Si të ndërtoni një faqe të suksesshme të pasurive të patundshme

Bota po shkon drejt një epoke plotësisht dixhitale dhe nëse mendoni se industria juaj nuk do të preket, mendoni përsëri. Nëse jeni një agjent i pasurive të patundshme dhe keni punuar bazuar në referime, thirrje të ftohta dhe metoda të tjera tradicionale, më lejoni të ndaj disa mendime me ju.


Sipas Shoqatës Kombëtare të REALTORS (NAR), në 42 përqind të blerësve të shtëpive në vitin 2017 ndërmorën hapin e parë drejt blerjes së tyre duke kërkuar në internet për pronat që ishin në dispozicion për shitje. Në krahasim me këtë, 17 përqind kontaktuan së pari një agjent të pasurive të patundshme. Nëse keni një inat në fytyrën tuaj nga ai pabarazia në numër – shqetësohuni, pasi vetëm se do të përkeqësohet.

Ju keni dëgjuar për frazën në moshë; “Nëse nuk mund t’i mundësh, bashkohu me ata”? Kjo është pikërisht ajo që duhet të mendoni të bëni.

Falë dixhitalit, blerësit e shtëpive po hyjnë në proces më të edukuar në lidhje me kushtet e tregut, çfarë të kërkojnë në një pronë dhe më shumë. Më shpesh fillojnë procesin e tyre të arsimit para se ata të jenë madje në kontakt me një agjent.

Përdorni këtë ndryshim dhe edukoni së pari klientët tuaj të ardhshëm – me faqen tuaj të internetit.

Procesi aktual i krijimit të një faqe në internet të pasurive të patundshme nuk është i vështirë. E tëra që do të të duhet është një emër domaini, mbajtje në faqe në internet, dhe ndoshta ose përdor një ndërtues faqesh në internet ose një shabllon WordPress për t’i bërë gjërat bukur dhe funksionale.

1. Vendosja e Fondacionit: Domain, Hosting, Builder në Uebfaqe 

Emrat e Domainit

Sugjerime: InMotion Hosting, A2 Hosting

Web hosting është një biznes më i ndërlikuar, por unë nuk do të hyj në arra dhe bulonave të këtij këtu, pasi WHSR është praktikisht një enciklopedi e ofruesve të shërbimeve të mbajtjes së faqeve në internet.

Thjesht shfletoni dhe ndjejeni një ofrues të një web hosting që është i mirë për ju dhe biznesin tuaj. Personalisht, unë rekomandoj InMotion Hosting ose A2 Hosting, por ky është vetëm një preferencë personale.

Ndërtuesit e faqeve në internet

Këshillë e shpejtë: Branding faqja juaj në mënyrë të vazhdueshme është gjithashtu një faktor kryesor në demonstrimin e profesionalizmit. Ju nuk keni nevojë edhe për një stilist profesionist. Disa mjete me reputacion në internet mund t’ju ndihmojnë të ndërtoni të gjithë identitetin tuaj të markës.

Searchability

Nuk po flas për një kuti të thjeshtë kërkimi, me të cilën përdoruesit mund të shkruajnë diçka për të skanuar faqen tuaj, por diçka që ndihmon se si shumica e përdoruesve kërkojnë në jetën reale.

Për shembull, ka të ngjarë që ata të dëshirojnë prona në zona të veçanta, ndërmjet kufijve të caktuar të çmimeve ose edhe me një numër të caktuar banjosh. Sigurohuni që ata të mund të gjejnë atë që po kërkojnë!

Shembull i jetës reale: Një kuti sugjerimi nxitet kur klikoni në shiritin e kërkimit në faqen kryesore të Lian Jia (Pekin, Kinë).

Këshillë e shpejtë: WordPress ka tema që automatikisht ndihmojnë që faqja juaj të jetë miqësore me celularin. Këto zakonisht quhen “Temat e Përgjegjshme”.

Jetë gjithëpërfshirës

Si agjentë të pasurive të patundshme, jam i sigurt që ju dini për nevojat e shumicës së njerëzve që kërkojnë pronë. Mbani mend ato paratë e shitjes që ju duhej të drejtonit çdo herë? mirë.

Transferoni atë njohuri në faqen tuaj të internetit. Përveç informacionit vetëm për vetë pronën, mos harroni të ofroni një informacion mbështetës gjithëpërfshirës, ​​të tilla si pajisje aty pranë, autostradat dhe zonat arsimore.

Për investitorët, sigurohuni që të jeni në gjendje të ofroni një formë të raporteve të tregut pasi që ka të ngjarë ato që do t’ju interesojnë më shumë.

