Intervistë në Web Host: Themeluesi i Arvixe Hosting, Arvand Sabetian

Arvand Sabetian, themelues dhe CEO i Arvixe Hosting, zbarkoi Inc 30 nën 30 për dy vjet radhazi në 2002 dhe 2003.


Sipas një artikulli në Inc, Sabetian fillimisht filloi kompaninë e tij – Arvixe pas vitit të tij të vogël të shkollës së mesme. Ai nuk donte të hiqte dorë nga ndërmarrja e tij kur filloi kolegjin; kështu që çka kështu i bindi disa miq që ta ndihmojnë atë që të vazhdojë të funksionojë ndërsa ata morën gradat e tyre. Në vitin 2008, sipërmarrësi i ri ishte vendosur të diplomohej me një diplomë në inxhinierinë civile dhe në të njëjtën kohë, kompania e tij Arvixe po sillte rreth 150,000 dollarë fitim në vit. Ai vendosi t’i jepte Arvixe edhe një vit … dhe, pjesa tjetër është histori.

Sot, Arvixe u rrit nga një operacione me një njeri në një kompani duke bërë shumë miliona. Kompania mbetet e mbajtur private dhe me qendër në San Luis Obispo, CA. Ajo që është më interesante për Arvixe për mua është se megjithëse kompania ka mbi 100 të punësuar, ajo nuk ka një zyrë selie. Po – e lexuat ashtu. Everydo njëri prej 130 punonjësve të kompanisë punojnë në distancë nga vendndodhja e tyre. E mahnitshme, apo jo? Le ta mirëpresim të ftuarin tonë të nderuar sot – Arvand Sabetian, dhe të mësoni më shumë në intervistën e sotme.

Në biznes & Web Hosting

Z. Sabetian, i mirëpritur dhe urime që keni bërë në Inc 5000 për tre vjet rresht në 2011, 2012 dhe 2013. It’sshtë një nder i madh të keni këtu si mysafirin tonë të intervistës sot. Arvixe u rrit gati 8 herë në të ardhura nga viti 2009 deri në 2012. Ju lutemi na tregoni, cili është sekreti i suksesit të kompanisë?

sebatian

Sigurimi i zgjidhjeve të mbajtjes së çelësave në internet me një qasje jo sensuale për të kombinuar të dy cilësinë dhe përballueshmërinë që aktualisht është i papërshtatshëm në industrinë tonë.

Planet tona janë unike për faktin se ato kujdesen për nëngrupin më të madh të teknologjive të kërkuara nga aplikacionet më të njohura të burimit të hapur sot. Prandaj, shanset janë që, pavarësisht nga aplikimi që ju zgjidhni për të drejtuar faqen tuaj, ne kemi një plan që do ta mbështesë atë.

Farë mund të dimë më shumë rreth biznesit Arvixe?

Arvixe aktualisht është një kompani prej 12 milion dollarë me 130 anëtarë të stafit, të gjithë që punojnë nga distanca në të gjithë botën. Mbi gjysma e stafit tonë banon dhe punon jashtë Shteteve të Bashkuara dhe Evropës. Ne aktualisht presim mbi 250k fusha nëpër platformat tona të përbashkëta, rishitëse dhe vps / dedikuar / cloud.

Ndërsa ne jemi rritur duke siguruar thjesht disa nga nivelet më të larta të shërbimeve në industrinë e përbashkët të pritjes (Linux dhe pastaj Windows), afër 25% e të ardhurave tona aktuale janë nga zgjidhjet tona VPS / Cloud. Qëllimi ynë është që të vazhdojmë të zhvillojmë këtë aspekt të biznesit tonë pasi ofrojmë një grup më të madh të produkteve në pika të ndryshme çmimesh për të kujdesur të dy fillestarët, si dhe përdoruesit e avancuar që kërkojnë të presin në mjediset e tyre..

