Kthejeni komentet në temat e forumit në WordPress

Websitedo uebfaqe që është krijuar ndonjëherë ka një qëllim të marrë një shikim të lartë dhe të ndërtojë ndjekës besnikë. Lexuesit pëlqejnë faqet e internetit interaktive që i mbajnë të angazhuar. Një diskutim i mirë mund të mbajë interesin për një temë apo post dhe të inkurajojë vizita të përsëritura.


Një koment i thjeshtë nga një lexues i vetëm mund të mos jetë shumë inkurajues. Por nëse ai koment shkakton një diskutim, kjo ngjall interes për postimin. Diskutimet dhe forume mund të jenë një qasje shumë stimuluese për të ndërtuar një bazë besnike të vizitorëve dhe komuniteteve në internet.

Shumë faqe në internet mund të mos kenë një madhësi të audiencës aq të madhe sa të kërkojnë një forum. Shpesh, edhe pse një faqe në internet merr një trafik të konsiderueshëm, mund të mos ketë shumë komente. Por nëse në faqen tuaj të internetit ndodh që të tërheqni një numër të mirë lexuesish që lënë komente dhe përgjigje ose hapin tema të reja për diskutim, atëherë një forum në internet i lidhur me artikullin tuaj mund të jetë një ide shumë e mirë.

Ekzistojnë mjaft opsione të softuerit të burimit të hapur, por jo të gjitha mund të integrohen mirë me WordPress. Kjo është ajo ku bbPress, një plugin me burim të hapur që është ndërtuar për WordPress, mund të ndihmojë. Shtë më i shpejtë se shumica e programeve me burim të hapur dhe është gjithashtu në përputhje me shumë shtesa të tjera në shtojcat.

Thjesht ndiqni hapat e thjeshtë më poshtë dhe do të keni një forum në vend në asnjë kohë fare.

1.Instalimi i bbPress

Hapi i parë është të instaloni pluginin WordPress bbPress. Ju mund ta gjeni këtë në fushën e administratorit të WordPress tuaj.

Ndiqni rrugën plugins > Shto nje te ri. Kërkoni për bbPress. Do të tregohet një listë e rezultateve. Klikoni në bbPress dhe instaloni atë.

2

Aktivizoni plugin.

3

Tani duhet të shihni ekranin e treguar më poshtë. Në fushën e administratorit të WordPress tuaj, do të shihni që janë shtuar 3 artikuj – Forumet, Temat dhe Përgjigjet.

4

2.Krijimi i një forumi dhe shfaqja e tij në sitin tuaj në WordPress

Tani që keni shkarkuar shtojcën bbPress dhe aktivizuar atë, klikoni mbi Forum > Forumi i ri dhe një ekran mjaft i ngjashëm me ekranin e redaktimit të postës së WordPress tuaj do të hapet. Siguroni një titull në shiritin e titullit dhe shtypni një përshkrim në zonën e përmbajtjes, pastaj kliko Publikimi.

6 (forumi i ri krijuar pas klikimit të botuar)

Faqet > Shto nje te ri. Jepi një faqe një titull. Vendosni kodin e shkurtër vijues në faqen e re: [bbp-forum-indeksi]. Klikoni në Publikimi pasi të fikni komentet dhe lidhjet. (referojuni Hapi 6 për të çaktivizuar komentet dhe lidhjet e ndjekjes).

7C krijimin e faqeve të forumeve pasi të keni ngjitur kodin e shkurtër dhe duke klikuar botuar)

Tani Shko te Menu > shfaqje, dhe shtojeni këtë faqe të re në menunë tuaj të navigimit.

8B Shtimi i faqes së forumeve në menu

Në këtë fazë, indeksi juaj kryesor i forumit do të shfaqet siç tregohet më poshtë kur një përdorues klikon këtë faqe.

Indeksi i forumit 8Z

3.Integrimi i WordPress me bbPress

Tani jeni gati për të hapur forumin tuaj për regjistrime të reja. Kështu që shkoni tek Cilësimet > i përgjithshëm dhe shënoni kutinë kundër “Kushdo mund të regjistrohet”.

9

Hapi tjetër logjik është krijimi i një faqe regjistrimi për përdoruesit. Kjo është një përsëritje e afërt e Hapit 2.

Krijoni një faqe të re, emërojeni atë Regjistrohuni, shtoni kodin e shkurtër [bbp-regjistrohuni], dhe pastaj klikoni në Publikimi.
9B (faqja e regjistrimit, pasi të klikosh botojë)
Meqenëse shumë përdorues ka të ngjarë të humbasin fjalëkalimet, një mundësi e humbur e rimarrjes së fjalëkalimit është e nevojshme. Përsëri, krijoni një faqe të re, emërojeni atë Fjalëkalimi të Humbur, shtoni kodin e shkurtër [bbp-lost-pass], dhe pastaj kliko në Publikimi.