Shembull i jetës reale: Guru i Pronës (Malajzi) gjithashtu ofron një udhëzues gjithëpërfshirës të vendndodhjes dhe një kalkulator të dobishëm hipotekash në faqen e tyre të internetit.

Këshillë e shpejtë: Jini të guximshëm, por jo garish. E kuqja është një gjë, por një buton që është me të kuqe të ndritshme me dritë flahing është i drejtë – ugh!

edukoj

Përsëri, kjo është diçka që ju mund ose nuk mund të dëshironi ta bëni, por më lejoni ta them kështu – Nëse blerësit tuaj të ardhshëm nuk ju dëgjojnë, ju mund të jeni i sigurt se ata po dëgjojnë dikë tjetër. Në vend të kësaj, hap përpara dhe ofroju atyre informacionin e nevojshëm për të marrë vendime të mira për blerje.

Tregojuni atyre për përfitimet e blerjes në disa zona të caktuara për shembull, ose se kjo shtëpi është afër një qendre tregtare të mrekullueshme që ka gjithçka nën diell. Lërini ata të dinë se sa e lehtë është të hyrni në një autostradë madhore ndër-shtet ose ndonjë gjë tjetër që ndihmon.

Shembull i jetës reale: Trulia (Shtetet e Bashkuara) ndan hulumtimin dhe analizën e tendencave të tregut për të edukuar përdoruesit e tyre.

Këshillë e shpejtë: Pavarësisht nga zgjedhja juaj e bohemit apo thjeshtizmit, mos harroni të portretizoni profesionalizëm në të gjitha fazat – Jo Mickey Mouse ose Donald Duck ju lutemi!

3. Tregu në faqen tuaj të pasurive të patundshme

Vetëm se keni një faqe në internet nuk do të thotë që ju thjesht mund ta lini të ulet atje dhe të pres që klientët të vijnë përmbytje. Mos harroni se N + 1 unë përmenda vetëm disa paragrafë më lart? Ky fakt mbetet, dhe ju duhet të siguroheni që faqja juaj e internetit të shihet.

Marketingu i mediave sociale

Ky është një aspekt i marketingut që është revolucionarizuar gjatë viteve të fundit. Social Media ka marrë përsipër aq shumë hapësirë ​​reklamuese sa shumë biznese tradicionale thjesht u shkatërruan. Sigurohuni që të përfitoni nga kjo duke zgjedhur një platformë të mediave sociale për t’u përqëndruar dhe përdorur atë për të promovuar faqen tuaj të internetit dhe bashkëvepruar me perspektivat.

Media Sociale është më e rrjedhshme dhe ndërvepruese sesa faqet e internetit, kështu që ju mund ta lejoni personalitetin tuaj të shkëlqejë duke komunikuar me ta. Ata janë gjithashtu të shkëlqyeshëm për krijimin e hype dhe eksitim, kështu që konsideroni konkurrencë konkurruese ose thjesht dhurata të thjeshta. Mos harroni shfaqjet e shtëpive të hapura që bëni? Promovimet e mediave sociale janë pikërisht ato, megjithëse në formë dixhitale.

Nëse jeni duke përdorur Facebook si platformën tuaj të zgjedhur Social Media, do të keni një avantazh të shtuar – Chatbots. Këto sisteme të automatizuara të përgjigjes janë një formë e ardhshme e një mjeti komunikimi efikas që do t’ju ndihmojë të fitoni më shumë klientë.

Bërë në mënyrën e duhur, ju mund të përdorni këto falas (në disa raste) dhe pika të fuqishme për t’u ofruar klientëve informacion, të shpejtoni kohën e përgjigjes dhe në përgjithësi, të veproni si ju ndërsa jeni okupuar ndryshe. Lexoni më shumë rreth chatbots në marketing këtu.

Të gjitha këto shtohen dhe kur të ridrejtoheni në faqen tuaj të internetit i cili do të ketë informacion më të gjerë, do të jeni fitues.

Motorë kërkimi dhe SEO

Një nga mënyrat më të lehta për të marrë pak më shumë trafik është të siguroheni që të renditni faqen tuaj të internetit në drejtorinë e motorit të kërkimit. Sigurohuni që të gjithë përmbajtjen tuaj të keni indeks të aftë nga njerëzit e mirë në Google ose Bing dhe kjo do t’ju ndihmojë kur njerëzit janë duke kërkuar shërbime si tuajat. Më e mira nga të gjitha, këto listë janë falas.

Duke u bazuar më tej megjithatë, është diçka shumë e rëndësishme: Optimizimi i Motorit të Kërkimit (SEO).

