Pavarësisht nëse jeni mjek, avokat ose shkrimtar i pavarur, WordPress ka të gjitha mjetet që ju nevojiten për të ngritur dhe drejtuar faqen tuaj. Ju nuk keni nevojë as për ndihmën e një zhvilluesi profesional të uebit për të krijuar një sit tërheqës vizualisht. E tëra çfarë ju duhet të bëni është ideja e duhur, një temë e shkëlqyer dhe një koleksion i shtojcave që do t’ju ndihmojnë të arrini qëllimet tuaja.


Si një fotograf i ri, ju mund të pyesni: pse shqetësoni të krijoni faqen tuaj në internet?

Për fillestarët, është një mënyrë për të krijuar portofolin tuaj në internet, i cili menjëherë mund të rritë shikueshmërinë dhe aftësinë e punësimit – veçanërisht për klientët që mendojnë përpara, të cilët shohin vlerën në prirjen teknologjike.

Mund të ju ndihmojë gjithashtu të grisni zanatin tuaj duke mbledhur reagime nga një audiencë, duke rishikuar veprat tuaja të kaluara dhe duke i bërë duart tuaja të ndyra në botën e promovimeve në internet.

Pa ado më tej, këtu janë 15 prej shtojcave më të mira të WordPress që ju nevojiten në faqen tuaj të fotografisë menjëherë:

1. Galeria NextGEN

Me WordPress, ju mund të zgjidhni nga një mori temash të përqendruara në fotografi që ju lejojnë të theksoni veprat tuaja në definicion të lartë. Por me një shtesë galerie si Galeria NextGEN, çdo temë mund të nxjerrë në pah në mënyrë efektive fotot tuaja në një mënyrë që të jetë intuitive dhe e përshtatshme për vizitorët tuaj.

Pas instalimit dhe aktivizimit të Galerisë NextGEN, mund të filloni shtojcën duke klikuar “Galeria” nga pulti i WordPress. Përndryshe, mund të shkoni te redaktori i postës dhe të klikoni “Shto Galeria”.

Kur krijoni galeri të reja, mund të zgjidhni nga tipe të ndryshëm të ekranit, siç janë tablotë themelore, shfaqje me slidesh, album kompakt, shfletues imazhi etj. Typedo lloj ekrani është plotësisht i personalizueshëm, kështu që nuk duhet të keni asnjë problem të kërkoni një plan urbanistik që do të përputhet me temën tuaj aktuale.

2. Galeria e Fotos nga WD

Galeria e Fotove nga WD është një alternativë e shkëlqyeshme për Galerinë NextGEN. Isshtë i shpejtë, i thjeshtë dhe i thjeshtë për t’u përdorur. Thjesht shkoni te redaktori i postave të WordPress dhe klikoni në butonin sert Vendosni Galerinë e Fotos ’nga shiriti kryesor i mjeteve.

Avantazhi më i madh i Photo Gallery nga WD ndaj Galerisë NextGEN është dritarja e krijimit të galerisë me një faqe. Të gjitha opsionet për të cilat mund të kërkohen janë të disponueshme në një vend të vetëm – kështu, duke e bërë tërë procesin një fllad.

Disa nga veçoritë e personalizimit të shtojcës përfshijnë efekte të dritës, integrimin e mediave sociale, butonat e kontrollit dhe lidhjet e reklamave të jashtme.

3. FooGaleria

Nëse tiparet vizuale të Galerisë NextGEN dhe Photo Gallery nga WD duken shumë të ngurta ose të mërzitshme për shijen tuaj, atëherë shtojca tjetër që duhet të provoni është FooGallery. Me sa duket, është një nga shtojcat më të përparuara të galerisë që mund të përdorni për WordPress. Ju mund të krijoni një galeri të thjeshtë të portofolit me përshkrime të imazheve me madhësi të kafshuar, të përpiloni veprat tuaja më të mira me paraqitjen e muraturës, ose të përdorni efektin krijues të galerisë “kubike” unike..

FooGallery gjithashtu ju mundëson të krijoni albume që mund t’i çojnë vizitorët tuaj në koleksione të ndryshme. Kjo është e dobishme nëse doni të tregoni shkathtësinë tuaj me zhanre ose teknika të ndryshme fotografike.

Për të filluar ndërtimin e albumit tuaj, do t’ju duhet një zgjatje e quajtur “Albume FooGallery”, e cila duhet të jetë e disponueshme falas duke shkuar në ‘FooGallery > ‘Zgjerime’.

