Sot, po e ndaj intervistën time me mikun dhe blogeren e tij tjetër, Jennifer Auer e cila drejton Jersey Family Fun. Filluar në vitin 2010, Jersey Family Fun tani ka mbi 100,000 shikime mujore të faqeve dhe më shumë se 10,000 tifozë në Facebook. Kam biseduar me Jennifer për të mësuar sekretet e suksesit të saj në blog dhe çfarë mund të mësojnë blogerët në lidhje me ndërtimin e një blog hiperlokal.


Intervistë me Bloggerin e suksesshëm Jennifer Auer

Pyetje: Si e keni filluar me Jersey Family Fun dhe si e keni themeluar atë si burim për familjet e New Jersey?

Pesë vjet më parë, unë isha duke kërkuar aktivitete për të bërë me fëmijët e mi, por zbulova se ishte e vështirë të gjesh një listë aktivitetesh të gjitha në një vend. Për shembull, ju do të dini vetëm nëse Home Depot po organizonte punëtorinë e një fëmije nëse do të ishit në dyqan. Doja një listë të gjitha në një vend, kështu që e krijova. Unë fillova duke renditur ngjarjet në Facebook, por kjo e hutoi audiencën time pasi menduan se po i pres ngjarjet. Dhe meqenëse Facebook nuk ka asnjë funksion kalendarik, ishte e vështirë të menaxhohej, kështu që krijova blogun. Fillimisht ishte një blog i rregullt nëna me ngjarje të listuara në kalendar, por më pas u rrit në një burim që mbulonte ngjarje miqësore familjare në të gjithë New Jersey.

Pyetje: A e pozicionuat blogun tuaj për kërkim lokal? Nëse jo, si e rritët blogun tuaj me SEO?

Jo nuk e BERA. Disa postime bënë shumë mirë dhe dolën në motorët e kërkimit – si ngjarjet kryesore të festave: Halloween mashtrim ose herë trajto, listat e gjuetisë së vezëve të Pashkëve. Vizitorët erdhën gjithashtu për të zbuluar se çfarë bëjnë me fëmijët e tyre një mëngjes të Shtunë. Unë kam qenë i përsëritur me postime – Unë mendoj se ndihmon – si lista vjetore në mbarë vendin e ngjarjeve të fishekzjarreve për 4 korrik, i cili është renditur në qytet. Unë me të vërtetë nuk bëra ndonjë gjë të veçantë me optimizimin e motorit të kërkimit; thjesht u rrit organikisht.

Pyetje: Cilat detyra ose ndryshime kryesore keni bërë për të rritur me të vërtetë trafikun tuaj lokal?

Ndryshimi më i madh ishte një ridizajnim që bëmë vitin e kaluar për ta bërë faqen më miqësore për celularin. Para kësaj, vizitorët duhej të zmadhonin telefonët e tyre të mençur për të parë listat e ngjarjeve dhe përshkrimet. Tani dizajni përshtatet për pajisjen dhe kjo ka qenë një ndihmë e madhe sepse një pjesë e madhe e trafikut tonë vjen nga telefonat e mençur. Ajo ka trefishuar ose katërfishuar trafikun tonë që nga ai ndryshim.

Pyetje: A kishte ndonjë moment kyç “aha” që e bëri blogun tuaj hiperlocal aq të suksesshëm sa është?

Nuk ka asnjë moment “aha”. Ju duhet të jeni në gjendje të rriteni dhe të përshtateni gjatë rrugës, si të mësoni gjëra për ta bërë punën tonë më të lehtë. Ndërtimi i një ekipi të nënave për të punuar me të ishte një ndihmë e madhe, por kryesisht faqja në internet ka përfituar nga prova të vogla dhe mësime të vazhdueshme. Ju shikoni përmirësim në periudha të gjata kohore, jo në çast. Disa ndryshime kryesore, si testimi i programeve të kalendarëve të ndryshëm, e kanë bërë sitin e përgjithshëm më të lehtë për tu menaxhuar. Për shembull, ne lejojmë organizatat të hyjnë në ngjarjet e tyre dhe t’i aprovojnë ato, dhe kjo ka zvogëluar shumë ngarkesën tonë të punës. Hyrja në të gjitha ngjarjet vetë ishte shumë kohë, por tani ne kemi një [metodë] më efikase që na lejon të vendosim më shumë informacion dhe burime.

P: Unë shoh që ju keni shumë burime në blogun tuaj që detajojnë ngjarjet lokale, gjithçka nga ditët e pranimit të zbritur deri kur fëmijët mund të hanë falas. Si i menaxhoni të gjithë ato informacione?

Kushdo që bën një blog si ky ka nevojë për një ekip sepse nuk mund të shkosh vetë në çdo ngjarje apo zonë. Givenshtë dhënë atyre shkrimtarëve një shans për të vizituar vendet ku ata normalisht nuk do të kishin mundësi. Të kesh një nënë që mbulonte secilin qark ishte ideja ime e parë, por kjo është 21 shkrimtarët dhe është e vështirë të menaxhosh dhe të paguash. Skuadra më e madhe që kam pasur ishte 13 ose 14 shkrimtarë dhe në atë madhësi, ju futeni në politikë si kush dëshiron të bëjë çfarë. Unë gjithashtu duhet të balancoj madhësinë e ekipit me aspektet e fitimit të parave, në mënyrë që të paguaj shkrimtarët e mi.

