Gabimet më të këqija në krijimin e faqes në internet: 10 shembuj të faqeve të këqija të faqeve të internetit

Pavarësisht nëse keni marrë kurse në kolegjin e komunitetit lokal, duke krijuar faqe interneti për vite me radhë, ose jeni duke mësuar një amator kur shkoni, ka disa gjëra që çdo stilist i internetit duhet t’i shmangë nëse dëshiron që vizitorët të shijojnë kohën e kaluar në faqen e tij.


Ju keni dëgjuar ndoshta termin “ngjitës” në lidhje me një faqe në internet.

Kjo thjesht nënkupton një sit ku vizitori dëshiron të rrinë rreth e rrotull – një sit që mbetet me shfletuesin dhe të cilin ajo i ka faqeshënuesit dhe frekuencat. Ka kaq shumë elementë që hyjnë në krijimin e një faqe ngjitëse sa është një temë krejt tjetër.

Sidoqoftë, ka padyshim disa gabime në krijimin e faqeve në internet që mund ta bëjnë një faqe në të cilën vizitorët duan të ikin. Këtu janë dizajni jo-jo që duhet të shmangni.

Gabimi # 1: Ngjyrat jarruese

Ngjyrat që janë kaq të ndritshme ato dëmtojnë sytë ose ngjyrat që përplasen me njëri-tjetrin mund ta bëjnë një vizitor të faqes të dëshirojë të ikë nga një faqe në internet.

Kur planifikoni temën e faqes tuaj të internetit, përpiquni të zgjidhni ngjyrat që plotësojnë njëra-tjetrën. E verdha rrallë funksionon si një ngjyrë kryesore, megjithëse mund të duket mirë si një theks. Përdorimi i çdo ngjyre të ylberit është rrallëherë një ide e mirë.

Shembull i faqeve të këqijaite: Moradito

Shembuj të keq të projektimit Kjo faqe përdor pothuajse çdo ngjyrë të imagjinueshme në një model të tipit enigmë. Mënyra e vetme për ta përshkruar atë është e shëmtuar.

Gabimi # 2: Shumë Grafikë

Nëse e rrëmbejnë faqen tuaj me grafikë, ndodhin dy gjëra të ndryshme.

Së pari, faqja bëhet aq e zënë sa vizitorët mund të mos jenë të sigurt se ku mund të klikojnë ose çfarë duan të shikojnë në fillim.

Së dyti, nëse një përdorues ka një lidhje të ngadaltë në Internet, faqja mund të zgjasë shumë për t’u ngarkuar. Pas 30 sekondash, shumica e njerëzve do të largohen dhe do të lëvizin në një sit tjetër. Ne po jetojmë në një epokë ku gjithçka është e menjëhershme. Nëse nuk e tërhiqni vëmendjen e klientit në sekondat e para, rrezikoni ta humbni atë krejt.

Shembull i faqeve të këqijaite: Pine-Sol

Shembuj të keq të projektimit Kjo faqe ka aq shumë grafika sa duket thjesht e ngatërruar. Në krye të grafikëve të shumtë, imazhet lëvizin në të gjithë faqen, kështu që edhe nëse vizitori dëshironte të klikonte në njërën prej imazheve, ajo do të duhej t’i ndiqte me miun e saj.

Gabimi # 3: Koha e ngadaltë e ngarkesës

A ngarkon faqja juaj e internetit aq ngadalë sa vizitori ka kohë të shkojë të rrëmbejë një filxhan kafe dhe një donut përpara se të kthehet?

Shtimi i shumë elementeve, të tilla si blic, tingull, ton grafika me rezolucion të lartë ose skriptete Java, mund të shkaktojë që një sit të ngarkohet më ngadalë dhe më ngadalë. Mbani në mend se ndërsa shumica e vizitorëve tuaj do të kenë shpejtësi të lartë, ka ende konsumatorë rurale që do të jenë në dial-up dhe të paaftë për të hyrë në faqen tuaj nëse ngarkohen shumë ngadalë.

Këshillë: Bëni përdorimin e mjeteve falas për redaktimin e imazhit në internet: Canva, Pic Monkey

Shembull i faqeve të këqijaite: Autobusët e Peter

Shembuj të keq të projektimit Ka disa probleme me grafikat në këtë faqe. Së pari, aty është autobusi me një të bardhë në vend të sfondit transparent, i cili thjesht është zhytur në faqe dhe duket amator. Dy fotot në të djathtë janë gjithashtu problematike pasi ato janë shtrirë dhe ndryshuar me madhësi pa u ruajtur raportet. Fotografitë duken larg dhe njerëzit në atë në të djathtë duken aq të shtrirë sa të mund të jenë gjigantë në tokën e Lilliput.

