22 Materiale False Bloggerët Mund të Përdorni Për Hulumtime

Unë dikur u ankova se nuk ka materiale të mjaftueshme falas për blogerët në Web.


Epo, rezulton se kam gabuar – ka mijëra materiale kërkimore dhe mësimore në internet, shumë më tepër sesa mund të përdorja ndonjëherë në një jetëgjatësi!

Kërkimi më i rastësishëm në internet solli një pasuri të burimeve të lira që është padyshim vetëm një pjesë e vogël e të gjithë përmbajtjeve në dispozicion që janë akoma të fshehura për sytë e mi.

Dua të bast?

Ku mund të marrim ide për postimet tona në blog ose të jemi të azhurnuar me gjetjet e reja në niches tonë?

Këtu kam përpiluar një listë me 22 burime falas (artikuj, libra elektronikë, revista të shtypura, e-zines, gazeta, etj.) Që mund t’i përdorni pa pagesë.

Lista renditet në 7 kategori kryesore:

 • Librat & E-Books
 • E-Kurse
 • Guides & raportet
 • Magazines
 • Abonimet në Newsletter
 • Blogs Niche
 • Komunitetet sociale

Përdorni të gjitha ose thjesht zgjidhni disa, ata do ta bëjnë më të lehtë se kurrë shkrimin e postimeve në blog – dhe do të ndërtojnë më shumë besim dhe besueshmëri midis lexuesve tuaj.

Blogim i lumtur!

Librat & E-Books

1. Libraria Evropiane

librari e be

Ton dhe ton libra falas për qeverinë e BE-së, projekte dhe nisma.

Banorët e BE-së gjithashtu mund të kërkojnë kopje FALAS të secilit libër ose revistë në dispozicion. Përdoruesit ndërkombëtarë mund të shkarkojnë kopje PDF falas, kur është e mundur.

E tëra çfarë ju duhet të bëni është të regjistroheni për një llogari falas. Nëse porosisni materiale letre në BE, ai do të arrijë brenda 3 javësh nga dita e dërgesës. Nëse jetoni jashtë BE-së ose zgjidhni një version PDF të materialit, shkarkimi është i menjëhershëm.

URL: https://library.hubspot.com

3. WorldSledgeledge.com

Materialet në këtë sit vijnë me një tarifë, por kur të regjistroheni në buletinin (et) e tyre, shpesh do të merrni qasje falas Falas për shumë nga revistat e tyre shkencore dhe kapitujt e librave..

Mirësi, kjo është një mundësi e mrekullueshme për të gjithë akademikët të kapen në mizë, veçanërisht nëse blogoni në një industri specifike që mbështetet shumë në njohuri dhe zbulime të reja.

Pika bonus nëse mund të merrni intervistë me një prej autorëve për blogun tuaj ose klientin tuaj!

URL: http://americanenglish.state.gov/resources/loop

E-Kurse

5. MIT OpenCourseware

kurs i hapur

Pavarësisht nëse keni nevojë për një furçë të shpejtë në lidhje me një temë ose thjesht për të mësuar bazat e një teme specifike për artikujt tuaj në blog, MIT OpenCourseware ndan kurset e saj më të mira me publikun, dhe po e bën këtë që nga 2005.

Nëse jeni një bloger i varur nga një webinar ose shumë vizual, mund të gjeni të dobishme për të ndjekur kurse me video leksionesh falas në vend të shënimeve të kursit vetëm.

(Përveç kësaj, ne blogerët dhe profesionistët e pavarur jemi nxënës të përjetshëm, a nuk jemi ne?)

URL: http://www.internetbasedmoms.com/learn-internet-marketing.html

7. Universiteti i Lajmeve Poynter 

I lirë për t’u bashkuar, Poynter’s është një universitet elektronik për gazetarët dhe shkrimtarët. Disa nga materialet kërkojnë që ju të paguani një tarifë, por shumica e kurseve elektronike dhe webinareve janë në dispozicion pa pagesë.

Materialet e mira që unë kam përdorur personalisht përfshijnë përforcuesin e të ardhurave nga reklamat dhe 100 ide për ta bërë gazetarinë tuaj më të mirë në internet dhe kursin e Samitit API-Poynter Digital Stellingtelling.

URL: https://www.techrepublic.com

9. MarketSherpa.com

sherpa e marketingut

Instituti i kërkimit të marketingut nuk i ndihmon vetëm tregtarët të kryejnë punën e tyre, siç duket. Blogerët në marketing dhe SEO ngrohtë mund të marrin qindra raporte falas për të bazuar hulumtimin e tyre nga kjo faqe interneti.

Për shembull, gjeta Raportin Special: Një qasje taktike ndaj marketingut të përmbajtjes – Si të krijoni përmbajtje që përshpejton cilësinë e plumbit hyrëse dhe konvertimet shumë të dobishme për të zhvilluar bloget e mia dhe për të hulumtuar për artikujt e mi të pavarur.

Burime të tjera të mëdha që ofron Sherpa Marketingu janë videot e marketingut dhe biblioteka e artikujve. Blog-u është i lexueshëm për blogeret në tregun e marketingut.

URL: https://www.tradepub.com

Magazines

11. Magcloud.com

magcloud

Ju mund të merrni një revistë dixhitale falas me çdo revistë që blini, ose të shkarkoni revista falas ose më pak se 3 $. Ka më pak magjikë falas në krahasim me dy vjet më parë, por shumica e revistave janë me çmim kafe, kështu që ju ende mund t’i lejoni ato.

