25 font të mrekullueshëm në internet për faqen tuaj të internetit

Pavarësisht nëse jeni pronar i dyqanit eCommerce ose një bloger i lulëzuar, e vetmja gjë që të gjithë faqet e internetit kanë të përbashkët është përdorimi i tekstit për përmbajtje. Vendosja e disa mendimeve në tekstin tuaj të shfaqur (ose modelin tipografik) është çuditërisht e rëndësishme kur krijoni estetikën e përgjithshme të faqes tuaj dhe për të siguruar suksesin e saj.


Këtu është gjëja, ju mund të keni një shabllon të mrekullueshëm të WordPress-it ose të vendosni imazhe mbresëlënëse në faqen tuaj të internetit SI, nëse përdorni një font themelor jo tërheqës (ose më keq Comic Sans!), Atëherë do të përfundoni akoma me një faqe në internet që duket dhe ndihet joprofesional.

Plus, ju jeni duke humbur në bollëkun e tipografisë së mrekullueshme të internetit që është në dispozicion në internet.

Sigurisht, nëse doni të siguroheni që fonti që zgjidhni ngarkesa të besueshme në kompjuterë të tjerë, duhet të zgjidhni një “font të sigurt në internet”.

Me 25 shkronjat tona të sigurta në internet, do të jeni të sigurt që do të keni një tipografi të mahnitshme të uebit për faqen tuaj të internetit që funksionon gjatë gjithë kohës, deri në fund të këtij artikulli!

Farë është një font i sigurt në internet?

Shkronjat e sigurta në internet janë shkronja që zakonisht janë të para-instaluara në shumicën e pajisjeve – kompjutera, telefona celularë, TV të mençur dhe tableta.

Pse kanë rëndësi fontet e sigurta në internet?

Në një botë ideale, duhet të keni mundësinë të zgjidhni çdo font që dëshironi për faqen tuaj të internetit. Në realitet, ekzistojnë kufizime për llojin e shkronjave që mund të përdorni.

Shumica e kompjuterave dhe shfletuesve të internetit vijnë me një grup fontesh që janë para-instaluar nga prodhuesit, megjithatë, modelet e tyre mund (dhe zakonisht) ndryshojnë. Nuk ishte një grup standard font, i cili u nda nga të gjithë prodhuesit e ndryshëm.

Nëse fonti që keni përdorur nuk është instaluar në kompjuterin e një përdoruesi, atëherë faqja juaj e internetit thjesht kthehet në një font të përgjithshëm, i cili ndonjëherë mund të përfundojë si i palexueshëm.

Për të shmangur atë, projektuesit e uebit kanë përdorur Fonts Core për Web që Microsoft lëshoi ​​në 1996 si standard për shumicën e shkronjave të internetit. Këto grupe të shkronjave përfundimisht u bënë “font të sigurta në internet”, sepse pa marrë parasysh kompjuterin, shkronjat do të shfaqen me siguri në faqen tuaj të internetit.

A duhet të përdor gërmat e sigurta në internet për faqen time?

Përgjigje e shkurtër: Absolutisht.

Nëse dëshironi të mbani në mënyrë të qëndrueshme modelin dhe markën vizuale të faqes tuaj, atëherë përdorimi i një fonti të sigurt në internet siguron që faqja juaj e internetit të shfaqet saktësisht ashtu siç e keni menduar që të jetë.

Në fakt, pothuajse të gjithë faqet e internetit sot janë duke përdorur një formë të web font-it të sigurt. Dizajnerët e uebit gjithmonë rekomandojnë të zgjedhin një font të sigurt në internet në mënyrë që të shmangen fontet gjenerike, siç është Times New Roman, të shfaqen kur përdoruesit po vizitojnë faqen tuaj të internetit nëse nuk e kanë atë font specifik ose personal..

Si t’i shtoj këto shkronja të sigurta në internet?

Ekzistojnë një numër mënyrash që mund të përdorni për të shtuar këto shkronja në faqen tuaj të internetit, por nëse nuk jeni duke programuar ose nuk keni përvojë teknike pak-për-pa, thjesht mund të kopjoni lehtë kodin e papërpunuar CSS dhe ngjitur ato direkt në fletën tuaj të stilit për të përdorur shkronjat.

Nëse jeni akoma të pasigurt, atëherë vetëm ndiqni këto disa hapa të thjeshtë:

 1. Ngarkoni skedarin tuaj header.php
 2. Kopjoni burimin e fontit / kodin standard
 3. Vendosni kodin në krye të skedarit tuaj header.
 4. Ngarkoni stilin tuaj.css, vendosni kodin e fontit për të ndryshuar tekstin e shkronjave sipas zgjedhjes suaj.

Në fund të saj, ju duhet të keni një fletë stili që duket si kjo:

25 fontet e mrekullueshëm në internet për faqen tuaj të internetit

1. Arial

Lidhje / Burimi: Fonts.com / CSS Font Stack

3. Helvetica

Lidhje / Burimi: Fonts.com / CSS Font Stack

5. Trebuchet MS

Lidhje / Burimi: Fonts.com / CSS Font Stack

7. Palatino

Lidhje / Burimi: Fonts.com / CSS Font Stack

9. Xhorxhia

Lidhje / Burimi: Fonts.com / CSS Font Stack

11. Korrier i ri

Lidhje / Burimi: Fonts.com / CSS Font Stack

13. Verdana

Lidhje / Burimi: Fonts.com / CSS Font Stack

15. Gill Sans

Lidhje / Burimi: Fonts.com / CSS Font Stack

17. Candara

Lidhje / Burimi: Fonts.com / CSS Font Stack

19. Didot

Lidhje / Burimi: Fonts.com / CSS Font Stack

21. Rockwell

Lidhje / Burimi: Fonts.com / CSS Font Stack

23. Franklin Gotik

Lidhje / Burimi: Fonts.com / CSS Font Stack

25. Calisto MT

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map