4. Instagram Feed WD

Instagram është një nga platformat e mediave sociale të shkuara për fotografët që duan të përhapin punën e tyre. Me Instagram Feed WD, ju lehtë mund të importoni fotot tuaja në Instagram në një galeri të WordPress. Thjesht instaloni shtojcën, futuni në llogarinë tuaj në Instagram dhe ndajeni ushqimin tuaj drejtpërdrejt përmes WordPress, redaktori i postës.

Instagram Feed WD lejon një shkallë të lartë personalizimi për burimet tuaja fotografike. Ju mund të vendosni filtra të kushtëzuar, të modifikoni efektin e ngarkimit, të integroni hashtags dhe më shumë.

Përdorimi i Feed Feed WD gjithashtu ofron përfitime të shumta në treg për markën tuaj të fotografisë. Falë banakut të ndjekur të ndjekur dhe butonit ‘Ndiqni’, klientët e mundshëm mund të vlerësojnë ndikimin, besueshmërinë dhe aftësinë tuaj për të bërë një ndikim në një vend të caktuar. Sigurisht, kjo gjithashtu mund të tërheqë më shumë ndjekës në llogarinë tuaj në Instagram ndërsa përqendroheni në promovimin e faqes tuaj WordPress.

5. Meta Slider

Nëse preferoni një rrëshqitës imazhi me gjerësi të plotë për të shfaqur të shtënat tuaja më të mira, atëherë duhet të shikoni Meta Slider. Ndërsa ato mund të mos jenë aq interaktive sa galeritë e plota, rrëshqitësit janë më të shpejtë për t’u ngarkuar dhe ofrojnë një përvojë të pastër pa shikim shpërqendrimi për audiencën tuaj.

Si shtojca më e njohur e rrëshqitjes në lidhje me instalimet dhe vlerësimet, Meta Slider ka gjithçka që mund të kërkoni ndonjëherë. Isshtë i përgjegjshëm për celular, vjen me tema të personalizueshme dhe ka një ndërfaqe thjeshtistike që çdokush mund të zotërojë në pak minuta.

Duke përdorur Meta Slider, ju lehtë mund të përfshini çdo imazh rrëshqitës me një përshkrim të përmbledhur, si dhe elementët thelbësorë të SEO, përkatësisht një tekst “alt” dhe “titulli i imazhit”. Për paraqitjen e përgjithshme të rrëshqitësit tuaj, mund t’i referoheni opsioneve në panelin e duhur për të rregulluar cilësimet siç janë efektet e tranzicionit, butonat e navigimit, shtrirjes, etj..

6. Slider Master

Në epokën e pajisjeve mobile, duhet të siguroheni që përmbajtja juaj të jetë e optimizuar për telefonat inteligjentë dhe tabletët. Master Slider bën të mundur që ju të krijoni shpejt rrëshqitës të përgjegjshëm që janë gjithashtu të përshtatshëm për kontrollet e prekjes. Ju filloni duke zgjedhur një “Starter”, i cili është një plan urbanistik i paravendosur.

Në redaktorin kryesor, ju mund të filloni të importoni imazhet tuaja në rrëshqitje dhe pastaj t’i rivendosni ato me përshkrime të pasura të teksteve. Ju gjithashtu mund të modifikoni vetitë e tilla si efektet e tranzicionit, dimensionet e rrëshqitjes, kontrollet e navigimit dhe skemat e ngjyrave. Fatmirësisht, shtojca ka një plan urbanistik të rregullt dhe të organizuar, kështu që duhet të jetë e lehtë për ju të dini rrugën tuaj përreth.

7. Slider përgjegjës

Slider i përgjegjshëm nga IT i madh është një alternativë e mirë për Master Slider dhe Meta Slider. Ajo ofron një ndërfaqe të lëngshme dhe të paraqitur mjeshtërisht që mund t’ju ndihmojë të ndërtoni rrëshqitës të bukur në më pak se një minutë. Thjesht klikoni “Shto Slide Image” për të filluar futjen e punëve tuaja të fotografuara dhe plotësimin e detajeve të nevojshme.

Në të djathtë të redaktorit kryesor, mund të ndryshoni opsione të tilla si dimensionet e rrëshqitësit, pozicionin, shpejtësinë e tranzicionit dhe ikonën e ngarkimit. Shkoni më tej poshtë për të marrë kodin e shkurtër, i cili do t’ju lejojë të futni rrëshqitësin tuaj në çdo post ose faqe lehtësisht.

Gjëja më e mirë në lidhje me Slider Responsive, sidoqoftë, vjen me versionin pro. Kjo ju lejon të përdorni video dhe përmbajtje të pasur teksti si rrëshqitje. Kjo është e dobishme për fotografët dhe profesionistët që duan të nxisin përpjekjet e tyre për vetë-promovim dhe markë.