Nëse shkruani për revista përveç blogimit, Magcloud bën një bibliotekë të mirë për të eksploruar – dhe katran.

URL: https://www.lifewire.com/

13. PRNewswire.com

Buletini për blogerët vjen me qindra tema të reja të reja për të shkruar rreth çdo ditë, kështu që nëse jeni një bloger i orientuar nga lajmet, ky është një burim i domosdoshëm për tu abonuar dhe për të mbajtur të dobishëm.

URL: http://smartbrief.com/browse-topics

Blogs Niche

15. Artikuj Online të AWAI

awai

Ata janë të lirë të lexojnë, madje edhe për jo anëtarët. Por pasuria e AWAI për biznes dhe materiale të lidhura me sipërmarrjen nuk ndalet tek artikujt – ekzistojnë teleseminarë falas dhe regjistrime dhe podcast audio..

Ju mund të regjistroheni një llogari falas në AWAI dhe të merrni një gazetë javore (ose çdo ditë, nëse ka lajme të rëndësishme) me këshilla, ftesa për ngjarje dhe oferta speciale.

Njerëzit e AWAI janë një bandë miqësore, mbështetëse, kështu që ju mund të kontaktoni mbështetje në çdo kohë nëse keni probleme me faqen. Duhet të pranoj se kjo është një nga burimet e mia të preferuara deri më tani.

URL: http://boostblogtraffic.com

17. QuickSprout.com

Një tjetër blog i shkathët dhe i dobishëm për të bërë marketingun tuaj të blogut duke shkuar i fortë dhe i sigurt. Neil Patel është i mirënjohur të jetë një bloger produktiv që jep shumë këshilla vepruese me çdo postim në blog dhe udhëzues të tij të avancuar.

Nëse preferoni përmbajtjen vizuale ndaj përmbajtjes së shkruar, ekziston Universiteti QuickSprout, ku Neil lëshon në mënyrë periodike videolektrina falas të marketingut, duke përfshirë SEO të përparuar, marketing me postë elektronike dhe optimizim të konvertimit (preferimi im personal!).

URL: http://backlinko.com

Komunitetet sociale

19. DeviantART.com

Oh, nuk është vetëm arti (por është një vend i mirë për të shitur aftësitë tuaja të artit, nëse keni ndonjë!) – DeviantART është një burim i mrekullueshëm i mësimeve dhe modeleve cilësore të faqes në internet – të gjitha falas..

Për sa kohë që ju e lini të paprekur dizajnin ose kredinë e veprës artistike – dhe respektoni licencën – mund të përdorni sa më shumë materiale që dëshironi në blogun tuaj.

URL: http://moz.com

21. MyBlogU.com

myblogu

Fëmija në internet i Ann Smarty, MyBlogU është një shërbim “gjeni ekspertin” me bazë komunitare që ndihmon blogerët tema të stuhisë së mendjeve për postimet në blog ose ekspertët e intervistave.

Ekspertët, në këtë platformë, janë anëtarë të tjerë të komunitetit që kanë ekspertizën dhe përvojën që ju kërkoni t’i jepni autorizime dhe besim postimeve tuaja në blog.

Unë kam përdorur MyBlogU për të gjetur burime për postimet e mia në blog gjatë gjashtë muajve të fundit, përfshirë postimet për WHSR.

URL: http://beafreelanceblogger.com/forum

Po në lidhje me kutinë e veglave të një blogeri falas?

E kuptoj që 22 burime falas mund të mos jenë të mjaftueshme.

Unë jam një bloger si ju, e di që nuk ju duhen vetëm informacione por edhe një kuti mjetesh të dobishme për të cilat nuk keni nevojë të shpenzoni shumë para (ose para fare).

Ostel.co – Një mjet telefonik për të përdorur the Net në mënyrë të sigurtë për të bërë thirrje telefonike të koduara nga fundi në fund drejt klientëve dhe të intervistuarve (ata duhet të marrin një llogari që ajo të funksionojë, si me Skype). Shërbimi nuk mund të fshehë faktin se ka patur një komunikim midis jush dhe të intervistuarit ose klientit tuaj, por çdo fjalë që shkëmbeni do të jetë e koduar dhe e pamundur të deshifrohet për një palë të tretë.

Statistikat e WP – Një shtojcë e fuqishme WordPress për të matur statistikat e trafikut. Ai përfshin hitet, faqet më të vizituara, referimet e motorëve të kërkimit, pyetjet e kërkimit dhe një hartë botërore të vizitorëve tuaj. Një zëvendësues i mirë për Google Analytics ose Piwik, edhe pse mund të japë disa pozitive false kur gabon një bot të ri për një vizitor të vërtetë (por gabimet zgjidhen me çdo azhurnim).

Taiga.io – Për nevojat e menaxhimit të projektit tuaj. Sourceshtë burim i hapur dhe intuitiv për t’u përdorur. Ne blogerët nuk jemi më pak të zënë me projekt sesa fillestarët dhe zhvilluesit, kështu që ky mjet definitivisht bën punën edhe për ne! (P.S. Ju nuk duhet të zgjidhni një model kur krijoni një projekt të ri nëse nuk zbatohet.)

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map