Jak nastavit a pracovat s vícesměrnou sítí WordPress

WordPress je populární platforma pro vše od osobních blogů po plnohodnotné obchody s eCommerce. Je také vybaven nástroji, které potřebujete k vytvoření a správě sítě s více místy.


Nejprve si uvědomte, že síť s více místy se liší od provozování různých webů s jednotlivými instalacemi WordPress. V síti s více místy spouštíte více webů z jediného dashboardu WordPress.

Například, pokud provozujete online publikaci, pak pomocí multisite funkce umožní různým týmům spravovat konkrétní sekce, jako je sport, technologie a podnikání. Multisitelová síť má smysl také pro firmy nebo blogy, které přizpůsobují zážitky podle oblasti nebo jazyka publika.

Nastavení sítě s více místy

První, co musíte udělat pro nastavení sítě s více místy, je povolit funkci v souboru wp-config.php. Pamatujte, že k tomuto souboru lze přistupovat pomocí „Správce souborů“ nebo podobnou funkcí z vašeho webhostingového účtu.

Chcete-li povolit vícenásobné sítě pro WordPress, vložte do svého souboru wp-config.php následující kód:

/ * Multisite * /
define (‘WP_ALLOW_MULTISITE’, true);

Chcete-li zkontrolovat, zda jste úspěšně aktivovali funkci vícestavového provozu, přejděte na Nástroje > Nastavení sítě, pokud je tato možnost k dispozici.

nastavení sítě

Pokud pracujete na existujícím webu WordPress, nezapomeňte nejprve deaktivovat všechny pluginy, abyste se vyhnuli možným konfliktům.

Můžete to udělat tak, že jdete na svůj Dashboard > Pluginy > Nainstalované doplňky, zaškrtnutím políčka „Vybrat vše“ (vedle slova „Plugin“) a poté z rozbalovací nabídky „Hromadné akce“ vyberte možnost „Deaktivovat“..

pluginy

Instalace multisite

Přejít na Nástroje > Nastavení sítě by mělo vyvolat stránku „Vytvoření sítě stránek WordPress“. Pokud vaše webová adresa obsahuje předponu „www“, můžete být upozorněni na její změnu. Tento krok má zabránit tomu, aby odkazy subdomén obsahovaly předponu „www“.

create-a-network-of-wordpress-sites-wordpress

Než budete pokračovat v instalaci, zadejte název sítě a e-mailovou adresu správce. Podívejte se také na varovnou zprávu v části „Podrobnosti o síti“, abyste zjistili, zda pro svou síť potřebujete buď podadresáře nebo subdomény. Tato zpráva se zobrazí, pokud váš web běží déle než jeden měsíc. Klikněte na „Instalovat“ a pokračujte dalším krokem.

Povolením vícenásobného umístění na nové instalaci WordPress si můžete vybrat, zda chcete pro svou síť použít subdomény nebo podadresáře. Pokud je váš WordPress nainstalován v jiném adresáři, než je kořen vaší domény, měli byste použít podadresáře. Jinak byste měli používat subdomény, pokud je vaše hostingové řešení WordPress podporuje. Mějte na paměti, že toto rozhodnutí nemůžete později změnit!

Povolení sítě

V této fázi budete požádáni o úpravu souborů wp-config.php a .htaccess ze svého hostitelského účtu. Berte na vědomí, že byste měli zkopírovat a vložit přesné kódy v tomto okně. Jako preventivní opatření si před pokračováním vytvořte zálohy původních souborů wp-config.php a .htaccess..

create-a-network-of-wordpress-sites-wordpress

Po aktualizaci souborů obnovte web a znovu se přihlaste. Po tomto kroku jste úspěšně aktivovali síť pro více lokalit!

Přidání nových webů

Po úspěšném povolení multisitelové sítě WordPress byste nyní měli mít přístup k nabídce „My Sites“ z ovládacího panelu WordPress. Chcete-li do sítě přidat nové weby, přejděte na Moje weby > Správce sítě > Weby > Přidat nový.

subdomény

Zde můžete zadat adresu subdomény nebo podadresáře spolu s názvem stránky a e-mailovou správou. Po vytvoření klikněte na název webu a spravujte jeho jednotlivé informace, uživatele, motivy a nastavení:

 • Na kartě Informace můžete aktualizovat doménu nebo stav konkrétního webu.
 • Na kartě Uživatelé můžete zobrazit a spravovat všechny uživatele konkrétního webu. Můžete také udělit administrátorská oprávnění dalším uživatelům.
 • Stejně jako v běžné instalaci WordPress, můžete instalovat a aktivovat témata v části Motivy
 • Na kartě Nastavení máte přístup i vy i ostatní správci webu Všechno nastavení – včetně názvu, popisu a motivu webu.

Vytváření subdomén z cPanelu

Pokud jste vytvořili síť s více subdoménami pomocí subdomén, můžete je také nakonfigurovat z cPanelu hostovacího účtu. Jednoduše se přihlaste pomocí svých přihlašovacích údajů a vyhledejte možnost „Subdomény“ v části „Domény“ nebo podobnou sekci.

V této části můžete vybrat název pro nové subdomény a také určit kořen dokumentu. Většina hostitelských platforem však automaticky detekuje správnou cestu pro domovský adresář, takže zřídka potřebujete změnit to, co je v kořenovém poli dokumentu.

Jeden poslední tip: Použijte dobrého hostitele

Protože provozujete dva nebo více webů v jedné instalaci WordPress, může vícesměrná síť vyčerpat prostředky serveru a způsobit pomalý výkon. Proto je důležité vybrat způsobilé řešení webhostingu.

Přinejmenším byste měli jít na VPS hosting, aby váš web byl nepropustný pro použití jiných majitelů stránek. Zvažte také použití vyhrazeného hostitele v případě, že každá z vašich subdomén obdrží značné množství provozu.

Závěr

Následující kroky by vám měly pomoci správně nastavit multisite síť WordPress. Jen si pamatujte, že multisite sítě jsou nejlépe řešeny týmem. Možná budete chtít nejprve spravovat své uživatele a jejich oprávnění, než začnete pracovat na návrhu a funkčnosti každého webu.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map