Pokud uvažujete o projektu WordPress pro projekt vytváření stránek, nezapomeňte, že existují dvě použitelné verze, z nichž si můžete vybrat: WordPress.org a WordPress.com.


Druhá možnost je čistě platformou pro blogování a uživatelé ji stěží považují za systém správy obsahu. Výsledkem je, že specializovaní blogéři a malé podniky preferují WordPress.com kvůli škálovatelnosti, všestrannosti a kontrole.

Na druhé straně, WordPress.com vás bude držet za ruku, když projdete všechny kroky vytváření webu, od registrace domény až po propagaci obsahu. Ale protože je to v podstatě forma digitálního sdílení, znamená to, že jste na existenci vašeho webu plně závislí na jiné společnosti. Pokud jejich služba klesne, platí to i pro vaše webové stránky.

Jistě, WordPress.com nabízí skvělý zážitek z učení i pro ty, kteří plánují používat WordPress.org. To vše díky podobnému rozhraní a funkcím palubní desky. Pokud však chcete získat plnou kontrolu nad svým webem a jeho kontinuitou, musíte se naučit, jak jej přesunout do prostředí hostovaného.

Níže jsou uvedeny kroky k přechodu z WordPress.com na WordPress.org.

1. Připravte se na přesun

Pokud nejste obeznámeni s tím, jak fungují webové stránky s vlastním hostitelem, jednoduše to znamená, že máte na starosti svou doménu a hosting. První věc, kterou musíte udělat, je mít připravenou doménu.

V současné době spousta společností sdružuje služby registrace domén a hostování. Ale pokud jste flexibilní se službami, které si vyberete, můžete ušetřit malé množství. Například registrace domény pro doménu nejvyšší úrovně .com (TLD) stojí 11,99 USD v Bluehostingu, zatímco stejná služba je nabízena v NameCheap za pouhých 10,69 $.

Pokud jde o možnosti hostování, Bluehost je určitě před Namecheap. Pokud však jde o samotnou registraci domény, neváhejte a vyhledejte nejlevnější nabídku, kterou najdete.

Stojí za zmínku, že většina velkých hostingových společností nabízí instalační nástroje WordPress jedním kliknutím. To vám umožní rychle integrovat WordPress.org do vaší nově hostované domény. Alternativně si můžete stáhnout CMS z jejich oficiálních webových stránek a nahrát je na svůj web přes FTP.

Ve výchozím nastavení váš webový hostitel přiřadí vaši e-mailovou adresu jako nové uživatelské jméno pro WordPress.org. Můžete to změnit spolu s heslem prostřednictvím ovládacího panelu.

Nakonec nezapomeňte, že může trvat až 24 až 72 hodin, než se vaše nová doména rozšíří. To se liší mezi webhostingovými společnostmi a jediným způsobem, jak se ujistit, je kontaktovat je sami.

2. Exportujte data WordPress.com

Dalším krokem je export dat z webu WordPress.com. To lze provést pomocí ovládacího panelu WordPress, který je přístupný po přihlášení k vašemu účtu a kliknutím na „WP Admin“ v hlavní nabídce.