Shtë e mahnitshme të shihet se si gjërat po punojnë së bashku për Arvixe kur pothuajse të gjithë punonjësit tuaj po punojnë nga distanca. Ju përmendët disa marrëveshje të ndryshme pritjeje të ofruara në Arvixe – të cilat besoj se disa nga lexuesit do të jenë të interesuar të mësojnë më shumë. Ju lutemi mund të prezantoni secilën nga paketat pritëse të Arvixe dhe audiencën e saj të synuar?

Sigurt. Shkurt –

 • Klasa personale – Drejtuar drejt përdorimit të ulët, përdoruesve të biznesit personal dhe të vegjël, të cilët kanë nevojë për një zgjidhje të shpejtë për të vendosur faqet e tyre në internet.
 • Klasa e biznesit – Ndërsa pritet akoma të ndarë, serverët e biznesit mbajnë 1/4 sa më shumë klientë sa PersonalClass tonë. Përdoruesit në këta serverë u janë dhënë më shumë burime dhe serverët shpesh kryejnë në një besueshmëri më të lartë dhe nivele të performancës sesa planet tona të PersonalClass.
 • Reseller Class – planet e shitësit që lejojnë klientët të krijojnë disa plane të përbashkëta të pritjes më vete. Kjo lejon shitësin ta faturojë klientin drejtpërdrejt dhe thjesht t’u sigurojë klientëve të tyre një plan dhe llogari të personalizuar nga brenda kufijve të tyre të caktuar.
 • VPS Class / Cloud Class – planet tona të gjeneratës së ardhshme duke përdorur virtualizimin Hyper-V për të siguruar ambiente të kushtuara me kosto të ulët të dedikuar me softuer të ngarkuar para, për të ndihmuar të dy fillestarët dhe përdoruesit e përparuar të shkojnë shpejt. Filozofia jonë ka qenë që me VPS-në tonë, ju merrni performancën që do të bëni me shërbime të avancuara VM / Cloud ndërsa keni menaxhimin dhe programin në dispozicion për t’ju ndihmuar të operoni VM tuaj me lehtësi.
 • Klasa e përkushtuar – e përdorur zakonisht nga përdoruesit e avancuar dhe klientët e ndërmarrjeve që kërkojnë një arkitekturë specifike dhe ekipi ynë i shitjeve mund të ndihmojë në vendosjen e një zgjidhjeje së bashku.

Marrëveshja e përbashkët e ndarjes në internet e Arvixe - duke filluar nga 4 dollarë në muajMarrëveshja e përbashkët e ndarjes në internet e Arvixe – duke filluar nga 4 dollarë në muaj

Në sfondin personal & jetë

E kuptoj që keni qenë student në inxhinierinë civile. Por ja ku jeni, duke drejtuar një kompani shumë milionëshe të TI-së për veten tuaj. Cila është historia juaj pas kësaj? Si e nisi Arvixe në radhë të parë?

Unë po bëja punë për krijimin e faqeve në internet për klientët në zonën lokale dhe vendosa t’i ndihmoj ata me pritjen. Duke pasur një para-kolegj të fortë të shkencës kompjuterike dhe të shkencave kompjuterike, unë kam qenë në gjendje të mësoj bazat dhe shpejt të shkoj në një nga serverët e mi pasi baza e klientit tim u rrit brenda 6 muajve të parë.

4 vitet që pasuan panë rritje të ngadaltë për shkak se koha ime u nda midis Arvixe dhe shkollës. Pas diplomimit, unë kalova rreth 4 muaj dhe bëra përsëri faqen në internet dhe fillova programin tonë të filialeve. Për më tepër, unë ndërtova disa nga partneritetet me burim të hapur që nxitën rritjen tonë në 2009 deri sot.

Farë është si të zotërosh dhe të drejtosh një kompani globale në zhvillim të shpejtë si Arvixe? 

Unë jam mjaft i aftë, kështu që punoj me shumë menaxherë të ndryshëm çdo ditë për t’i ndihmuar ata në aktivitetet e tyre të përditshme. Ndërsa jemi një kompani e largët, kjo më lejon të jem efikas në komunikim dhe të trajtoj potencialisht disa çështje të ndryshme në një ditë të caktuar.

