Pse është e rëndësishme të rimbushni mirë krijuesin tuaj

Në vitin 1992, Penguin Group publikoi një libër nga Julia Cameron me titull Rruga e Artistit: Një Rrugë Shpirtërore drejt Krijimtarisë më të Lartë. Libri i vetë-ndihmës ndihmoi të shpikte termin “mirë krijues”.


Exactlyfarë saktësisht është një “pus krijues”? Si blogerë, shkrimtarë, njerëz krijues të biznesit, shumica prej nesh janë shumë krijues. Personi krijues mund të dalë me dhjetëra ide të reja brenda një dite të vetme. Për shkak se personi krijues gjithmonë i derdh gjërat në formën e projekteve të reja, shkrimit dhe punës, atëherë vjen një pikë ku pusi i brendshëm i personit krijues nga i cili derdhet e gjithë kjo krijueshmëri shkon e thatë. Duhet të “rimbushet” herë pas here në mënyrë që të mbajë kreativitetin.

“Arti serioz lind nga loja serioze.” – Julia Cameron

Teoria e Cameron me pak fjalë është thjesht kjo:

 • Ju duhet të shtoni gjëra argëtuese për të mbajtur të qetë krijimtarinë tuaj.
 • Ju duhet të keni një prizë për të gjithë rrëmujat dhe negativitetin që vjen nga të tjerët dhe vetvetja.
 • Ju duhet të përjetoni gjëra të reja.
 • Ju duhet të jetoni në botë për të shkruar për botën.

Gjërat kryesore për të marrë nga mënyra e artistit

Sigurisht, ky libër që është një udhëzues i vetë-ndihmës për të çliruar krijimtarinë tuaj është shumë më i përfshirë sesa ato pika të thjeshta më lart. Cameron jep dy mjete kryesore për të ndihmuar në çlirimin e krijimtarisë tuaj, por brenda secilit kapitull janë shumë këshilla, mjete dhe teknika të tjera që do të ndihmojnë në ndërtimin e krijimtarisë tuaj.

Dy mjetet e mëdha që Cameron ofron që mund të aplikoni duke filluar nga sot dhe për të ndihmuar në zgjerimin e anës suaj krijuese janë:

freewritingFaqet e mëngjesit

Cameron rekomandon të shkruani në një ditar për së paku tre faqe çdo mëngjes. Kjo është bërë në një stil autorizimi, ku mendimet tuaja rrjedhin dhe ju i shkruani ato. Ju nuk shqetësoheni për pikësimin, drejtshkrimin ose gramatikën. Ju thjesht shkruani. Nëse nuk mund të mendoni për asgjë për të shkruar, atëherë shkruani: “Unë nuk di çfarë të shkruaj”. Ju i shkruani ato fjalë derisa të të vijë diçka.

Kjo quhet “të heqësh qafe rrëmujën” dhe të ndihmon të çlirosh mendjen tënde për çdo hedhurinë që vazhdon brenda një dite të caktuar në mënyrë që truri të mund të përqendrohet në detyrën në fjalë – shkrimi.

Datat e Artistëve

data e artistitNjë datë artisti është diçka që ju bëni plotësisht nga vetja. Ajo duhet të jetë diçka argëtuese, e ndryshme, emocionuese ose diçka që e doni. Ideja është që të rimbushni mirë krijimtarinë tuaj në mënyrë që të keni më shumë ide sesa keni pasur më parë. Disa shembuj të datave të artistëve:

 • Shëtisni në një park aty pranë dhe merrni kohën për të vëzhguar se sa lloje të ndryshme të luleve rriten përgjatë rrugës.
 • Merrni pjesë në një koncert në park vetë.

