Idetë: 10 Llojet e përmbajtjes në Facebook për të përzënë angazhimin

Vendosja e një faqe tifozësh në Facebook është e lehtë, por ndërtimi i ndjekësve dhe përfshirja me ta është një histori ndryshe. Dëshironi të dini se si t’i bëni ata të fluturojnë mbi produktin dhe shërbimet tuaja?


Shikoni se si këto 10 lloje të përmbajtjes në Facebook mund ta shtyjnë angazhimin.

Ndërsa aftësitë tuaja të marketingut në internet, shkathtësia e gjuhës angleze – gramatika e saktë, shenjat e pikësimit dhe drejtshkrimi – dhe shkathtësia letrare janë logjikisht kërkesa për krijimin e postimeve vepruese dhe interesante, ‘receta’ për të nxitur angazhimin me përmbajtje bindëse përfshijnë si më poshtë:

 • Duhet të ketë CTA (thirrje për veprim)
 • Aplikoni teknikat e shkrimit të kopjimit
 • Foto dhe dizajne të pasura, por të optimizuara
 • Realisht social dhe relacional (p.sh. përvojat ditore, citatet, etj.)
 • Nxit ndonjë nga hierarkia e nevojave të Maslow (p.sh. ushqim, strehim, etj.)
 • Postuar në kohën dhe ditën e duhur

Me kreativitetin dhe aftësinë tuaj për të shkruar, duke kombinuar të dy me planin tuaj të marketingut në median sociale rockstar, postimi do të jetë i pëlqyeshëm, i klikueshëm dhe i ndashëm për ta.

Ndiqni numrat? Angazhimi është çelësi!

Le ta përballojmë! Quiteshtë shumë joshëse të shohësh numrin e pëlqimeve dhe aksioneve. Por ne nuk mund të anashkalojmë angazhimin për një rritje të qëndrueshme të ndjekësve dhe klientëve. Po, matjet në pult, janë të dobishme, por për të arritur qëllimet tona, ajo përfshin punë të palodhur, gjithashtu lying duke iu përgjigjur komenteve dhe pyetjeve, duke postuar përmbajtje që shkakton emocione, duke dëgjuar sinqerisht ato që thonë për markën tuaj dhe përdorni reagimet dhe rishikime për zhvillimet e produkteve dhe për të përmirësuar shërbimin ndaj klientit.

Angazhimi me tifozët do të thotë që ju duhet të jeni sa më njerëzorë. Përgjigjet automatike dhe përgjigjet gjenerike. Jini social dhe merrni pjesë çdo ditë. Gjithmonë postoni përmbajtje me të cilat pasuesit tuaj mund të bëjnë rezonime dhe t’i bëjnë ata të ndjehen se i kuptoni vërtet dhe i dëgjoni nevojat.

Këtu janë dhjetë llojet e përmbajtjes që mund të përdorni në postimet tuaja në Facebook:

1. ‘LIKE’ e qëllimshme

Hungry? Kur vizitoni faqen e tifozëve të Sam’s Chowder House, ju do të ngopni urinë tuaj me përmbajtjen gastronomike të faqes.

1

Ata angazhohen me tifozët dhe klientët së shpejti, duke i bërë ata të komentojnë dhe vizitojnë restorantin. Fjalët “Kliko LIKE” ose “LIKE” janë mjaft të prekshme për një postim në Facebook dhe nënkuptojnë një urdhër për t’i bërë diçka.

Po, është një LIKE e qëllimshme për një thirrje për veprim.

Por duhet të dini se si mendojnë klientët tuaj përpara se ta vendosni këtë faqe në faqe. Ju mund të krijoni një test A / B se si e ekzekutoni atë në postimin tuaj. Shikoni sesi Sam nxit dëshirat gastronomike duke përdorur një imazh të pasur dhe të gjallë të një pjate dhe drejtpërdrejt shënjestron vizitorët e mundshëm që mund të heqin me “Duke parë portokallin & black? LIKE nëse mund të shijoni… ”

2. Fotografitë e pasura ose përmbajtja e videos

Udhëtimi, ushqimi, moda, bukuria, markat e artit kanë një avantazh kur bëhet fjalë për këtë lloj të përmbajtjes në Facebook. Me foto të pasura dhe videoklipe të shkurtra, ata mund të drejtojnë fejesën me më pak tekste ose ndonjëherë pa asnjë tekst.

