Kontrola, jak čitelné jsou vaše články, se statistikou čitelnosti aplikace Word

Jedním pravidlem při psaní masám je, že většina z nich čte na úrovni čtení šesté až osmé třídy. Zatímco většina Američanů a dalších rozvinutých zemí je gramotná, úroveň čtenářských schopností se může velmi lišit.


Představte si rozmanitost svého čtenářského publika. První osoba, která navštíví váš web, může číst na vysoké škole a porozumět velkým slovům, ale další návštěvník webu může potřebovat slovník, aby porozuměl tomu, o čem mluvíte. To je frustrující a ve světě online, kde lidé chtějí okamžité informace, je šance čtenáře, který si udělá čas na prohlídku neznámého slova, poměrně malá. Místo toho prostě ztratíte čtenáře.

Nejen, že je důležité sledovat úroveň čtení vašeho psaní, ale také se budete chtít ujistit, že je snadno čitelné. Statistiky čitelnosti aplikace Word jsou jedním ze způsobů, jak zajistit, aby vaše články byly ty, které nejen upoutají pozornost všech vašich čtenářů, ale budou i nadále soustředit.

Psaní přesvědčit a informovat

I když je vaše čtenářské publikum sofistikované, neznamená to, že by vaše psaní mělo být obtížné přečíst. Cílem většiny forem psaní je přesvědčit nebo informovat. Někdy však může být obtížné dostat se do boty pro čtenáře.

To, že například znáte význam slova, neznamená, že vaši čtenáři to okamžitě pochopí. Můžete zjistit, jak čitelný je váš text několika různými metodami.

Získání zpětné vazby

Jedním z nejrychlejších způsobů, jak zjistit, jak vaše psaní rezonuje se svými čtenáři, je jednoduše se jich zeptat. Můžete to udělat:

 • Instalace zásuvných modulů pro průzkum do blogu WordPress. Jednoduše se zeptejte, zda články byly snadno čitelné. Ano nebo ne.
 • Žádám o komentáře v sekci komentáře. To je dobrý nápad, protože čtenáři mohou poskytnout konkrétní podrobnosti.
 • Shromážděte skupinu svých pravidelných čtenářů a požádejte je, aby si přečetli několik vašich novějších článků a poskytli zpětnou vazbu o tom, jak jsou čitelné.
 • Najměte si profesionálního editora, který se podívá na vaše články, a dá vám několik tipů, jak je lépe číst.

Paper Rater

Existuje šikovný online nástroj s názvem Paper Rater, který někdy používám ke kontrole svých článků, zejména pokud jsem unavený při psaní nebo v rychlém termínu, který neumožňuje tolik úprav, jako bych se normálně zabýval. Rater provádí následující:

 • Zkontroluje úroveň vzdělání. Úroveň vzdělání můžete nastavit od první třídy až po absolventskou školu.
 • Kontroluje originalitu. To může být užitečné, pokud upravujete práci někoho jiného a nejste si jisti, zda je plagiát.
 • Kontroluje pravopisné a gramatické chyby. Pokud je váš článek plný chyb, může to ovlivnit čitelnost.

Nejlepší ze všech? Paper Rater je zdarma v základní verzi. Pokud chcete verzi bez reklam, můžete investovat do Premium Paper Rater.

Statistiky čitelnosti slova

Více než pravděpodobné, již používáte Word kontrolu pravopisu možnost. V aplikaci Microsoft Word však můžete také povolit skóre Flesch Readage Ease a Flesch-Kincaid Grade Level.

Zapněte jej podle pokynů níže. Tyto pokyny budou fungovat pro MS Word 10 a MS Word 2013.

 • Otevřené slovo
 • Klikněte na Soubor
 • Klikněte na Možnosti (viz obrázek níže)

ms soubor možnosti souboru

 • Jakmile nové možnosti obrazovky, klikněte na „Proofing“ na levé straně (viz obrázek níže).

ms kontrola pravopisu

 • V části nazvané „Při opravné gramatice a pravopisu pomocí aplikace Word“ musíte zaškrtnout dvě políčka.
 • Nejprve zaškrtněte políčko „Zkontrolovat gramatiku pomocí pravopisu“. Chcete-li povolit statistiky čitelnosti, musíte toto pole zaškrtnout.
 • Dále zaškrtněte políčko vedle položky Zobrazit statistiky čitelnosti.
 • Klikněte na pole „OK“.

Nyní, kdykoli provedete kontrolu pravopisu, dostanete na konci vyskakovací okno, které vám poskytne statistiku čitelnosti.

ms čitelnost slova

Pochopit snadnost čtení Flesch a úroveň stupně Flesch-Kincaid

Skóre úrovně Flesch-Kincaid je docela samo-vysvětlující. Ve výše uvedeném příkladu si všimnete, že text je v 9,3 nebo třetím měsíci devátého ročníku. Abych získal tento text na úrovni osmého stupně, kde chci být, mohu jednoduše odstranit slovo „vynikající“, které ho přivede na skóre 8,8.

Nyní je pochopení skóre Flesch Read Ease skóre trochu těžší, ale ne příliš obtížné. Microsoft vysvětluje toto skóre čtení podrobně na

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map