Pse Një Blog i Golfit mund të jetë më fitimprurës sesa mendoni (dhe si të filloni një)

Golfi është një sport që mund të luhet nga kushdo në çdo moshë, duke e bërë atë popullor si me të rinj ashtu edhe me të moshuar, dhe çdo moshë në mes. Sipas Statista, që nga viti 2014 kishte rreth 26.88 milion lojtar golfi vetëm në SHBA. Fondacioni Global Golf vlerëson se rreth 84.1 miliardë dollarë derdhen në ekonominë amerikane përmes golfit çdo vit.


Në një intervistë për CNN, shefi ekzekutiv i Fondacionit Global Golf Steve Mona, shprehu se industria e golfit është më e madhe se sa sportet spektatorë dhe artet performuese së bashku.

Golf është një nga sportet më të njohura përreth, dhe është një central elektrik i fituar para. Nëse e doni golfin dhe po kërkoni një temë për të bërë blog, kjo kamare ka një audiencë të gjerë me xhepa disi të thellë.

Studime Rastesh të Bloggerëve të Golfit të Suksesshëm

I fiksuar në Blog Blog

i fiksuar në pamjen e blogut të golfit

URL: http://armchairgolfblog.blogspot.com/

Neil SagebielNeil Sagebiel – Blog i Golfit të Kolltukëve

Neil Sagebiel, autor dhe bloger në Armchair Golf Blog, pati disa këshilla për t’i ndarë me lexuesit tanë.

Përmes blogut të tij, Neil filloi të takojë të mëdhenjtë e golfit si Jack Fleck. Ai pastaj vazhdoi të bisedojë me shumë legjenda të golfit, si Errie Ball, Billy Casper dhe Doug Sanders. Ai i ndau këto histori në librin e tij “Vizatoni në Dunat: Kupa Ryder e 1969 dhe Mbarimi që tronditi botën”.

Kur Neil filloi blogun e tij në 2005, ai pati një qëllim të thjeshtë. Ai thjesht donte të mësonte për bloget.

“Zgjedhja [për të bërë golf në golf] ishte sekondar në atë kohë – një sport dhe një temë për të cilën unë dija që nga rinia. Fakti që ajo u shndërrua në diçka domethënëse ishte padyshim një surprizë. “

Qasja e Neil ishte e zgjuar për disa arsye. Së pari, ai u përqëndrua në të shkruarit për ato që dinte dhe ato që dinte mirë. Së dyti, ai u përqëndrua në mësimin e zanatit të tij dhe për bloget në përgjithësi.

Mësoni zanatin tuaj është absolutisht thelbësor nëse dëshironi të merrni një konkurrencë. Për shembull, një nga gjërat e para që dëshironi të zotëroni është se si të kapni dhe mbani vëmendjen e lexuesve tuaj.

Kur u pyetën se pse gjetja e një këndi unik është e rëndësishme për blog-un, Neil e ndau këtë këshillë:

Për një gjë, ka një blog shumë më tepër këto ditë, kështu që ju duhet një kamare ose zë unik në mënyrë që të dalloheni. Ndjenja ime është që të kesh një personalitet dhe qasje të caktuar për blogje janë ato që ndihmojnë në ndërtimin e një lexueshmërie dhe pse njerëzit vazhdojnë të kthehen. Unë mendoj se lexuesit ndjehen sikur të njohin ty dhe të kënaqen me atë që ndan [në] blogun tënd.

Neil ka të drejtë. Kjo është një arsye tjetër pse është e rëndësishme të përmbaheni bloget për një kohë të gjatë. Me kalimin e kohës, lexuesit njihen me ju. Ata e kuptojnë stilin tuaj të të shkruarit, cilat tema mund të mbuloni dhe sensin tuaj unik të humorit. Ashtu si me njerëzit në jetën reale, kërkon kohë që njerëzit të njihen me njëri-tjetrin.

Vetëm shikuar në blogun e Neil, ka disa gjëra që e bëjnë atë një lexues të blogut që do të dëshirojë të kthehet. Lundrimi i tij është i palidhur dhe i thjeshtë. Lexuesi mund të shohë qartë se cilat libra janë në dispozicion nga Neil, të mësojë më shumë rreth tij ose të kontaktojë atë.

