Kur biznesi juaj është në internet, një nga vendimet më të mëdha që mund të merrni është zgjedhja e një emri domain.


Zgjedhja e një emri domain është po aq e rëndësishme sa emërtimi i biznesit tuaj – është një pjesë e madhe e markës suaj.

Por gjetja e emrit të domain ideal është më e ashpër se sa të vish një emër biznesi – dot-com-et e mira janë të vështira për tu arritur. Shumica e të mirave tashmë janë marrë.

Për fat të mirë, ka disa ndryshime të mëdha që ndodhin në botën e fushave që janë gati të bëjnë regjistrimin e një domeni të madh aq më të lehtë: domethënë, qindra përfundime të reja të domain që janë një alternative e shkëlqyeshme për dot com tuaj gjenerik. A ka mbaruar vërtet epoka e dot com? A është e sigurt të ndërtosh biznesin tënd në një domain tjetër që do të përfundojë?

Ja se si të peshoni të mirat dhe të këqijat dhe të vendosni vetë.

Rritja dhe mbretërimi i fushave .com

Që nga agimi i Internetit, .com ka qenë zgjedhja kryesore e TLD. (TLD nënkupton “domain të nivelit të lartë”, dhe i referohet mbarimeve të domenit siç janë .com, .net, .org, etj.) “Dot com” është sinonim i vetë uebit. Mendoni për “Dot Com Crash” rreth vitit 2000 – jo të gjithë ata fillestarë të dështuar ishin në të vërtetë .com.

Megjithëse TLD-të e tjera kanë ekzistuar që nga fillimi, asnjëri prej tyre nuk e ka shijuar kudjueshmërinë e .com Whatshtë ajo që të gjithë e dinë, e njohin dhe pret që ta shohin. Dhe aty qëndron telashet. Për shkak të statusit të tij të paracaktuar dhe popullaritetit gjatë dekadave të fundit, shumica e domeneve më të mirë .com tashmë janë marrë.

Domenet e shkurtra, të paharrueshme tani shesin për një premium:

 • Insure.com shitet për 16 milion dollarë në 2009
 • VacationRentals.com shitur për 35 milion dollarë në 2007
 • Internet.com shitet për 18 milion dollarë në 2009
 • Facebook bleu FB.com për 8.5 milion dollarë në 2010

Shitjet më të larta të domenit (deri në nëntor 2017)

Nëse dëshironi të regjistroni një domen të ri .com, do të duhet të jeni krijues dhe të vendosni më pak se ideal-ideal, përveç nëse mund të vidhni një ton të parave për domenin e ëndrrave tuaja.

Futni TLD-të e Re

ICANN (Korporata e Internetit për Emrat dhe Numrat e caktuar, organizata jofitimprurëse përgjegjëse për emrat e domain), ka bërë disa TLD të tjera në dispozicion që nga fillimi, por asnjëra nuk iu afrua popullaritetit .com. Por në vitin 2011, ICANN hoqi shumicën e kufizimeve në krijimin e TLD-ve të reja, dhe në vitet e ardhshme qindra shtesa të reja janë bërë të disponueshme. Onedokush tani mund të aplikojë për të krijuar shtesat e tyre të reja TLD.

Dhjetëra marka kanë filluar të regjistrojnë emrat e tyre të markave tregtare (përfshirë .aaa, .aetna, .aol, .chrome, .chrysler, dhe shumë më tepër), dhe shumë më tepër TLD që lidhen me teknologjinë, industrinë, vendet gjeografike dhe hobi janë tani në dispozicion për t’u regjistruar.

TLD-të e reja përfshijnë:

 • .akademi
 • .Butik
 • .kamp
 • .dating
 • .dentist
 • .lule
 • .galeri
 • .mësues feje
 • .muze
 • .lat
 • .org.mx
 • .tub
 • .Foto
 • .pajisje hidraulike
 • .Rentals
 • .shërbimet
 • .Udhëtim
 • .video
 • .verë
 • .yoga
 • .ac
 • .mjek
 • .re
 • … Dhe shumë më tepër

Icmimet e reja TLD

Shumë nga këto TLD të reja nuk janë të lira krahasuar me TLDs tradicionale.