Një datë artisti nuk ka pse të jetë e shtrenjtë dhe duhet të jetë gjithmonë vetëm. Unë një herë shkova në një park vetëm dhe u ula në swings dhe u rrotullova nëpër qarqe. Pse? Kam dashur ta bëj atë si fëmijë. Ishte diçka që më ktheu në fëmijëri. Nuk më kushtoi asgjë. Megjithatë, ajo pati një kthim të madh në krijimtarinë që u nxor nga ajo udhëtim i thjeshtë 20-minutësh në parkun lokal dhe mbrapa.

Një datë artisti thjesht duhet të jetë diçka që e bën zemrën të këndojë. Mund të jetë diçka që e keni dashur si fëmijë ose diçka që e doni tani. Për disa njerëz, ajo përfshin natyrën. Për të tjerët, gjëja e fundit që do të përfshinte është natyra. Theelësi është të kuptoni se çfarë i flet zemrës dhe shpirtit tuaj.

Duke u zhbllokuar

Sigurisht, arsyeja kryesore që artistët duan të mbushin puset e tyre krijues është sepse ato janë të bllokuar dhe ose nuk janë në gjendje të dalin me ide të mira të reja ose nuk kanë mundësi të shkruajnë fare. Si bloger, pritet të ofroni përmbajtje në zërin tuaj unik të shkrimit 52 javë jashtë vitit.

Edhe nëse blog vetëm një herë në javë, kjo është shumë përmbajtje për të dalë me të. Në krye të shkrimit, ka të ngjarë të jeni gjithashtu përgjegjës për të fituar para në faqen tuaj, promovimin e faqes suaj të internetit, dhe mbajtjen dhe funksionimin e faqes në internet. Një bloger duhet të veshë kapele të ndryshme. Sepse blogerja mesatare është djegur dhe lodhur, të dish disa gjëra që mund të bësh për të parandaluar bllokimin e shkrimtarit është pothuajse thelbësore.

Këtu janë disa gjëra që mund të provoni kur bllokoheni:

 • Përdorni fillestarët e ideve. Fillestarët e idesë mund të fillojnë procesin krijues dhe të marrin ide që rrjedhin.
 • Shkruani një titull përrallor. Jerry Low ka disa shembuj nga blogerët më të mirë atje. Shkruaj një titull që jo vetëm që e angazhon lexuesin, por ka SEO të mirë, dhe pjesa tjetër e artikullit thjesht mund të rrjedhë lehtë.
 • Bëni një shëtitje rreth bllokut. Ushtrimi merr oksigjen që rrjedh nëpër trupin tuaj. Ekziston edhe diçka për të ecur që duket se çliron procesin e të menduarit.
 • Lexoni një artikull për të përmirësuar një aftësi shkrimi. Ne kemi shumë këtu në WHSR për të filluar.
 • Puna për të përmirësuar modelin ose stilin e faqes suaj të internetit. Ndonjëherë përqëndrimi në një aspekt të ndryshëm të blogut tuaj mund të çlirojë krijimtarinë tuaj për postimet aktuale të blogut.
 • Dëgjo Muzikë.
 • Lexoni artikuj të ngjashëm me ato për të cilët po punoni. Asnjëherë nuk doni të kopjoni një shkrimtar tjetër ose një faqe në internet, por ndonjëherë leximi i konkursit tuaj do t’ju tregojë se ku ka vrima në kopjen e tyre dhe më pas mund t’i mbushni ato vrima me tema unike të juajave.

Mënyrat për të mbushur mirë krijuesin tuaj

rimbushje mirëNëse jeni djegur plotësisht dhe të gjitha idetë e mësipërme thjesht nuk po e shkurtojnë atë, atëherë është koha për të kaluar në masa urgjente për të rimbushur mirë krijimtarinë tuaj. Së pari, mos u përpiqni të shkruani për momentin. Nëse keni nevojë, punësoni një shkrimtar që të krijojë disa pjesë për ju që t’i jepni mendjen tuaj ca kohë për t’u shëruar nga gjithë stresi që është nën.

