Përmbledhje, studime dhe analiza të humbësve të Penguin 2.0

Prezantimi


Përditësimi i Google Penguin 2.0 është lëshuar zyrtarisht në 22 maj 2013 (ose 23, varet nga vendndodhja juaj). Në më pak se tre ditë, ne tashmë po marrim mijëra artikuj dhe këshilla të ashtuquajtura guru në internet. Mjerisht, shumica e këtyre artikujve nuk janë gjë tjetër veçse zhurmë. Kam kërkuar dhe lexuar në internet për dy ditët e kaluara dhe kam filtruar disa nga burimet më të mira që lidhen me këtë temë. Nëse jeni si unë, që dëshironi me padurim të mësoni më shumë rreth Google Penguin 2.0, këtu është një postim përmbledhës që do ta gjeni të dobishëm.

Google Penguin 2.0 në efekt

Ekspertët që po ndjekin të dhënat e kërkimit të parë, duket se kanë mendime të ndryshme mbi ndikimin e Google Penguin 2.0.

Algoroo: Turbullira masive

Algoroo Signal - Dejan SEO

Siç mund ta shihni nga grafiku i mësipërm, Algoroo po merr turbullira masive në mijëra SERP. Në një blog-post të fundit, Dan Petrovic i Dejan SEO tha

Matt Cutts nuk ishte gabim, ndryshimi i fundit i algoritmit ishte i madh. Algoroo ishte jashtë shkallës dje, ne nuk kemi as një matës që shkon aq lart në widget tonë metrikë.

Metrika e kërkimit: Jo aq e madhe sa pritej

Nga ana tjetër, të dhënat e mbledhura në Metrics Kërkuese tregojnë ndryshe. Themeluesi i Metrics Kërkimit, Marcus Tober tha:

Nuk është azhurnimi që prisja. Mendova se ky azhurnim i Poguin i Googles do të kishte një ndikim më të madh të ngjashëm me Panda 1. Por kjo nuk ndodhi. Analiza ime e parë tregon se shumë site të hollë, site me lidhje të hollë dhe veçanërisht lidhje të pavlefshme përballen me problemin. Për më tepër, disa site të biznesit të vogël u goditën sepse nuk e kanë marrë SEO mjaft seriozisht. Vetë Google konfirmoi që ndikimi nuk do të ishte aq i madh sa mendohej – mbase kjo është vetëm qetësia para stuhisë dhe azhurnimi i madh po vjen vërtet në të ardhmen. Do të shohim. Do të vazhdoj t’ju mbaj të azhurnuar me rezultatet tona.

Temperaturat e MozCast: Në Par me Panda # 20

Të dhënat afatshkurtra të MozCast

Dhe në SEO Moz, sinjali i marrë ishte disi i moderuar (shiko grafikun më lart, burimin). Siç mund ta shihni, ndikimi i Penguin 2.0 është më pak domethënës sesa azhurnimet kryesore të mëparshme (domethënë Panda dhe Penguin 1.0) në lidhje.

Pesë artikujt e Google Penguin 2.0 që duhet të lexoni tani

# 1. Përmbledhjet e tokës së motorëve të kërkimit më 23 maj

Si zakonisht, unë goditi së pari Motorin e Kërkimit Tokë kur po kërkoj lajme dhe azhurnime të industrisë. Artikulli i Matt McGee Penguin 2.0 ishte i pari që shfaqet. Artikulli përmbledh ato që po ndodhin përreth dhe cituan listën e Metrics Kërkimit të 25 humbësve kryesorë në këtë raund të azhurnimeve të Google.

Dhe kjo ishte në 23 maj, më pak se 24 orë në bregun e hitit Penguin 2.0.

> Lexoni këtë artikull këtu.

# 2. Kërkoni Analizën e Humbësit të Metrikës 

Ndalesa tjetër do të ishte Analiza e Humbjes së Metrikës së Kërkimit, ku Marcus Tober u zhyt thellë në të dhënat dhe lëshoi ​​listën më të lartë të 25 humbësve.

Kishte tetë site porno dhe katër site lojrash në listë. Ndër të tjerët në listë (befasi) janë markat e mëdha dhe rrjetet sociale të njohura si Dish.com, Ushtria e Shpëtimit, Shërbimi i Testimit Arsimor (ETS) dhe Daily Dot.

Analiza e metrikës së kërkimit

Siç u përmend më herët, Tober tha se azhurnimi ishte më i vogël se sa priste dhe ndikimi ishte shumë më i fortë në Gjermani sesa në SH.B.A. (siç u deklarua nga SEL). Ja blogpost-i në gjuhën gjermane për detaje të mëtejshme.

> Lexoni artikullin e tij këtu.

# 3. Përditësimi i Google Phantom maj 2013

Këtu është një artikull që duhet të lexoni Penguin përpara azhurnimit të Penguin. (Çfarë?)

