Si të shtoni Google AdSense në WordPress

Po kërkoni mënyra për të fituar para nga faqja juaj e WordPress? Për shumicën e pronarëve të faqeve, duke përdorur shërbime si Google AdSense është një mënyrë popullore për të fituar të ardhura pasive. Shtë një rrjet reklamimi që lehtësisht mund të integrohet në çdo sit – qoftë një blog personal ose një dyqan eCommerce.


Si funksionon Google AdSense?

Google AdSense përdor modelin Kosto-për-Klik, që do të thotë që ju paguani një shumë të sheshtë sa herë që përdoruesit klikojnë në reklama nga faqja juaj. Kostoja totale e klikimeve varet nga faktorë të ndryshëm si psh Nota e Cilësisë dhe Renditja e reklamave.

Kur zbatohet, Google AdSense punon duke shfaqur reklama në tre fusha kryesore: banderolë e lartë, shirita anësore, dhe brenda jush përmbajtje. Si pronar i faqes, ju keni mundësinë të rregulloni cilat reklama do të tregonin dhe ku.

Fillimi

Për të shtuar Google AdSense në faqen tuaj WordPress, gjëja e parë që duhet të bëni është të regjistroheni për një llogari të re. Ju gjithashtu mund të përdorni llogarinë tuaj ekzistuese të Google për të filluar.

adsense1

Vazhdoni me regjistrimin duke futur URL-në e faqes suaj të internetit. Gjithashtu, mos harroni të zgjidhni një gjuhë që audienca juaj e synuar e përdor kryesisht. Vazhdoni me pjesën tjetër të procesit të regjistrimit duke ndjekur udhëzimet në ekran.

faleminderit

Mbani në mend se Google duhet të rishikojë së pari aplikacionin tuaj AdSense para se të filloni të shfaqni reklama në faqen tuaj. Prisni për të vazhduar emailin e tyre të konfirmimit. Kjo mund të zgjasë diku nga 6-8 orë. Pasi të jetë aprovuar aplikacioni juaj, tani mund të kyçeni në llogarinë tuaj AdSense dhe të filloni të krijoni reklama.

Krijimi i reklamave me AdSense

Për të krijuar reklama, hyruni në pultin tuaj AdSense dhe shkoni te Reklamat e Mia > Njësi e re e reklamave.

new_ad

Në faqen e re të reklamave, ju mund të rregulloni pamjen e reklamës duke specifikuar madhësinë, llojin dhe stilin. Kushtojini vëmendje skemës ekzistuese dhe skemës së ngjyrave të faqes tuaj. Megjithëse doni të rrisni shikueshmërinë e këtyre reklamave, nuk mund të keni mundësi që ato të prishin përvojën e vizitorëve tuaj. Ju mund t’i referoheni reklamat e ekranit për shembull për të parë si duket çdo madhësi e reklamës në një faqe aktuale.

shembuj

Merrni parasysh që mund të specifikoni gjithashtu reklama rezervë, të cilat tregojnë vetëm nëse Google nuk mund të gjejë ndonjë reklamë të përshtatshme për tu shërbyer. Kanalet e personalizuara, nga ana tjetër, ju lejojnë të gjurmoni njësi specifike të reklamave në grupe. Për shembull, mund të krijoni kanale të veçanta me porosi për reklamat në shiritin e djathtë dhe reklamat e banderolave ​​për të përcaktuar se cili vendosje performon më mirë.

Pasi të krijoni një reklamë për herë të parë, shkoni përpara dhe klikoni “Ruani dhe merrni kodin” në fund të faqes. Pas së cilës, tani mund të kopjoni kodin tuaj të reklamës dhe ta ruani atë në një redaktues teksti siç është Notepad. Bërja e tillë ju lehtëson përdorimin e kodit të reklamave në të ardhmen.

Vendosja e një reklame në WordPress

Për të filluar shfaqjen e reklamave në faqen tuaj të internetit në WordPress, shkoni te Paraqitja > Widgets. Nën “Pajisjet e disponueshme”, shikoni për opsionin “Tekst” (tekst arbitrar ose HTML) dhe tërhiqeni atë në një seksion widget.

dra

Merrni parasysh që seksionet e faqeve ku mund të përfshini pajisje shtesë varen nga tema aktuale e faqes tuaj. Pasi ta tërhiqni widget-in e tekstit, vendosni një titull dhe ngjisni kodin e reklamës në fushën e etiketuar si “Përmbajtje”. Klikoni “Ruaj” dhe ju jeni gati për të shkuar.

widet

Nëse keni nevojë për një mënyrë të shpejtë për të menaxhuar AdSense tuaj në WordPress, mund të përdorni Aparg SmartAd:

Whatfarë është Aparg SmartAd? Isshtë një shtojcë e menaxhimit të reklamave të WordPress. Shtë gjithashtu e vetmja e një lloji që ka një kontroll të zgjuar të reklamave, e cila ju lejon të arrini audiencën tuaj të synuar. Ju mund të keni kontroll të plotë mbi reklamat që shfaqen në uebfaqen tuaj. Ju mund të zgjidhni kodin dhe vendosni kodin e shkurtër Google AdSense përmes cilësimeve të fushatës. Pastaj reklama do të shfaqet në atë pjesë të faqes në internet ku e vendosni.

Këshilla shtesë

 • Mësoni të testoni strategji të ndryshme reklamimi A / B. Jo vetëm që testimi i ndarjes kursen kohë, por gjithashtu e bën më të lehtë optimizimin e reklamave tuaja për fitime maksimale. Ju gjithashtu mund të A / B testoni të gjithë faqen tuaj WordPress për të përcaktuar paraqitjen që çon në shumicën e konvertimeve.
 • Mund të përdorni një plugin si AdSanity për të menaxhuar më mirë reklamat tuaja. Toolshtë një mjet i jashtëm “rotator” i reklamave që ju lejon të krijoni, programoni dhe gjurmoni reklama ose grupe reklamash për konvertime maksimale.
 • Sipas statistikave, madhësitë e reklamave 336 × 280, 728 × 90 dhe 300 × 260 përshtaten me lehtësi në shumicën e paraqitjeve të ekranit. Për celularët, madhësia 320 × 100 u gjet të ishte më efektive. Të gjitha këto konfirmohen të jenë madhësitë më të suksesshme të reklamave bazuar në gjetjet e veta të Google.

përfundim

Google AdSense është një mënyrë e shkëlqyeshme për të filluar fitimin nga të gjitha përpjekjet tuaja për krijimin e faqes. Hapi tjetër është zbatimi i strategjive që mund t’ju ndihmojnë të rritni trafikun dhe të përfitoni sa më shumë nga vendosjet tuaja të reklamave.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map