Tjetra, filloni të merrni këshillat e Julia Cameron. Shkruajeni në “faqet tuaja të mëngjesit” çdo ditë (jo, nuk keni nevojë t’i bëni ato në mëngjes, vetëm sa më shpejt të jetë e mundur pasi të zgjoheni). Merrni një datë artistësh çdo javë. Këto janë dy gjëra të thjeshta që mund të filloni që do të paguajnë kohë të madhe.

Tjetra, provoni të mbushni mirë krijuesin tuaj nga:

 • Leximi i letërsisë së shkëlqyer. Po, edhe nëse shkruani për topa golfi, shkoni përpara dhe lexoni trillime. Lexoni këdo që ju pëlqen të lexoni. Lexoni Stephen King ose lexoni John Steinbeck. Nuk ka rëndësi kush lexoni, vetëm se lexoni diçka që ju pëlqen.
 • Kalimi i kohës me njerëz të zgjuar. Njerëzit e zgjuar kanë biseda të zgjuara dhe intriguese. Kaloni ca kohë në shoqërinë e atyre që ju interesojnë dhe me siguri do të gjeni disa ide që fillojnë të rrjedhin.
 • Provoni një detyrë tjetër nga ato që bëni normalisht. Mësoni veten të luani kitarë. Merrni një klasë yoga. Mësoni të qepni. Theështja kryesore është që ju të merrni mendjen tuaj të ndaleni nga shqetësimi për faktin se nuk jeni në gjendje të shkruani për momentin.
 • Kthehu përsëri në bazat. Duke përdorur përsëri shembullin e blogut të golfit, shkoni në kursin e golfit dhe luani disa raunde golfi. Vizitoni dyqanin pro dhe bisedoni me djemtë atje në lidhje me pajisjet ose pajisjet e reja që ata kanë parë. Bisedoni me lojtarët e tjerë të klubit në lidhje me lojën e tyre. Përfundimisht, kjo do të bashkojë të gjitha bashkë dhe do të filloni të krijoni ide të reja për të shkruar. Shkoni në thelbin e asaj që jeni duke shkruar, nëse kjo do të thotë të gatuani disa receta të reja në kuzhinë për një blog ushqimi, ose të foshnjësoni fëmijën e mikut tuaj për një blog prindërimi.

Disa mendime shtesë mbi krijimtarinë

Unë kam studiuar kreativitetin dhe si t’i ndihmoj shkrimtarët të zhbllokohen që nga viti 2002 kur Pamela Johnson dhe unë bashkë-shkruam So Your Muse Ka Gone AWOL? 

Përveç disa prej ideve më tradicionale për të bërë një shëtitje ose për të dëgjuar muzikë, ne gjithashtu shikuam gjëra të tilla si nëse aroma mund të lidhet me kreativitetin.

Aroma është e lidhur me kaq shumë gjëra që bëjmë. A e keni kapur ndonjëherë erën e biskotave snickerdoodle dhe jeni transportuar menjëherë në moshën shtatë vjeç, kur gjyshja ju tregoi si t’i bëni ato cookie-t? Kujtimet dhe aromat tona shpesh janë të lidhura shumë ngushtë së bashku.

Pra, ka kuptim që erë mund të çlirojë krijimtarinë tonë të brendshme. Ky është vetëm një shembull i shumë gjërave të ndryshme që mund të përpiqeni të bëheni të zhbllokuar si shkrimtar.

Ardhja me ide të reja për blogun tuaj dhe shkrim nga një këndvështrim unik nuk ndodh në një vakum. Kreativiteti është me shumë shtresa dhe i ndërlikuar. Unë kam mësuar kurse gjashtë javore për këtë temë dhe kam gërvishtur vetëm sipërfaqen. Sidoqoftë, nëse mund të implementoni vetëm disa nga idetë e përshkruara në këtë artikull, do të shihni një ndryshim të dukshëm në aftësinë tuaj për të dalë me ide të reja.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map