Unë ende jam duke u përpjekur të gjej atë ekuilibër të ekipit të madhësisë së duhur, por tani kam më pak shkrimtarë që trajtojnë tema që u drejtohen qarqeve të shumta, për shembull, parqeve kombëtare. Ne gjithashtu menaxhojmë gazetat tona në mënyrë që [përdoruesit] të regjistrohen për të marrë postime specifike për qarkun e tyre. Meqenëse mbuloj një zonë të madhe, është e rëndësishme të synosh lexuesit e mi në këtë mënyrë.

Pyetje: softwarefarë programi dhe shërbimesh ju nevojiten ta mbani faqen tuaj të mbaruar?

Mbështetje teknike dhe mbajtje në internet:

Nëse jeni i suksesshëm, do t’ju duhet të investoni para dhe të punësoni ndihmë – jo vetëm shkrimtarët! Për mua, ishte kritike të punësoja një person mbështetës teknik, të cilit mund t’i besoja, kështu që nuk më duhet të shqetësohem për çështjet teknike të faqes. Plus, një sit i madh nuk mund të përdorë 5 dollarë në muaj pritës. Kur jeni duke zgjedhur një host të uebit, është e rëndësishme të bisedoni me ta për rritjen e ardhshme të faqes suaj dhe shërbimin e tyre ndaj klientit. Preferoj shërbimin live, 24/7. Në një kohë, unë përdora një kompani që nuk kishte shërbim të drejtpërdrejtë dhe faqja ime ishte zbritur për 2 javë në Halloween një vit – e cila, mund ta imagjinoni, është një sezon i lartë trafiku për mua. Ju nuk dëshironi të bëni një gabim si kjo.

Për më tepër, disa ndërmarrje pritëse janë të paqarta për t’ju thënë se çfarë ju nevojitet për të mbajtur një sit në rritje. Dhe nëse hosti juaj nuk mund të përshtatet me atë rritje, faqja juaj do të rrëzohet. Kjo do të thotë që ju duhet të fitoni para sepse sa më shumë rritet faqja juaj, aq më shumë do t’ju duhet të investoni në mbështetje dhe pritje. Ju nuk doni të vazhdoni të ndryshoni host-in e uebit, siç bëra në fillim. Ju duhet të punësoni një kompani që mund të rritet me ju. Në thelb, ju merrni atë që ju paguani – ju mund të shkoni deri tani vetëm duke pasur gjithçka falas.

Program kompjuterik kalendarik:

Jersey Family Fun ishte shumë shpejt mbingarkuar me kërkesa për postë elektronike nga vendet që donin të renditeshin ngjarjet e tyre, kështu që ne kemi nevojë për një aplikacion fleksibël kalendarik që do të lejonte vendet për të renditur ngjarjet e tyre. Aktualisht ne përdorim programin plugin Time.ly, i cili më dërgon me postë elektronike kur një [ngjarje] është shtuar, në mënyrë që ta aprovoj ose ta hedh poshtë. Veryshtë shumë miqësore për SEO dhe gjithashtu ju lejon të krijoni me lehtësi ngjarje të përsëritura dhe të lini ditë jashtë, për shembull, nëse keni një ngjarje çdo të enjte, por dëshironi të lini jashtë Falënderimet. Gjetja e aplikacionit të duhur të kalendarit është e rëndësishme për këdo që rendit ngjarjet.

Pyetje: advicefarë këshillash do t’u jepnit blogerëve që janë të interesuar të krijojnë një blog hiperlokal?

Bëni hulumtimin tuaj së pari – hidhini një sy asaj që faqet e tjera hiperlokale po mbulojnë dhe çfarë mungon. Konsideroni gjithashtu sa e madhe është një zonë që dëshironi të mbuloni. Sikur të kisha konsideruar pjesën më të madhe të informacionit sa do të ishte, do të kisha filluar me një rajon më të vogël të New Jersey, si një qark, sesa të gjithë shtetin. Unë besoj se ka më shumë mundësi të ardhurash për bloget hiperlokale që mbulojnë një zonë më të vogël sepse mund të marrësh reklama nga bizneset vendore, gjë që nuk është një mundësi për një burim mbarëkombëtar. Alsoshtë gjithashtu e vështirë të fitosh para për familjen Jersey Fun me bizneset e mëdha që kanë një shtrirje mbarëkombëtare sepse procesi i tyre i reklamimit është shumë kompleks për ne. Shitjet dhe reklamat nuk kanë funksionuar mirë për të fituar para në faqe, megjithë madhësinë e saj.

Unë gjithashtu rekomandoj që të përcaktoni udhëzime për ngjarjet tuaja. Ne kemi pasur që shitësit lokalë të vendosin ngjarje që nuk janë miqësore me familjen ose që kushtojnë mbi 5 dollarë, që është kufiri ynë. Keni nevojë për një pritje të besueshme në internet, por sa më lokale të jeni dhe më shumë udhëzime që keni, aq më pak memorie do t’ju duhet për të ruajtur ngjarjet. Dhe në qoftë se ju ngrohtë ngrohtë, kjo do t’ju ndihmojë të krijoni tema më të rëndësishme për postimet në blog.

Më në fund, gjithmonë merrni parasysh orarin tuaj. Drejtimi i një siti si Jersey Family Fun përfshin një angazhim të madh në kohë dhe unë nuk mund ta bëja pa ndihmë. Para se të filloni, mendoni se çfarë jeni të gatshëm të investoni në kohë, ndihmë dhe para nëse faqja juaj hiqet.

Faleminderit, Jennifer, për ndarjen e depërtimit tuaj me ne se si të ndërtoni një blog hiperlokal! Ka shumë mënyra të ndryshme për të cilat mund të mbuloni çështjet lokale në blogun tuaj. Ky është një shembull i suksesshëm që mund ta ndërtoni bazuar në interesat tuaja dhe nevojat e komunitetit tuaj.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me