Si të filloni një Blog të Ushqimit me WordPress

lundrim

Lista Tools 

 • Platformë – WordPress.org
 • Ueb-SitiGround, Hosting InMotion
 • Temat e WP (falas) – Dyad, Kouki, Veggie
 • Temat e WP (paguara) – Cook’d, Blog Ushqimi, Yum
 • Shtojcë WP – Recetë Ultimate WP, Simmer, ëmbëlsirë, gatuar


Kështu që ju keni vendosur të bëni një jetesë me kohë të plotë me një blog ushqimi?

Mbresëlënës!

Ju e dini… shumë bloge që fitojnë të ardhura me 6 shifra sot u ndërtuan të gjithë nga dikush si ju, me asgjë tjetër përveç një pasioni të paepur për ngrohtësinë e tyre.

Dhe jam i emocionuar që po hidhni hapin tuaj të parë sot. Pra, le të fillojmë.

Zgjedhja e një emri domaini, host-in në internet dhe një krijues faqesh

Për të filluar blogun tuaj të ushqimit, tre gjërat e para që do të keni nevojë janë:

 1. Një emër domain
 2. Një pritje
 3. Një ndërtues faqesh

Së pari vjen emri i domain. E thënë thjesht, emri juaj i domain është adresa juaj e internetit.

Shumë njerëz shqetësojnë rreth përdorimit të ‘fjalëve kyçe’ në emrin e domain, në mënyrë që Google ta shfaqë atë në krye për kur përdoruesit i kërkojnë ato fjalë kyçe.

Sidoqoftë, prania e fjalës kyçe në emrin e domain nuk ndikon më në algoritmin e motorit të kërkimit.

Kështu që, nëse doni të hapni një blog në lidhje me ushqimin paleo, nuk keni pse ta quani blogun tuaj paleofood.com. Të paktën, duke bërë kështu nuk do t’ju japë ndonjë pikë brownie SEO.

Thënë kjo, varet plotësisht nga ju se çfarë lloji të një emri domain zgjidhni.

Gjithashtu, duhet të dini që është në rregull të filloni një blog ushqimor dhe të përdorni emrin tuaj si emrin e domain. Pra, nëse jeni Jane Doe, është në rregull të telefononi blogun tuaj të ushqimit JaneDeo.com.

Në atë mënyrë, do të keni kthime më të larta në planin afatgjatë sepse pas disa kohësh, do të bëheni një markë e njohur në kamare tuaj. Ju gjithashtu mund të bëheni ndikues.

Një shembull i shkëlqyeshëm i një marke të tillë personale është influencuesi i mbështetjes së klientit, Shep Hyken. Ai mund ta ketë quajtur lehtësisht blogun e tij, “customersupportadvice.com”.

Ju e merrni idenë, apo jo?

Mirë.

Pasi të keni zgjedhur një emër domain, mund të përdorni një shërbim të regjistruesit të emrave të domain si Namecheap për ta rezervuar atë. Ose, ju gjithashtu mund ta blini atë nga ofruesi juaj i pritjes nëse ofrojnë një të tillë. (Shumë prej tyre madje japin fusha falas me plane vjetore.)

Pasi të merrni emrin e domain, duhet të gjeni një host të besueshëm WordPress për ta bërë faqen tuaj të gjallë.

Ka shumë hoste në internet për të zgjedhur, dhe shumë prej tyre vijnë me paketa të menaxhuara të WordPress gjithashtu. Dallimi midis një llogarie normale të WordPress hosting dhe një llogari të menaxhuar të WordPress-it është se në këtë të fundit, ofruesit e hostimit kujdesen për sigurinë e faqes tuaj dhe e mban faqen tuaj të azhurnuar me versionin e fundit të WordPress.

Më poshtë, unë jam duke rekomanduar këta ofrues të pritjes miqësor ndaj klientit. Të gjitha lidhjet tregojnë për rishikimin e Jerry.

 • SiteGround – Zgjedhje Premium hostimi me mbështetje të mirë të klientit.
 • InMotion Hosting – host shumë i besueshëm në internet, shtëpi e BuildThis.io.

