Si ta Lidhni Blogun tuaj nga WordPress.com në një Domain të Vetë-Pritur

Një shumicë e mirë e blogerëve individualë vendosin që faqet e tyre të internetit të jenë të hostuara në WordPress.com, kryesisht për shkak se është i lirë dhe i lehtë për tu vendosur. Kjo është një zgjedhje e mirë për shumë blogerë personalë, faqe në internet me trafik të ulët dhe madje edhe site me bazë komunitare.


Sidoqoftë, nëse dëshironi të krijoni një biznes serioz, do të gjeni që WordPress.com nuk do të matet. Për të gjitha opsionet e primit, si domeni personal, hapësira shtesë, ngarkimet audio / video dhe ekrani i reklamave, do të duhet të paguani shuma shtesë. Pritja e postës elektronike do të duhet të bëhet nga jashtë, ndryshe nga shërbimet e tjera të hostimit. Asnjë lidhje filiali dhe asnjë shtojcë me porosi nuk lejohen. WordPress.com mund t’ju ​​mbyllë në çdo kohë. Domosdoshmëria për të përmirësuar dhe gjetur një host për faqen tuaj WP do të ndjehet ndërsa biznesi rritet.

WordPress.com nuk mbështet shumë tema profesionale, kështu që zgjedhja juaj e temave është shumë e kufizuar. Struktura themelore e temave të WordPress nuk mund të ndryshohet. Ka shumë kufizime në personalizimin që do të kufizojnë rritjen e faqes tuaj të internetit.

Kështu që mund të jetë koha për të kaluar në një faqe interneti të vetë-pritur. Ju mund ta shkarkoni programin falas WordPress në serverin tuaj dhe ta instaloni atë. Kjo është ajo që përmendet si një faqe WordPress e vetë-pritur.

Kjo mund të duket një detyrë shqetësuese për shumicën, por ky udhëzues do ta bëjë më të lehtë.

Ne mund ta copëtojmë të gjithë procesin në shtatë hapa.

1- Emri i Domainit + Web Hosting

Së pari duhet të regjistroni një emër të mirë domain. Tjetra, zgjidhni një shërbim pritës. Ju mund të merrni hapësirën e serverit me një kompani shërbimi pritës si SiteGround ose InMotion Hosting.

Jerry, këtu në Web hosting Secret Revealed, ka rishikuar më shumë se 60 shërbime pritëse. Ndoshta ju mund të zgjidhni një duke i hedhur një vështrim shqyrtimeve të tij të thella. Gjithashtu vini re, ju mund të gjeni disa shërbime të mbajtjes në internet të lumtur të japin një dorë për të eksportuar informacionin e faqes tuaj në serverat e tyre.

2- Instaloni WordPress

Shumica e shërbimeve të pritjes kanë bërë të lehtë instalimin e WordPress në faqen tuaj të internetit me vetëm disa klikime. Por nëse keni nevojë për ndihmë, mund të hidhni një vështrim në dokumentacionin e shkëlqyer dhe por të thjeshtë në WordPress.org. Alsoshtë gjithashtu e këshillueshme që të instaloni WordPress në një nën-direktori për arsye duke përfshirë fshirjet e mundshme aksidentale të skedarëve thelbësorë të WP-së, dhe gjithashtu zvogëlon konfliktet e mundshme.

3- Vendosja e temave

Vendosni temën për faqen tuaj të internetit dhe instaloni atë. Shikoni 50 tema të mrekullueshme të WordPress, të gjitha këto janë në dispozicion për ju pa kosto.

4- eksportimi i të dhënave nga WordPress.com

Hyni në llogarinë tuaj WordPress.com dhe drejtohuni për në pult. Gjeni Vegla në menu dhe klikoni në Eksport. Ju do të kërkohet të zgjidhni midis Turneut Falas dhe Guided. Zgjidh opsionin Falas.

1

Ju do të duhet të specifikoni përmbajtjen që dëshironi të eksportoni. Zgjidhni të gjithë përmbajtjen dhe klikoni në butonin “Shkarkoni Export File”.

2
Një skedar XML do të shkarkohet automatikisht në kompjuterin tuaj. Kjo skedar do të përmbajë të gjitha gjërat e faqes suaj të WordPress – postimet, faqet, komentet, fushat me porosi, kategoritë dhe etiketat. Pasi ta keni bërë këtë, keni përfunduar eksportimin e të gjithë përmbajtjes tuaj nga WordPress.com

5- Importimi i përmbajtjes në faqen e WordPress të vetë-hostuar

Tani ju duhet të regjistroheni në faqen tuaj në WordPress me serverin e ri pritës. Në pult, zgjidhni opsionin Importi nën Vegla. Shkoni te Importi i cili mund të gjendet nën Opsione dhe klikoni në WordPress.

