësinë e sitit nga 10 vende.
  • Test i faqes në internet – Kontrolloni në detaje shpejtësinë e faqes në internet.
  • GT Metrix – Testoni dhe ndjekni hollësisht shpejtësinë e ngarkimit të faqes në internet.

  Blogimi Pyetjet e bëra më shpesh

  1. Sa kushton për të filluar një blog?

  Kostot e vlerësuara për të filluar një blog i cili përfshin një emër domain dhe një web hosting është nën 100 dollarë në vit (më pak se 10 dollarë në muaj). Kjo kosto bazohet në një blog të vetë-pritur (duke përdorur WordPress). Ndarja e kostos do të ishte: 15 dollarë në vit për një emër domain .com dhe rreth 60 dollarë në vit për tarifën e mbajtjes në internet.

  2. Si pagohen blogerët?

  Për të marrë një panoramë më të mirë se si blogerët paguhen, unë i kategorizova në 2 lloje – njëra është aty ku merreni direkt me klientë ose reklamues ndërsa tjetra është aty ku bashkoheni me një program të ofruar nga një kompani ose rrjet.

  Kur merreni direkt me klientë ose reklamues, ju keni më shumë kontroll mbi çmimet. Ju mund të fitoni para nga:

  – Shitja e përmbajtjes së primit (faqja e anëtarësimit)
  – Reklamim i drejtpërdrejtë
  – Shitja e produktit tuaj
  – Bordet e punës
  – Shkrimi dhe botimi i postimeve të sponsorizuara

  3. Si të filloni një blog falas?

  Ka platforma të shumta ku mund të filloni një blog falas sot, kjo përfshin WordPress.com, Tumblr ose Blogger. Për të krijuar një blog falas, gjithçka që duhet të bëni është të regjistroheni dhe të filloni të publikoni përmbajtjen tuaj.

  4. Whatfarë është kapja pas një platforme falas për bloget?

  Asgjë nuk vjen falas në botën tonë. Ekzistojnë një numër i disavantazheve me një platformë falas për blogezim:

  – Ka rregulla të përcaktuara nga secila platformë që duhet të respektoni
  – Emri i domain-it të blogut tuaj duket të jetë një nënfushë siç janë “myblogname.wordpress.com” ose “myblogname.tumblr.com”
  – Ka funksionalitete të kufizuara, shtojca dhe përzgjedhje temash që mund t’i bëni në blogun tuaj
  – Zakonisht, platformat falas kufizojnë mundësinë e fitimit të parave nga blogu juaj

  Unë sugjeroj fuqimisht që të filloni blogun tuaj duke përdorur një WordPress.org të vetë-pritur (si atë që kam mbuluar në këtë udhëzues). Përveç tejkalimit të kufizimit të blogut falas, rritja e mundshme e blogut tuaj është e pakufishme.

  Ka platforma të shumta ku mund të filloni një blog falas sot, kjo përfshin WordPress.com, Tumblr ose Blogger. Për të krijuar një blog falas, gjithçka që duhet të bëni është të regjistroheni dhe të filloni të publikoni përmbajtjen tuaj.

  Por, këtu është kapja:

  • Ka rregulla të përcaktuara nga secila platformë që duhet të respektoni
  • Emri i domain-it të blog-ut tuaj duket të jetë një nënfushë siç janë “myblogname.wordpress.com” ose “myblogname.tumblr.com”
  • Ka funksione të kufizuara, shtojca dhe përzgjedhje të temave që mund t’i bëni në blogun tuaj
  • Zakonisht, platformat falas kufizojnë mundësinë e fitimit të parave nga blogu juaj

  Ekrani i kapur nga faqja e Politikës së Reklamimit të WordPress.

  Jeffrey Wilson Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me
   Like this post? Please share to your friends:
   Adblock
   detector
   map