Këtu është postimi “Në Wild 10” të Lonely Planet.

2

Pasuesit tërhiqen nga diçka e bukur, befasuese ose tërheqëse; ky lloj i përmbajtjes, nëse redaktohet dhe optimizohet siç duhet, do t’i detyrojë ata të përfshihen me postimin, pavarësisht nëse është një fjalë ose paragraf për të shprehur thjesht se si ndjehen ndaj fotove. Shtë interesante që albumi nuk ka një titull; fotot flasin mijëra fjalë tashmë!

3. Statusi “Titulli Kjo”

Ky lloj përmbajtjeje është 90% vizual dhe 10% tekst, i cili është i thjeshtë dhe argëtues. Sa e angazhuar është? Ky lloj i lejon ndjekësit tuaj të kuptojnë postimin tuaj dhe të krijojnë interpretimin e tyre të fotografisë. Ai u jep atyre lirinë të shprehin ide dhe të bëhen pjesë e markës tuaj në atë kuptim; kjo do të përmbyt postin tuaj me përgjigje dhe komente.

Ju mund të përdorni imazhe qesharake siç janë GIF ose videoklipe të shkurtra dhe të përpiqeni të imagjinoni se çfarë dëshironi të nxisni brenda një individi. Ju gjithashtu mund të rishikoni hierarkinë e nevojave të Maslow si referencë tuaj.

4. Vizualet e Optimizuara

Punoni në pamjet vizuale me modele të optimizuara dhe teknika të shkrimit të kopjimit për të nxitur nevojat emocionale, fizike apo edhe financiare të ndjekësve tuaj. Dëshironi të dini fjalën magjike? FALAS. Provoni të bëni testimin A / B në pamjet vizuale për të parë se cili prej tyre ka shkallën më të lartë të angazhimit; ky lloj i përmbajtjes është i drejtpërdrejtë dhe informues.

Shikoni postimin “Dyqani deri në” Ju Qëllimi i Target me një flamur të optimizuar të Shipping Transportit Falas! ‘Shtë gjithashtu tërheqëse dhe tërheqëse.

4

5. Qasja e shpejtë e pyetjeve

Një nga përmbajtjet më të thjeshta akoma më tërheqëse që ne kemi zbuluar në Facebook, vjen nga markat e njohura ## OneQuickQuestion Sephora.

Përveç qasjes së tij krijuese dhe të zgjuar, pyetja është gjithashtu në kohë për sezonin e festave.

Dhe ju e dini se çfarë gratë duan: pazar!

Me postimin që ka qindra komente, ajo që shtyn angazhimin është se Sephora merr pjesë në diskutim dhe krijon përgjigje me porosi për pyetjet e klientëve. Keni një ide? Bëni të shkurtër, të thjeshtë dhe dëgjoni ato që thonë fansat tuaj. Jetë njerëzor.

6. “Plotësoni boshin”

Ka mënyra krijuese për të angazhuar ndjekësit që përdorin këtë lloj përmbajtjeje.

Ju mund të përdorni fraza të tilla si “Nëse ____, unë do të ____,” Kur të jem ____, unë ____ “ose të them direkt,” Plotësoni boshin “.

Kjo qasje fton ndjekësit që të mendojnë në mënyrë proaktive dhe t’i përgjigjen postit tuaj. Ja se si Amazon gozhdoi fushatën e saj bosh me një promovim.

6

Ai gjithashtu do t’ju ofrojë njohuri mbi atë që i bën ata të shënojnë — atë që ata duan, urrejnë ose çfarë i tërheq ata – për t’ju ndihmuar t’i shërbeni më mirë. Kjo është argëtuese dhe interaktive, e cila mund të rezultojë në viralitet nëse ekzekutohet siç duhet në sezonin dhe kohën e duhur.

