6 Gjërat që duhet të bëni për ta kthyer Blog-un tuaj në një biznes

Ju keni vendosur që është koha për ta kthyer blogun tuaj në një biznes dhe po pyesni veten “çfarë është tjetër?” Për ta marrë atë seriozisht si një biznes, do të duhet të ndryshoni më shumë sesa thjesht mentalitetin tuaj. Ja se si ta shndërroni blogun tuaj në një biznes:


6 Gjërat që duhet të bëni për ta kthyer Blog-un tuaj në një biznes

1. Përcaktoni markën tuaj

Bizneset duhet të krijojnë një markë unike që mund të tërheqë klientët. Nëse tashmë jeni një bloger me disa tërheqje ose ndjekës, mund të keni një reputacion të vendosur – i mirë apo i keq. ’Shtë koha për të krijuar një personalitet profesional. Vazhdoni me stilin dhe zërin tuaj unik, por pastroni ndërveprimet tuaja për të krijuar një perceptim pozitiv ose tërheqës të markës tuaj për audiencën tuaj ideale. Kjo do të thotë të tërhiqeni prapa dhe madje të kërkoni ndihmë për të vendosur se si duket reputacioni juaj tani dhe si duhet ta ndryshoni atë.

Këtë verë, në një seminar për ndërtimin e markave të organizuar nga Rebecca Parsons of Cre8ective Compass në Konferencën eRetreat 2015, unë punova në thellësi, duar në ushtrime për të përsosur markën time. Një hap kritik që shpesh humbet ishte përparësia e vlerave të mia më të rëndësishme personale. Ato përfshinin ndershmërinë, familjen dhe shpresën – një përshtatje e mirë për një blog që ndihmon nënat në rritjen e fëmijëve me nevoja të veçanta. Këto vlera duhej të ishin të dukshme nga blogu im dhe media sociale.

Në vend që ta pozicionoj blogun tim si një që do të zgjidhë të gjitha sfidat e rritjes së një fëmije me nevoja të veçanta, Embracing Imperfect u ofron nënave edhe një vend të vetin, diçka që publiku im dëshiron. Unë flas me audiencën time sikur të ishin ndonjë grua që rrit fëmijë me shumë interes dhe etiketa ime e palosur mjeshtërisht në atë:

“Një blog jetese për nënat që rritin fëmijë me nevoja të veçanta.”

Kjo fjali është një shpjegim i lehtë, i shkurtër i vlerave të mia, audiencës dhe blogut tim. Më është thënë tashmë se kjo është një kamare “e re” – e cila është lajm për mua! Një ide e vogël marke mbi vlerat dhe audiencën tuaj do t’ju ndihmojë të krijoni një etiketë autentike. Mësoni më shumë mënyra për të markuar blogun tuaj.

2. Dështimi i rrezikut

Gjithashtu në iRetreat 2015, folësi i të ftuarve Holly Homer, i cili zotëron Blog Aktivitete për Fëmijë dhe është themeluesi i Biznesit 2 Blogger, shprehu se, “dështimi është rruga më e shpejtë për njohuri”.

Tani një bloge dhe sipërmarrëse e suksesshme, Holly ndau me ne nivelin e 50% të dështimit të biznesit, por zbuloi se gjëja e mirë për drejtimin e një biznesi në blog është se nuk merr pothuajse asnjë investim. Mund të provoni shumë projekte të ndryshme me shumë pak kapital – gjithçka që ju nevojitet është llogari e mirë e mbajtjes së faqes në internet dhe disa dollarë në vit për të siguruar URL-të.

Ajo këshilloi të filloni me hapat e bebeve – “thjesht thirreni dhe filloni diku”.

