A jeni kontaktuar ndonjëherë nga një reklamues duke kërkuar një Media Media para se të japin një çmim për përmbajtje të sponsorizuar?


Ose mbase ata madje kërkuan vetëm pak informacion në lidhje me trafikun tuaj mujor të blogut dhe angazhimin shoqëror.

Bloggerët si ju (dhe unë) mund ta kenë të vështirë të marrin në konsideratë mediat për një “gjë blog” si faqja juaj Rreth ose ndonjë pajisje elektronike që keni instaluar. Ata nuk duken më shumë si një revistë apo gazetë, apo jo?

Gjë është – nëse doni të bëni para për Blogging, duhet tërheq reklamuesit në blogun tuaj.

Dhe mund të jetë shumë, shumë e vështirë për ta bërë këtë pa një pajisje mediatike.

Shembull i mjeteve të mediave që gjenden në Evanto Marketplace.

Intervista e bashkë-blogerit Gina Badalaty me influencuesen Claudia Krusch në qershor solli disa pika interesante në postimin e sponzoruar dhe çmimin – dhe për rëndësinë që kutitë e mediave luajnë në këtë lojë.

Marrja më e rëndësishme nga pjesa e saj: Paketat e mediave janë si karta e biznesit ose ashensori me reklamuesit – ju mund ta bëni atë ose ta humbni në varësi të sa mirë ju luani kartat tuaja.

Unë mendoja se komplet e mediave ishin humbje kohe derisa pranova oferta për $ 100 – $ 150 për një pjesë të përmbajtjes të sponsorizuar falë një faqe të thjeshtë për media, ku shtova disa informacione në lidhje me trafikun tim dhe audiencën e synuar.

Si duket një paketë mediatike?

Një pajisje mediatike – nganjëherë e quajtur një pajisje shtypi – është një paketë gjithëpërfshirëse e informacionit mbi biznesin ose faqen në internet dhe materiale promovuese për media që të marrin dhe përdorin.

Lessshtë e panevojshme të thuhet, një pajisje mediatike duhet të krijojë një përshtypje të parë profesionale për reklamuesit tuaj dhe të shanset tuaja për të dhënë një mundësi për blogun tuaj.

Gina tashmë ka mbuluar marrëdhëniet me markat-bloger dhe bazat e strukturës së kompleteve të mediave, kështu që unë do të përqendrohem vetëm në përmbajtjen e kompleteve të mediave këtu – por ju duhet së pari të lexoni postimin e saj në marrëdhënie, sepse marrëdhëniet vijnë para informimeve të çdo lloji!

Nëse nuk jeni të sigurt se si të strukturoni një pajisje mediatike, shikoni revistat në internet dhe se si ata e zhvilluan të tyre. Shkarkoni disa (nëse ato janë të disponueshme për shkarkim pa forma) dhe studioni ato plotësisht.

Afishoni provën e trafikut

Nëse nuk doni të përdorni Google Analytics, përdorni këto shtojca WP dhe / ose softuer falas analitik për të shfaqur renditjen në faqen tuaj të mediave:

 • Piwik
 • Hapni Analizën e Uebit
 • Statistikat e WP
 • gostats
 • AWStats

Ndani shembuj të angazhimit të lexuesve

Shtoni mostra nga postimet tuaja për të treguar angazhimin:

 • Lidhje për komentet përkatëse të lexuesve
 • Fotografitë e postave elektronike / abonimeve të përdoruesve
 • Media sociale ose diskutimet e forumit rreth postimeve tuaja në blog

Renditjet e ulëta të kërkimit

Gjërat janë më të lehta për ju nëse keni renditjen e motorit të kërkimit të një lloji, pavarësisht nëse është Bing ose Google ose një motor tjetër kërkimi.

Sidoqoftë, çfarë nëse nuk keni renditje të motorit të kërkimit ose nuk jeni në SEO?

Ifka nëse nuk doni të renditeni në motorët e kërkimit, duke i përjashtuar ato plotësisht përmes robots.txt?

A mund të ofroni ende vlerë për reklamuesit tuaj?

Përgjigja është PO. absolutisht.

Përqendrohuni në Trafik

Ju mund të siguroni prova për çdo lloj trafiku të motorit pa kërkim në pajisjen tuaj të mediave, duke përfshirë:

 • Mediat sociale
 • Referral
 • PPC
 • i drejtpërdrejtë
 • Email / Newsletter
 • Njoftime për shtyp

Përdorni SeeStats.com ose kodet e shkurtra të siguruara nga programi i përmendur nën “Shfaq provën e trafikut” më herët në këtë postim për të shfaqur statistikat në faqen tuaj të internetit.

Ju gjithashtu mund të siguroni fotografi të ekraneve (më mirë nëse ato mbajnë datën e xhirimit, për besueshmërinë) dhe llojet e tjera të pajisjeve të trafikut.

Shkruaj një Raport për komentet në blog

Ky raport duhet të përmbajë një listë të postimeve tuaja më të angazhuara, ndoshta midis numrave tuaj më të fundit ose më të njohurit.

Për shembull:

“5 Arsyet Pse Ju nuk duhet të Blog asnjë më shumë se një herë në javë” – 127 komente, duke përfshirë reagime nga blogerët më të mirë si Emri Një, Emri Dy dhe Emri Tre.

Mbajeni këtë raport të azhurnuar me postime të reja tërheqëse dhe, nëse keni mbledhur të dhëna të mjaftueshme ose keni anketuar lexuesit tuaj, shtoni një studim të vogël për të. Do t’i shtojë besueshmëri raportit tuaj.

Shfaqni numrat tuaj të mediave sociale

Sa ndjekës dhe aksione keni në mediat sociale?

Përdorni widget dhe plugin për të treguar statistika në kohë reale në çantën tuaj të mediave në internet. Nëse kompleti juaj për media është në formë PDF, azhurnoni atë të paktën çdo tre muaj për të mbajtur numrat dhe fotot e ekranit tuaj.

Pajtimtarët tuaj të Buletinit

Shumica e shkrimeve të menaxhimit të buletinit ju lejojnë të shtoni një widget në faqen tuaj të internetit për të shfaqur numrin e pajtimtarëve në buletinin tuaj.

Sidoqoftë, nëse nuk është kështu, mund të:

 • Përdorni fotografi (përditësohen çdo tre muaj)
 • Kërkoni dhe ndani dëshmitë e pajtimtarëve (me emrat e plotë dhe lidhjet në faqet e tyre të internetit)
 • Shtoni një sportel për shikimin e faqeve në rast se keni një version në internet (arkivat) të buletinit tuaj

Numri i paraqitjeve në media / shtyp

A u përmend në blog-un tuaj në media? A jeni intervistuar për ekspertizën tuaj të ngrohtë?

Shtoni një përmbledhje të paraqitjeve tuaja në media në çantën tuaj të mediave, me klipe, foto, lidhje dhe çfarëdo dëshmie.

Mos harroni Dizajnin e Kit tuaj Media

Pavarësisht nëse e keni paketën tuaj të mediave në internet ose në formën PDF të shkarkueshme, sigurohuni që ju ose projektuesi juaj të dilni me një dizajn që do të bëjë përshtypje reklamuesve tuaj përmes mjeteve të UX, besnikërisë dhe besimit.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me