Gabimi # 6: Harton një të vjetër tre vjeçare që mund të krijojë

Nëse faqja juaj e internetit duket se keni hapur Microsoft Word, keni krijuar një pjesë të Word Art dhe e keni hedhur faqen në Internet, atëherë do të dëshironi të rimendoni elementët tuaj të projektimit. Ndërsa thjeshtësia është një lehtësim i mirëpritur nga disa prej vendeve më të ngarkuara, nëse shkoni shumë thjeshtë, rrezikoni që faqja juaj të duket e mitur dhe e lirë.

Shembull i faqeve të këqijaite: Klan D-Shenjë Cyber

Shembuj të keq të projektimit Projektuesi nuk ka ndryshuar madje as ngjyrat e fjalëve nga modeli standard që fillon MS. Ky dizajn është aq i thjeshtë sa që do të njihet menjëherë si një sfond themelor i modelit Microsoft dhe Word Art.Shembuj të keq të projektimit Për më tepër, një faqe pop-up përpiqet të ngarkojë. Kjo mund të anashkalohet nëse dizajni ishte më i mirë pasi të kaloni hyrjen në intro dhe të klikoni në faqen kryesore. Sidoqoftë, hartimi i faqes së lidhur (më poshtë) është po aq zhgënjyese.

Gabimi # 7: Lundrimi i dobët

Edhe nëse një faqe në internet ka një dizajn vizual tërheqës, vizitorët mund të rriten të irrituar dhe të lënë anije të dobët.

Për shembull, faqet pa një lidhje të qartë ose me aq shumë sende sa është e vështirë të vendosni se ku të shkoni. Një problem me të cilin përballen shumë pronarë të faqeve të internetit është një sit i vogël që papritmas rritet më i madh. Lundrimi që funksionoi kur faqja kishte pesë faqe thjesht nuk do të funksiononte kur faqja ka 500 faqe. Shikoni se si siti mund të riformohet dhe ristrukturohet në kategori dhe nën-kategori, në mënyrë që vizitorët të kuptojnë saktësisht se ku të shkojnë për atë që dëshirojnë. Shtë gjithashtu e zgjuar të shtoni një kuti kërkimi.

Shembull i faqeve të këqijaite: LawnSignDirectory.com

Shembuj të keq të projektimit Vizitori pret një drejtim të kërkueshëm për zonën e tyre, por përkundrazi ka dhjetëra lidhje të listuara poshtë anës së majtë të faqes, reklama në të djathtë dhe disa biznese të shfaqura. Kjo faqe mund të përfitojë nga një rindërtim i strukturës organizative, në mënyrë që vizitorët të mund të gjejnë me lehtësi burimet për të cilat po kërkojnë.

Gabimi # 8: Textështjet e tekstit

Dizajnuesit e uebit që përdorin një sfond të ngjeshur dhe më pas zgjedhin një ngjyrë të tekstit që nuk ofron kontrast të mjaftueshëm i bëjnë faqet e tyre të internetit të palexueshme. Nëse sytë e një vizitori janë lënduar pasi të lexoni një artikull, pse do të rrinte për të lexuar më shumë faqe të faqes tuaj? Nëse duhet të zgjidhni një sfond të ngjeshur, të paktën vendosni një kuti, shtresë ose tabelë përmbajtjeje me një sfond të fortë dhe zgjidhni një ngjyrë të tekstit që është e kundërta. Përpiquni të shmangni gri në gri, por zgjidhni të bardhë në të kuqe të errët, të zezë në rozë të lehtë, etj.

Fjalët që mbivendosen njëra me tjetrën janë gjithashtu të vështira për t’u lexuar siç janë paragrafët që janë grafika mbivendosës pjesërisht dhe pjesërisht në një sfond të fortë.

Shembull i faqeve të këqijaite: Trekëndëshi i Bermudës

Shembuj të keq të projektimit Jo vetëm që ka çështje kontrasti në këtë sit, por teksti mbivendoset në tekste të tjera, duke e bërë gati të pamundur të lexohet.

Gabimi # 9: Typos

Asgjë nuk bërtet joprofesionale më shumë sesa tema të ndezura të çështjeve gramatikore dhe gramatikore. Edhe pse askush nuk është perfekt, mund të përpiqeni të afroheni. Kërkojuni miqve dhe familjes që të shikojnë faqet tuaja dhe t’ju ndihmojnë të gjeni këto gabime, ose të punësoni një redaktues profesionist për të provuar faqet tuaja. Shembulli më poshtë është vetëm për argëtim. Kjo nuk është një kompani e vërtetë për krijimin e faqeve të internetit, por një vështrim gjuhësor në mënyrën se si shfaqen joprofesionale disa kompani.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map