10A (humbi faqen e PW pasi të klikosh botuar)

Tjetra, shkoni te shfaqje > Widgets dhe gjeni widget e hyrjes bbPress, klikoni mbi të dhe tërhiqeni dhe zbrisni në çdo zonë widget ose në shiritin anësor. Vendosni titullin dhe URL-të për faqen e regjistrit dhe fjalëkalimin e humbur. Pastaj ruani widget.

11A

Tani, një formë e hyrjes do të shfaqet në shiritin tuaj anësor, me lidhje me regjistrimin dhe faqet e humbura të fjalëkalimit. Për përdoruesit e regjistruar, emri i përdoruesit dhe lidhja e tyre do të shfaqen në vendin e formularit të hyrjes.

4.Menaxhimi i Cilësimeve të Forumit në bbPress

Për ta bërë këtë thjesht duhet të shkoni tek Forumet > Cilësimet dhe pastaj rregulloni tiparet sipas dëshirës tuaj.

14
Duke përdorur këto cilësime ju mund të kontrolloni shumë karakteristika në forum, si afati brenda të cilit një pjesëmarrës mund të redaktojë postimin e tij pasi të publikohet, pas sa kohë mund të shfaqet një postim i ri në forum, duke shënuar të preferuarat dhe pajtimet..

5.Kuptimi i roleve të përdoruesit në bbPress

bbPress vjen me 5 role të përdoruesit dhe nivelet e aksesit dhe kontrollit që secili rol ka është i përcaktuar mirë.

 • Keymaster: Administratorit të WordPress ose pronarit të faqes së internetit caktohet automatikisht roli më i lartë i drejtorit. Mjeshtri kryesor mund të bëjë shumë gjithçka në forum – të fshini, modifikoni të gjitha postimet, temat dhe forumet.
 • moderatorët: Personat e emëruar si moderatorë mund të moderojnë forume, tema dhe postime me ndihmën e mjeteve të moderimit.
 • pjesëmarrësit: Ky është roli i paracaktuar i përdoruesit dhe pjesëmarrësit mund të krijojnë dhe modifikojnë temat dhe postimet e tyre. Ata gjithashtu mund të regjistroheni dhe flamuj të preferuarat.
 • spektatorë: Spektatorët kanë lexuar vetëm hyrje në tema dhe postime.
 • i bllokuar: Ata nuk mund të jenë pjesëmarrës në forum. Ata thjesht mund të lexojnë atë që mund të shikohet nga publiku.

Në këtë fazë, krijimi i forumit në bbPress është i plotë. Ekzistojnë mbi 100 plugins bbPress dhe ju mund të zgjidhni midis tyre për funksione të zgjeruara.

6.Instalimi i Temave të bbPress

Shkarkoni, instaloni dhe aktivizoni shtojcën bbPress Tematika për WordPress. (Nuk është aktualizuar për më shumë se 2 vjet, por është akoma një plugin i mirë.)

Pastaj shkoni tek Cilësimet > diskutim > BbPress Temat për Paraqitjet e Postimeve

19

Zgjidhni një forum ku do të krijohen tema për postimet tuaja. Ju mund të zgjidhni një forum ekzistues ose të krijoni një të ri me dorë ndërsa shkruani një postim të ri.

Për të krijuar tema për të gjitha postimet ekzistuese në forume, duhet të klikoni në butonin Apliko cilësimet mbi postimet ekzistuese.

Ju mund të zgjidhni të kopjoni etiketat në tema, të kufizoni numrin e përgjigjeve të shfaqura ose të shfaqni një lidhje në forum, në mënyrë që pjesëmarrësit të diskutojnë mbi postimin në forumin tuaj.

Nëse zgjidhet forumi i paracaktuar, do të krijohet automatikisht një temë për postimin që publikoni. Përgjigjet dhe forma e fundit për përgjigje do të paraqiten më poshtë.

18

Nëse dëshironi të krijoni një temë për secilën postim me dorë, në pas ekranit të redaktimit e klikimit në Opsionet e ekranit fluturojnë nga menuja > Kutia e diskutimit. Ka kuti që mundësojnë ndjekje dhe komente. Meqenëse mund të dëshironi të përdorni forume në vend të Komente, duhet të çaktivizoni lidhjet lidhëse dhe komentet për tema të reja.

Për të çaktivizuar komentet në temat më të vjetra, do t’ju duhet të azhurnoni SQL duke përdorur phpMyAdmin.
21

Forumet sigurisht që do të ndihmojnë në diskutimin dhe angazhimin në faqen tuaj të internetit. Shpresoj se e keni gjetur mësuesin të dobishëm në krijimin e një forumi në faqen tuaj të WordPress :)

Regjistrohu në blogun WHSR për më shumë!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map