TLDPrice / Viti i Ri TLDPjesa / Viti
.shëndetësor$ 68,88.bebe$ 64,88
.lat$ 25.88.lol$ 12.88
.ac$ 32,88.verë$ 6.88
.art$ 221.00.prodhim i kompjuterizuar$ 6.88
.eko$ 13.00.games$ 9.88
.mbikëqyrës$ 13.00lojë$ 188,88
.pasuri e patundshme$ 13.00.tub$ 25.88
.shkallë$ 6.88.mom$ 15.88
.kujdes$ 6.88.dentist$ 31.88
.familje$ 12.88.i rritur$ 79,88

Ndërsa u është dashur ca kohë që opsionet e reja të fitohen në popullaritet, ata kanë filluar të marrin avull gjatë vitit të kaluar ose më shumë, me disa marka të mëdha që drejtojnë rrugën. Një shembull i madh është ndërmarrja e re mëmë, Google, Alfabeti, për të cilën zgjodhën me mençuri abc.xyz domain.

Produkte

Shumë nga TLD-të e reja janë përqendruar në produkte specifike dhe sende fizike, duke përfshirë. Verë, .çërvitje, .toys, .tools, etj. Disa marka po shfrytëzojnë këto zgjedhje të reja për të kaluar në emra më të paharrueshëm të domain:

 • WarriorPoet.Clothing: Kjo markë e veshjeve dikur ishte e vendosur në WarriorPoetClothier.com (mjaft gojore). Domeni i ri është shumë më i shkurtër, më tërheqës dhe i markës.
 • Driftaway.Cafe: Vendosur më parë në driftaway.co, kjo kompani zgjodhi për një domen të ri që është një ndeshje e përsosur me emrin e tyre të vërtetë të biznesit, në vend që të linte audiencën e tyre të guessing në kuptimin e “.co”.
 • Nneyah.Cards: Kjo kompani e personalizuar e kartave të urimit ishte vendosur më parë në nneyahcards.co.uk, por gjithashtu vendosi që ato të shërbeheshin më mirë nga një domain që përputhej me markën e tyre.

Sherbime

DriftAway.Cafe është shumë më e markueshme dhe e qëndrueshme sesa DriftAway.co.DriftAway.Cafe është shumë më e markueshme dhe e qëndrueshme sesa DriftAway.co.

TLD-të e reja gjithashtu ofrojnë mijëra opsione për bizneset e bazuara në shërbime, duke përfshirë. Llogaritës,. Avokat,. Ndërtues, .mbajtje, .lawyer, dhe më shumë.

 • Biznesi i shtypjes së skenarëve Doomd.ink bëri lëvizjen nga doomdink.com për të shkurtuar fushën e tyre. .ink do të ishte gjithashtu një zgjedhje e shkëlqyeshme për një biznes shtypshkronje ose studio tatuazhesh.
 • Rostrum.agency dikur ishte e vendosur në Rostrumpr.com, por vendosi që TLD i ri .agent i ri ishte më i mirë për markë.
 • Extrabold.design bëri lëvizjen nga Extrabolddesign.com, duke thjeshtuar dhe unifikuar markën e tyre.

Locations

 • Festival.Melbourne është shumë tërheqëse dhe më e paharrueshme se sfera e tyre e vjetër, Melbournefestival.com.au.
 • Fatbeard.Vegas më parë ishte në fatbeardstudios.com, por ata vendosën që një TLD i lokalizuar do të ishte një përshtatje më e mirë për audiencën e tyre të synuar.
 • Scratchtown.Beer është një domen shumë më i shkurtër dhe më i paharrueshëm se domeni i tyre i vjetër në Scratchtownbrewingcompany.com.
 • Halfhitch.London dikur ndodhej në Halfhitch.co.uk, por emri i ri i domain duket shumë më modern – dhe vendndodhja është më specifike.

