Si të Vendosni një Buletin Vjecar Automatik të Drejtuar RSS në MailChimp

Sipas Anketës së Këshillave të Programeve, rreth 40% e tregtarëve B2B mendojnë se rezultatet që ata fitojnë përmes marketingut të tyre të postës elektronike janë me cilësi më të lartë se sa çon nga burime të tjera. Jo vetëm që është e rëndësishme për të tërhequr lexuesit në blogun tuaj, por ju duhet të bëni çmos për t’i regjistruar ato në listën tuaj të postimeve, në mënyrë që t’i mbani ata të kthehen dhe t’i ktheni ato në klientë.


Ne kemi mbuluar shumë mënyra në këtë sit për t’u lidhur me vizitorët tuaj, për të zvogëluar shkallën tuaj të fryrje dhe për të përmirësuar konvertimet. Një mënyrë për t’u lidhur është përmes një liste postare në shtëpi.

Nëse keni parë ndonjëherë një email të padëshiruar në kutinë tuaj, e dini se sa irrituese mund të jetë për të marrë diçka që nuk e keni kërkuar kurrë. Në vend që të winking, ju dëshironi që lexuesit tuaj të jenë të lumtur të shohin letërkëmbim nga ju. Problemi që hyn në lojë është se shumica e blogerëve janë aq të zënë, sa thjesht nuk kanë kohë të krijojnë gazeta të rregullta gjithashtu.

Hyni në Buletinin Vjecar të Automatizuar të MailChimp’s RSS

Unë jam një nga ata blogerët që e ka shumë të vështirë të nxjerrë një buletin mujor. Për më tepër, unë bëj blog dhe redaktoj për shumë site, si dhe të miat. Kjo do të thotë që buletini po shtyhej në djegien e pasme. Ndonjëherë do të kaloja një muaj dhe kur të dërgoja një gazetë do të kisha abonentë të shumtë të çabonohen.

Fatkeqësisht, njerëzit nuk dëgjonin nga unë çdo javë, kështu që ata ose harruan të abonohen ose nuk u interesuan më për një gazetë sporadike.

MailChimp është kujdesur për këtë problem për blogerët e zënë. Gazetat e tyre të drejtuara nga RSS mund të vendosen që automatikisht të tërhiqen nga burimi juaj RSS. Pasi të krijoni modelin fillestar, gjithçka që duhet të bëni është të postoni postimet tuaja të rregullta në blog dhe MailChimp do të tërheqë të rejat nga RSS-ja juaj dhe do t’i dërgojë lexuesve tuaj sa herë që dëshironi..

Ju mund ta vendosni gazetën të dalë çdo ditë, javore ose mujore. Personalisht, unë rekomandoj një herë në javë. Ju nuk dëshironi të mposhtni lexuesit tuaj me shumë email, por doni të qëndroni para tyre, në mënyrë që ata të mos harrojnë për ju. Lajmet e mia Crabby Housewife dalin çdo mëngjes të Premten. Blogje të tjerë, unë kam zgjedhur ditë të ndryshme bazuar në atë se kur shumica e trafikut tim ndodh për javën mesatarisht.

Si të Vendosni Buletinin e Drejtuar nga MailChimp RSS me Fotografi të Fotografive

Hapi 1: Hyrja

Nëse nuk keni tashmë një llogari MailChimp, është falas për aq mijëra email në muaj. Nëse lista juaj fillon të rritet, ka tarifa të vogla, por ato janë komisarizuese se ku është në rritje lista juaj e postës. Vlen mirë kostoja e shërbimit për të gjitha gjurmët që merrni.

Hapi 2: Krijoni fushatë

Do të filloni duke klikuar në “Krijoni fushatë” për të konfirmuar ushqimin tuaj të automatizuar të drejtuar nga RSS.

posta postare krijoni pamjen e fushatësFilloni duke klikuar në butonin “Krijoni fushatë” gri të errët në të djathtën e sipërme pikërisht nën pultin tuaj.

posta postare zgjidhni llojin e ekranit të fushatës

Vini re në ekranin e mësipërm se keni 4 zgjedhje. Në mënyrë tipike, ju me siguri shkoni me një fushatë të rregullt. Këtë herë, ju do të zgjidhni zgjedhjen e katërt poshtë – Fushata e drejtuar RSS.

Nëse nuk keni përdorur fushata të drejtuara nga RSS më parë, MailChimp do t’ju kërkojë që të keni një udhëzues RSS në Email. Ky udhëzues është në të vërtetë shumë i dobishëm për të kuptuar gjuhën e nevojshme për të bërë ndonjë personalizim. Unë do të ndaj me ju se si të krijoni një koleksion të thjeshtë, imazhe dhe ekstrakte të postimeve. Nëse doni të rregulloni pas kësaj, udhëzuesi do të vijë në dispozicion.

Hapi 3: Lidhje me RSS Feed dhe Set Program

feedchimp rss feed dhe koha e ekranit

Në faqen e treguar në ekranin e mësipërm, do të futni burimin tuaj RSS dhe do të planifikoni fushatën tuaj.

Në mënyrë tipike, burimi RSS i WordPress është http://yourblog.com/feed ose http://yourblog.com/wp-rss2.php. Nëse përdorni Feedburner ose diçka të ngjashme, ju gjithashtu mund të jeni në gjendje të futeni në atë. Personalisht, unë gjej që lidhja direkt me ushqimin tim në faqen time të jetë shumë më efektive në tërheqjen e postimeve dhe qëndrimin aktual.

