9 këshilla të veprueshme për marketing efektiv të Pinterest

* Shënim: Ky është një rishikim i ri i udhëzuesit tonë të vjetër Pinterest. Ndryshimet e reja në Pinterest dhe fakte / hulumtime të tjera u shtohen këshillave tona.


Nëse ka diçka që i bën njerëzit e shekullit 21 krejtësisht të ndryshëm nga njerëzit e shekullit XIX apo edhe të shekullit të 20-të, është nevoja e tyre për përmbajtje vizuale vetëm me tekst.

Ashtu si Instagram, Pinterest ka lindur për të akomoduar nevojën moderne për vizuale.

Imazhe, foto, ilustrime, infografikë dhe e-piktura – të gjitha përcjellin mesazhe në tru duke përdorur vetëm sytë e njerëzve si mjetin e tyre, dhe konceptet mbahen më shpejt. Arsyeja për këtë është se është më e lehtë për trurin të marrë picture fotografinë më të madhe ’me vizualitete sesa me fjalë, ku duhet të bëjë punë shtesë për të kuptuar një koncept në tërësi.

Pra, këtu është pyetja:

Si të takoni nevojën e audiencës suaj për përmbajtje vizuale?

Farë mund të bëjë një pin? Shikoni infografinë e plotë këtu.Farë mund të bëjë një pin? Shikoni infografinë e plotë këtu.

Nëse keni pyetur veten se si ta shndërroni Pinterest në një aktiv të marketingut, ky postim është për ju.

1. Si Infografika? Pinterest është vendi

Krijoni infografikë miqësore me Pin dhe promovojini ato tek ndjekësit tuaj dhe në faqen tuaj të internetit.

Infographics dhe marketing i Pinterest janë një ndeshje mjaft e përshtatshme. Për shkak të cilësimeve vizuale të Pinterest, është një vend i natyrshëm që infografika të gjejë një audiencë dhe të ndahet.

Në 2017, aplikacioni Pinterest (për iPhone, Android dhe ueb) prezantoi Instant Ideas, një veçori që lejon përdoruesit të trokasin në një rreth në secilën pin për të treguar ide të lidhura (shembull: më shumë receta me të njëjtët përbërës) dhe tweak feed. Ky është një lajm i mirë kur përdorni Pinterest kryesisht për infografikë sepse

2. Komentoni mbi këmbët dhe komentet e përgjigjeve

Ju nuk duhet të pëlqeni ose rishitni këmbët tuaja të preferuara – gjithashtu mund të komentoni në Pins dhe t’u përgjigjeni komentuesve tuaj.

Në postimin e tij në Business2Community, Dillon Diatio thotë se, ndërsa Pinterest është më së shumti një bord vizual sesa një rrjet shoqëror, ju prapë mund të ndërtoni një komunitet rreth përmbajtjes që ndani ose rishikoni, dhe t’u jepni njerëzve të tjerë një shans për t’u bërë pjesë e tij dhe për të marrë Përdoruesit e Pinterest t’ju njohin për mendimet tuaja, jo vetëm për pamjet tuaja vizuale.

Gjithashtu, komentet në përgjithësi kanë qenë një mënyrë e shkëlqyeshme për të marrë ndjekës të rinj dhe për të krijuar marrëdhënie që nga lindja e komuniteteve të para sociale (forume dhe blogje), kështu që do të funksionojë edhe në Pinterest.

3. Përdorni Lidhje Affiliate ose Get Creative

Pas njoftimit të Pinterest, të datës shkurt 2015, që vendosi një rregull për të ndaluar të gjitha ID-të e Filialeve në Pins, të gjithë blogerët dhe tregtarët në të gjithë botën tani po gëzohen me lajmet që, nga maji 2016, lidhjet e lidhjeve lejohen përsëri në Pinterest.

“Në të kaluarën, ne hoqëm lidhjet e bashkëpunimit nga Pinterest sepse spammers po abuzonin me to,” tha Adelin Cai, drejtuesi i ekipit të politikave në Pinterest. “Tani që sistemi ynë i zbulimit të spamit është shumë më i fortë, ne jemi gati të lejojmë përsëri lidhjet e bashkëpunimit.”

Sidoqoftë, nëse akoma doni ta luani atë të sigurt, mund të merrni krijues dhe të shtoni një shtresë të përmbajtjes midis Pinterest dhe lidhjes tuaj të filialit. Shkruaj një postim në blog ose ndërto një sit të ngrohtë ku do të rishikosh produktin e filialit dhe do të shtosh imazhe, rekomandime (ose ftoj lexuesit që kanë përdorur produktin për të komentuar në postim) dhe shtoni një buton të madh “Bleni” në faqe.

URL-ja që do të vendosni në Pinterest do të jetë ajo e postimit tuaj në blog.

4. Krijoni postime Blog të mundshme ’në Blog

Që nga viti 2016, numërimi i repin-it ndryshon nga individi në total, kështu që ato nuk janë më të besueshme si masë e angazhimit për majë. Sidoqoftë, ka akoma mjete të Pinterest-it për analitikë atje – si Pin Inspektori – që tregojnë numërime individuale të pinave, kështu që mund të dëshironi të plotësoni analitikën tuaj të Pinterest me një mjet të këtij lloji për të mbajtur nën kontroll mënyrën se si po largohen kunjat tuaja..

Përveç bërjes së postimeve tuaja ‘Pinnable’, bëjeni ato gjithashtu të ndashëm!

Që nga dhjetori 2017, Pinterest filloi një bot bisedë për Facebook Messenger në mënyrë që përdoruesit të mund të ndajnë Pins me kontakte në Messenger.

Këshillë është ta bëjmë të njohur për lexuesit (dhe përdoruesit e Pinterest) se ata lehtë mund të ndajnë Pin tuaj me miqtë e tyre në Facebook, gjithashtu, duke përdorur këtë mundësi; nëse është e rëndësishme për qëllimet tuaja, lë të kuptohet për këtë mundësi në fund të Pin tuaj dhe postimit tuaj.

5. Pin biznesin tuaj!

Në Janar 2017, Pinterest prezantoi grupe reklamash për fushata me pagesë për të bërë më të lehtë për reklamuesit që të caktojnë një buxhet për grupe të veçanta. Kjo veçori e re do t’ju ndihmojë të menaxhoni buxhetin tuaj në një mënyrë të zgjuar, duke e drejtuar atë në demografinë përkatëse dhe gjeo-vendet.

Ju mund të provoni reklamat tuaja para se të shpenzoni para, kështu që ia vlen të provoni.

Këshillë e mrekullueshme nga Deepanshu Gahlaut:

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map