Në fund të fundit, në Arvixe, ne e dimë se si arritëm këtu. Ishte përmes sigurimit të një produkti cilësor me shërbime mbështetëse të mirë. Companydo kompani në rritje ka sfida dhe çështje që duhet të zgjidhen. Sidoqoftë, e mbajmë parasysh më lart dhe vazhdojmë të sigurohemi që çdo veprim që bëjmë është drejt një produkti me cilësi të lartë dhe shërbime ndihmëse shembullore.

Duke parë përpara & mendim

Kemi parë disa blerje dhe bashkime mjaft të mëdha vitet e fundit – miliona, nëse jo miliarda, u bënë nga themeluesit e ndërmarrjeve pritëse. Cili është mendimi juaj për këtë? Sellingshtë shitja ose blerja e kompanive të tjera pjesë e planit të zgjerimit të Arvixe në 18 muajt e ardhshëm?

Konsolidimi është pjesë e çdo industrie. Jemi me fat që jemi mjaftueshëm të mëdhenj për të patur aftësinë për të konkurruar me kompani më të mëdha në drejtim të marketingut dhe kemi qenë në gjendje të përdorim strategji krijuese të marketingut për të gjetur niches në tregun e sotëm që kompanitë më të mëdha kanë humbur.

Qëllimi ynë është të vazhdojmë të përtërijmë për tu rritur në mënyrë organike duke shfrytëzuar çdo mundësi për të fituar baza të shëndetshme të klientëve që kanë kuptim brenda strategjisë sonë të rritjes. Ne kemi fituar baza të vogla klientësh ndër vite dhe do të vazhdojmë ta bëjmë këtë pasi vetë mundësia paraqet.

Pyetja e fundit. Sipas mendimit tuaj, çfarë e bën një shërbim të mirë pritës? Cilat janë disa nga pikat kryesore për të parë kur zgjedhim një host të uebit?

Për mua 3 aspektet më të rëndësishme janë –

 1. Key-Turn – Llogaria e pritjes duhet të jetë e lehtë dhe e shpejtë për t’u përdorur. Ndërsa kjo varet nga ekspertiza e përdoruesit, një përdorues gjysmë i përparuar duhet vetëm disa minuta për të shkuar me ndonjë nga produktet tona ndërsa shumica e tyre sigurohen menjëherë përmes shportës së blerjes.
 2. Cilësia – Në mbajtjen në internet, produkti cilësor i referohet besueshmërisë dhe performancës. Ne përdorim shumë teknologji për të siguruar që ne vazhdojmë të sigurojmë besueshmërinë dhe performancën më të lartë kur është e mundur. Ndërsa pritja e përbashkët mund të ketë gjithnjë çështje, teknologjia jonë siguron që klientët tanë të kenë sasinë më të vogël të çështjeve sesa shumica e ofruesve në treg sot.
 3. Mbështetje – Ndërsa jemi rritur, ne kemi shkuar nga ofrimi i shërbimeve për qindra klientë në pothuajse njëqind mijë klientë unikë sot. Kjo do të thotë se ne trajtojmë mijëra pyetje në ditë. Qëllimi ynë është që gjithmonë të inovojmë dhe ndërtojmë sisteme jo vetëm që të trajtojmë siç duhet kërkesa të tilla, por të sigurohemi që i bëjmë më mirë sesa konkurenca.

Kjo eshte e gjitha. Faleminderit përsëri për kohën tuaj. A ka ndonjë gjë për të shtuar para se të përfundojmë këtë intervistë?

Jo faleminderit për kohën tuaj.

Mëso më shumë

Ju mund të lidheni me Sabetianin dhe ekipin në Facebook, Twitter dhe Google+. Arvixe Hosting është aktualisht në listën tonë të ndjekjeve. Ju mund ta lexoni recensionin tim këtu.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map