Tani që bloget e kanë marrë në internet stuhinë, duke fituar para nga blogu juaj nuk është aq e lehtë sa të vendosni disa reklama me flamuj.


Lexuesit e urrejnë reklamën ndërhyrëse, kjo është arsyeja pse përmbajtja e sponsorizuar tani është një metodë e preferuar e reklamimit.

Përmbajtja e sponsorizuar është një metodë e reklamave e favorshme:

 • Lexuesit shijojnë përmbajtje origjinale, cilësore, pa u irrituar nga reklamat ndërhyrëse
 • Blogerët kompensohen për përpjekjet e tyre
 • Markat miratohen nga blogerët e njohur dhe arrijnë audiencën e tyre të synuar

Shumë marka janë të gatshëm të paguajnë dollarin e lartë për t’u sponsorizuar nga blogerët e njohur me audiencën.

Por të dish të fillosh është e vështirë. Kush janë këto marka? Si lidheni me ta? Si paguheni për blogezimin e tyre?

Nëse jeni të interesuar të fitoni para me postime të sponsorizuara, nuk është e vështirë. Këtu është udhëzuesi juaj hap pas hapi për të ulur postimin tuaj të parë të sponsorizuar dhe për të fituar para nga blogu juaj.

Hapi 1: Pastroni Blog-un tuaj

Para se të filloni të mendoni për të hedhur një markë, duhet të siguroheni që faqja juaj e internetit të varet nga zhurma. Kur filloni të bëni sipërmarrje në sponsorizime, blogu juaj diplomohet nga hobi në biznes.

Nëse blogu juaj është joprofesional, i çrregullt ose konfuz për të lundruar, markat nuk do të duan të shoqërohen me të.

Ju duhet një blog që çdo markë do të ishte krenar të përmendej në të. Kjo do të thotë që ju duhet të konsideroni të investoni në një temë profesionale, cilësore për blogun tuaj, dhe të pastroni faqen tuaj dhe të hiqni shpërqendrimet (si pajisje të tepërta të shiritave anësorë).

Nëse keni buxhet, mund të merrni në konsideratë marrjen në punë të një specialisti të markës, një projektuesi për të hartuar një logo, apo edhe të punësoni një zhvillues për të krijuar një temë të personalizuar për ju.

Hapi 2: Ndërtoni audiencën tuaj

Në mënyrë që markat të vendosin partner me ju, ata duhet të dinë që keni një audiencë – dhe jo vetëm çdo audiencë, por e drejtë audiencë.

Markat e dinë saktësisht se çfarë lloj personi po synojnë me produktet e tyre. Ata kanë një pamje në mendje të klientëve të tyre tipikë, duke përfshirë gjininë, moshën, interesat, vendndodhjen dhe më shumë.

Edhe ju duhet të!

Nëse jeni një bloger që është i interesuar të partneritet me markat, ju duhet të synoni një audiencë specifike me postimet tuaja në blog – kjo do të thotë të gjeni ngrohtë të përshtatshme për blogun tuaj.

Ju mund të rritni audiencën tuaj të ngrohtë nga:

 • Zhvillimi i një personaliteti specifik lexues për blogun tuaj
 • Krijimi i përmbajtjes për të apeluar në atë person
 • Promovimi i blogut tuaj në platformat e duhura të mediave sociale
 • Rritja e listës suaj të postës elektronike

Hapi 3: Hartoni statistikat tuaja

Tjetra, përpara se të jeni gati për t’u bërë partner me markat, do të duhet të merrni të dhënat se kush është audienca juaj, dhe nëse ato përputhen me audiencën e synuar të sponsorizuesve tuaj.

Ju mund të përdorni shërbime analitike si Google Analytics ose Clicky për të marrë të dhëna për trafikun mujor të faqes suaj, si dhe demografinë e audiencës tuaj. Nëse jeni duke përdorur Google Analytics, mund të shikoni gjininë, moshën dhe vendin e vizitorëve tuaj.

Ju gjithashtu duhet të përpiloni informacione në platformat tuaja të mediave sociale dhe numrin dhe angazhimin e ndjekësve tuaj. Ju mund të përdorni mjete specifike në sit si Facebook Page Insights dhe Analytics në Twitter, ose një mjet si Klout.

Duke përdorur Google Analytics, lehtë mund të merrni të dhëna demografike në audiencën tuaj në blog.Duke përdorur Google Analytics, lehtë mund të merrni të dhëna demografike në audiencën tuaj në blog.

Hapi 4: Vendosni Pricesmimet

Një nga aspektet më të vështira të posteve të sponsorizuara është të kuptosh se si t’i çmosh ato.

Sa duhet të paguani për një post të sponsorizuar?

Ndërsa mund të jetë joshëse për të arritur çmimin tuaj duke llogaritur tarifën tuaj të dëshiruar për orë për krijimin e një postimi në blog, kjo nuk është mënyra më e mirë për të arritur këtë. Kjo metodë injoron plotësisht vlerën unike të asaj që po ofroni.

Kuptoni se si një bloger, ju po ofroni diçka me vlerë të madhe për markat: shansin të lidheni drejtpërdrejt me audiencën e tyre të synuar të saktë, dhe të mbështeteni nga një figurë në të cilën ata besojnë (kjo jeni ju!). Kjo ka një vlerë të jashtëzakonshme për ta, dhe është një formë shumë më e vlefshme dhe efektive e reklamimit sesa reklamat e bannerit ose reklamat në TV. Gjithashtu, një postim në blog do të jetë në faqen tuaj për mirë – ndryshe nga një reklamë e cila është vetëm për një moment.

