Udhëtimi i BlogVault nga një projekt hobi në biznes fitimprurës

Për pronarët e bizneseve të vogla, të zbuloni se një gjë me të cilën jeni vërtet e apasionuar dhe ndjeheni të thirrur për të krijuar është më e dobishme edhe sesa fitimi që një biznes mund të bëjë (megjithëse, ne të gjithë duam atë fitim, gjithashtu!). Akshat Choudhary e gjeti atë qëllim dhe pasion në 2010.


Choudhary’s është një nga ato histori “nga asgjëja në diçka të mahnitshme” që të gjithë duam t’i dëgjojmë. Ai filloi BlogVault (http://blogvault.net) me asgjë, por kohë dhe pasion për të krijuar aftësinë për të lehtësuar kopje rezervë të faqeve të WordPress, dhe në shtatë vjet e bootstrap atë në një kompani me punonjës në të gjithë botën dhe rreth 25,000 konsumatorë.

Lexuesit e WHSR mund të mësojnë shumë nga udhëtimi i tij personal me BlogVault.

blogvaultFaqe Hyrëse e BlogVault. Shërbimi rezervë WordPress ka grumbulluar më shumë se 85,000 përdorues në kohën e shkrimit.

Frymëzimi për të filluar BlogVault

Akshat Choudhary

Choudhary është një inxhinier dhe po punonte për Citrix me kohë të plotë, por ai do të ishte në kodim që kur ishte adoleshente. Ai ishte një ndjekës i zjarrtë i blogut popullor të Jeff Atwood, Coding Horror.

Kur blogu i Atwood papritmas ra, Choudhary u frymëzua.

Unë nuk mund ta kuptoja faktin që rivendosja e një siti ishte problematik, madje edhe për dikë aq të ditur sa Atwood. Incidenti tregoi se kishte një nevojë të ndezur për një shërbim të besueshëm rezervë WordPress.

Për shkak se ai nuk kishte buxhet për të filluar BlogVault, ai filloi të punojë në të në kohën e lirë si një projekt hobi, ndërsa ende ishte i punësuar në Citrix.

Në fillim, e vetmja shpenzim që ai kishte ishte VPS që mori me qira nga Linode për rreth 28 dollarë në muaj për të ruajtur rezervat e përdoruesve. BlogVault u rrit për të pasur nevojë edhe për ruajtjen e Amazon S3. Edhe pse ju mund të imagjinoni se kostot do të ishin të larta për të nisur një shtesë të tillë gjithëpërfshirëse rezervë, ato me të vërtetë nuk ishin.

Në vend të kësaj, Choudhary investoi atë që njihet në qarqet e pasurive të patundshme si “kapital i djersës”.

Ai vendosi me orë të tëra duke zhvilluar infrastrukturën prapa BlogVault dhe duke përmirësuar shtojcën dhe përdorueshmërinë e saj. Ndërsa kompania u rrit dhe ai e kuptonte më mirë nevojën për të siguruar mbështetjen e klientit, planet e pajtimit u prezantuan për të mbuluar kostot dhe për ta kthyer BlogVault në një biznes fitimprurës.

Choudhary deklaroi më parë se ai mendonte se BlogVault do të ishte një biznes 2000 $ / vit. Ai planifikoi të përfundojë kodimin brenda disa javësh dhe të vazhdojë më tej. Ai dëshironte të zgjidhte një problem dhe të provonte diçka unike. Sidoqoftë, ai zbuloi se kodimi ishte një proces i vazhdueshëm, i cili kishte nevojë për përsosmëri përgjithmonë. Ai gjithashtu filloi të tërheqë klientë që paguajnë në vitin e parë.

Përfundimisht, pas rreth një viti, ai ishte në gjendje të linte punën e tij me kohë të plotë dhe ta bënte BlogVault fokusin e tij kryesor.

Ai nuk ishte as i sigurt se si të fitonte nga shtojca, kështu që vendosi të tarifojë 29 dollarë në vit për të ndihmuar në mbulimin e shpenzimeve të ruajtjes në fillim.

tabelë blogvaultShembull i Paneli BlogVault

Taktikat e marketingut

Një gjë që Choudhary bëri herët ishte që të arrijë tek zhvilluesit që ai e njihte dhe të pyeste nëse ata do të paguanin për një shërbim që automatikisht do të rezervonte dhe mbante kopje të faqeve të tyre të WordPress. Në fund të fundit, nuk do të kishte shumë pikë për të investuar kohë në zhvillim dhe promovim nëse askush nuk do të dëshironte shtojcën. Shumica e atyre me të cilët ai kontaktoi thanë që ata mund të jenë të interesuar.

