Bashkimi në grupe promovuese për të rritur ndërveprimin tuaj në median sociale

Një jetë e lulëzuar e mediave sociale mund të ndihmojë që blogu juaj të qëndrojë në ballë dhe t’ju vendosë si ndikues. Sidoqoftë, shumë faqe të mediave sociale lëngojnë nën peshën e një programi të ngjeshur. Ata azhurnohen jo rrallë dhe njerëzit e dinë që nuk mund të mbështeten tek ju për lajme për javë me radhë.


Për fat të mirë, ka mjaft gjëra që mund të bëni për të rritur ndërveprimin tuaj në median sociale dhe për të krijuar një audiencë në pretendentët kryesorë të mediave sociale. Duke përdorur shtojca dhe mjete të ndryshme, madje mund ta realizoni këtë detyrë pa marrë orë të tëra pune shtesë çdo ditë. Ju gjithashtu mund të jeni vetëm duke filluar dhe jo akoma të gatshëm të punësoni një menaxher të mediave sociale.

Automatizoni postimet kur publikoni

Një nga gjërat më të thjeshta që mund të bëni është të automatizoni blogun tuaj me një plugin. Sa herë që publikoni një postim të ri në blog, shtojca do të postojë një lidhje përkatëse në faqet tuaja të mediave sociale.

Edhe pse ka shumë shtojca të ndryshme që mund të përdorni, ose madje mund të përdorni disa, ai që më pëlqeu më shumë quhet 1-klikim Retweet / Share / Like nga LinksAlpha.

Unë paguaj vetëm $ 8,99 / muaj për t’u lidhur me një larmi të madhe të faqeve të mediave sociale. Unë gjithashtu mund të përdor llogarinë për disa nga bloget e mia.

Tani për tani, unë e kam llogarinë të lidhur në Facebook, Tumblr, Twitter dhe LinkedIn. Pjesa tjetër nuk kërkon asgjë nga unë. Unë planifikoj postimin tim, është publikuar, një njoftim rritet në faqet e mia në mediat sociale.

Vini re imazhin në më poshtë. Ky është një postim që u vendos automatikisht në faqen time të autorit në Facebook nga blogu ime Crabby Housewife. Ai përfshin imazhin, titullin dhe përshkrimin e paraqitur. Nëse një përdorues klikon mbi imazhin ose titullin, ajo do të merret në postimin tim në faqen e internetit.

shembulli i lidhjeve

Ju ndoshta keni vërejtur se ka një shënim të vogël nën emrin tim që thotë “Botuar nga LinksAlpha.com”. Unë nuk doja që lexuesit e mi ta dinin se unë isha duke përdorur një program të automatizuar. Kjo duket shumë e papërcaktuar dhe shkon kundër Blogging 101. Sidoqoftë, është gjithashtu një kursimtar i madh për mua.

Lajme te mira! Lexuesit tuaj nuk do ta shohin atë shënim në lidhje me postimin që po publikohet nga Links Alpha. Këtu është një pamje e të njëjtit postim siç e shihni të tjerët:

lidhjet publik shembull

Pse është e rëndësishme të postoni artikujt tuaj në mediat sociale? Përdoruesit nuk mund t’i zbulojnë ato, t’i ndajnë ato ose të bashkëveprojnë me ju nëse artikujt nuk ndahen në faqen tuaj në radhë të parë.

Bashkimi i grupeve me mendje të njëjta

Kohët e fundit u bashkova me një grup blogerësh me të njëjtën mendje. Ne mbështesim njëri-tjetrin, angazhohemi me postimet e njëri-tjetrit dhe qëndrojmë goxha aktivë gjatë gjithë javës. Duhen rreth 10 minuta nga dita ime për të klikuar në lidhje dhe postuar komente ose për të ndarë artikuj që janë interesante.

Kam vërejtur diçka mjaft interesante në lidhje me artikujt që i ndaj me grupin. Artikujt që unë po ndaj me grupin tim të blogerëve të shtëpive dhe kopshteve marrin më shumë trafik sesa postimet e mia të tjera me një diferencë prej 15 deri në 1.

Pse janë grupe blogerësh që promovojnë njëri-tjetrin kaq të efektshëm në marrjen e angazhimit në mediat sociale? Le të shohim shembullin e blogerëve të kopshtit për të filluar. Kohët e fundit kam shkruar një artikull të titulluar Si të fillojmë një Blog të kopshtarisë dhe më bëri përshtypje numri i blogeve të ndryshme atje për këtë temë të veçantë.

Ekzistojnë vetëm 30-40 anëtarë në çdo kohë në grupin ku jam, edhe pse me siguri mund të gjesh një grup në kamare me shumë anëtarë të tjerë. Doja të filloja të vogla, sepse doja të njihesha me të vërtetë me shokët e mi blogerë, t’i ndihmoja ata të promovojnë pjesët e tyre dhe madje të kem kohën për të lexuar disa nga punët e tyre dhe të njihem me stilet e tyre të të shkruarit.