Chcete-li spustit nástroj pro export webu, přejděte do části „Nástroje“ > ‘Vývozní’. Zde si můžete vybrat bezplatnou metodu nebo nechat za cenu pomoci odborníka WordPress. Pokud máte rozpočet, můžete si vybrat placenou metodu a přeskočit zbytek této příručky. V opačném případě pokračujte kliknutím na „Zahájit export“ v sekci zdarma.Na další stránce máte možnost zálohovat celý svůj web nebo pouze konkrétní informace, jako jsou příspěvky, stránky a média. Vzhledem k tomu, že se chcete přesunout do prostředí, ve kterém je hostitelem, vyberte „Celý obsah“ a poté kliknutím na „Stáhnout exportní soubor“ zahájte stahování..V závislosti na velikosti vašeho webu WordPress.com a rychlosti vašeho internetového připojení by stahování mělo být dokončeno během několika sekund až několika minut. Poté vyhledejte soubor XML ve složce pro stahování a přesuňte jej na bezpečnější místo.Až budete mít soubor XML svého webu připravený, přihlaste se k ovládacímu panelu WordPress.org. Panel admin by obvykle měl být přístupný přidáním ‘/ wp-admin ‘do vaší hostované domény. Pokud jste například nedávno zaregistrovali a hostili doménu s názvem „www.mywpsite.com“ a integrovali jste WordPress pomocí instalace jediným kliknutím, měl by být váš panel administrátorů přístupný na adrese „www.mywpsite.com/wp-admin“. Přihlaste se pomocí přihlašovacích údajů, které jste získali při instalaci WordPress. Jakmile jste na hlavním panelu, přejděte na „Nástroje“ > ‘Import’. Tím se zobrazí seznam všech externích blogovacích platforem, které jsou aktuálně podporovány WordPress.Vyhledejte WordPress a klikněte na „Instalovat nyní“. Po několika sekundách by se to mělo změnit na „Spustit dovozce“, což znamená, že obslužný program je nyní připraven pro váš soubor XML. Pokračujte kliknutím na toto tlačítko. Na stránce „Import WordPress“ klikněte na tlačítko „Vybrat soubor“ a přejděte do složky, kde jste soubor XML uchovávali. Poté klikněte na „Nahrát soubor a importovat“.Vezměte na vědomí, že pro každý import existuje limit nahrávání. Pokud váš soubor XML překročí toto, můžete buď kontaktovat svého hostitele, aby to pro vás zvýšil, nebo použijte nástroj, jako je WordPress WXR File Splitter. To vám umožní rozdělit váš velký soubor XML na menší kousky. Na další stránce můžete znovu přiřadit autora importovaného obsahu stávajícímu uživateli. Případně můžete vytvořit zcela nové uživatelské jméno. V každém případě klikněte na „Odeslat“ a dokončete import.

Po importu byste nyní měli být schopni najít příspěvky, média, stránky a zpětnou vazbu na příslušných místech.

Například importované příspěvky najdete na stránce „Příspěvky“ > „Všechny příspěvky“, zatímco stránky jsou na „Stránkách“ > ‘Všechny stránky’. Nezapomeňte, že data jejich vytvoření zůstanou nezměněna. Pokud jste přesunuli svůj obsah na již existující web WordPress, nemusíte importované soubory nahoře okamžitě najít.

3. Nastavte nové téma

Metoda importu a exportu bohužel nezahrnuje téma a celkové rozvržení. To znamená, že vzhled importovaného obsahu přijme podobu vašeho webu WordPress.org. Pokud používáte nově zaregistrovanou doménu ve svém hostitelském prostředí, musíte si vytvořit svůj web od nuly výběrem základního motivu.

Chcete-li začít, přejděte na „Vzhled“ > „Témata“ z ovládacího panelu WordPress.org. Klepnutím na tlačítko „Přidat nové“ zahájíte procházení novými motivy.Nejlepší věc na WordPress je spousta krásných témat, která mohou vašemu webu poskytnout profesionální vzhled v okamžiku. Ve výchozím úložišti můžete snadno použít vyhledávací funkci k vyhledání konkrétního stylu, který máte na mysli – ať už jde o online portfolio, novinky z oboru nebo blog o fotografii.

Jakmile najdete motiv, který se vám líbí, umístěte na něj kurzor myši a pokračujte kliknutím na modré tlačítko „Instalovat“. Pokračujte a zkontrolujte importované příspěvky a stránky, abyste zjistili, zda téma vyhovuje vašemu obsahu.

4. Přesuňte Blogroll Links

Používáte-li na svém postranním panelu odkazy blogroll, můžete je také přesunout do vlastního hostitelského prostředí uložením souboru OPML. K tomu se dostanete přidáním ‘/wp-links-opml.php ‘na adresu URL vašeho webu WordPress.com.

Váš soubor OPML by měl vypadat takto.

Tento soubor můžete uložit přímo z vašeho prohlížeče pomocí vestavěné funkce uložení. Jednoduše stiskněte Command + S nebo Ctrl + S na klávesnici a stránku uložte jako soubor XML.

Dalším krokem je instalace pluginu pro správu odkazů na váš hostitelský web WordPress. Ačkoli můžete importovat odkazy na blogroll bez takového pluginu, nebudete mít k nim přístup na hlavním panelu – natož je prezentovat na svém webu WordPress.

Některé příklady jsou Link Manager a Simple Links. Po instalaci se automaticky integruje správa odkazů do řídicího panelu.Nakonec přejděte na „Nástroje“ > ‘Import ‘, vyhledejte„ Blogroll “a klikněte na„ Instalovat nyní “. Pokračujte pomocí obslužného programu dovozce a nahrajte dříve uložený soubor OPML.