Ai kurrë nuk u përqëndrua me të vërtetë në marketing saktësisht. Në fillim, ai shkroi disa bloge, bloge të tjera flisnin për produktin dhe më pas baza e tij e klientëve shpërtheu përmes gojës. Edhe sot, shumica e klientëve të tyre vijnë përmes referimeve të klientëve të tjerë.

“Që kur filluam si një operacion shumë të vogël, u siguruam të jemi sa më të dobishëm për çdo klient. Unë mendoj se kjo na ndihmoi gjatë rrugës. ”

Sot, BlogVault ka një zyrë në Bangalore, Indi dhe punonjës për të ndihmuar në aspekte të ndryshme të punës. Ata madje po kalojnë më shumë kohë në marketing dhe kanë parë disa rezultate pozitive nga përpjekjet. Choudhary ndau, “memberdo anëtar i ekipit vesh shumë kapele dhe është një pjesë integrale e kompanisë. Ne kemi qenë gjithashtu me fat që të jemi partnerë me disa nga hostet më të spikatur në internet. “

Rrjetëzimi ishte një çelës për suksesin

Një gjë që Choudhary e tregon si një taktikë të zgjuar në rritje të BlogVault është duke ndjekur konferenca.

“Në fillim, shumica e atyre që kemi bërë shkuan drejt mbulimit të kostove. Ndërsa u bëmë fitimprurës, një nga investimet më të mira që kemi bërë ishte të udhëtonim nga India për të marrë pjesë në WordCamps. Vjen nga India, udhëtimi ishte i shtrenjtë, por ia vlen. WordCamps na ndihmoi përtej takimeve lokale të WordPress, për të kuptuar dhe me të vërtetë të jetë një pjesë e komunitetit global WordPress gjithashtu. “

Partneriteti me ndërmarrje të spikatur të hosteve në internet

Choudhary pranon lirshëm se përqendrimi i tij në ditët e para nuk ishte në marketing. Ai gjithmonë synonte të tregtonte më shumë, por disi e gjeti veten duke punuar në kod, në vend të kësaj. Sidoqoftë, ai gjeti një mënyrë tjetër për të marrë fjalën për shtojcën e tij të vlefshme.

“Një faktor tjetër shumë i rëndësishëm ishte që ne ishim me fat që të ishim partnerë me disa nga kompanitë më të mira të mbajtjes në internet në botë. Kjo ndihmoi jashtëzakonisht shumë në rritjen e numrit të shkarkimeve të shtojcës BlogVault. Një numër i klientëve tanë u njohën me ne në këtë mënyrë. “

konkurrentët

Ideja e Akshat ishte unike, por jo shumë pasi u shfaq një plugin tjetër. VaultPress u krijua nga zhvilluesit e WP dhe u lançua. Në fillim, ai nuk mund ta besonte atë, por përfundimisht erdhi për të parë nisjen e VaultPress si një bekim në maskim. Njerëzit do të dëgjonin për VaultPress, të kërkoni për konkurrentët e VaultPress dhe të gjejnë BlogVault. Shumë preferuan automatizimin e BlogVault.

Përfundimisht, ai kuptoi se tarifimi i vetëm 29 dollarë në vit nuk ishte i mjaftueshëm për të fituar një fitim. Kështu, ai mori frymë thellë dhe ngriti çmimet e tij. Ai e dinte që përdoruesve u pëlqente ta vendosnin dhe e harruan atë modelin e BlogVault, ku ata mund të paguanin një tarifë dhe ta linin shtojcën të bënte të gjitha ngritjet e rënda për ta. Dhe, ai kishte të drejtë. Njerëzit vazhduan të regjistroheshin.

Sot, BlogVault ka plane të shumta, në varësi të madhësisë së biznesit tuaj dhe sa faqeve të internetit që keni.

Plani më i ulët fillon me 89 $ / vit dhe kapakët më të lartë nga 389 $ / vit dhe do të përfshijë 7 faqe interneti. Uebfaqja BlogVault rendit disa plane të ardhshme të pakufizuara me siguri të shtuar dhe deklaron se ato do të publikohen së shpejti.

