Sa i mahnitshëm është sistemi i menaxhimit të përmbajtjes WordPress, ai nuk është imun ndaj kërcënimeve të sigurisë që mund të komprometojnë vazhdimësinë e faqes sonë të internetit. Mbani në mend se sulmet në internet nuk rrezikojnë vetëm të dhënat tuaja në internet, ato gjithashtu mund të njollosin reputacionin tuaj, veçanërisht nëse një shkelje ndikon në të dhënat e klientëve tuaj.


Përveç sulmeve në internet, disa konfigurime të gabuara në sfondin tuaj gjithashtu kërcënojnë sigurinë e faqes tuaj.

Në çdo rast, ju duhet të përgatiteni për më të keqen duke pasur backups për të rivendosur shpejt funksionimin e plotë të faqes tuaj.

Pa ado më tej, më poshtë janë pesë prej shtojcave më të mira rezervë të WordPress që mund të përdorni:

1. BackUpWordPress

BackUpWordPress është shtojca që dëshironi nëse keni nevojë të krijoni kopje rezervë të automatizuar thjesht dhe me siguri. Pas instalimit dhe aktivizimit të shtojcës, ajo menjëherë e bën punën e vet duke përdorur cilësimet e paracaktuara të automatizimit. Nëse është e nevojshme, mund të specifikoni orarin tuaj rezervë duke shkuar tek Tools > Rezervime dhe pastaj kliko “Cilësimet” nën programin paraprak.

Përndryshe, thjesht mund të shtoni një orar të ri me një grup rregullash të ndryshme duke klikuar “+ Shto orarin”.

backups

Megjithëse shtesa kryesore është falas, ju gjithashtu mund të paguani për të extensions që shtojnë funksionalitetin. Tani për tani, shtesat në dispozicion lidhin BackUpWordPress me shërbime cloud si Google Drive, Dropbox dhe Windows Azure.

Shkarkoni dhe më shumë informacion: wordpress.org/plugins/duplicator/

3. VaultPress

Nëse keni nevojë për diçka më shumë se vetëm një shtojcë rezervë, atëherë duhet të shkoni me VaultPress. Përveç aftësisë për të krijuar kopje rezervë të automatizuar, kjo shtojcë gjithashtu skanon rregullisht bazën e të dhënave tuaja për çdo malware, viruse dhe dobësi të tjera të sigurisë. Ajo gjithashtu vjen me mbrojtje të integruar të spamit për të ruajtur reputacionin dhe SEO të faqes tuaj.

vaultpress

Vetëm mos harroni se ju duhet të paguani një licencë mujore për të përdorur VaultPress dhe karakteristikat e tij të sigurisë. Megjithëse kostoja në rritje mund të jetë e tepërt për blogerët e rinj, është e përsosur për ata që janë të gatshëm të investojnë në sigurinë e WordPress.

Shkarkoni dhe më shumë informacion: wordpress.org/plugins/updraftplus/

5. BlogVault

E vetmja gjë që është më e mirë se sa një kopje rezervë e përditshme është një kohe reale rezervë – një tipar thelbësor i BlogVault. Ajo funksionon duke krijuar kopje rezervë të menjëhershme sa herë që kurseni ndryshime në faqen tuaj. Kjo siguron që kurrë të mos humbni përparimin kur kaloni përmbajtje intensive ose zhvillim të përgjithshëm të sitit.

blogvault

BlogVault gjithashtu vjen me një monitorim rezervë, histori dhe mjete testimi për të siguruar integritetin e të dhënave tuaja. E vetmja dobësi është se është një premium shtojcë që vjen me një tarifë vjetore përpara se të përdorni veçoritë e saj.

Integrimi në reDropbox vetëmRezervime elektronike / njoftime

përfundim

Krijimi i rezervës është një aspekt i rëndësishëm i mirëmbajtjes së sitit që garanton vazhdimësinë. Vetëm mos harroni të zgjidhni një shtojcë që i përshtatet më së miri qëllimeve tuaja në internet. Pavarësisht nëse keni nevojë për një shtojcë të thjeshtë rezervë ose një suitë sigurie më të plotë, lista e mësipërme mund t’ju ndihmojë të merrni vendimin më të mirë.

Nëse keni probleme të tjera me WordPress, ju rekomandojmë t’i referoheni këtij postimi për rregullimet më të mira të shpejta.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me