5. Přesměrujte uživatele na váš nový web

Pokud vaše webové stránky WordPress.com již shromáždily čtenářské čtenáře, budete potřebovat způsob, jak je přesměrovat do nové domény. Bohužel jediným způsobem, jak toho dosáhnout u WordPress.com, je zaplatit za vestavěnou funkci přesměrování.

Chcete-li začít, přihlaste se k ovládacímu panelu WordPress.com a přejděte do části „Nastavení“. V části Adresa webu klikněte na odkaz Přesměrovat.Do pole „Zadejte doménu“ vložte zaregistrovanou doménu a klikněte na „Přejít“.

Tím se dostanete na stránku pokladny, kde se můžete rozhodnout platit kreditní kartou nebo PayPal. Od roku 2017 se současná cena přesměrování stránek pohybuje na 13 USD ročně. Chcete-li pokračovat, dokončete tuto transakci.

Přesměrování vašeho webu se děje ze dvou důvodů: přenést provoz z vašeho blogu WordPress.com na váš hostitelský web a zabránit tomu, aby se zbytečné úsilí SEO vytratilo.

Předplatné přesměrování můžete ponechat tak dlouho, dokud si myslíte, že vaše adresa WordPress.com má stále hodnotu SEO. Někteří uživatelé ji však raději ponechají pouze dva roky, aby si návštěvníci mohli zapamatovat svou novou adresu.

6. Přesuňte své předplatitele

Jako majitel stránek je převedení návštěvníků na odběratele e-mailů zásadním krokem k růstu značky. Pokud již máte zavedenou předplatitelskou základnu na webu WordPress.com, můžete přemýšlet o přechodu do prostředí hostovaného sami dvakrát. Naštěstí můžete také přesouvat účastníky relativně snadno pomocí pluginu Jetpack.

Přímým přístupem je nainstalovat plugin Jetpack a poté kontaktovat tým WordPress.com, aby provedl kroky vaším jménem. Případně se můžete podívat na tento příspěvek, kde naleznete přesné kroky, jak to provést ručně.

Dalším způsobem, jak přesunout odběratele, je exportovat soubor CSV z řídicího panelu WordPress.com. Jednoduše přejděte na „Lidé“ > ‘Odesílatelé e-mailů a klikněte na‘ Stáhnout data jako CSV ‘.

Stejně jako váš soubor XML musíte s souborem CSV zacházet opatrně. Nezapomeňte jej po stažení uložit na bezpečném místě. Poté ji můžete importovat přímo na jakoukoli platformu pro e-mailový marketing a do zásuvného modulu zpravodaje s exkluzivním WordPress.

Pokud například používáte plugin Newsletter, můžete importovat svůj soubor CSV tak, že přejdete do nabídky „Odběratelé“ a vyberete „Import z externích zdrojů“.

Po výběru souboru CSV dokončete tento krok kliknutím na modré tlačítko „Importovat“ v dolní části stránky. Pokud budou úspěšní, měli by být vaši odběratelé nyní viditelní v sekci „Newsletter“ > ‘Odběratelé z ovládacího panelu WordPress.

A konečně, pokud máte v úmyslu udržovat web WordPress.com v provozu po neurčitou dobu, nezapomeňte poslat formální oznámení, že brzy přejdete na web hostovaný hostitelem. To povzbudí nové účastníky, aby se místo toho zaregistrovali – vzhledem k tomu, že máte zavedenou strategii přihlášení.

Alternativy: Import dat WordPress.com prostřednictvím WP All Import

Alternativní způsob importu souborů XML a CSV je použití pluginu jako je WP All Import. Po instalaci spusťte plugin kliknutím na „Všechny importy“ > ‘Nový import ‘a poté vyberte„ Nahrát soubor “.

V okně nahrávání přejděte do složky, kde jsou uloženy vaše soubory XML / CSV, a dokončete nahrávání. Po dokončení by importované soubory měly být zobrazeny v části „Spravovat importy“ pluginu.

Plánujete přesunout svůj web do prostředí, které hostuje sám? Nejnovější seznam nejlepších hostingových společností pro WordPress naleznete v této příručce. Můžete se také podívat na náš velký seznam webhostingových společností!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me