8. WP Smush

Si fotograf, ju mund të dëshironi të ndani fotot tuaja në rezolucion të plotë. Fatkeqësisht, shtimi i tyre në faqen tuaj WordPress mund të rrisë ndjeshëm kohën e ngarkimit të tij. Kjo do të shkatërrojë përvojën e vizitorëve dhe do të largojë klientët e mundshëm.

Një shtesë klasike në mesin e përdoruesve të WordPress që vlerësojnë performancën – WP Smush është një optimizues imazhi me një klik që mund të kompresojë madhësinë e imazheve tuaja pa kompromentuar cilësinë. Pasi të keni instaluar, shkoni te “Media” > ‘WP Smush’ nga pulti juaj kryesor për të filluar optimizimin ose “shkatërrimin” e fotove tuaja.

Ju gjithashtu mund të përdorni WP Smush për të optimizuar automatikisht imazhet e sapo ngarkuar. Thjesht lëvizni poshtë te pjesa “Cilësimet” për të aktivizuar këtë funksion. Ndërsa jeni në të, mund të specifikoni se cilat lloje imazhi i nënshtrohen optimizimeve të ardhshme.

9. Optimizuesi i Imazhit EWWW

Sado efektive sa WP Smush është në optimizimin e imazheve, nuk është saktësisht opsioni më me kosto efektive. Për një, ajo imponon një “kufi shkatërrues” që skedon skedarë që janë më të mëdhenj se 1 megabyte. Për të hequr këtë limit, mund të paguani ose për versionin pro ose të përdorni EWWW Image Optimizer si një alternative.

Pavarësisht se është falas, EWWW Image Optimizer është çuditërisht shumë e lehtë për t’u përdorur. Thjesht shkoni te “Media” > ‘Bulk Optimizoni’ për të filluar mjetin e optimizimit dhe klikoni ‘Skanoni për imazhe të pa-optimizuara’. Nëse jeni kurioz se si funksionon shtojca, shkoni te “Cilësimet” > ‘EWWW Image Optimizer’ për të luajtur me përbërësit e tij nën kapuç.

10. W3 Total Cache

Mundësimi i ruajtjes së shfletuesit është një mënyrë tjetër për të shpejtuar shpejtësinë e ngarkimit të faqeve, veçanërisht për faqet e internetit të rënda grafike. Ajo funksionon duke lejuar shfletuesin e një përdoruesi të internetit të ruajë ose “cache” përgjigjen e një siti ndaj kërkesave HTTP – së bashku me të gjitha të dhënat e dërguara. Për shembull, nëse një përdorues vjen në albumin e fotografisë në qytetin tuaj dhe ngarkon plotësisht të gjitha imazhet, ata nuk do të kenë më nevojë të ngarkojnë të njëjtat imazhe përsëri në vizitën e tyre të ardhshme.

W3 Total Cache ju lejon të implementoni caching të gjithë faqes pa shkruar një linjë të vetme kodesh. Equippedshtë gjithashtu e pajisur me disa mjete të tjera për optimizimin e performancës, siç janë minifikimi i kodit, integrimi i CDN, caching i bazës së të dhënave, etj..

E vetmja pengesë e kësaj shtojce është se mund të jetë konfuz për tu përdorur për fillestarët, veçanërisht për ata që nuk kanë të dhëna për atë që bën secila veçori. Për më shumë informacion se si të instaloni Cache Total Cache, mund t’i referoheni këtij udhëzuesi hap pas hapi.

11. Filigran imazhi

Nëse nuk ofroni me dëshirë fotografitë tuaja në vend falas, atëherë duhet të përdorni një shtojcë si Image Watermark për t’i parandaluar ato nga përdorimi i paautorizuar. Kjo mund të bëhet automatikisht ose manualisht përmes bibliotekës suaj të mediave WordPress.

Duke shkuar te “Cilësimet” > ‘Filigran, ‘ju mund të specifikoni se cilat imazhe marrin ujërat duke shënuar kutitë e kontrollit nën” Cilësimet e Përgjithshme “. Ju gjithashtu mund të ndryshoni pozicionin e filigranit, si dhe imazhin e filigranit. Dhe për mbrojtjen e mëtejshme, ju gjithashtu mund të aktivizoni mbrojtjen e imazhit për të ndaluar vizitorët të klikojnë me të djathtën ose zvarritur dhe hequr ato.

12. Biblioteka e Avancuar e Mediave

Organizimi nuk është një nga pikat e forta të bibliotekës së mediave WordPress. Kjo është arsyeja pse, si fotograf, keni nevojë për një shtojcë si Biblioteka e Zgjedhur për të renditur imazhet tuaja në kategori.

