Si mund të përdorni jetën e dytë për të promovuar faqen tuaj të internetit

Nëse nuk keni dëgjuar për Jetën e Dytë, thjesht është një botë 3D në internet, ku ju zgjidhni një avatar, krijoni mundësi takimesh në internet dhe bashkëveproni me të tjerët. Mendoni për The Sims plotësisht në internet dhe steroid. Linja e tyre e faqeve në faqen e parë lexon, “Bota më e madhe gjithnjë e krijuar nga përdoruesit.”


Jeta e dytë ka më shumë se 20 milion përdorues të regjistruar dhe ata përdorues janë nga të gjitha cepat e globit. Kjo ju jep një audiencë të gjerë. Engadget raporton këtë numër deri në 36 milion në 2013, kështu që 20 milion është një numër konservator pasi regjistrimet mund dhe luhaten me kalimin e kohës.

Natyrisht, askush nuk po thotë se do të arrini të gjithë ata përdorues të regjistruar thjesht duke pritur një ngjarje. Edhe nga gati 1 milion përdorues aktivë në muaj (ende një numër i madh njerëzish), nuk do t’i arrini të gjithë. Sidoqoftë, do të keni akoma atë audiencë të gjerë dhe ata që janë të interesuar do të marrin pjesë.

Po, do të duhet të investoni ca kohë në përpjekje, por nëse jeni në buxhet dhe / ose jeni duke kërkuar mënyra të reja dhe krijuese për të promovuar, kjo ia vlen edhe një vështrim të dytë dhe madje të tretë. Edhe një duzinë çon e re mund të vlejë kohën dhe mundin tuaj.

Vendosni llogarinë tuaj

Llogaritë janë të lira për tu vendosur. Thjesht klikoni në butonin portokalli “Luaj falas” siç shihet në imazhin e mësipërm. Pastaj, zgjidhni avatarin tuaj. Tani, si një profesionist i biznesit përpiquni të mbani në mend se është ndoshta më mirë të shkoni me një figurë gjenerike, të ngjashme me biznesin. Për shembull, Second Life ka në dispozicion avatarët vampirë. Në qoftë se nuk drejtoni një sit me produkte Halloween, kjo nuk është zgjidhja më e mirë për qëllime promovuese.

zgjidhni avatar

Emërtoni Karakterin tuaj

Hapi tjetër pasi të klikoni në “Zgjidhni këtë Avatar” do të jetë emri i karakterit tuaj. Mbani në mend se dëshironi që emri i avatarit tuaj të bëjë disa gjëra:

 • Jetë i paharrueshëm
 • Jetë profesionist
 • Lidhuni me audiencën tuaj dhe imazhin e biznesit

Ju me siguri mund të përdorni emrin tuaj të vërtetë, por mbani në mend se do t’i vendosni gjërat në një forum publik, kështu që do të dëshironi të ruani profesionalizmin në çdo kohë. Përndryshe, ju mund të krijoni një karakter për të përfaqësuar markën tuaj. Mendoni për këtë personazh si nuskën tuaj. Për shembull, 17 vjet më parë kur fillova për herë të parë një faqe interneti të quajtur Word Museum, krijova një karakter udhëzues turne.

Karakteri im ishte Amelia dhe roli i saj ishte të udhëzonte vizitorët nëpër zona të ndryshme të sitit. E di që mund të duket pak i ri sot, por atëherë ishte më shumë avantazh sesa tani.

Emrat mund të kenë vetëm shkronja dhe numra. Nuk lejohen hapësira ose karaktere speciale. Kështu që, nëse do të doja të përdorja emrin tim, do të krijoja një personazh të quajtur LoriSoard (pa hapësira).

jeta e dytë krijoni një emër

Sistemi do t’ju informojë nëse emri juaj është në dispozicion. Nëse po, klikoni “Hapi tjetër”.

Pastaj do të plotësoni disa informacione shtesë, siç janë:

 • Emaili juaj
 • Data e lindjes
 • Zgjidh nje fjalekalim
 • Vendosni kontrollet e sigurisë

Ju gjithashtu mund të lidheni me Facebook nëse dëshironi.

Zgjidhni një llogari

Llogaria themelore është falas dhe është një vend i shkëlqyeshëm për të filluar. Nëse dëshironi të krijoni një vend takimi për jetën e dytë, do t’ju duhet një llogari Premium, e cila do t’ju kushtojë rreth 6 dollarë në muaj.

Do t’ju kërkohet të shkarkoni dhe instaloni Second Life. Mos u shqetëso Nuk kërkon shumë hapësirë.

Për të filluar lëvizjen rreth Second Life, do të dëshironi të vizitoni ishullin Learning, i cili do të shpjegojë gjithçka që duhet të dini rreth lundrimit në botën e Jetës së Dytë, bashkëveprimit me të tjerët dhe madje vendosjen e bazës tuaj të shtëpisë dhe ngjarjeve.

Si mund të promovoni veten në jetën e dytë

Ka mënyra të shumta që mund të përdorni Jetën e Dytë për të promovuar veten, por si me shumicën e vendeve sociale, ju nuk dëshironi të jeni spammy qartë. Përkundrazi, mendoni se çfarë mund t’u ofroni të tjerëve që ka vlerë.