Pritësit në internet mund të jenë po aq të lirë sa 3,99 $ / muaj dhe po aq të kushtueshëm sa 29 $ / muaj. Mos ngurroni të filloni faqen tuaj të internetit me një plan të nivelit të hyrjes dhe më pas paguani më shumë ndërsa rritet trafiku juaj.

Me hostin e uebit dhe emrin e domain-it, gjëja tjetër që ju duhet të zgjidhni është një platformë për ndërtimin e faqes tuaj – ose ndërtuesi i faqes.

Shënim: Ndërtuesi modern i faqes së internetit (d.m.th. Wix Website Builder) bashkon domainin dhe platformën pritëse së bashku.

Në këtë tutorial, ne jemi duke paracaktuar me WordPress CMS.

Vetë-pritur vs WordPress.com

Mënyra më e lehtë për të kuptuar ndryshimin midis një vetë-pritur dhe një llogari WordPress.com është të shikoni se si URL-të tuaj do të duken me secilin.

yourfoodblog.wordpress.com

ose

yourfoodblog.com

E para është një uebfaqe që është pritur lirshëm me WordPress.com. Natyrisht, WordPress është e markës në të gjithë atë.

E dyta – yourfoodblog.com – është një faqe në internet e vetë-organizuar që është e pavarur në kuptimin e vërtetë.

Një uebsajt që është pritur lirshëm me faqen e internetit të WordPress.com është për ju nëse:

 • Ju jeni VETEM një bloger hobiist
 • Ju nuk dëshironi të… ose nuk jeni serioz në lidhje me jetesën në internet
 • Ju nuk interesoheni për markën tuaj personale
 • Ju jeni të kënaqur me opsionet e ndryshme kufizuese si asnjë mbështetje për shtojcat dhe të tjerët
 • Ju nuk doni të shesni reklama në faqen tuaj (të paktën jo derisa të bëheni një uebfaqe me trafik të lartë)

Nëse nuk është kështu, shkoni në një faqe në internet WordPress të vetë-pritur. Duke vepruar kështu do t’ju lejojë të përfitoni nga mijëra tema dhe shtesa të WordPress
(si falas, ashtu edhe me pagesa) dhe ndërtoni një faqe në internet që mund ta drejtoni dhe ta shkallëzoni.

Me këtë, të gjitha logjistikat janë jashtë funksionit.

Tani jeni gati për të filluar ndërtimin e blogut tuaj. Për këtë, ju do të keni nevojë për një temë dhe disa shtojca.

Temat dhe shtojcat më të mira të blog-ut për ushqimin WordPress

Meqenëse sapo filloni me blogun tuaj, dhe sepse do të jetë diku para se të fillojë të fitoni para për ju, është mirë të filloni me një temë falas.

Temat Falas

Këtu janë tre tema falas të ushqimit WordPress që mund të zgjidhni nga:

1. Dyad

 demonstrim & detalet

Kouki është për ju nëse e doni hapësirën e bardhë dhe preferoni një zen dhe një model minimal. Kouki përdor një font të shkëlqyeshëm dhe shfaq imazhe shumë elegante. Klubojeni atë me një prej shtojcave falas për recetë (rekomandohet më poshtë), dhe duhet të jeni gati për të shkuar live me blogun tuaj të ushqimit.

3. Veggie Lite

 demonstrim & detaje / Kostoja: 129 dollarë

Cook’d Pro është një temë marramendëse e ushqimit WordPress që duket e shkëlqyeshme në të gjitha pajisjet. Siç mund ta shihni në pamjen e mësipërme, ai përqendrohet shumë në imazhe.

Gjithashtu, është ndërtuar në kornizën e Zanafillës, e cila dihet të jetë e shpejtë dhe e lehtë. Kuadri i Zanafillës gjithashtu vjen me një panel të veçantë për parametrat e SEO dhe për cilësimet e tjera të paraqitjes gjithashtu.

Vini re se temat e Zanafillës mbajnë vetëm tiparet që ju nevojiten; ato nuk vijnë me shumë këmbanat dhe bilbilat. Thënë kështu, ata e bëjnë punën e tyre bukur.

