Si të instaloni WordPress Lokalisht në kompjuterat tuaj Windows ose Mac

Pa dyshim, WordPress është sistemi më i popullarizuar i menaxhimit të përmbajtjes për hobistët dhe webmasterët profesionistë ashtu. Ai fuqizon 25.4% të të gjithë faqeve të internetit në botë, së bashku me mbi 76.5 milion bloge që nga viti 2004.


Për shkak të popullaritetit të tij të pakrahasueshëm, shumica e kompanive të mbajtjes në internet ofrojnë 1-klikime të instalimit të WordPress drejtpërdrejt nga paneli i kontrollit – duke lejuar përdoruesit të fillojnë ndërtimin e faqes brenda pak minutash.

Ky proces funksionon duke instaluar WordPress drejt në serverin tuaj të internetit. Dhe pasi që është i pritur në internet, mund të qaseni në pultin tuaj nga kudo ku të keni një lidhje interneti.

Sigurisht, aftësia për të hyrë në faqen tuaj të WordPress nga çdo pajisje është e përshtatshme, por instalimi i CMS lokalisht në kompjuterin tuaj gjithashtu ka disa përparësi:

 1. Testimi i Saktë i Shpejtësisë – Testimi i faqes tuaj pa varur nga lidhja në internet do t’ju ndihmojë të vlerësoni me saktësi atë
 2. Rezervimi personal – Dizenjimi dhe zhvillimi i faqes tuaj në vend gjithashtu do të thotë që gjithmonë keni një kopje rezervë personale.
 3. Procesi më i mirë i projektimit – Përdorimi i WordPress offline ju lejon të bëni ndryshime në dizajn pa ndikuar në përvojën e vizitorëve live.

Ju duhet ndihmë për të ngritur faqen tuaj në WordPress?
WHSR tani është partner me Codeable.io për të ndihmuar përdoruesit që kanë nevojë për shërbime profesionale të zhvillimit / personalizimit të WP.

Për të marrë një kuotë falas, ju lutemi plotësoni këtë formular kërkese.

Për të instaluar WordPress në kompjuterin tuaj Windows ose Mac, ndiqni udhëzimet më poshtë:

Instalimi i WordPress në një PC Windows

Për të instaluar WordPress në një PC Windows, duhet të përdorni një program të quajtur WAMP, i cili mund të shkarkohet nga tyre faqen zyrtare të internetit.

Merrni parasysh që WAMP është në dispozicion në dy versione – 64-bit dhe 32-bit. Për të ditur se cili version është i pajtueshëm me PC tuaj, shkoni te Start > Cilësimet > sistem > Rreth (për përdoruesit e Windows 10) ose Start > Run, shtypni “sysdm.cpl” dhe klikoni në butonin “General”.

os

Një njoftim do të shfaqet kur klikoni në butonin e shkarkimit për versionin e duhur. Shkoni përpara dhe klikoni “shkarko direkt” për të vazhduar.

download-direkt

Pasi të keni përfunduar shkarkimi, vazhdoni me instalimin duke ndjekur udhëzimet në ekran. Lexoni gjithçka me kujdes pasi WAMP ka kërkesa shumë specifike për tu instaluar në mënyrë korrekte. Më poshtë janë disa këshilla:

 1. Drejtoni instaluesin me privilegjet e administratorit (Klikoni me të djathtën) > “Run si administrator”).
 2. Sigurohuni që keni paketat e rishpërndara të azhurnuara të VC9, VC10, VC11, VC13 dhe VC14. Lidhjet e shkarkimit për këto përfshihen në instalues.
 3. afër skype para instalimit dhe përdorimit të WampServer.
 4. Disaktivizoni IIS.
 5. Instaloni WAMP në drejtorinë kryesore të diskut tuaj kryesor lokal. Për shembull, drejtoria e instalimit duhet të jetë në “c: \ wamp” nëse Windows është instaluar në disk lokal (“C:”).
 6. Mos harroni të kontrolloni “Krijo një ikonë të desktopit” në mënyrë që të mund të qasesh lehtësisht në WAMP më vonë.

Kur ju kërkohet të zgjidhni shfletuesin tuaj të paracaktuar, mos harroni se duhet të lundroni dhe të gjeni skedarin .exe. Një strategji e mirë është të klikoni me të djathtën në shkurtoren e desktopit të shfletuesit tuaj, të klikoni “Properties” dhe të shkoni te butoni “Shkurtim”. Vendndodhja e skedarit .exe duhet të jetë në fushën “Synimi”.