Një tjetër gjë e zgjuar që Neil po bën është të lejojë lexuesit të regjistrohen në azhurnimet e burimeve RSS dhe të marrin lajme për atë që ai po poston. Kjo është aq e thjeshtë sa shtypja në adresën tuaj të emailit dhe goditja “Regjistrohu”. Gjithashtu, ai ka lidhjen e tij në Twitter për të parë dhe në qendër. Ai gjithashtu thotë se sekreti i suksesit të tij është:

Vetëm duke e mbajtur atë, për një gjë. Vazhdova të shtoja në [blog] dhe të shkruaja rreth golfit. Unë gjithashtu mendoj se zëri dhe personaliteti im vijnë përmes, që kam një ndjenjë argëtimi dhe dashurie për lojën.

Gjetja e ngrohtë tuaj

Ka bloge të shumta të golfit atje, kështu që nëse dëshironi një të tillë, duhet të:

 • Gjeni një vend unik që nuk po mbulohet ose nuk është i mbuluar mirë.
 • Gjeni zërin tuaj. Si shkruani ndryshe nga dikush tjetër? E ke seriozisht? Funny? sarkastik?
 • Studioni konkurrencën tuaj. Nëse planifikoni të shkruani për golfin për fëmijë, atëherë shikoni se çfarë po bëhet atje në bloge. Farë nuk mbulohet dhe si mund ta mbuloni më mirë?

Pasi ta kuptoni fokusin e blogut tuaj, gjithçka tjetër duhet të bie në vend. Ju gjithashtu do të dëshironi të vendosni misionin tuaj me blogun. A doni ta fitoni atë? Arrijnë lexuesit? Cili është qëllimi juaj i përgjithshëm.

Idetë për fitimin e parave të Blogut Tuaj të Golfit

Ka shumë mënyra për të fituar para blogun tuaj të golfit (ose ndonjë blog me të vërtetë). Ju mund të përdorni disa ose të gjitha këto, por është një ide e mirë të shtoni vetëm një gjë të re në një kohë. Shihni sa është koha juaj në atë kohë dhe çfarë është kthimi për kohën tuaj dhe më pas vendosni ta mbani atë dhe ta shtoni më shumë ose ta hidhni dhe provoni diçka tjetër.

 • Shkruani një libër dhe shisni atë. Ju mund ta shesni atë në blogun tuaj dhe gjithashtu të shesë në faqet si Amazon me platformat e tyre vetë-botuese.
 • Mësime me shirita video dhe shesin si pako.
 • Krijoni një zonë vetëm anëtarësh me përmbajtje vërtet unike. Për të hyrë në ato artikuj, lexuesit do të duhet të paguajnë një tarifë të vogël anëtarësie.
 • Shtoni lidhje lidhëse. Meqenëse po flisni për golf, do të dëshironi të kërkoni programet e filialeve që paguajnë për të shitur artikuj golfi. Kini kujdes këtu, sidoqoftë. Sigurohuni që e keni provuar dhe e pëlqeni produktin ose mund të humbni besimin e lexuesve tuaj.
 • Prano reklama private. A ka ndonjë kurs golfi lokal që mund të dëshirojë të reklamojë në faqen tënde?

Këto janë vetëm disa nga mënyrat si mund të fitoni para nga blogu juaj. Ka edhe reklama tipike AdSense dhe lidhje Amazon.

Ashtë një Blog Golfing për Ju?

Edhe pse është një fushë e plotë, nëse e doni vërtet lojën e golfit, gjithmonë ka vend për një bloger tjetër të shkëlqyer të golfit. Siç tha Neil Sagebiel, “Bëhuni vetvetja dhe argëtohuni. Blogshtë blogu juaj, në fund të fundit. Shkruani dhe ndani në tema dhe histori që ngjallin interesin dhe pasionin tuaj. Kjo do të jetë e dukshme për të tjerët dhe shpresojmë të tërheq një audiencë. “

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map