7 Rrjete sociale të pazakonta (por të fuqishme) për blogerët e pavarur

Cilat rrjete sociale ju kanë ndihmuar të ndërtoni komunitetin më të fortë rreth blogut tuaj deri më tani?


Në nëntor 2014, unë shkrova një udhëzues të gjatë për të ndihmuar si menaxherët SMM ashtu edhe blogerët të shfrytëzojnë sa më shumë nga platformat më të njohura sociale.

Sidoqoftë, ka më shumë rrjete sociale dhe komunitete atje, disa mjaft të pazakonta dhe pak të dëgjuar në mesin e blogerëve, por padyshim të fuqishëm nëse luani mirë kartat tuaja.

Cilat karta mund të kërkoni? Ja një listë:

 • Ngrohtë ose industria juaj
 • Audienca juaj e synuar
 • Qasja juaj specifike dhe këndi rreth të cilit keni ndërtuar mesazhin tuaj thelbësor.

7 rrjetet sociale të pazakonta por të fuqishme të prezantuara në këtë post do të funksionojnë më së miri për ju nëse i keni ato tre tregues (me të vërtetë USP, Propozimi Unik i Shitjes) tashmë të qarta në mendjen tuaj.

1. i mbështjellur

Kingged

Vizitoni në internet: https://www.deviantart.com

Unë kam përdorur DeviantART për të promovuar përmbajtjen time disa herë në vite, ose në komunitetin tim të Vëzhguesve (ndjekësve) përmes hyrjeve dhe sondazheve në Journal, ose përmes Devijations (paraqitjet).

Përveç postimeve në blog, unë gjithashtu promovova një histori të shkurtër në DeviantART duke postuar një fragment dhe më pas duke u lidhur me faqen në faqen time në internet ku lexuesit mund të lexonin të gjithë historinë dhe të linin një kritikë. Trafiku dhe komentet mbi historinë time (dhe postimet e mia në blog) ishin të konsiderueshme, veçanërisht deri në 7 ditë pasi paraqita devijimin tim.

3. InfoBarrel

InfoBarrel.com

Vizitoni në internet: https://gnu.io/social/

GNU Social është një lloj burimi i hapur i rrjetit social “të federuar” si Twitter, në kuptimin që ju ose mund të vetë-hostoni shembullin tuaj (për shembull, social.yourdomain.com) ose të bashkoheni në një komunitet ekzistues, por ju mirëmbani Identifikohu identitetin në të gjitha rrjetet e federuara. Për shembull, mund të përdorni të njëjtën hyrje nga social.yourdomain.com në community.frienddomain.net.

Këtu është një listë e rrjeteve që aktualisht funksionojnë GNU Social si një platformë. E preferuara ime është Quitter.no – më e ngjashme me Twitter sa i përket UX, gjeta një audiencë të këndshme dhe besnike për etikën time të marketingut dhe postimet që lidhen me robotikën.

Si i ndihmon GNU Social përpjekjet tuaja për Blogging? Pasi të keni një llogari në rrjetin e zgjedhur të federuar dhe të filloni të promovoni postimet tuaja në blog, ato do të jenë të dukshme për të gjithë komunitetin në shumë rrjete të tjera të federuara.

5. Scoop.it

Scoop.it

Vizitoni në internet: http://www.bizsugar.com

Ngjashëm me Kingged, BizSugar është optimizuar për blogerët e biznesit që duan të ndërtojnë trafik në postimet e tyre, videot dhe llojet e tjera të përmbajtjes, si dhe të lidhen dhe të rrjetohen me blogerët e tjerë në të njëjtën ngrohtë ose industri.

Nëse keni një blog shumë të veçantë, BizSugar do të punojë shumë më mirë për ju si një mjet rrjetëzimi sesa llojet e tjera, më përgjithësuese të rrjeteve sociale.

7. MyBlogU

MyBlogU

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map