Pasi të keni instaluar dhe nisur me sukses WAMP, shikoni për ikonën “W” në zonën tuaj të njoftimit të shiritit të detyrave. Nëse kjo ikonë është e kuqe, atëherë do të thotë që serveri WAMP aktualisht është jashtë linje. Nga ana tjetër, jeshilja tregon që serveri është plotësisht në internet. Në atë rast, tani mund të hyni në serverin tuaj duke shtypur “localhost” ose 127.0.0.1 në shfletuesin tuaj të internetit. Ju gjithashtu mund të lini klikoni në ikonën “W” dhe klikoni “Localhost”.

Në faqen tuaj kryesore të informacionit WAMP, klikoni në “phpMyAdmin” nën “Vegla”. Kjo do t’ju lejojë të menaxhoni dhe krijoni një bazë të dhënash për instalimin tuaj WordPress offline. Përndryshe, mund të shtypni http://127.0.0.1/phpmyadmin/ në shfletuesin tuaj të internetit.

Për të krijuar një bazë të dhënash të re në phpMyAdmin, shkoni te “Databaza” nga menuja kryesore. Ju mund të përdorni ndonjë emër që ju pëlqen, por është më mirë të përdorni diçka të identifikueshme si “wordpress-local”. Merrni parasysh që emri i bazës së të dhënave nuk është i ndjeshëm ndaj çështjeve.

Instalimi i WordPress

Hapi tjetër është të shkarkoni WordPress nga e tyre faqja kryesore e internetit. Mos harroni se shkarkimi është në një format të ngjeshur të dosjeve. Ju duhet vetëm të ekstraktoni dosjen WordPress në nënndarjen “www” të WAMP. Për shembull, nëse keni instaluar WAMP në “C: \ wamp \”, atëherë duhet të ekstraktoni dosjen WordPress në drejtorinë “C: \ wamp \ www \”.

Për të ngarkuar WordPress, shkoni në http: // localhost / wordpress /. Në fillim, do t’ju kërkohet të keni nevojë për një skedar “wp-config.php”. Thjesht klikoni në “Krijoni një skedar konfigurimi” për të vazhduar më tej.

krijuar-wp-config-1

Kur të keni mbaruar, ju mund të vazhdoni me instalimin e WordPress siç do ta bëni me një platformë të mbajtjes së faqes në internet. Vetëm mos harroni të përdorni “localhost” si host të bazës së të dhënave dhe të përdorni emrin e saktë të bazës së të dhënave që keni specifikuar më herët. Kur bëhet fjalë për emrin tuaj të përdorimit MySQL, përdorni rrënjë dhe lini fjalëkalimin bosh.

krijuar-wp-config-3

Instalimi i WordPress në një PC Mac

Më në fund, instalimi i WordPress në një PC Mac përfshin të njëjtat hapa. Por në vend që të përdorni WAMP, ju duhet të përdorni një softuer të ndryshëm të njohur si MAMP. Ashtu si të parët, ju mund ta shkarkoni direkt nga ato faqen zyrtare të internetit.

MAMP

Pas instalimit të MAMP, sigurohuni që të konfiguroni aplikacionin për të përdorur së pari portin Apache 80 dhe portin MySQL 3306. Duke vepruar kështu ju lejon të filloni uebfaqen tuaj lokale duke përdorur adresën http: // localhost. Thjesht shkoni te Preferencat > Portet dhe pastaj futni vlerat e sakta.

MAMP-porte

Vetëm mos harroni se ju duhet të krijoni një Apache server, prandaj sigurohuni që kjo mundësi të theksohet kur krijoni rrënjën tuaj të dokumentit. Pastaj mund të ekzekutoni serverët Apache dhe MySQL duke përdorur aplikacionin kryesor.

Për të krijuar një bazë të dhënash të re me MAMP, klikoni në “Open Start Page” dhe pastaj shkoni te “phpMyAdmin.” Nga atje, ju mund të ndiqni hapat e ngjashëm nga tutoriali WAMP siç tregohet më lart.

përfundim

Instalimi dhe përdorimi i WordPress në vend ka përparësi të shumta. Vetëm mos harroni të ndiqni udhëzimet e mësipërme me shume kujdes për të siguruar një instalim të suksesshëm.  

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map