Lista e mjeteve 

 • Platformë – WordPress.org
 • Pritësi në internet – eHost, SiteGround, Hosting InMotion
 • Temat e WP (falas) – Minimal, Nomad
 • Temat e WP (të paguara) – Udhëtimi, Udhëtimi
 • Shtojcë WP – SEO nga Yoast, WC Total Cache, bashkëpunëtorë të etur

A doni të bëheni një sipërmarrës udhëtimesh dhe të mbështesni veten dhe familjen tuaj me të ardhurat e blogut tuaj?


i madh!

Por mos hidheni për të ngritur blogun tuaj të udhëtimit WordPress ende.

Së pari, ju duhet të krijoni një mendim biznesi drejt blogut tuaj të udhëtimit.

Para se të regjistroheni një përvojë të vetme të udhëtimit, duhet të jeni në gjendje të shpjegoni se çfarë janë të ndryshme në lidhje me blogun tuaj të udhëtimit. Ju gjithashtu duhet të jeni në gjendje të identifikoni njerëzit me të cilët po përpiqeni të lidheni.

Një mënyrë tjetër për ta thënë këtë është:

Ju duhet të zgjidhni një kamare.

Përzgjedhja e një kamare do t’ju ndihmojë të dalloheni nga mijëra bloget e tjera të udhëtimit. Do të bëjë të mundur tërheqjen e një auditori të synuar me lazer, i cili ka të njëjtat interesa si ju. Rëndësia e zgjedhjes së një ngrohtë të blog-ut të udhëtimit

Shumica e blogjeve të udhëtimit nuk arrijnë të fitojnë para sepse nuk ngjiten në një vend të ngrohtë. Shpesh bloge të tilla përfundojnë si projekte anësore ose thjesht disa revista të rastësishme të udhëtimit në internet.

Këto bloge nuk kanë një propozim me vlerë unike ose një audiencë të synuar.

Nëse po kërkoni vetëm të krijoni një ditar udhëtimesh në internet, nuk ka asnjë problem nëse nuk i keni këto.

Por nëse doni të bëni të ardhura me kohë të plotë nga blogu juaj, duhet të zgjidhni një kamare.

Shembuj të jetës reale

Monica nga The Hack Travel shpjegon:

Për fat të keq, “Blogging Travel” është një kamare e ngopur, kështu që nëse doni ta bëni atë, ju duhet të synoni ngrohtë tuaj edhe më tej në një zonë më specifike të udhëtimit.

Mendoni për kombinimin e dy kamareve të tilla si:

 • Udhëtimi + moda
 • Udhëtim + gatim
 • Udhëtimi + fëmijë
 • Udhëtimi + hotelet e rishikimit të butikëve
 • Udhëtim + palestër
 • Udhëtimi + banjë
 • Udhëtim + festivale

Në thelb, Monica po sugjeron të klubojë pasionin tuaj për udhëtime me një tjetër nga pasionet tuaja për të krijuar një kamare ultra specifike.

Karakteristika e blog-ut të Monica është padyshim e udhëtimit. Sidoqoftë, ajo synon njerëzit që kanë punë me orar të plotë dhe janë në kërkim të planifikimit të udhëtimeve të fundjavës.

Pra, ngrohtë e saj është fundjava + udhëtimi.

Faqja e Monica për mua thotë: “Hack Travel është gjithçka për pushimet e fundjavës dhe aventurat e përballueshme.”

Unë e di se ideja e kombinimit të dy kamareve do të duket pak e çuditshme në fillim, por ka shumë bloge të suksesshme të udhëtimit që e kanë bërë këtë.

Këtu është një rast tjetër, Kafshimi i UdhëtimitBlogun.

Në The Blog Travel, blogerja Rachelle Lucas kombinon ushqimin me udhëtimet.

Blogu i Rachelle thotë: “Mirësevini në Travel Bite, një blog ushqimesh dhe udhëtimesh për frymëzimin e pushimeve aktive të kuzhinës!”

Ashtu si Monica dhe Rachelle, edhe ju, duhet të kaloni nga të qenit udhëtar në një lloj të veçantë të një udhëtari (bloger).

