7 mësime që kam mësuar gjatë vitit të parë të Blogimit

Viti im i parë i blogimit ishte si ngasja e një sharrë.


U ngrita lart.

Zbrita poshtë.

Kjo është një përvojë tipike për shumë blogerë të rinj.

Eksitimi të çon në tmerr.

Dalja çon në depresion.

Fitimet e mundshme çojnë në vezë patë.

Kam mësuar disa mësime të vlefshme herët në karrierën time të blogezimit që mund të lehtësojnë udhëtimin tuaj në blogje nëse jeni një bloger i ri apo me vështirësi.

1: Promovoni Blogerët e tjerë për të përzënë shpejt trafikun tuaj

Isha i habitur se sa lehtë mund të gjeneroja trafik – madje si një lyer në lesh, bloger të ri – duke promovuar blogerët e tjerë.

Zhvilloni:

 • shkrim
 • krijimin e videos
 • kopje
 • networking

aftësi.

Zhvillimi i këtyre aftësive ndihmon hedhjen e themelit për një karrierë të prosperuar të blogezimit.

4: Pagesa për të luajtur deri

Ju duhet të paguani për të luajtur deri.

Si një bloger i ri, mësova gradualisht se si të hidhja 3 dollarë në muaj në blogun tim nuk do ta zvogëlonte atë. Unë u ngjita në një host të lirë, një temë pa vështirësi dhe pa një CDN përsëri në ato ditë.

Unë u bëra i vetëdijshëm se blogerët e vendosur, profesionistë paguanin para për primitin e pritjes, një temë premium ose me porosi, një VPN dhe këmbanat dhe bilbilat e tjerë të ndryshëm për të lëvizur në qarqet e blogezimit.

Pak blogerë më morën seriozisht mua dhe blogun tim gjatë vitit të parë. Një vështrim në blogun tim bërtiste “orë amatore”. Nëse blogu im në të vërtetë ishte duke funksionuar.

Si një bloger i ri kjo do të thotë:

 • duke renditur pasionet tuaja, si dashuria juaj për të shkruar, ose për të krijuar video, ose për të hartuar infografikë
 • marrja e disa rrjedhave të të ardhurave që rezonojnë me ato talente; për shembull, nëse e doni shkrimin konsideroni shkrim të pavarur, shkrim dhe vetë-botim të eBooks dhe krijimin e kurseve online të bazuara në tekst
 • duke shtuar 1 rrymë të ardhurash në blogun tënd çdo 3-6 muaj

6: Ndiqni Bloggerët më të Mirë

Unë ndoqa blogerë të mëdhenj, si Darren Rowse në Pro Blogger dhe Brian Clark në Copy Blogger, herët gjatë karrierës sime të blogerizmit, për të marrë drejt dhe ngushtë.

Edhe pse kam luftuar për vitet e para të karrierës sime të blogezimit kam rruar muajt e larguar nga kurba ime e të mësuarit duke ndjekur këshillat nga pro.

Pro dinë si të krijojnë bloge të suksesshme. Ndaloni të provoni të eksperimentoni me metoda të paprovuara të blogezimit nëse jeni një bloger i ri. Ndiqni blogerët më të mirë në kamare tuaj për të mësuar dhe praktikuar bazat e Blogging.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map