3
Në këtë fazë, do t’ju kërkohet të instaloni shtojcën e Importuesit të WordPress.

4
Pas instalimit të kësaj shtojce, aktivizojeni dhe ekzekutojeni.

5
Kujtoni që një skedar XML është shkarkuar automatikisht gjatë procesit të eksportit. Tani ekrani do t’ju kërkojë ta ngarkoni atë. Madhësia e skedarit për ngarkim është e kufizuar. Nëse madhësia e skedarit tuaj ndodh që të kalojë kufirin, mund t’i kërkoni mikpritësit tuaj që të rrisë kufirin përkohësisht ose mund ta prishni skedarin duke përdorur Splitter File WXR.

6
Do t’ju ofrohen gjithashtu mundësi të ndryshme si caktimi i përmbajtjes për përdoruesit ose importimi i bashkëngjitjeve. Ju mund të zgjidhni opsione duke shënuar në mënyrë të duhur.

7

6- Importimi i lidhjeve të faqeve të blogut

Ky hap është i nevojshëm vetëm nëse keni ruajtur blogrollë dhe lidhje të tjera duke përdorur funksionin Lidhjet në WordPress.com. Nëse nuk e keni përdorur këtë funksion, mund ta kaloni këtë hap dhe të shkoni direkt në hapin Parametrat.

Formati OPML është një format XML që lejon importin dhe eksportin e kategorive dhe lidhjeve të lidhjeve. Gjeni skedarët tuaj OPML në WordPress.com dhe hapini ato. Do të hapet në shfletuesin tuaj. Ruani skedarët e hapur OPML në kompjuterin tuaj. Tjetra, lidhjet tuaja të WordPress.com duhet të importohen në faqen tuaj të re.

Sajti i ri mund të mos ketë një Menaxher Lidhje. Kështu që instaloni pluginin Link Manager dhe aktivizoni atë (edhe pse shtojca mund të mos jetë azhurnuar). Një ikonë dhe një opsion i lidhjeve do të shfaqen në menunë në pultin tuaj të ri. Shkoni te Veglat > Importoni dhe klikoni në Blogroll.

8

Instaloni instaluesin OPML.

9

Aktivizoni instaluesin. Do të ridrejtoheni tek importuesi dhe këtu do të ngarkoni skedarin XML që keni shkarkuar në kompjuterin tuaj.

11
WordPress tani do të importojë të gjitha lidhjet tuaja dhe kategoritë e lidhjeve nga skedari OPML. Pas importimit të suksesshëm, ju do të shihni mesazhin “Të Gjitha Bërë”.

7- Cilësimet

Nëse doni të mbani vizitorët nga faqja juaj e vjetër, shkoni edhe një herë në pultin e WordPress.com. Rregulloni si të dëshironi kundër opsionit Readings nën Cilësimet.

12
Nën Permalidhjet, zgjidhni Ditën dhe Emrin.

13
Shkoni WordPress.com dhe klikoni në Dyqane. Zgjidhni Përditësimin e faqes Redirect (paguar) dhe instaloni atë. Redirect Site ofron 301 Permalidhje e cila do të ridrejtohet automatikisht nga faqja e internetit e vjetër. Sa kohë funksioni Redirect duhet të mbahet varet nga sa trafik keni pasur në faqen tuaj të internetit. Një vit ose dy mund të jetë adekuat.

Nëse po ndryshoni domene, atëherë të gjitha URL-të duhet të azhurnohen. Nga pulti i uebfaqes tuaj të WordPress.com, zgjidhni Upgrades Domain. Vendosni URL-në e domenit tuaj të ri dhe klikoni Shto Domain në blog, i ndjekur nga Domain Map. Pastaj vendosni URL-në tuaj të re të internetit si adresë kryesore. Mos e shkruani shkurtimin në internet dhe zvarritës. Nëse doni të bartni pajtimtarët tuaj në sitin e ri, duhet të instaloni shtojcën JetPack.

Shpresoj që ky udhëzues të demistifikojë çdo vështirësi që mund të hasni kur lëviz faqet e internetit nga WordPress.com në domenet e vetë-pritura.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map