Před pouhými třemi lety zahájili Boris Sokolov a Peter Ivanov Microweber (www.microweber.com). Začali se třemi zaměstnanci, ale dnes koncept rozšířili na více než 12 000 registrovaných uživatelů a rostou mílovými kroky. Odhadují se instalace Microweber na přibližně 40 000 a v příštích pěti letech očekávají, že dosáhnou 5 až 10 milionů.


Screenshot z domovské stránky Microweber.

Spoluzakladatelé Boris Sokolov a Peter Ivanov si udělali čas na rozhovor s námi o počátečních dnech Microweberu a o tom, jak platformu v tak krátké době rozrostli.

Myšlenka Microweberu se vlastně zrodila dávno – v dobách, kdy se jednalo o společnost zabývající se webdesignem, někdy v roce 2006. Systém, který tehdy měli, fungoval v podstatě jako ten současný, ale jeho rozhraní nebylo jako uživatel přátelský a měl méně funkcí.

Když jsme viděli, že naši klienti nemají problém s prací s tímto redakčním systémem, aktualizací obsahu sami, nahráním svých produktů a sledováním jejich objednávek – což byla v minulosti velká výzva – rozhodli jsme se, že to bude dobrý produkt. Proč jej dále nerozvíjet a vylepšovat a uvolňovat jako produkt s otevřeným zdrojovým kódem? – Peter Ivanov, spoluzakladatelé společnosti Microweber.

Počáteční dny mikroweberu

Před založením Microweberu vlastnili Boris Sokolov a Peter Ivanov webdesignovou společnost.

Byli jednou z prvních společností zabývajících se webovým designem v Bulharsku a již pracovali na různých projektech. Borisův pozadí byl v sítotisku a webdesignu.

Dnes je stále designérem, ale také odborníkem na použitelnost ve společnosti. Peter se sám učí v PHP a programuje asi 10 let. Je back-end vývojář pro Microweber.

Boris Sokolov

Mikroweber byl původně vyvinut jen třemi lidmi a trvalo několik let, než začalo žít. CMS byl přepsán jednou a v současné době jej přepisujeme jako součást naší nové verze. Může to znít jako spousta práce pro tak malý tým, ale byli jsme silně motivováni tím, že v dobách, kdy jsme začínali, neexistoval jediný stabilní systém, na který bychom se mohli spolehnout jako weboví programátoři a weboví designéři..

Nechtěli jsme používat WordPress, Joomla nebo Drupal, protože byli příliš těžcí a nemotorní; neměli jsme nad nimi žádnou kontrolu. Museli jsme dělat aktualizace pokaždé, když se aktualizovali.

Peter dodal: „Byli jsme v podstatě partou nadšenců, prostě frustrovaní tím, co museli tehdejší tvůrci softwaru nabízet. Byli jsme nemocní a unavení z toho, že jsme narazili na stejné výzvy – některé rysy způsobily, že se zbláznil, nedostatek ostatních ještě víc. Postupně jsme začali budovat sebevědomí, které dokázali dělat lépe než v mnoha ohledech. A měli jsme energii, nadšení a odhodlání to udělat. “

snímek obrazovky tržiště microweberScreenshoty k Microweber Marketplace poskytované Microweber.

Známky úspěchu

Společnost má stále sídlo v Bulharsku, které je domovskou zemí Petera a Borise. “Máme úroveň znalostí prostředí, ve kterém pracujeme, a celého podnikání v našem oboru,” řekl Boris.

Peter dodal: „Skvělá věc, o Bulharsku, je to, že na jedné straně jsou výjimečně dobrí IT odborníci, a na druhé straně jsme členy EU. Jednou z nevýhod je, že mnozí investoři stále považují naši malou jihovýchodní Evropskou zemi za „exotickou“ investiční destinaci a trochu váhají, aby sem své peníze vložili. Koneckonců, Bulharsko je nyní součástí EU pouze 11 let a investoři pravděpodobně stále očekávají další reformy. A pravděpodobně mají pravdu. “

Zpětná vazba od uživatelů Microweberu na Twitteru

Podporujte snad nejkrásnější web, který byl kdy vytvořen pomocí #microweber na @awwwards https://t.co/1dMhpfvFuj

– Ash (@ ash2rain) 26. května 2015

Právě navštěvuji nové #CMS #procceswire a @Microweber mají skvělou funkci. Těšíme se na vytvoření webových stránek s nimi.https: //t.co/A04fMDySxs pic.twitter.com/ngn5rBLx65

– Kurniawan (@ainpoenya) 4. dubna 2018

Růst za 3 krátké roky

I přes několik výzev se společnost rozrostla ze tří pracovníků v roce 2015 na šest nebo sedm klíčových lidí plus desítky vzdálených pracovníků. Jejich nadějí je, že se tým bude dále rozšiřovat, jak se budou zvyšovat jejich objednávky. Chtějí také pokračovat v rozšiřování své komunity – těch, kteří využívají a přispívají k otevřené platformě CMS.