Tema Daily Dish është një tjetër temë e Zanafillës që duhet të kontrolloni. Mundësohet nga stabiliteti dhe shpejtësia e kornizës së Zanafillës dhe përdor një dizajn të sheshtë tërheqës dhe elegant
kjo është plotësisht e përgjegjshme.

2. Tema Blog e Ushqimit

 demonstrim & detaje / Kostoja: 125 dollarë

Ky produkt Up Themes është lehtësisht një nga temat e blogut të ushqimit më të menduar në WordPress. Ajo vjen me një model recete me porosi dhe gjithashtu ju lejon të pranoni paraqitjet e recetave nga lexuesit tuaj. Këto paraqitje të recetave mundësohen nga Cooked – një shtojcë premium $ 39. Udhëzimet dhe listat e përbërësve të recetave në këtë temë vijnë me një kuti kontrolluese, duke u mundësuar lexuesve tuaj të sigurojnë që ata të mos humbasin ndonjë hap apo artikull të rëndësishëm.

plugins

Duke përdorur ndonjë nga temat e mësipërme, do të jeni gati me një blog funksional.

Por – Pavarësisht se sa temë e menduar mirë mund të jetë për një vend, nuk është e mundur të përfshihen të gjitha funksionalitetet që një pronar i faqes në internet mund të kenë nevojë.

Për shembull, për blogun tuaj të ushqimit, mund të kuptoni se keni nevojë për një mënyrë më të mirë dhe më të optimizuar për të treguar recetat tuaja, ose mund të dëshironi t’i bëni imazhet tuaja postuese të ushqimit lehtësisht të ndara në Pinterest. Funksione si këto nuk do të vijnë domosdoshmërisht të përfshira në temë.

Për të marrë funksionalitete të tilla, duhet të instaloni shtojca.

Këtu janë disa shtesa të blog-ut për ushqim WordPress, të cilat do të shtojnë vlerën në blogun tuaj:

Receta përfundimtare e WP

 demonstrim & detalet

Receta nga Simmer është një tjetër shtojcë që ju lejon të publikoni recetat në blogun tuaj. Ajo ofron mundësi të lehta për të renditur përbërësit, dhënë udhëzime gatimi dhe informacione të tjera. Recetat që shtoni duke përdorur këtë shtojcë janë motori i kërkimit miqësor sepse kjo shtojcë përdor shënimin e skemës së Google për të ndërtuar struktura miqësore të SEO.

Përbërësit e recetës së ilaçit

demonstrim & detalet

Gatuar është një shtojcë premium recetë WordPress që vjen me një ndërtues recetash tërheqëse dhe tërheqëse. Ajo gjithashtu vjen me 10 paraqitjet e gatshme për përdorim.

Me të gatuar, secili nga lexuesit tuaj merr një faqe të profilit. Gatuar gjithashtu vjen e mbushur me një kohëmatës, një shirit të fuqishëm kërkimi dhe fakte ushqyese në lidhje me recetat / përbërësit. Për të gjitha tiparet që ofron, kjo shtojcë është një vjedhje e plotë me 39 dollarë.

Përveç këtyre shtojcave, ka disa shtesa që unë rekomandoj që secila faqe të ketë. Këto nuk janë specifike për asnjë vend si të tillë, dhe shtojnë vlerë në çdo sit ku janë përdorur. Shikoni listën e plotë këtu.

Mirë – kështu që kjo kujdeset për logjistikën. Ju keni domenin, hostin dhe një temë… dhe disa shtesa shtesë.

Në këtë pikë, ju jeni gati të filloni të punoni në blogun tuaj dhe të përcaktoni cilat tema do të mbuloni, sa shpesh do të publikoni, cilat platforma të mediave sociale do të provoni etj. Për t’i lehtësuar gjërat, provoni të ndiqni planin 5-hapësh të renditur më poshtë.

5 hapa të thjeshtë për t’u ndjekur për të hequr blogun tuaj nga terreni

Hapi # 1: Planifikoni strukturën tuaj të faqes në internet / blog

Ju dëshironi të merrni strukturën e blogut tuaj të ushqimit menjëherë nga fillimi sepse struktura e një siti (më shumë, menyja kryesore e saj e navigimit) përcakton se si do të jetë përvoja e navigimit e përdoruesve tuaj.