Nëse duhet të regjistroheni një TLD të re?

Nëse merret domeni .com që ju dëshironi, opsionet tuaja të vetme në të kaluarën ishin të dilni me një ide të re, ose të krijoni një rrugëdalje. VacationRentals.com është marrë tashmë, dhe a nuk mund të përballoni etiketën e çmimeve shumë milionëshe? Ju mund të merrni krijues dhe:

 • shtoni numra (VacationRentals1.com)
 • shtoni vendndodhjen tuaj (VacationRentalsUSA.com)
 • shtoni fjalë (BuyVacationRentals.com)
 • përdorni hyphens (Pushime-Rentals.com)
 • përdorni një TLD specifike për vendin (VacationRentals.ly ose VacationRentals.me)

Këto lloje të punimeve ndonjëherë do të zhduken, por gjithmonë ekziston rreziku që të dukeni të lirë dhe spammy.

Ju nuk dëshironi të krijoni përshtypjen se nuk jeni i gatshëm të investoni në faqen tuaj të internetit, ose se po përpiqeni të rrëzoni ose të merrni identitetin e konkurrencës tuaj të drejtpërdrejtë. Tani, ka më shumë mundësi sesa thjesht të vini emrin e një biznesi krejt të ri: mund të përdorni një TLD të ri.

rekuizitë

 • Ka shumë, shumë mundësi më shumë për regjistrime të domain – nuk ka nevojë për rrugë të vështirë.
 • Ju mund të krijoni fusha të shkurtra që audienca juaj lehtë mund t’i kujtojë.
 • Një TLD që është pjesë e emrit të biznesit tuaj është një mundësi për të ndërtuar një markë të fortë rreth domenit tuaj. Si në shembullin e mësipërm: Scratchtown.beer është shumë më e lehtë për tu markuar sesa një emër i gjatë si scratchtownbrewingcompany.com.
 • TLD-të e reja janë tendenca e së ardhmes! Njoftojeni audiencës suaj se gishti është në pulsin e Internetit.

Cons

 • Rreth 50% e të gjitha fushave në internet janë .com, dhe kjo është ajo që audienca juaj do të supozojë se jeni.
 • Sipas MarketingLand, TLD-të origjinale (.com, .net, etj.) Kanë më shumë se dyfish ndërgjegjësimin e TLD-ve të reja në publikun e përgjithshëm që përdor internetin. Ju mund të duhet të shpenzoni më shumë burime (kohë, energji, para) në markë për t’u siguruar që përdoruesit të mos shkojnë aksidentalisht te një konkurrent me emrin .com.

Sipas Verisign, TLD-të e reja përbënin vetëm 2.5% të regjistrimeve totale të emrave të domain në 2015.Sipas Verisign, TLD-të e reja përbënin vetëm 2.5% të regjistrimeve totale të emrave të domain në 2015.

Kur merrni parasysh një TLD të re, është e rëndësishme të merrni parasysh audiencën tuaj dhe konkurrentët tuaj:

 • Nëse audienca juaj nuk është e teknologjisë, ata mund të hutohen nga një TLD i ri. Por një audiencë me mend të teknologjisë mund të jetë i impresionuar.
 • Nëse një konkurrent i drejtpërdrejtë zotëron versionin .com të emrit të domain-it, nuk është ide e mirë të regjistrohesh të njëjtin fushë me një TLD të ri. Nëse klientët tuaj shkruajnë gabimisht emrin e domain-it me një .com, do t’i dërgoni ato direkt tek konkurrenti juaj.

Edhe nëse mbretërimi i .com nuk ka përfunduar ende, sigurisht që nuk mund të zgjasë përgjithmonë. Me të gjitha fushat e mira .com të skaduara, TLD-të e reja do të duhet të zënë vendin .com.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me