Si të filloni një blog të suksesshëm të mamasë, Pjesa 3: Rrjetëzimi në rrjetën tuaj

Lexoni gjithashtu: Takimi me Email Për Bloggerët – 5 Mesazhe të suksesshme që krijojnë marrëdhënie


2. Partner me të famshëm dhe emra të mëdhenj në Niche Tuaj

Farë duhet të ndani me udhëheqësit e mendimit në kamare që mund t’ju bëjnë një autoritet të respektuar?

Këta njerëz nuk kanë pse të jenë blogerë, por duhet të kenë një prani të fortë të mediave sociale. Dhe kur them “i fortë”, nuk dua të them 1 milion ndjekës.

Kush të synojë?

Dikush që ka 5 – 10 herë ndjekësit e tu mund të të dëgjojë akoma më shumë se një tjetër, veçanërisht nëse je një avokat i fortë për ta. Kur zgjidhni përsëri këta njerëz, mos e mbani mend më parë.

Ju dëshironi të gjeni udhëheqës të mendimit të nivelit të mesëm në vend tuajin që jeni dakord me shumicën (por jo të gjithë) të kohës, të cilët ofrojnë informacione që janë të vlefshme dhe madje edhe befasuese për audiencën tuaj. Pak mosmarrëveshje herë pas here i mban gjërat interesante dhe ju bën unikë.

Ju duhet të mbështesni natyrisht këto shkaqe me postime në blog dhe aksione sociale. Shumë fushata avokimi për të cilat kam punuar falas në të kaluarën, tani kanë siguruar të ardhura. Në atë kohë, thjesht mendova se kjo ishte një çështje e rëndësishme që lexuesit e mi duhet të dinë për të, por ajo vendosi reputacionin tim në atë kamare. Asnjëherë mos kaloni një mundësi për të ndihmuar një udhëheqës mendimi në një zonë për të cilën jeni të apasionuar.

Për më tepër, kjo lloj ndarje është e shkëlqyeshme për median tuaj sociale. Me ndryshimet e fundit në faqet e Facebook dhe eleminimin e llogarive të spamit, shumica e kolegëve të mi kanë marrë hov në ndjekësit e faqeve të tifozëve. Sidoqoftë, duke shkëmbyer informacione kritike që lidhen me anën time nga blogerët kryesorë në fushën time, ndjekësit e mi, angazhimi dhe dukshmëria në të vërtetë është rritur për mua në muajt e fundit.

motër e gjelbër

Karen Lee, Themeluesi i Sisterhood Green – 

“Unë kam bërë bloge për disa vite dhe shoh se të qenit përreth si njerëz me mendje është thelbësore në përmirësimin e trafikut tim. Unë rekomandoj shumë krijimin e rrjeteve me blogerë të tjerë që shkruajnë për tema të ngjashme duke u bashkuar me grupe dhe komunitete në Facebook, LinkedIn ose Google Plus. Shkëmbimi i ideve, postimet tuaja dhe mbështetja e njëri-tjetrit është shumë e rëndësishme nëse dëshironi të përmirësoni Blogging. Një tjetër mënyrë e shkëlqyeshme për t’u lidhur në rrjet është të bashkohesh në një rrjet blog, si Sisterhood Green që unë e themelova. Unë krijova rrjetin që të mund të fuqizohemi njëri-tjetrin, të mësojmë nga të tjerët dhe ta mbështesim [njëri-tjetrin] kur të jetë e nevojshme. Ashtë një familje e blogjeve [ku] përfitojnë të gjithë. Gjeni një rrjet blog që i përshtatet stilit dhe temës suaj të blogut. Dhe do të përfitoni në bazë të asaj që e vendosni. ”

3. Ndërtoni një marrëdhënie të ngurtë me markat

Kur mendojmë për markat, ne shpesh mendojmë të marrim diçka: një produkt, një sponsorizim dhe një punë për bloget. Këto janë gjëra të shkëlqyera, por nuk ju nevojitet asnjëra prej tyre për të filluar lidhjen me markat.

Duke filluar Tweeting, Instagramming dhe etiketimin e markave tuaja më të mira dhe të preferuara. Për shembull, nëse jeni një bloger ushqimor, postoni një foto të markës tuaj të preferuar dhe si e përdorni atë për mëngjes, drekë, darkë, etj. Shkruaj një koment tërheqës, tërhiqni hashtagët e duhur dhe fotot mbresëlënëse – dhe jini të qëndrueshëm!

Afrimi i markave

Mos jep vetëm një klithma. Në vend të kësaj, zgjidhni një pjesë të markave që ju tashmë i doni dhe këndoni lavdërimet e tyre. Më në fund, markat do të vini re, por me siguri nuk do të jeni të dukshëm për markat shumë të mëdha. Disney mund të mos ju shikojë as t’i komplimentoni ato në Twitter, por dyqani i vogël i mamasë dhe i pop-it ose marka që ju e adhuroni?

Ata do të jenë më të vëmendshëm dhe do të mendojnë të punojnë me ju.

Kjo është arsyeja pse është një ide e mirë për të kontrolluar produktet tuaja të preferuara “në lidhje me faqet për t’u zhytur në sfondin e tyre dhe cilat janë të reja me ta. U emocionova absolutisht kur Nutiva, një nga markat e mia shumë të preferuara, më dha një britmë në Twitter javën e kaluar. Shikoni këto praktika më të mira për markat dhe blogerët të punojnë së bashku.

4. Merrni pjesë në konferencat e duhura

Kam folur për këtë më parë: si një konferencë mund t’ju ndihmojë të krijoni marrëdhënie, të krijoni kontakte dhe më shumë. Ju duhet të shikoni për ata që synojnë imët ngrohtësinë tuaj, siç janë Shkrimtarët e Udhëtimit & Konferenca e fotografisë ose ShiftCon për hapësirën shëndetësore natyrore. Sidoqoftë, ju gjithashtu duhet të merrni pjesë në konferenca mbi artin dhe zanatin e blogjeve dhe mediave sociale.

Unë nuk do të rekomandoj më BlogHer, por ka kaq shumë konferenca të shkëlqyera posaçërisht për blogerët nënë: Konferenca e Prindërve Tipi A, Samiti i Mami 2.0, Konferenca për Blogjet. Një nga të preferuarat e mia për intimitetin e saj është iRetreat, i cili po përgatitet për atë që duket si një nga konferencat më të mira të këtij viti. Kam pasur shumë njohuri nga iRetreat i vitit të kaluar!

Konferencat lokale, më të vogla dhe intensive të punëtorive janë gjithashtu një zhurmë më e mirë për kokën tuaj. Duke filluar nga 100 deri në 250 dollarë, këto ju kursejnë koston e një qëndrimi gjatë natës, janë më intime për ndërtimin e marrëdhënieve me blogerët e tjerë, dhe ofrojnë trajnime intensive, të përqendruara në një temë të veçantë. Blogimi i Përqendruar, për shembull, ka shumë punëtori njëditore në të gjithë botën për një çmim të arsyeshëm.

Tipi-A gjithashtu pret një punëtori një-ditore dhe shumë vende më të vogla janë duke u mbledhur në të gjithë blogosferën. Mos i humbisni këto mundësi të mëdha nëse nuk mund të përballoni një udhëtim 3-ditor në konferencat më të mëdha të blogerëve.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map