Studimi i Rastit: Karen Kay

Novelist Karen Kay përdori Jetën e Dytë si një mjet promovues disa vjet mbrapa. Ajo ofroi një leksion në platformë dhe i ftoi lexuesit e saj të marrin pjesë. Në “leksionin” aktual, Karen diskutoi për shkrimin dhe biznesin e të qenurit shkrimtar.

“Ishte jashtëzakonisht interesante dhe ishte pak e vështirë për mua në fillim,” tha Karen.

Ajo shton se ishte sfiduese të kuptonte avatarin dhe sesi ajo dëshironte ta vishte dhe të ndryshonte pamjen e saj.

Ju mund të shihni nga pamjet e fotografive të Karen më poshtë se ajo ngriti një dhomë që në thelb duket sikur ka një skenë dhe më pas karrige për audiencën të ulet. Kjo është një mënyrë argëtuese për të tërhequr klientë të rinj, ose në rastin e saj lexuesit, nuk mund të mos përndryshe tërheq.

karen kay duke ligjëruar në jetën e dytëFotografitë e leksionit të Karen Kay për Jetën e Dytë

Studimi i Rastit: Promovimi i Shëndetit

Kur bëhet fjalë për promovimin e shëndetit në internet, instinkti juaj i parë mund të mos jetë të kërkosh një media sociale / platformë virtuale botërore si Second Life, por kjo është pikërisht ajo që studiuesit bënë për të parë se sa efektiv mund të jetë promovimi i shëndetit në platformë..

Qëllimi ishte të inkurajonte njerëzit të bëjnë zgjedhje më të shëndetshme të stilit të jetesës. Studiuesit më pas pyetën pjesëmarrësit për të zbuluar se sa ndikim kishin mesazhet kur u dorëzuan në një platformë virtuale botërore.

Eksperimenti u krye në një zonë të përbashkët për një universitet të quajtur një amfiteatër. Morën pjesë 25 gra dhe 15 burra.

Rezultatet? Pjesëmarrësit ndiheshin të angazhuar dhe thithnin informacionin më mirë sesa mund të kishin. Ajo që mund të mësoni nga ky eksperiment është se njerëzit janë të uritur për informacion.

ampiteatri i edukimit shëndetësorFotografitë e seminarit të edukimit shëndetësor mbi Jetën e Dytë (imazhe nga abstrakti i së hënës së parë)

Idetë që mund t’i zbatoni

Nëse dëshironi të provoni vetë eksperimentin tuaj me Second Life dhe të arrini në media të tjera sociale dhe rrjete virtuale 3-D në botë, ekzistojnë disa ide që mund t’i zbatoni sot që do t’ju ndihmojnë të shfrytëzoni sa më shumë përvojën.

 • Fto klientët tuaj të tanishëm dhe pajtimtarët e gazetës për të parë hapësirën tuaj të Jetës së Dytë.
 • Merrni kohën për të ngritur një forum që ka kuptim për biznesin tuaj. Për Karen Kay, një dhomë e bukur si ju mund të shihni në grupin e një shfaqje bisede. Për forumin e shëndetit, një amfiteatër i stilit në natyrë për një përvojë të ngjashme me koncertin. Nëse punoni një mbi një si një trajner jete, një dhomë e rehatshme e jetesës me disa karrige mund të funksionojë më mirë. Ju duhet të vendosni se çfarë lloj formati dëshironi të krijoni dhe të shkoni prej andej.
 • Qëllimi kryesor është ofrimi i përmbajtjes së freskët dhe interesante që do t’ju ndihmojë të bashkëveproni me banorët e Second Life. Ka shumë mënyra për të promovuar këto aktivitete, të tilla si me njoftime për ngjarje, ose duke marrë reklama në gazetat në lidhje me Second Life.
 • Ofroni mostra falas të një lloji për të dhuruar. Theelësi është të siguroheni që është disi i lidhur me biznesin tuaj në botën e vërtetë dhe do t’i bëjë banorët të duan më shumë nga ju.
 • Bleni hapësirë ​​reklamash në Second Life për të promovuar drejtpërdrejt biznesin tuaj. Completelyshtë plotësisht i personalizueshëm. Ju mund të zgjidhni gjatësinë e një fushate, etj.
 • Vendosni një dyqan kryesor të hapësirës për zyra. Ju mund ta merrni me qira këtë hapësirë, por është më e zgjuar të zotëroni vendndodhjen. Mos u shqetëso Nuk do të kushtojë shumë për tu ngritur, megjithëse kostot mund të ndryshojnë. Kur shisni diçka, përfshini një pikë referimi me të. Kjo do të ndihmojë klientët të ju gjejnë përsëri dhe ju do të zhvilloni një vijim besnik.

Second Life ofron shumë ide shtesë për reklama falas dhe të lira në botën e tyre virtuale. Për nën 100 dollarë në vit, ju mund të fitoni shumë tërheqje promovuese në këtë sit. Për të mos përmendur, shumica e konkurrencës tuaj ka të ngjarë që nuk e përdor këtë faqe për të promovuar tek klientët e mundshëm.

Kini kujdes, sidoqoftë. Shtë e thjeshtë të humbasësh në këtë botë virtuale dhe të harrosh punën në botën e vërtetë që duhet të mbarosh për të qenë i suksesshëm.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map