Kjo ka qenë mënyra ime e të bërit biznes me vite. Unë jam akoma duke eksperimentuar me mënyra të reja të ardhurash. Për shembull, kam dashur të zgjeroj përdorimin tim në Instagram në fushata të sponsorizuara, kështu që pranova një që ishte një përshtatje e mirë për audiencën time. Fatkeqësisht, nuk e kuptova deri pasi u zotova se duhej të përdorja imazhin e tyre të reklamave. Kjo reklamë e holloi markën time dhe mësova të shmangja ato lloj fushatash.

Shtë në rregull të dështosh për sa kohë që mëson prej saj!

3. Njihni rregullat dhe ligjet që ju prekin

Sponsorizoi fjalë për fjalë për krye të postësShembull i sponsorizimit të përmendur para dhe afër lidhjes së produkteve. Përfshinë “#ad” në titull për promovimin e automatizuar të mediave sociale.

Një gjë që bëra siç duhet me atë fushatë në Instagram ishte zbulimi i duhur, diçka me të cilën luftojnë edhe markat e mëdha. Këtë pranverë, shitësi me pakicë i modës Lord & Taylor drejtoi një fushatë në Instagram pa u zbuluar dhe rrezikoi një goditje nga FTC.

Pastaj, gjatë verës, Kim Kardashian u vu nën zjarr nga FDA për një arsye tjetër. Ndërsa ajo bëri të ditur si duhet, ajo la jashtë se miratimi i produktit të saj nuk ishte provuar mjekësisht për të arritur rezultatet që mori.

Ju duhet t’i dini këto rregulla nëse do të drejtoni një blog profesional për të shmangur veprimet ligjore:

 • Gjithmonë shpalosni ndonjë kompensim – madje edhe produkte ose zbritje – të marra në të gjitha postimet dhe aksionet e fushatës – kjo përfshin lidhjet e bashkëpunimit tuaj. Lexoni Q FTC&A për tu siguruar që jeni në përputhje (azhurnuar maj, 2015).
 • Njihni rregullat për dhuratat në blogun tuaj dhe mediat sociale, veçanërisht për shtetin tuaj. Ju mund gjithashtu të duhet të bëni mirë me çmime, edhe nëse shitësi juaj nuk e bën këtë.
 • Kuptoni se cilat foto mund të përdorni falas, çfarë ju duhet të blini, dhe çfarë përbën përdorim të drejtë për imazhet.
 • Pyetni përpara se t’i referoheni përmbajtjes së dikujt ose kontrolloni udhëzimet e një publikimi për t’u siguruar që nuk po vidhni. Gjithmonë kreditoni autorin dhe kopjoni në jo më shumë se 2-3 fjali në postimin tuaj.
 • Di se kur dhe si të përdorësh etiketën “nofollow” për lidhje të kompensuara dhe praktika të tjera më të mira për Google.
 • Nëse jeni duke promovuar produkte shëndetësore të pa aprovuara nga FDA si vajrat thelbësorë, sigurohuni që të zbuloni siç duhet që ky është mendimi juaj dhe rezultatet nuk janë provuar ose aprovuar nga FDA.

4. Krijoni një entitet afarist

Aktualisht, unë drejtoj një pronësi të vetme, por ndërsa rivotohem dhe ripozicionoj biznesin tim në internet, unë po mendoj ta ndryshoj atë.

Në një punëtori lokale që përfshin avokatin dhe profesionistin PR, Danielle Liss të rrjetit të blogerëve FitFluential, ai dha mësim për ligjin për blogerët. Realiteti është që blogerët lehtë mund të paditen edhe nëse nuk mendojnë se kanë thyer ndonjë ligj.

Tani po buxhetoj disa qindra dollarë për të krijuar një LLC, një korporatë me përgjegjësi të kufizuar, e cila mund të mbrojë pasuritë e mia kryesore (të tilla si shtëpia apo makina ime) nëse duhet të jem i paditur. Frekuenca e padive joserioze e bën këtë një zgjedhje të mençur. Merrni vendimin më të mirë për biznesin tuaj.