çmimet e blogvaultPlani Themelor i BlogVault fillon me 9 $ / muaj, 89 $ / vit (burimi),

Shkallueshmëria e BlogVault

BlogVault është i shkallëzuar në nivele të shumëfishta. Jo vetëm që ka më shumë se 75 milion blogje WP, por Choudhary punon me Drupal dhe ofron një shtojcë që mund të rezervojë çdo faqe në internet në një platformë PHP. BlogVault gjithashtu ka disa ide të reja në tubacion.

“Ne jemi duke punuar në një produkt të integruar që lejon përdoruesit të menaxhojnë faqet e tyre, kopjet rezervë të tyre, si dhe sigurinë e faqeve të tyre. Sshtë e para në llojin e tij në hapësirën WordPress, kështu që ne jemi shumë të ngazëllyer për të. Aktualisht, ne po punojmë drejt lëshimit të gjerë të skanerit dhe pastruesit tonë të malware. Ne kemi përjetuar nevojën për të, dhe kemi parë saktësinë e saj dhe të dorës së parë, kështu që jemi shumë të ngazëllyer kur shohim se si do të trondit tregun e WordPress. “

Filloni të Vogël dhe Pastaj Zgjero

Fokusi i BlogVault ka qenë në përmirësimin e vazhdueshëm për shtatë vitet e fundit, pasi ato kanë shtuar gjithnjë e më shumë karakteristika të tjera të fluturuara, në mënyrë që t’i përmbahen praktikave më të mira të WordPress.

Në fillim, BlogVault u përqëndrua vetëm në kopje rezervë. Edhe pse Choudhary thekson se ai është një kodues dhe jo një biznesmen, ky është në të vërtetë një biznes i zgjuar – filloni një gjë të vogël, të përsosur, dhe pastaj zgjeroni.

Pasi BlogVault përsosi procesin e rezervimit, ata filluan të përqëndrohen në bërjen e restaurimeve sa më të thjeshtë dhe të shpejtë të jetë e mundur.

Me kalimin e kohës, ne shtuam tiparin Migrate që ju lejon të përdorni kopjen rezervë të faqes tuaj për të kaluar në një domen të ri ose shërbim pritës. Pastaj, kemi prezantuar Test Restore, i cili ju lejon të provoni kopjen rezervë. Dhe pasi të punohej për të gjitha këto karakteristika rezervë, ne u transferuam tek veçoritë e menaxhimit të faqes. Persondo person në ekip ka pasur një përvojë me të gjitha këto karakteristika, në mënyrë që të gjithë ata të mund të ndihmojnë në zhvillimin e tij, dhe ide të hapjes për të ardhmen e produktit. Kjo na ndihmon të gjithëve të punojmë në të njëjtën kohë ”.

Zgjidhja e Securityështjeve të Sigurisë së WordPress

WordPress është një objektiv i hakerave në të gjithë botën. Kushdo që drejton një blog të WordPress mund të ju tregojë se ato janë shënjestruar në një kohë ose në një tjetër nga një haker. Imagjinoni të shkoni në faqen tuaj të internetit për të shkëmbyer një artikull në mediat sociale dhe duke kuptuar që në vend të blogut tuaj të dizajnuar bukur është një faqe që nuk do dëshironi që vizitorët e faqes tuaj të shohin ato pika për pornografi ose madje thjesht thotë se ju keni hakuar.

Kur kjo të ndodhë, ju mund të frikësoheni në fillim. A e keni rezervuar së fundmi faqen tuaj në internet? Sa nga puna juaj do të humbni? Bëni hakerat të depërtojnë në bazën e të dhënave tuaja në atë pikë sa të gjithë faqja juaj është e korruptuar?

Ky është problemi që BlogVault dëshiron të zgjidhë për ju. “Qëllimi është t’ju lejojë të rivendosni faqen tuaj në një version pune me përpjekje minimale nga ana juaj.”

BlogVault aktualisht është duke punuar në një “veçori të sigurisë që do të ndihmojë automatikisht të skanoni dhe pastroni faqet e WordPress të çdo shembulli të malware.” Ata shpresojnë ta lëshojnë së shpejti.

Një falënderim i veçantë për Akshat Choudhary për ndarjen e përvojës së tij për të shkuar nga një biznes hobi në një kompani fitimprurëse, të lulëzuar. Ai thotë se ata patën fat, por përqendrimi i tij në shërbimin ndaj klientit dhe sigurimin e produktit më të mirë të mundshëm tregon se ai në të vërtetë ka një mendje për zhvillimin e biznesit. Ne do të jemi duke shikuar BlogVault për të parë se si rritet në vitet e ardhshme.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map