Pra, mendoni jashtë.

Mendoni për ndërthurjen e dy kamareve.

Për shembull, ju mund të specializoheni në mbulimin e festave të udhëtimit.

Edhe më mirë, ju mund të specializoheni në mbulimin e festave të ushqimit. Ose mbase festa gay.

Nëse stuhia e mësipërme nuk ju ndihmon, përdorni disa sugjerime nga Jessica nga Global Girl Travels:

 • Udhëtimi për buxhet
 • Udhëtimi i vetëm
 • Udhëtimi për femra
 • Fotografia e udhëtimit
 • Udhëtimi me aventura
 • Udhëtim luksoz
 • Udhëtimi rreth botës
 • Udhëtimi për punë
 • Destinacionet e ushqimit
 • Destinacionet muzikore
 • Udhëtimi jashtë rrugës
 • Udhëzuesit e qytetit ose të vendit

Ndoshta po pyesni veten:

“A nuk do ta kufizoj audiencën time të arritur duke iu përmbajtur kamareve? Në fund të fundit, unë i dua të gjitha llojet dhe format e udhëtimit? “

Epo, përgjigjja është: JO.

Ju nuk do të.

Ndërsa zgjedhja e një kamare ju detyron të kujdeseni për një segment të ngushtë në audiencën e gjerë të dashur për udhëtimet, është gjithashtu mënyra e vetme për t’u lidhur fort me këtë segment dhe për t’u bërë burimi i tyre i duhur kur ata planifikojnë udhëtimet e tyre.

Pasi të lidheni me një vend të adhuruesve të udhëtimit, ata do të blejnë gjëra bazuar në rekomandimin tuaj. Ata ju besojnë kur ju rekomandoni:

 • Ingranazhet e udhëtimit
 • Paketat e turneut
 • Hotels
 • restorante
 • Fluturimet

Sa më shumë që këta përdorues t’i besojnë rekomandimeve tuaja, aq më i lartë do të jetë potenciali i të ardhurave tuaja.

Kështu që përpara se të kaloni në fazën e konfigurimit të blogut, merrni një minutë dhe plotësoni modelin e mëposhtëm:

Unë jam një bloger udhëtimesh që mbulon ___________ udhëtimin. Unë dua të lidhem me njerëz që _____________.

Me këtë, ju jeni gati të filloni të punoni në blogun tuaj të udhëtimit WordPress. Le të shohim tani një proces të thjeshtë me 3 hapa për të ndërtuar një blog udhëtimesh me WordPress.

Hapi # 1: Merrni faqen në internet dhe drejtimin me një emër domain dhe pritje

Ju mund ta emëroni blogun tuaj çdo gjë që ju pëlqen, por është më mirë të shmangni terma si vagabond, udhëtar, aventuresk, udhëtim dhe më shumë sepse tregu është plot me bloge me emra që përmbajnë këto terma.

Një zgjidhje e thjeshtë është të përdorni emrin tuaj si emër domaini të faqes tuaj.

Ku ta regjistroni emrin e domain?

Pasi të keni regjistruar zero në një emër, shkoni në Namecheap dhe regjistrohuni. Namecheap është një nga regjistruesit më të mirë të emrave të domain që ofrojnë çmime konkurruese dhe disa mbështetje të shkëlqyera të klientit.

Cili shërbim pritës për t’u përdorur?

Pas emrit të domain, do të duhet të blini një host të uebit. Jerry ka rishikuar më shumë se 50 kompani pritëse në WHSR dhe ka shkruar këtë udhëzues të dobishëm të WordPress hosting.

Bazuar në këtë, për nevojat tuaja, unë do t’ju rekomandoj të shkoni ose me InMotion Hosting ose me SiteGround.

Hapi # 2: Zgjidhni një temë të shkëlqyeshme të udhëtimit me WordPress

Pasi të keni zgjedhur një emër domain dhe host, hapi juaj tjetër është të zgjidhni një temë WordPress për blogun tuaj të udhëtimit.