5. Merrni Porositë tuaja

Unë rekomandoj një spreadsheet të thjeshtë për të mbajtur në rregull llogaritë tuaja: produktet e marra për rishikim dhe datat, postimet e sponsorizuara ose postimet e pavarura, datat e faturimit, datat e pagesës, shpenzimet e biznesit.

Faturimi përmes PayPal është i mirë sepse mund të shkarkoni skedar me transaksionet tuaja për qëllime të kontabilitetit. Ju gjithashtu mund të dëshironi të merrni në konsideratë një shërbim të faturimit në internet për klientët që ju duhet të bëni faturë. Shumë fillojnë me 10-20 dollarë në muaj.

0916-Project-TrackingNjë fletë e thjeshtë e Excel më ndihmon të mbaj shënimet e projekteve të mia.

Në kohën e taksave, ju duhet të punësoni një llogaritar të besueshëm. Mos shkoni vetëm në një nga ato kompani të njohura të kontabilitetit ose në një llogaritar që nuk e di se çfarë është një “blog”.

Herën e fundit kur e provova, gruaja më dha shumë hidhërim mbi 29 $ të ardhura me vlerë që kam marrë nga një shitje filialesh. Ajo kompani e veçantë e quajti atë një “familjes mbretërore” dhe llogaritari më pyeti në disa raste të ndryshme se çfarë libri kisha shkruar dhe ku ishin shitjet e mia të tjera. Për shkak se ajo nuk e kuptonte biznesin, ajo nuk mund ta kuptonte atë. Kontaktoni blogerët e tjerë profesionistë në zonën tuaj për një rekomandim.

6. Kultivoni profesionalizëm

Ndonjëherë në përpjekjen tonë për të ndihmuar blogun tonë të dalë nga turma, ne punojmë shumë për të gjeneruar polemikë. Lexuesit tuaj nuk e duan këtë – dhe me mend se çfarë? Blogerët e tjerë do t’ju thërrasin.

Kohët e fundit, një artikull shkoi rreth Facebook shkruar nga një nënë duke protestuar ndaj alergjive të kikirikut në shkollë. Ishte shumë inflamator dhe ndërsa gjeneronte shumë shikime të faqeve, ai gjithashtu shkoi rreth grupeve të blogerëve. Mendimi i përgjithshëm i postimit të saj “kliko karrem” ishte shumë negativ. Ne inkurajuam audiencën tonë të mos e lexonte. Konsideroni se çfarë marke, reklamuesit dhe shitësit me pakicë do të mendojnë gjithashtu për atë bloger. Dëshironi të punoni me të?

Farë mund të bëni për të ruajtur profesionalizmin? Ju mund të dëshironi të mendoni për blogun tuaj si zyra juaj.

 • Nëse keni pasur një punë në botën e korporatave, cila do të ishte sjellja e papërshtatshme?
 • Si do ta përkthenit atë me shkrim?
 • Mos blog ose ndani ndërsa jeni i dehur.
 • Mos i ndani fotot me shkëlqim në mediat sociale.
 • Mbajeni pastër përreth fëmijëve.

Ju gjithashtu mund të jeni profesionist duke e trajtuar blog-un tuaj si një punë të vërtetë. Nëse keni pasur një menaxher të HR, do të merrni një promovim ose një paralajmërim?

 • Trajtoni blogerët e tjerë, të gjitha markat dhe njerëzit e PR me respekt dhe mirësjellje.
 • Takoni afatet e rishikimit dhe afateve të fushatës.
 • Bëni fotografitë më të mira që mund të keni mundësi dhe mësoni të përmirësoni.
 • Kushtojini vëmendje gramatikës dhe drejtshkrimit kur shkruani.
 • Merrni pjesë në ngjarjet e blogerëve për të krijuar markën tuaj, mësoni nga blogerët me përvojë dhe rritni biznesin tuaj.

Nëse jeni duke bloguar si një hobi dhe dëshironi ta shndërroni blogun tuaj në një biznes, është koha të bëheni serioz dhe të merrni këto hapa për ta hequr atë nga terreni.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map