Le ta pranojmë, aspekti i integruar i komunitetit në WordPress është i mprehtë.


Sigurisht, përdoruesit e regjistruar dhe të ftuarit – në varësi të cilësimeve tuaja – mund të lënë komente në postime. Por kjo nuk është as afër një përvojë tërheqëse të komunitetit që përdoruesit duan të jenë pjesë e saj.

Kjo është ajo ku shtojcat e forumit hapin brenda.

Pse të shtoni një seksion forumi në faqen tuaj të internetit?

Shtimi i një pjese forumi në faqen tuaj të internetit ofron një mori përfitimesh. Shtë një mënyrë e shkëlqyeshme për të angazhuar audiencën tuaj dhe për t’u dhënë atyre një ndjenjë të përkatësisë. Për më tepër, ajo mund të sigurojë faqen tuaj të internetit me një rrjedhë të përditshme të përmbajtjes së drejtuar nga komuniteti falas.

Ndërsa pjesëmarrja në komunitetin tuaj në internet rritet, përdoruesit janë më të detyruar të kthehen dhe të përgjigjen ose të reagojnë ndaj asaj që thonë të gjithë të tjerët.

Për fat të mirë për përdoruesit e WordPress, shumica e shtojcave më të mira janë tashmë të arritshme nga biblioteka zyrtare e WordPress. Shtë vetëm çështje e përcaktimit të asaj që i përshtatet në mënyrë të duhur nevojave tuaja dhe i përshtatet në mënyrë të përsosur markës suaj.

Për t’ju ndihmuar të merrni vendimin më të mirë, këtu është një vështrim më i afërt i shtojcave më të mira të forumit që mund të përdorni në faqen tuaj të WordPress:

1. BuddyPress

site: www.designwall.com/guide/dw-question-answer-plugin/

Nëse qëllimi i komunitetit tuaj është të lejoni përdoruesit të gjejnë zgjidhje për problemet unike, atëherë Pyetja DW & Përgjigja është shtojca për ju. Siç sugjeron emri, ju lejon të integroni shpejt një Q&Një pjesë brenda faqes tuaj.

Pas aktivizimit, ju furnizohen automatikisht me një faqe të listave të pyetjeve dhe bëni pyetje faqe ku përdoruesit mund të shfletojnë për pyetje ose të postojnë vetë. Shtë gjithashtu e lehtë për të ndryshuar cilësimet për këto faqe, të tilla si mundësimi i miratimit manual të pyetjes, ikonat e statusit dhe struktura e parazgjedhur e permalidhjes.

Nga këndvështrimi i një përdoruesi, një avantazh tjetër i DWQA është përdorshmëria e tij. Jo vetëm që faqja Pyetje Bëni shpejt, por ajo gjithashtu përzihet me çdo temë. Ai gjithashtu lejon përdoruesit të futin imazhe dhe citate.

Karakteristika të dukshme:

  • Zgjatjet – DWQA vjen me një larmi shtesash që mund të përdorni për të zbatuar veçori të zoti. Kjo përfshin një tabelë drejtuese, pyetje të ngulitshme, captcha, dhe shumë pajisje të tjera me porosi.
  • Kategoritë – Organizimi i pyetjeve në kategori do t’i lehtësojë gjërat për ju dhe përdoruesit tuaj. Me DWQA, ju mund të krijoni sa më shumë kategori që ju nevojiten – si dhe nën-kategori për tema të lidhura.
  • E-mail të markës – Për qëllime të markës, mund të shtoni një logo dhe adresë të personalizuar për njoftimet me email. Thjesht shkoni te ‘Pyetjet ‘ > “Settings” > ‘E-mail për të hyrë në këto karakteristika.

3. Përgjigjet e CM

site: bbpress.org/

bbPress është një shtojcë e drejtpërdrejtë që përqendrohet në diskutime në vend të rrjeteve sociale. Kjo ju lejon të publikoni seksione të forumit me atribute të tilla si kategoritë e prindërve, dukshmëria dhe statusi i hapur.

Një rregull i rëndësishëm është të krijoni borde diskutimi të dedikuar për secilën kategori përmbajtjesh në faqen tuaj. Pasi të jenë vendosur forumet tuaja, përdoruesit pastaj mund të postojnë tema dhe përgjigje. Pastaj mund të monitoroni aktivitetet e tyre në seksionet Temat dhe Përgjigjet nga pulti kryesor.

Karakteristika të dukshme:

  • Cilësimet në thellësi – Për të hyrë në cilësimet e përparuara të disponueshme për bbPress, shkoni në pultin e WordPress dhe drejtohuni tek tings Cilësimet ’ > ‘Forumi’. Këtu mund të aktivizoni disa veçori të tilla si postimi anonim, rishikimet, pajtimet dhe shumë më tepër.
  • Integrimi i Qetë – bbPress është një shtojcë e lehtë për të integruar shpejt dhe pa probleme me instalimin tuaj të WordPress. Dobësia e vetme për këtë qasje është se mund të jetë e vështirë të personalizohet, veçanërisht për pronarët e papërvojë të faqeve.

4. wpForo

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me