Temat Falas WordPress

Këtu janë dy tema të shkëlqyera falas me të cilat mund të filloni me:

Tema falas # 1: Minimal

Do ta quaj lehtësisht Minimal një nga temat më të menduara dhe të ekuilibruara falas të WordPress.

Ka një tipografi të pastër dhe përmban një rrëshqitës të bukur për faqe. ’Shtë gjithashtu i përgjegjshëm, që do të thotë se duket shumë mirë edhe në tablet dhe pajisjet mobile.

Minimalist vjen i mbushur me disa pajisje shtesë shumë të dobishme si widget e postimeve të fundit, widget-i i postimeve të njohura, widget-i i autorit, si dhe widget e lidhjeve në media sociale.

Nëse ju duhet të bëni punën e instalimit dhe vendosjes së këtyre pajisjeve në një mënyrë që ka kuptim, do të kalonit me lehtësi shumë orë. Kjo temë i përdor këto pajisje widget dhe i ka secilën nga këto në vendet e përsosura.

Gjithashtu, ekzistojnë dy menu, kështu që ju keni më shumë kontroll mbi navigimin e faqes tuaj.

Ka shumë të ngjarë që kur të instaloni versionin falas të kësaj teme, do t’ju pëlqejë aq shumë sa të dëshironi të azhurnoni në versionin pro.

Versioni pro kushton 59,00 dollarë dhe vjen me 6 paraqitje të bukura të faqeve përveç disa veçorive të tjera pro.

 demonstrim & detalet

Temat e paguara të WordPress

Për më tepër, temat e mësipërme falas, këtu janë 3 temat e paguara për shqyrtimin tuaj:

Kam pasur një kohë të vështirë për të gjetur temat e mëposhtme, dhe kjo jo sepse nuk ka shumë tema të mira të blogut të udhëtimit WordPress, por sepse ka shumë mënyra. Dhe zgjedhja e asaj që godet ekuilibrin e duhur midis modelimit dhe përdorshmërisë është mjaft detyrë.

Shpresoj të ju pëlqejnë zgjedhjet e mëposhtme:

Tema e paguar # 1: Udhëtimi

Udhëtimi është një temë e mrekullueshme e udhëtimit në blog që vjen e mbushur me një ndërtues të fuqishëm të faqeve.

Ndërtuesi i faqes së Udhëtimit ju lejon të zgjidhni një nga faqosjet e faqeve të inbuilt dhe të shtoni elemente të projektimit nga biblioteka e ndërtuesit për të hartuar faqe të bukura të faqes në internet brenda disa orësh.

Kjo temë mbështet WooCommerce dhe ka një faqe dyqanesh elegante. Ju mund ta përdorni këtë për të shitur prodhimet tuaja ose produktet e anëtarëve tuaj.

Një tjetër tipar interesant i kësaj teme është se ju lejon të planifikoni kopje rezervë. Pra, tema automatikisht do të marrë një kopje rezervë të përmbajtjes tuaj në ditët kur ditët ose datat kur vendosni.

Karakteristika rezervë ju kursen nevojën për të instaluar ose blerë një shtojcë të veçantë për marrjen e kopjeve rezervë.

 demonstrim & Detaje / Kostoja: 45 dollarë.

Po ashtu, nëse ju pëlqen minimalizmi, një temë tjetër që duhet të shikoni është EightyDays nga Temat e Greta.

Lotshtë shumë si Travelop, por ka një ndjenjë shumë të zjarrtë për të, falë gjithë hapësirës së bardhë. Ju mund të vidhni TightyDays për $ 40.

Tema e paguar # 3: Hermes

Kjo temë udhëtimi WordPress do t’ju mahnitë! Kur të shikoni temën, do të shihni më shumë se 39 paraqitje. Vetëm këto demonstrime tregojnë se sa fleksibël mund të jetë Hermesi.

Ju mund të përdorni Hermes për të krijuar çdo lloj blogu udhëtimesh dhe ta bëni atë të duket po aq i zënë ose aq minimalist sa ju pëlqen.

Ju gjithashtu merrni një ndërtues faqesh, kështu që ju mund të hartoni paraqitjet e personalizuara nga e para.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me