Kur po ndërtoni përmbajtjen e faqes suaj të internetit, sigurohuni që të mbani një vëmendje në fjalët kyçe që identifikojnë qartë bukurinë tuaj, siç janë: Pasuri të paluajtshme, pronë ose terma të tjerë të ngjashëm.

SEMRush është një mjet jashtëzakonisht i fuqishëm që ju përdorni për të fituar informacione strategjike mbi tendencat, analitika e fjalëve dhe shumë më tepër

Mos harroni se fjalët kyçe me bisht të gjatë ndihmojnë shumë. Këto do t’ju ndihmojnë të siguroheni që të merrni trafikun e duhur dhe nëse përputheni me ato me përmbajtje të fortë, sigurisht që do të vini re nga motorët e kërkimit.

Shënim: Ndërtimi i përmbajtjes efektive të SEO është e mundshme një nga gjërat më të rëndësishme që mund të bëni për të drejtuar trafikun në faqen tuaj të internetit. Kaloni kohë për këtë! Këtu janë disa mjete SEO për të cilat mund të interesoheni për t’ju ndihmuar të gjurmoni trendet, të formuloni fjalë kyçe efektive dhe më shumë:

 • SEMRush 
 • Moz
 • Google Console Console
 • Mjetet Bing Webmaster

Ndërtoni përmbajtje cilësore

Përveç mbajtjes së motorëve të kërkimit të interesuar për ju dhe drejtimit të trafikut në faqen tuaj, përmbajtja cilësore që është e rëndësishme për vizitorët tuaj do t’ju ndihmojë në konvertimin e perspektivave te blerësit. Kjo nuk duhet të lidhet drejtpërdrejt me shitjen e pronave, por edhe diçka aq e pafajshme sa “10 Idetë e Rinovimit të Shtëpisë” do t’u japin vizitorëve tuaj ide dhe të gjenerojnë më shumë trafik.

Unë rekomandoj fuqimisht që të shtoni një segment ‘blog’ në faqen tuaj, ku mund të rendisni jashtë këtij lloji të përmbajtjes. Kjo do të ndihmojë jashtëzakonisht në krijimin e trafikut për faqen tuaj. Ju nuk duhet të shkruani shumë shpesh, madje një herë në javë ose kështu është mirë, por përqëndrohuni në ndërtimin e përmbajtjes së fortë që është informuese dhe interesante.

Në mënyrë ideale, shkruani përmbajtje që të tjerët do të duan të ndajnë, dhe ju keni vazhduar skemën tuaj të reklamimit falas!

Lista në Google Business Business

Google nuk është thjesht një motor kërkimi, por është ajo që unë dua të quaj edhe ndërmarrja më e madhe e marketingut në botë. Dorëzoni faqen tuaj në Google Business Business dhe jo vetëm që do ta bëjnë këtë falas, por do t’ju japin më shumë këshilla se si të promovoni biznesin tuaj.

Inkurajoni vizitorët tuaj të regjistrohen

Edhe pse duket sikur shumë njerëz nuk duan të regjistrohen, unë zbuloj se në shumë raste është kryesisht sepse kaq shumë forma regjistrimi janë jashtëzakonisht ndërhyrës. Mos harroni, ajo që ju nevojitet është relativisht e thjeshtë – emri, adresa e emailit dhe leja për t’i kontaktuar ata me materialin e marketingut. Do gjë tjetër zakonisht është thjesht lakmi.

Krijoni një proces të shpejtë, një dhe dy hap regjistrimi që është i qetë dhe i lehtë dhe ndërtoni bazën e të dhënave të mundshme të klientit tuaj. Kjo do të jetë e paçmueshme në përpjekjet tuaja të ardhshme të marketingut, veçanërisht me faqen tuaj të internetit dhe do t’ju tregoj se si tjetër.

Kanali më i mirë i marketingut për sekserët: Marketingu me email

Kur vizitorët vijnë në faqen tuaj, ata do të shikojnë përreth dhe përgjithësisht thjesht bëjnë gjënë tuaj. Në ndryshim nga kjo, faqja juaj në internet duhet të ketë shumë informacion për të tërhequr një larmi klientësh. Kjo është ajo ku marketing në email vjen në dispozicion.

Marketingu i synuar i postës elektronike mund t’ju ndihmojë të organizoni fushata për qëllime specifike. Merrni për shembull nëse keni një mori të pronave të plazhit për t’u promovuar. Përgatitni një fushatë të marketingut me email përgjatë këtyre linjave dhe shpërthejeni atë për të gjithë ata që janë regjistruar ndonjëherë në faqen tuaj të internetit më parë!