“Jsme přesvědčeni, že vydáním naší nové verze v polovině května posílí naši pozici jako produkt, který může konkurovat obřím trhu,” uvedl Boris.

Překonávání výzev

V každém okamžiku má každý startup problémy, kterým musí čelit, pokud chtějí skutečně uspět. Microweber se neliší. Udělali mnoho tvrdých rozhodnutí, aby překonali problémy, jako jsou problémy s peněžními toky – což je běžné pro mnoho startupů, když začínají uspět.

Pokud jde o podnikání, každý podnik čelí stejným problémům a týká se to hlavně financování. Tyto výzvy jsme dokázali překonat spoustou práce, nadšení a deprivací.

V jednu chvíli jsme za účelem úspory peněz opustili hlavní město Sofie, kde jsme museli platit nájemné a kde životní úroveň je v zásadě vyšší a přesouvá se zpět do našich rodných měst na dva roky. Dálkově jsme pracovali na projektech web design pro různé klienty, jak vydělat peníze, které jsme poté investovali do Microweber.

Hledání úspěchu

Microweber je uveden jako jeden z 10 nejlepších bulharských startupů.

Zeptal jsem se jich, jak dosáhli úspěchu tak rychle, ale Boris sdílel, že nemyslel, že je to tak rychlé, a že tři roky nejsou fenomenální období k dosažení toho, čeho dosáhly. “Kdybychom na našem projektu pracovali 50 lidí, dokázali bychom to za šest měsíců.” Cítí část důvodu, že byly uznány jako startup, protože Bulharsko je malá země a není zde mnoho skutečně bulharských technologických startupů. “Když se objeví nový hráč, je těžké pro tohoto nového hráče bez povšimnutí.”

Má však nějaké rady pro šalvěje pro ostatní, kteří chtějí založit vlastní firmu.

Jedinou radu, kterou bych dal majitelům startupů, je „Nikdy se nevzdávej, kluci“.

Milujte, co děláte, buďte nadšeni. Pokud si myslíte, že jste lepší než vaše konkurence, buďte si tím jistí a snažte se to dokázat.

Financování vašeho spuštění

Rozhodnutí vzít Microweber Open Source znamenalo, že byly potřeba peníze na spuštění. Microweber přemýšlel o spuštění Kickstarteru, ale nebyli úplně připravení, takže to přerušili. Kickstarter může být samozřejmě cenným zdrojem pro malé startupy, ale našlo své financování prostřednictvím jiných platforem.

Boris sdílel, že přišli s nápadem na video na YouTube. V době, kdy se to stalo, bylo video spíše způsob, jak se motivovat. Po měsíci nebo dvou spuštění videa na jejich domovské stránce však získali několik tisíc v amerických dolarech. Jednoduše požadovali dary, které přilákaly sponzory, a jeden sponzor dal 1 000 $. “To nás opravdu motivovalo k pohybu.”

Co jsem se naučil

Zvláštní poděkování patří Borisovi Sokolovovi a Peteru Ivanovovi. Tito dva byli vřelí, přátelští a otevření, ale také důvtipní obchodníci s více technickými znalostmi, než má celá řada IT oddělení. Jsou nadšení, že nabízejí svůj produkt jako open source, takže je k dispozici každému na světě, kdo ho chce použít, a tento přístup prostupuje vše, co dělají.

Zde jsou klíčové věci, které jsem se naučil od těchto dvou:

  1. Nemusíte čekat, až budete mít finanční prostředky nebo všechno perfektní, abyste mohli začít. Pracujte tvrdě, dostat svůj nápad tam a zbytek přijde.
  2. Najměte ty nejlepší lidi, aby s vámi spolupracovali, i když jsou na půl cesty po celém světě.
  3. Buďte otevřeni novým nápadům a nechte ostatní, aby váš nápad dále rozvíjeli.
  4. Hledejte jedinečné způsoby, jak získat peníze. Není to vždy jen o Kickstarterovi.
  5. Buďte nápomocní a přátelští ke všem, se kterými se setkáte. To jim pomáhá a může vám také pomoci v budoucnu. Obchodní svět je opravdu o vytváření sítí.
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me