7. Përmbajtja me gjelbërim të përhershëm

Një tjetër çelës për të nxitur angazhimin me ndjekësit është postimi i përmbajtjes së gjelbëruar për të cilën mendimi është provokues, i dobishëm dhe edukativ. Me pak fjalë, postoni përmbajtje të vlefshme që mund të shkojnë virale, pavarësisht nëse është një postim në blog me titullin e numrave të kapur, “20 top gjërat që mund të bëni …” këshilla të shpejta, pse ose si të postoni. Citimet janë gjithashtu të pa kohë dhe ato janë lloji që ndjekësit lehtë mund të rezonojnë me të, veçanërisht nëse është frymëzues.

Shikoni se çfarë ofrojnë zgjedhjet e trurit.

7

Sidoqoftë, nëse keni një komunitet dinamik me prejardhje të ndryshme kulturore dhe fetare, tregohuni të ndjeshëm ndaj deklaratave dhe imazheve të përdorura. Dhe kurrë mos e diskutoni kurrë politikën.

8. Punë humoristik

Humori është në përputhje me fejesën. Nëse e dini se si të prishni akullin dhe mashtrimet për postimet ‘punny’, përfshirë fotot dhe tekstet, sigurisht që do të fitoni zemrat e ndjekësve tuaj.

Ky postim nga Grammarly e bëri ditën tonë.

8

Imagjinoni universin alternativ kur një grup djathë fotografon dhe ata thonë: “Njerëz!” E qeshura është ilaçi.

Pra, keni një të mirë! Mos jini shumë serioz.

9. Pyetja Nostalgjike

Në këtë lloj të përmbajtjes, duhet të kuptoni se çfarë po mendojnë ndjekësit tuaj në mënyrë që të krijojnë pyetje nostalgjike që do t’i nxisin ata të përgjigjen dhe të kujtojnë kohërat e vjetra, pavarësisht nëse është një produkt, shërbim, projekt apo ngjarje. Nostalgjia është një mënyrë efektive për të filluar bisedën.

Pra, jini social dhe bëni pyetjen e duhur. Flisni dhe bëhuni njerëzor. Përmirësimi në Shtëpinë e Lowe na tregon se si të përdorim pyetje nostalgjike që angazhojnë ndjekësit.

10. Zbritjet dhe lirimet promovuese

Shtë festë dhe është sezoni që të jetë i kënaqshëm për blerësit ndërsa markat konkurrojnë me njëra-tjetrën me pakicë dhe shumicë në zbritje të markave dhe freebies. Sigurisht, të gjithë i pëlqejnë promovimet dhe zbritjet. Kontrolloni shitjen pas Halloween-it të Walmart deri në 90% për të përgatitur ndjekësit për festën e vitit të ardhshëm.

10

Postimi përbëhet nga vizuale dhe tekst që nxjerr në pah zbritjen prej 90%. Me pamjet vizuale, mund të krijoni testimin A / B në dizajne dhe t’i optimizoni ato për të nënvizuar tekstin ose mesazhin.

Përfundim: Angazhimi i drejtimit është qëllimi përfundimtar

Ju mund të kombinoni këto lloje të përmbajtjes në fushatat tuaja për të parë se si funksionon për planet afatshkurtra dhe afatgjata.

Disa nga shembujt e dhënë kanë dy ose tre lloje përmbajtjesh të kombinuara, si postimi i Përmirësimit në Shtëpinë e Lowe që përmban një pyetje nostalgjike me një mësim si video.

Mos harroni se qëllimi përfundimtar në angazhimin e makinës nuk është vetëm për të marrë një konvertim më të lartë, por gjithashtu përdorni këtë aktivitet për të dëgjuar dhe komunikuar me ndjekësit tuaj për përvojë më të mirë të produktit dhe shërbimit.

Tani është radha juaj.

A keni parasysh lloje të tjera të përmbajtjes që dëshironi të ndani?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map