Pra, le të themi se disa prej atyre anëtarëve klikojnë në një lidhje që unë ndaj në grupin privat në Facebook për rritjen e domateve në kontejnerë. Kjo është shumë më efektive sesa nëse kushëriri im ndan të njëjtën lidhje për disa arsye.

 • Një bloger kopsht ka audiencën e saktë të synuar që unë po përpiqem të arrij.
 • Lexuesit e saj tashmë i besojnë asaj. Ata e dinë nëse ajo ndan diçka me ta që ia vlen të lexohet. Ky grup i veçantë kërkonte një lloj aplikimi dhe lidhje me mostrat e punës sime. Anëtarët janë të verifikuar. Kjo do të thotë që postimet janë me cilësi shumë të lartë. Unë ende kam lexuar një që nuk ishte jashtëzakonisht i shkruar dhe në shënjestër për një blog kopshtarie.
 • Ajo i kupton bazat e promovimit. Nëse ajo ndan lidhjen tuaj, ajo do t’u tregojë lexuesve të saj pse duhet të klikojnë mbi të.

Si ta gjeni grupin perfekt

Tani për tani, Facebook duket se ka më shumë grupe promovuese, megjithëse Twitter duket një sekondë e afërt ose ndoshta LinkedIn. Mënyra se si “grupet” janë vendosur në Twitter është më shumë si një “listë” dhe është më e vështirë për anëtarët të komunikojnë lehtësisht në mënyrë private në lidhje me qëllimet e tyre për këtë javë.

Nëse sapo filloni me grupe promovuese, ju rekomandoj të ngjiteni me Facebook. nëse klientët tuaj janë kryesisht profesionistë të biznesit, një grup privat LinkedIn mund të jetë një gjë e mirë për t’u bashkuar, por kërkimi që unë nuk bëra gati aq grupe sa ato që janë në Facebook.

Kërkoni për grupe promovuese

Filloni kërkimin tuaj duke shtypur termin “grup promovimi” në kutinë tuaj të kërkimit në krye të faqes kryesore të Facebook.

Një listë e rezultateve do të shfaqet. Klikoni në skedën që thotë “Më shumë” dhe më pas zgjidhni “Grupet” për ta ngushtuar këtë vetëm në grupe. Më poshtë është lista e rezultateve që kam marrë:

grupet e promovimit

Siç mund ta shihni, ky kërkim tërhoqi shumë gjëra të ndryshme. Ka grupe promovimi të librave, një për Etsy dhe disa të përgjithshme. Ky është një vend i mirë për të filluar sepse me siguri do të gjeni disa grupe të mëdha në këtë listë që mund t’ju tërheqin.

Tjetra, ju doni të ngushtoni kërkimin tuaj. Nëse shkruani për receta, atëherë kërkoni për “blogerët e ushqimit”. Klikoni në butonin “Më shumë” dhe zgjidhni “Grupet”. Këtu janë rezultatet që dolën për mua:

grupet e promovimit të blogerëve të ushqimit

Tani po flasim. Nëse do të kisha një blog recetash, ekzistojnë disa grupe që do të hetoja pak më shumë.

Zgjedhjet e ngushta

Tjetra, duhet të klikoni në çdo grup që duket interesant. Nëse jeni nga Sidnei, Australi, atëherë grupi i Sidneit është ai që duhet ta kontrolloni patjetër.

Ndërsa vizitoni çdo faqe, do të dëshironi të bëni sa më poshtë:

 • Shikoni kur ishin postimet më të fundit. Sa shpesh postojnë anëtarët? Sa aksione kanë ato postime? Kjo do t’ju tregojë se sa aktiv është grupi. Ju nuk doni të humbni kohën tuaj duke promovuar 100 njerëz që nuk do t’ju promovojnë.
 • Lexoni përshkrimin e grupit. Kjo shpesh do t’ju tregojë nëse ju lejohet të postoni artikuj promovues apo jo.
 • Dërgoni me email administratorët dhe kërkoni më shumë informacion në lidhje me anëtarësimin në grup. Jini të sinqertë që jeni duke kërkuar një vend për të promovuar blogun tuaj dhe gjithashtu për të kthyer favorin për blogerët e tjerë.
 • Jepini një grupi një provë për disa javë dhe shikoni se çfarë mendoni. Nuk te pelqen? Lini qetësisht dhe gjeni një grup tjetër. Ka kaq shumë atje.

Mbani në mend se bashkimi në grupe promovuese nuk ka të bëjë vetëm me promovimin e blogut tuaj. Njihuni me anëtarët e grupit tuaj. Shoku ata në llogarinë tuaj personale. Lexoni artikujt e tyre. Ndani atë që mendoni se është jashtëzakonisht e zgjuar. Ofroni të intervistoni ose lërini ata të ftojnë blog për mysafirë. Një nga gjërat më të mira në lidhje me anëtarësimin në grupe promovuese është takimi me njerëz të rinj dhe bërja miq të rinj.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map