Në këtë përpjekje, për fat të mirë ka një numër i madh mjetesh në dispozicionin tuaj. Herët në ekzistencën e faqes tuaj, lista juaj e marketingut me email ka të ngjarë të jetë e vogël dhe mund të menaxhohet me një shërbim falas ose të lirë. Ndërsa rriteni, ka edhe mundësi të shumta pro prej të cilave mund të zgjidhni.

Disa nga zgjedhjet në hapësirën e marketingut të postës elektronike përfshijnë emra shumë me reputacion siç janë: Kontakti i Përhershëm, MailChimp dhe ActiveCampaign.

Kontakt i vazhdueshëm

Personalisht, pasi keni përdorur disa platforma të marketingut me email para, Kontakti Ndjenjë është shumë mirë. Ka të gjitha lehtësirat (dhe më shumë) që një sit profesional do të ofrojë, ndërsa në të njëjtën kohë ka një ndërfaqe të thjeshtuar të përdoruesit që nuk do të frikësojë tej mase. Për më shumë detaje, ju lutemi lexoni rishikimin tim të Kontaktit të Përhershëm.

Chimp me postë

MailChimp është një mjet i marketingut me email që është i gjerë dhe me reputacion. Ka plane për të gjithë, nga fillestari deri te veterani me përvojë.

Ndërsa lista juaj rritet, do të fitoni përvojë në përdorimin e mjeteve të marketingut me email dhe do të rriteni me të.

Pse Marketingu me Email është për ju?

Marketingu me email duhet të jetë fokusi juaj në përpjekjet tuaja të shitjes. Extremelyshtë jashtëzakonisht e fuqishme dhe mund të jetë një nxitje e jashtëzakonshme e biznesit nëse bëhet mënyra e duhur. Ata ju ofrojnë mundësinë unike me një mjet me kosto të efektshme për afrimin e klientit – në çdo kohë të ditës.

 • Sipas drejtuesve të hulumtimit të tregut në McKinsey, Email-i është pothuajse 40 herë më i efektshëm se Facebook dhe Twitter për të ndihmuar biznesin tuaj të marrë klientë të rinj.
 • Me mjete të forta dhe efektive të marketingut me email, mund të ndërtoni marrëdhënie të forta dhe të qëndrueshme me blerësit tuaj të ardhshëm.
 • Sa herë që qarkullon një email i marketingut i juaji, marka juaj po ndez njerëzit në fytyrat e tyre – merrni parasysh kilometrazhin që do t’ju marrë.
 • Gjithashtu ju jep diçka që metodat më tradicionale nuk do të jenë – të dhënat. Të dhënat mund të analizohen për modele dhe do t’ju lejojnë të mësoni pëlqimet, pëlqimet dhe prirjet e klientëve tuaj. Kjo ju lejon të modifikoni fushatat tuaja në të ardhmen për efektivitetin maksimal.
 • Fastshtë e shpejtë dhe e thjeshtë për të filluar. Ashtu si faqet e internetit, shumë mjete të marketingut me email ofrojnë sot ndërfaqe të lehtë për t’u përdorur dhe zbritje, në mënyrë që të ndërtoni gazetat tuaja shpejt. Edhe nëse nuk jeni dizajner, ka të ngjarë që ka shabllone që mund t’i përdorni.
 • Gjeneroni drejtime, edhe nëse përmbajtja nuk është ajo që dëshiron disa nga qasja juaj. Disa mund të ndjekin një lidhje përsëri në faqen tuaj dhe të mahnitur nga informacione të tjera atje.
 • Përveç dërgimit të informacionit, ju mund të përdorni marketing email për të gjeneruar hype. Ndërtoni entuziazëm në lidhje me ngjarjet e ardhshme dhe merrni njerëzit që presin me padurim për të!

Shikoni artikullin e WHSR për marketing në Email për blogerët e rinj për një udhëzues të shpejtë mbi këtë temë.

Shembuj të faqeve të internetit të pasurive të patundshme

1. REALTORS Weichert

Faqja e internetit: corenyc.com

Core e ka marrë miqësinë me celular pak larg në kuptimin që tani është një desktop pak miqësor. Sigurisht, sepse desktopet kanë ekrane më të mëdha që mund të përdoren, por thirrja e menjëhershme nuk është aty për atë kategori të përdoruesve.

Pastërtia e sitit përfundon duke fshehur gjithçka dhe duke e lënë vizitorin të kërkojë në ekran se ku të shkojë.

rekuizitë

 • Dizajni modern bën përdorimin e plotë të hapësirës në ekran
 • Mobil me zjarr

Cons

 • Nuk është e lehtë për përdoruesit të lundrojnë

3. Alison James Estates dhe Homes

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map