30 shtojcat më të njohura të WordPress bazuar në numrin e shkarkimeve në 2016

Statistikat e përdorimit tregojnë se WordPress është sistemi më i popullarizuar i menaxhimit të përmbajtjes (CMS) sot. Duke fuqizuar mbi 26% të të gjithë uebit, është qartë një e preferuar midis blogerëve, stilistëve të internetit dhe sipërmarrësve në internet.


Ndërsa ka mjaft arsye për të zgjedhur WordPress për të shkruar një libër, ne do të përqendrohemi në vetëm një përbërës që e bën të veçantë CMS – një numër i shtojcave që e bëjnë ndërtimin e faqeve të lehtë dhe argëtues.

Më poshtë janë tridhjetë prej shtojcave më të shkarkuara dhe shumë të vlerësuara që duhet të merrni parasysh kur ndërtoni dhe pritni faqen e internetit tuaj WordPress:

1. JetPack

Vizitoni në internet: WP-PageNavi

WP-PageNavi ju lejon të rregulloni lidhjet e faqes suaj të faqes tuaj WordPress. Sidoqoftë, kërkon që ju të zëvendësoni disa copa kodi përmes paraqitjes > Redaktori pas vendosjes.

wp-pagenavi

3. Siguria e WordFence

Vizitoni në internet: Formulari i Kontaktit 7

Forma e Kontaktit 7 është një shtojcë e thjeshtë dhe fleksibël që ju lejon të krijoni forma të shpejta kontakti duke përdorur HTML. Pastaj mund t’i vendosni këto formularë në çdo faqe përmes kodit të shkurtër.

kontakt-formë-7

5. WooCommerce

Vizitoni në internet: Hartat e Google XML

Google XML Sitemaps është një shtojcë thelbësore për SEO që ndihmon mashtruesit e internetit të lundrojnë në faqen tuaj dhe të indeksojnë faqet e saj.

xml

7. Super cache WP

Vizitoni në internet: SEO e Yoast

SEO Yoast është një shtojcë popullore që mund t’ju ndihmojë me optimizimin në faqe. Ndihmon në zbulimin e çështjeve, gjenerimin e hartave të faqeve dhe ofrimin e rekomandimeve që mund të përmirësojnë renditjen e faqes tuaj.

Yoast

9. CAPTCHA vërtet e thjeshtë

Vizitoni në internet: Akismet

Akismet është një tjetër plugin që mund të ndihmojë në parandalimin e spamit. Ai skanon automatikisht dhe filtron të gjitha komentet me hije për rishikim manual.

Akismet

11. Google Analytics nga MonsterInsights

Vizitoni në internet: Ndërtuesin e faqeveOrigin

Fjalët e shtojcës së Faqes Builder FaqeOrigin duke shtuar një ndërfaqe zvarritëse dhe redaktuese në redaktorin e faqeve. Ju mund të ndërtoni një faqe të re nga toka lart ose të përdorni një plan urbanistik të para-ndërtuar për të kursyer kohë.

faqe-ndërtues

13. Postimi i kopjuar

Vizitoni në internet: Rigjeneroni Thumbnails

Rigjenerimi i Thumbnailsve është një mjet i dobishëm që mund të rikrijojë të gjitha tablotë për ngarkimet tuaja në media. Kjo është e dobishme nëse kohët e fundit keni ndryshuar cilësimet e figurës nga Parametrat > Media.

Regenerate

15. Verifikoni vërtetësinë e dy faktorëve

Vizitoni në internet: UpdraftPlus

Si një pasiguri, sigurohuni që keni kopje rezervë që do t’ju ndihmojë të rikuperoheni nga problemet e papritura. Me UpdraftPlus, lehtë mund të krijoni ose planifikoni kopje rezervë të automatizuar për siguri të shtuar.

updraft

17. Disaktivizoni komentet

Vizitoni në internet: Vegël e Zezë TinyMCE Widget

Me Widget Black Studio TinyMCE, mund të shtoni me lehtësi tekstin e pasur, bashkëngjitjet e mediave dhe elementët e tjerë të përmbajtjes në shiritat anësore.

e zezë

19. Meta Slider

Vizitoni në internet: Format Ninja

Ninja Forms instalon një redaktues të formave të tërheqjes dhe rënies në instalimin tuaj në WordPress. Sshtë një shtojcë miqësore për përdoruesit që mund t’ju udhëheqë në çdo hap të rrugës.

Ninja-format

21. Kodet e shkurtra përfundimtare

Vizitoni në internet: Breadcrumb NavXT

Me Breadcrumb NavXT, ju mund t’u siguroni vizitorëve tuaj lidhje navigacionale për t’i ndihmuar ata të përcaktojnë se ku janë. Pasi të keni instaluar, duhet të ngjitni një kod të thjeshtë ‘div’, atje ku dëshironi të shfaqet gjurma “breadcrumb”.

therrime buke

23. WP Smush

Vizitoni në internet: WP Mail SMTP

WP Mail SMTP ju lejon të përdorni SMTP dhe të përdorni mundësi të përparuara për funksionin e postës elektronike të faqes tuaj. Për të përdorur shtojcën, shkoni te Parametrat > Email nga pulti juaj. Ju gjithashtu mund të dërgoni një email provë për të parë nëse konfigurimi juaj funksionon.

email

25. WP-Optimizoni

Vizitoni në internet: Widget Image

Kjo shtojcë e thjeshtë ju lejon të krijoni dhe përdorni pajisje widget në imazhin në faqen tuaj. Këto pajisje shtesë rreshtohen dhe ndryshojnë në madhësi automatikisht edhe në pajisjet e lëvizshme. Ju gjithashtu mund të shtoni një titull, përshkrim dhe lidhje për t’i bërë ato më interaktive.

image-widget 27. TabelaPress

Vizitoni në internet: Kalendari i Ngjarjeve

Shtojca e Kalendarit të Ngjarjeve ju lejon të krijoni faqe interaktive për ngjarje si promovime, ahengje dhe seminare. Thjesht përdorni ndërfaqen vizuale për të plotësuar detajet dhe për të publikuar ngjarjen tuaj.

ngjarje-kalendar

29. Mënyra e mirëmbajtjes së WP

Vizitoni në internet: Redaktori i Rolit të Përdoruesit

Si parazgjedhje, WordPress ka pesë role të përdoruesit – administratori, redaktori, autori, kontribuesi dhe pajtuesi. Redaktori Role i Përdoruesit ju lejon të modifikoni lejet e secilit lloj të përdoruesit. Ju jeni gjithashtu të lirë të krijoni role të reja me leje unike.

user-role-editor

përfundim

Me shtojcat WordPress, ka mundësi të pafund në llojin e faqeve të internetit që mund të krijoni. Sigurohuni që të planifikoni përpara në mënyrë që përbërësit e faqes tuaj të formojnë një përvojë të vetme, kohezive. Ju mund t’i referoheni këtij postimi për më shumë shtojca që mund t’ju ndihmojnë të optimizoni për konvertime.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map