A mund ta përdorni atë foto? Kuptimi i përdorimit të drejtë dhe cilat fotografi nuk mund të përdoren legalisht në blogun tuaj

Sipas MDG Advertising, 37% e përdoruesve të Facebook angazhohen më plotësisht me një postim që përfshin një fotografi; dhe 67% e klientëve deklarojnë se cilësia e figurës së një produkti i ndihmon ata të vendosin nëse do të blenë apo jo produktin. Një nga arsyet që faqet si Pinterest janë bërë kaq të njohura është që njerëzit i gjejnë imazhet duke u tërhequr. Me siguri keni dëgjuar që të thuhej se një fotografi “vlen 1000 fjalë”. Kjo është e vërtetë sepse njerëzit drejtohen vizualisht.


Rëndësia e figurësRëndësia e imazhit – 67% e klientëve shprehen se cilësia e imazhit të një produkti i ndihmon ata të vendosin nëse do të blejnë apo jo produktin. Infografi i plotë këtu.

Pse duhet të përfshini fotografi në blogun tuaj

Sipas hulumtimit të eMarketer’s March, 2014 mbi llojet e përmbajtjes së postuar në Facebook, fotografitë përbëjnë rreth 75% të përmbajtjes së postuar dhe të shpërndarë në faqet e Facebook. Ato foto të njëjta kanë rreth një normë ndërveprimi 87% nga përdoruesit e Facebook.

Ndërsa vizitorët e faqes suaj sigurisht që nuk presin të shohin vetëm foto kur vizitojnë blogun tuaj, suksesi i postimeve të bazuara në foto në Facebook, Twitter dhe Pinterest vërtetojnë se ju duhet të angazhoni lexuesit tuaj me foto që përmirësojnë tekstin në faqen tuaj.

Kuptimi i të drejtës së autorit dhe përdorimi i drejtë

Shumë prej tyre që krijoni diçka, konsiderohet me të drejta të autorit. Sigurisht, ju mund ta regjistroni artikullin në Zyrën e Mbrojtjes së të Drejtave të Bashkuara për mbrojtje shtesë dhe për aftësinë për të kërkuar çdo vlerë të humbur, por pasi ta krijoni, artikulli është i juaji.

Kjo përfshin por nuk kufizohet vetëm në:

 • Punë me shkrim
 • Fotografitë
 • Vepra arti
 • kinema
 • muzikë

Ku disa pronarë të uebsajtit hyjnë në telashe

Disa njerëz nuk do të thotë të shkelin të drejtat e autorit. Ata thjesht nuk e kuptojnë se si funksionon, duke kredituar siç duhet, duke marrë leje dhe çfarë mund dhe nuk mund të përdoret. Ekzistojnë gjithashtu shumë zona gri sipas rregullave.

Kur disa pronarë të uebfaqes shqetësohen me fotot është se ata thjesht tërheqin një kërkim për të thënë “foto të qenve cute” dhe kopjojnë foton e parë që ata shohin se i duan. Sidoqoftë, fotografia mund të jetë ajo që fotografi nuk dëshiron ta ndajë në ndonjë uebfaqe të tjera. E drejta e autorit të tij sapo është shkelur.

morguefileKu të gjeni foto që janë në rregull për t’u përdorur

Për fat të mirë, ka fotografë që duan t’ju ofrojnë fotografi që mund të përdorni në faqen tuaj (duke supozuar se i kreditoni ato në mënyrë të duhur). Ka mjaft faqe ku mund t’i gjeni këto foto që janë të lira për t’u përdorur për sa kohë që ju i kreditoni. Këto faqe përfshijnë:

 • MorgueFile
 • CompFight
 • PhotoPin
 • Imazhe Domain Publike (të tilla si shumë në arkivat e qeverisë amerikane, por gjithmonë kontrolloni dyfish që mund të përdorni)
 • Fotografitë e dritares së shfletuesit tuaj

Ka edhe fotografë që ndajnë fotot e tyre në faqet e aksioneve. Këto janë foto ku mund të blini të drejtën e përdorimit të fotografisë për një qëllim dhe vendndodhje të caktuar.

Për shembull, ju mund të blini të drejtat për të përdorur fotografinë vetëm në faqen tuaj të internetit. Nëse dëshironi të botoni një libër dhe të përdorni të njëjtën foto, do të duhet të ktheheni dhe të blini të drejta shtesë.

Fotografitë e aksioneve kanë tendencë të jenë me cilësi jashtëzakonisht të lartë. Këtu janë disa site që ofrojnë fotografi të aksioneve për shitje:

 • iStockphoto
 • Dreamstime
 • 123 RF

Për më shumë ide, shikoni artikullin e Jerry Low në 20+ Burimet e Imazhit Falas për Blogun tuaj.

Kontaktoni fotografin origjinal

Nëse nuk mund ta gjeni imazhin që dëshironi në ndonjë nga vendet e mësipërme, sepse është jashtëzakonisht specifike, duhet të kontaktoni pronarin e fotografisë dhe të merrni lejen për të përdorur foton në faqen tuaj. Disa fotografë do t’ju lejojnë të përdorni atë me një lidhje mbrapa dhe kredi për ta. Disa do të thonë jo.