Tjetra, do të vendosni se sa shpesh doni të dërgoni përmbajtje. Shikoni kutitë gri poshtë në ekranin e mësipërm?

Ju mund të zgjidhni të dërgoni email tuaj çdo ditë në të njëjtën kohë, javore ose mujore. Nëse vendosni të dërgoni çdo ditë, ju gjithashtu mund të dërgoni vetëm gjatë ditëve të javës, etj. Vetëm zgjidh kartat blu pranë ditëve që nuk dëshironi që emaili të dalë..

Klikoni “Ruaj”. Ju do të pyeten se në cilën listë doni të dërgoni fushatën. Zgjidhni listën tuaj dhe klikoni “Next”.

Hapi 4: Dizenjoni modelin tuaj

Vendosni disa informacione themelore duke e emërtuar fushatën tuaj (kjo është për përdorimin tuaj, kështu që unë rekomandoj diçka si “Fushata javore RSS për Lista X”. Tani për tani, lini cilësimet e tjera në parazgjedhje. Gjithmonë mund të ndryshoni përshëndetjen dhe përcjelljen më vonë.

skica e temës së dizajnit të postës postare

Tani, ju do të hartoni modelin tuaj duke zgjedhur një plan urbanistik. Sigurisht, ju mund të zgjidhni një temë të gatshme nga lista e temave. Vini re se si kam lëvizur poshtë në seksionin e modeleve në disa tema specifike RSS. Këto janë një ide e mirë sepse kodifikimi themelor do të jetë në vend dhe gjithçka që ju duhet të bëni është të shkulni.

Për qëllimet e këtij tutoriali, unë zgjodha temën Basic RSS në të djathtën e sipërme. Më poshtë është një pamje e pamjes se si duket modeli përpara se të bëhet ndonjë editim në të.

MailChimp-rss-feed-template-bazë-screenshot

Hapi 5: Rregulloni modelin

Hapi juaj i parë duhet të jetë zëvendësimi i seksionit që thotë “Drop Image Here”. Kjo duhet të jetë diçka lehtësisht e dallueshme për lexuesit. Logoja juaj, titulli në faqen tuaj të internetit, një imazh që ata kanë parë më parë, etj.

Një vend që shumë njerëz humbasin në shabllon është pjesa më e lartë e titullit të modelit që thotë “Përdorni këtë zonë për të ofruar një vrojtim të shkurtër të përmbajtjes së emailit tuaj”. Kjo është pikërisht mbi imazhin. Sigurohuni që ta redaktoni këtë ose ta hiqni atë. Përndryshe, është e qartë që keni punuar nga një shabllon dhe keni humbur këtë detaj. Shtë një gjë e vogël, por mund të bëjë ndryshimin nëse gazeta juaj perceptohet si profesionale apo jo.

Hapi 6: Shtimi i Imazheve (opsionale)

Nëse dëshironi të shtoni imazhe në emailin tuaj, ekzistojnë disa gjëra që ndoshta do të keni të bëni. Për ndonjë arsye, kur shtova kodimin në shabllon për imazhe (më shumë se si ta bëni atë në një minutë), ata ende nuk po shfaqeshin. Më në fund, më duhej të instaloja një plugin të veçantë dhe më pas funksionoi në mënyrë perfekte.

Unë do ta provoja pa një plugin së pari pasi përvoja juaj mund të jetë e ndryshme. Thjesht vendosni kodimin dhe dërgoni një email me vete për të parë nëse po funksionon. Unë instalova Zgjeruesin RSS FeedChimp RSS. Thjesht e instaloni dhe aktivizoni dhe keni mbaruar. Ka funksionuar në mënyrë perfekte për mua. “Largësia juaj mund të ndryshojë” nga minat.

Më poshtë është një pamje e pamjes se si duken postimet e mia me imazhe. Ekziston gjithashtu një përmbledhje e postimeve në tekst me lidhje në krye të postës elektronike.

postë elektronike me postë elektronike me imazhe

Tani, nëse doni të shtoni imazhet në shabllonin tuaj, thjesht shtoni këtë komandë ku dëshironi të shfaqet imazhi:

* | RSSITEM: IMAGE | *

Ja se si shfaqet në shabllonin tim, kështu që mund ta shihni në kontekst me komandat e tjera:

* | RSSITEM: TITLE | *

Nga * | RSSITEM: AUTHOR | * në * | RSSITEM: DAT | | *
* | RSSITEM: IMAGE | ** | RSSITEM: CONTENT | *
* | RSSITEM: TWITTER | * * | RSSITEM: LIKE | *

* | Fund: RSSITEMS | *

Hapi 7: Finalizimi i Buletinit

Pasi të jeni të kënaqur me mënyrën se si duket shablloni juaj (mos harroni të dërgoni postë elektronike me provë dhe madje të kërkoni që një person tjetër të shikojë gjatë për t’u siguruar që gjithçka është ashtu siç dëshironi), klikoni Tjetër.

Në faqen që ngarkohet, klikoni në butonin blu në këndin e poshtëm të djathtë që thotë “Filloni RSS Feed”. Fushata juaj tani do t’u dërgojë secilit pajtimtar në datën tjetër të planifikuar.

Vendosja e buletinit tuaj automatik të drejtuar nga RSS nuk duhet të zgjasë më shumë se 30-60 minuta dhe do t’ju kursejë orë të palejuara në të ardhmen. Ju kurrë nuk do të duhet të shqetësoheni për një pajtimtar që mungon një post i rëndësishëm dhe me kalimin e kohës do të shihni që lista juaj të rritet ndërsa njerëzit ndajnë artikujt brenda tij.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map