Biblioteka e Avancuar e Mediave funksionon duke shtuar kutitë e kategorive të mediave në panelin “Detajet e bashkëngjitjes” së imazheve tuaja. Për të krijuar kategori, shkoni te “Media” > Categories Kategoritë e mediave ’. Pastaj mund t’i përdorni këto kategori për të kërkuar përmbajtje duke përdorur menunë e lëshuar në bibliotekën e mediave.

13. SEO e shpejtë

Si fotograf, përmbajtja juaj në faqe ka shumë të ngjarë të ndërtohet rreth imazheve sesa tekstit. SEO Yoast jo vetëm që siguron që imazhet tuaja të kenë meta të dhëna të duhura për indeksueshmërinë, por gjithashtu izolon të gjitha çështjet në faqe që ndikojnë në vlerën e rangut të faqes suaj të internetit në motorët e kërkimit.

A nuk keni të dhëna se çfarë do të thotë SEO? Mos u shqetësoni – SEO e Yoast do t’ju tregojë gjithçka që duhet të bëni për të optimizuar çdo faqe të vetme dhe postimin në faqen tuaj. Thjesht lëvizni tërë kohën poshtë në redaktues për të parë rekomandimet e shtojcës dhe rezultatin tuaj SEO të përmbajtjes.

Mos harroni se, në botën e internetit, asgjë nuk bërtet autoriteti më shumë sesa të jeni në faqen e parë të Google. Kjo do të sigurojë faqen tuaj me një rrjedhë të qëndrueshme të trafikut organik. Për më tepër, kjo do të rrit ndjeshëm besueshmërinë tuaj në kamare, veçanërisht për klientët me teknikë që kërkojnë profesionistë në internet.

14. Pinterest Pin It Button

Përveç Instagram, Pinterest është një tjetër rrjet i njohur për ndarjen e imazheve që përdorin fotografët. Siç sugjeron emri, Pinterest Pin It Button ju lejon të shtoni një buton “ri-pin” në ndonjë nga fotot tuaja. Shtë një shtojcë e drejtpërdrejtë që ju lejon të menaxhoni gjithçka në një faqe të vetme.

Pasi të keni vendosur gjithçka, të gjitha imazhet tuaja në postim do të futen automatikisht me një buton pin. Kini parasysh që një pjesë e vetme nga një nga vizitorët e faqes tuaj mund të sjellë qindra klikime të reja në faqen tuaj – në varësi të arritjes së tyre në media sociale dhe shkëmbimit të imazheve tuaja.

15. Formulari i kontaktit 7

Ta themi thjesht, shtimi i informacionit tuaj të kontaktit në kokën, futbollin ose kudo tjetër në faqen tuaj nuk është e mjaftueshme për të inkurajuar perspektivat për t’ju kontaktuar. Kjo është arsyeja pse shtimi i një forme kontakti është një nga përparësitë absolute të çdo faqe WordPress.

Për këtë punë, një nga shtojcat më të njohura që mund të përdorni do të ishte Formulari i Kontaktit 7 – një mjet me një kurbë të qetë mësimi, por një tavan tepër i lartë. Ai e zbërthen procesin e formimit në dy hapa të thjeshtë. Së pari, duhet të shkoni te “Kontakt” > “Shto të re” për të filluar kontaktin vizual për ndërtuesin. Kjo ju lejon të specifikoni cilat fusha të përfshini, adresën e postës elektronike që dëshironi të përdorni, mesazhet e njoftimit të paracaktuar, etj.

Pasi të ruhet forma juaj e kontaktit, gjithçka që mbetet për të bërë është të vendosni formularin tuaj të kontaktit në çdo postim ose faqe përmes kodit të shkurtër. Kjo mund të merret nga ndërtuesi kryesor i formës ose duke shkuar te “Kontakt” > Form Formularët e Kontaktit ’nga pulti i WordPress.

Bëni veprime, filloni tani!

Si fotograf, fakti që imazhet mund të ngadalësojnë faqen tuaj të internetit mund të jetë shqetësuese. Edhe pse keni shtojca optimizimi si WP Smush dhe W3 Total Cache, të keni shumë imazhe të ngarkuara në një faqe të vetme mund të zgjasin kohën e ngarkimit të faqeve dhe të prishin përvojën e përdoruesit. Merrni parasysh që përveç përmbajtjes në faqe, ofruesi juaj i pritjes gjithashtu luan një rol në punën e faqes.

Sigurohuni që jeni mbështetur nga një kompani kompetente pritëse që përshtat shërbimet e tyre për WordPress!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me