Pothuajse minimum, influencuesit ngarkojnë 50-100 dollarë për postë të sponsorizuar, madje edhe me trafik në anën e ulët. Disa blogerë fitojnë mijëra dollarë për një postim të vetëm të sponsorizuar.

Mos kini frikë të kërkoni atë që ju vlen! Normat tuaja në fund të fundit varen nga ju.

Një rregull i mirë për t’u ndjekur është: Nëse një markë pranon menjëherë ofertën tuaj, është koha për të rritur tarifat tuaja për një tjetër. Nëse ata vërtet duan të punojnë me ju dhe çmimet tuaja janë shumë të larta për buxhetin e tyre, ata do t’ju njoftojnë dhe ju mund të punoni diçka nëse dëshironi.

Një vend i mirë për të filluar është duke hulumtuar bloge të tjera në kamare tuaj. Arefarë po ngarkojnë? Si e krahason audienca e tyre me tuajin?

Ju mund të dëshironi të filloni në anën e ulët ($ 50- $ 75) për të krijuar një portofol të vogël. Por mos ki frikë të rritësh çmimet pasi të kesh disa postime nën rripin tënd! Mos lini para në tryezë duke nënvlerësuar.

Hapi 5: Reklamoni disponibilitetin tuaj

Tani që faqja juaj është e gatshme, të dhënat tuaja janë përpiluar dhe çmimet tuaja janë të vendosura, do të doni të tregoni markat që ju jeni në dispozicion për sponsorizime.

Ka disa mënyra për ta bërë këtë, duke përfshirë:

 1. Krijimi i një pajisje për media
 2. Krijimi i një faqe reklamuese në faqen tuaj të internetit
 3. Bashkimi në një sit sponsorizimi

Opsioni 1 – Komplete për media

Një pajisje për media është zakonisht një dokument PDF, i dizajnuar bukur me grafikë, që tregon një përmbledhje të platformës tuaj dhe asaj që mund të ofroni marka.

Paketat e mediave shpesh përfshijnë:

 • Emri dhe fotografia juaj
 • URL-ja juaj e blogut dhe përmbledhja e asaj për të cilën bëhet fjalë
 • Blog-u dhe demografia dhe statistikat e audiencës në media sociale
 • Farë mund të ofroni (postime të sponsorizuara, postë elektronike të sponsorizuara, dhurata, etj.), Dhe çmimet

Ju mund të shikoni udhëzuesin e Luana Spinetti për Media Kits dhe Sponzorime – Si ta Bëni Blogun tuaj tërheqës për Reklamuesit pikërisht këtu në WHSR.

Opsioni 2 – Faqja e reklamimit

Ju gjithashtu mund të krijoni një faqe “Reklamoni këtu” në faqen tuaj të internetit me të njëjtat informata me çantën tuaj të mediave.

Shtë një ide e mirë të përfshini një formë kontakti, apo edhe një buton “bleni tani”, në fund të faqes, në mënyrë që markat e interesuara të mund të fillojnë shpejt.

Opsioni 3 – Bashkohuni në një sit sponsorizimi

Sitet si FameBit ose Socialix janë platforma për të lidhur blogerët me markat. Këto janë zakonisht të lehta për t’u përdorur dhe lidhur, por ka disa dobësi.

Për një, këto faqe zakonisht marrin një tarifë për shërbimet e tyre (ndonjëherë rreth 10-20%).

Gjithashtu, mbani në mend se ju po heqni dorë nga kontrolli i marrëdhënieve tuaja të markave me këto platforma.

Bettershtë më mirë në planin afatgjatë nëse keni një marrëdhënie një-në-një me markat tuaja të sponsorizuara, në vend që të merreni me një ndërmjetës.

Hapi 6: ASK

A do të ishte partneri juaj i preferuar i markës me ju për një sponsorizim në blog? Ju nuk e dini derisa të kërkoni!

Në vend të një emaili të ftohtë nga blu, është më mirë të filloni duke ndërtuar një marrëdhënie. Nëse tashmë keni një marrëdhënie me një markë – mbase e keni përdorur produktin e tyre për vite me radhë, ose kohët e fundit keni pasur një bisedë në mediat sociale – kjo është edhe më mirë.

Pastaj mund të dërgoni një email në kontaktin tuaj, ose në emailin e tyre të përgjithshëm të mbështetjes.

Mbajeni emailin tuaj të shkurtër dhe deri në pikën. Këtu është një mostër që mund ta rregulloni:

I dashur [Emri],

Faleminderit që më ndoqët në Twitter! Unë kam qenë një tifoz i madh i [Emri i Produktit] për vite me radhë, dhe gjithmonë e rekomandoj atë te miqtë e mi.

Unë jam një ndikues në [Industry Niche] dhe themeluesi i [Emri i Blogut]. Doja t’ju pyesja për mundësitë e mundshme për t’u bërë partner me markën tuaj për të promovuar [Produktin] në blogun tim.

Nëse jeni të interesuar, mund të dërgoj një pajisje për media?

Faleminderit,

[Emri juaj]

(Kompleti juaj për media duhet të bëjë të qartë se çfarë lloj kompensimi prisni.)

Pasi të keni vendosur bazat duke përgatitur faqen tuaj dhe duke krijuar një pajisje për media, postimet e sponsorizuara janë një mënyrë ideale për të fituar të ardhura nga blogu juaj.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me