Nëse fotografi thotë se mund ta përdorni foton, ruajeni emailin në një vend të sigurt në rast se ka ndonjëherë pyetje nëse ju lejohej ta përdorni.

Farë është përdorimi i drejtë?

Përdorimi i drejtë i përket Ligjit për të Drejtën e Autorit (Titulli 17 i Kodit të Shteteve të Bashkuara) dhe ka një provë lakmus prej katër faktorëve për të përcaktuar nëse është e drejtë të përdorësh një pjesë të një vepre të mbrojtur nga e drejta e autorit. Në thelb, nëse vepra ka njohuri dhe personi po e përdor atë në një kontekst historik, atëherë përdorimi i një pjese të tij mund të jetë i përshtatshëm. Sidoqoftë, është e ndërlikuar dhe mund të gaboheni nëse përdorimi është i drejtë apo jo dhe përfundoni në probleme ligjore.

Sipas Zyrës së të Drejtave të Autorit, katër faktorët janë:

 1. Qëllimi dhe karakteri i përdorimit, përfshirë nëse përdorimi i tillë është i një natyre komerciale apo është për qëllime arsimore jofitimprurëse
 2. ai natyra e veprës së mbrojtur nga e drejta e autorit
 3. ai sasinë dhe përmbajtjen e pjesës së përdorur në lidhje me veprën e mbrojtur nga e drejta në tërësi
 4. efekti i përdorimit në tregun e mundshëm ose vlerën e veprës së mbrojtur nga e drejta e autorit

Përdorimi i drejtë ka tendencë të hyjë në lojë më shumë me tekstin e shkruar. Për shembull, nëse keni dashur të citoni këtë artikull, mund të përfshini një vlerësim të shkurtër dhe ta kreditoni atë. Këtu është një shembull:

Në artikullin e WHSR të titulluar “A mund ta përdorni atë foto? Kuptimi i përdorimit të drejtë dhe cilat fotografi nuk mund të përdoren në mënyrë të ligjshme në blogun tuaj “nga Lori Soard, ajo këshillon,” Nëse fotografi thotë se mund të përdorni foton, ruani emailin në një vend të sigurt, nëse ka ndonjë pyetje në lidhje me faktin nëse ju lejohej ta përdorni. ”

Kjo është një citim i shkurtër, i është kredituar burimit origjinal dhe rrit artikullin tuaj. Më shumë se sa ka gjasë, askush nuk do të ankohet për atë artikull më të madh që përdoret për sa kohë që kreditohet në këtë apo një mënyrë të ngjashme.

Kur ekziston një pyetje në lidhje me të drejtat e autorit dhe nëse përdorimi është në interesin më të mirë të krijuesit origjinal ose publikut, shkalla duket se do të balancojë pak më shumë drejt interesit të publikut, megjithëse.

Kur bëhet fjalë për imazhe, është ndoshta më së miri të ngjiteni me fotografi mbretërore pa pagesë dhe me domene publike. Ju nuk mund të përdorni vërtet një pjesë të vogël të një fotografie dhe është e vështirë të dini se çfarë do të ishte përdorimi i drejtë dhe çfarë jo. Në të vërtetë nuk ia vlen të rrezikosh një betejë të gjatë ligjore, të tërhequr, kur ka kaq shumë foto në dispozicion që mund të përdoren pa shqetësime.

Sipas Fotografëve Profesionistë të Amerikës, e drejta e autorit është e drejtë pronë. Për më tepër, faqja thotë, “Shkeljet e të drejtave të autorit – duke riprodhuar foto pa leje – mund të rezultojnë në dënime civile dhe penale”.

Rregullat mund të ndryshojnë

Ju mund të bëni gjithçka të drejtë dhe të përdorni vetëm faqet që listojnë fotot e Creative Commons, atribuojnë si kërkues të të drejtës së kopjimit dhe prapë të merrni një shënim nga një fotograf një ditë që po përdorni foton e tyre pa leje.

Ajo që mund të ndodhë është që fotografi fillimisht mund të ofrojë fotografinë me një atribut të thjeshtë, por më vonë të ndryshojë rregullat dhe të kërkojë pagesa për përdorimin e fotografisë.

Së pari, është e rëndësishme të mbani shënime se ku e keni shkarkuar fillimisht foton dhe çfarë deklarate kishte për të drejtat.

Së dyti, nëse fotografi e kërkon atë, hiqeni menjëherë foton. E-mail mbrapa saj dhe sqaroni se e keni shkarkuar foton në datën X dhe i atribuohet siç thuhet, por e keni hequr foton.

Behu i sjellshem. Shtë e mundur që dikush vodhi foton e saj në radhë të parë ose që ajo thjesht harroi ajo e ofroi atë për atribim. Një fotograf i vetëm mund të marrë mijëra fotografi në vit dhe është e vështirë të vazhdosh me të gjithë.

Nëse ndiqni këto rregulla të thjeshta, duhet të gjeni shumë foto me cilësi të lartë për blogun tuaj dhe të mos shfaqni ndonjë problem. Kënaquni duke gjetur ato foto që flasin me 1000 fjalë dhe përmirësojnë artikujt tuaj.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map