Kjo është më e rëndësishme për një blog ushqimesh sepse përmbajtja e një blogu ushqimor mund të përfshijë disa kategori, ushqime, kuzhina dhe të tjera. Pra, nëse merrni menunë kryesore të faqes në internet, do të jeni në një fillim të shkëlqyeshëm.

Për më tepër, të menduarit për strukturën e faqes tuaj ose thjesht planifikimin e menusë së faqes tuaj do t’ju japë kohë të reflektoni se cila do të jetë përmbajtja juaj dhe gjërat e ndryshme që do të eksploroni në blogun tuaj.

Këtu është një shembull për t’ju dhënë një shtyllë qendrore.

Bloggeri Popullor i Ushqimit Kate nga CookieAndKate ka një menu të plotë të faqes në internet. Vetëm shikoni se sa përshkrues janë artikujt e menusë dhe sa mjeshtërisht funksionon drop-down:

Pra, nëse do të keni një sit me përmbajtje të rëndë, mund të shkoni për një menu si kjo.

 E madhe! Bëni këtë punë përgatitore – Në mënyrë ideale, para se të filloni blogun tuaj, duhet të keni të paktën 20 postime të gatshme për të publikuar. Që do të thotë, nëse publikoni dy herë në javë, do të mbuloheni më shumë se dy muaj.

Hapi # 3: Krijoni përmbajtjen (me një fokus të veçantë në pamjet vizuale)

Pjesa e tekstit të përmbajtjes tuaj do të vijë natyrshëm për ju. Falë ekspertizës suaj në kamare. Sidoqoftë, ky tekst thjesht do të përbëjë gjysmën e përmbajtjes tuaj
sepse në fund të fundit, sa e mirë do të duket një recetë e shkëlqyeshme pa disa imazhe të shijshme…

Fatkeqësisht, fotografia nuk vjen natyrshëm për të gjithë. Por kjo nuk do të thotë që nuk mund të mësosh.

Pavarësisht nga pamjet e enëve të gatshme ose përbërësve, imazhet përbëjnë një pjesë të madhe të një blogu ushqimor. Që do të thotë se nuk mund të bësh me fotografi mediokre. Por për fat të mirë, ju keni këto mësime fantastike falas të fotografisë së ushqimit që mund të mësoni nga:

 • Arti i fotografisë ushqimore
 • Pas skenave: Fotografi e Ushqimit (Parfait i Jogurt)
 • Si të bëni fotografi të shkëlqyera duke përdorur telefonin tuaj të zgjuar

Nëse nuk keni kohë të mësoni kaq shumë, të paktën filloni me këtë hile të shpejtë dhe të ndyrë:

 • Mbajeni përbërësin ose enën në banak
 • Mbajeni aparatin tuaj drejt e sipër
 • Vendosni automatik dhe klikoni

Vetëm sigurohuni që ka shumë dritë natyrale kur qëlloni.

Përveç imazheve ushqimore, provoni të bëni disa vizuale më kreative si receta të imazheve dhe këshilla duke përdorur mjete falas si Canva ose DesignBold.

Filloni me këto raporte të të ardhurave:

 • Pika e Yum
 • Tas me shije
 • Ushqimi i Pafund

Gjithashtu, kuptoni që ju duhet kohë për të fituar para nga një blog – kështu që bëni të gjitha nxitimet ndërsa mbani durimin. Me siguri do të arrini atje nëse provoni sa duhet.

përfundim

Kështu që ka të bëjë me të për të filluar një blog ushqimesh me WordPress. Nëse keni para për të investuar në të mësuar, shikoni programet si Ushqim Blogger Pro. Ose, bëni gjënë më të mirë tjetër dhe ndiqni dhe studioni bloge të tjera ushqimore dhe mësoni prej tyre.

Të gjitha më të mirat për blogun tuaj të ushqimit!

Shënimi i redaktorit – Ky artikull është botuar për herë të parë në faqen tonë motra BuildThis.io. Ne kemi azhurnuar një pjesë të përmbajtjes para se të ri-botojmë postimin këtu. 

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map