Në rast se nuk jeni në dijeni, disa prej nesh dëshmojnë një rënie të papritur të trafikut të kërkimit në fillim të këtij maji. Shtë ashtu si ajo që kemi pasur në azhurnimin e parë të Penguin vitin e kaluar, trafikimi filloi të bjerë në fillim të vitit 2012 dhe Google dërgoi disa raunde të paralajmërimit të spamlidhjeve të lidhjeve para se Penguin të goditej përfundimisht në fund të prillit.

Në këtë artikull, autori hodhi një vështrim më të afërt në këtë azhurnim ‘fantazëm’ të lëshuar në 9 maj, i cili mendoj se ka shumë të ngjarë të jetë një beta-Penguin në natyrë, dhe tërhoqi këto vrojtime:

 1. Faqet me autorizim, por duke shkelur udhëzimet e lidhjes së Google, u goditën.
 2. Kryqëzimi që lidhin faqet e motrave dhe faqet me profilet e lidhjeve të rrezikshme u goditën keq.
 3. Autori shtroi një pyetje: Si e azhurnon faktorin Panda në Penguin 2.0? A ju godet Google jashtëzakonisht shumë me Penguin, nëse para kësaj do të goditeshit nga Panda?

Ajo që më intereson më shumë është vëzhgimi # 1 i autorit – siç përmenda në studimin tim të mëparshëm të çështjeve, vendet me autorizime të larta nuk u prekën shumë nga Penguin 1.0. Por tani ne po shohim që një bandë e markave të mëdha bëhen me çekiça dhe renditen si humbëset kryesore në Penguin 2.0. A nuk ka shpëtim në fuqinë e Penguinit?

> Lexoni këtë artikull këtu.

# 4. Studimi në Home24.de

Studimi i Mjeteve të Kërkimit të Lidhjeve në Home24.de është një nga pak analizat e Penguin 2.0 që vlen të lexohet. Home24.de, një faqe interneti e markave të mobiljeve me markë gjermane që u lëndua keq në Penguin 2.0 Update dhe humbi pothuajse 60% të dukshmërisë së kërkimit. Kompania është një markë kryesore në Gjermani dhe është e angazhuar në forma të ndryshme reklamimi si në internet ashtu edhe jashtë linje (reklama TV).

Sipas studimit, të dyshuarit e zakonshëm (të tilla si linqe sit, faqet në internet të paguar, fjalë kyçe të parave të përdorura, etj) ishin shkaqet kryesore të dënimit. Autori gjithashtu theksoi një vëzhgim interesant nga ky shembull: Duket se Google trajton 301 ridrejtimin me një mënyrë të ndryshme në Penguin 2.0. Në ditët e vjetra, 301 dikur kalonte vetëm lëng lidhje, por jo edhe penallti; teoria nuk duket se vlen për sitin e vrojtuar. Nëse supozojmë se 301 ridrejtimet funksionojnë ndryshe tani në Google, atëherë një pjesë e madhe e lojës SEO është ndryshuar.

Me pak fjalë, kjo është një analizë shumë e detajuar, por do të duhet të bësh me demonstrimin e tepërt të mjetit të kërkimit të kompanisë.

> Lexoni këtë artikull këtu.

# 5. Diskutim në Webmaster World

E fundit, por jo më e rëndësishmja, vizitoni temën e diskutimit në Webmaster World. Dhe, si zakonisht, ka ari të varrosur në mesazhe. Konkretisht, unë gjeta diskutim midis Fathom dhe Whitey (i varrosur thellë diku në faqet 4 dhe 5, shko figura).

> Ndiqni këtë fije diskutimi këtu.

Shouldfarë duhet të bëni tjetër

Google Google Google

Kështu që, azhurnimi i pritur i gjatë i Penguin 2.0 është më në fund, çfarë tani? Shouldfarë duhet të bëni përveç leximit në internet?

Personalisht, do të heq fundjavën para se të filloj analizat e mia. Me siguri do të ketë shumë për të studiuar dhe tretur, por nuk ka nxitim në këtë (të paktën në këtë moment). Nga sa shoh, rezultatet janë akoma duke ndryshuar dhe ka ende mjaft fluks në SERP tani. Prandaj, pse të mos e lëmë pluhurin të qetësohet para se të derdhim një djersë të vërtetë?

Nëse jeni lënduar nga Penguin dhe dëshironi të filloni menjëherë analizën tuaj, sugjerimi im i parë për ju është të shikoni lojtarët e mëdhenj. Ndonjë nga markat kryesore në industrinë tuaj u filtruan ose u penalizuan në këtë azhurnim? Shkoni kontrolloni profilin e tyre të lidhjes dhe shihni se çfarë po ndodh. Veçanërisht, shikoni në 301, shpejtësinë e lidhjes, raportin e fjalëve të parave dhe raportin e lidhjeve të besueshme-vs-jo të besueshme. Këto janë sinjalet negative që mund të përdorim si referencë në të ardhmen. Ne e dinim që Google po shtrëngon çelësin dhe po jep më pak tolerancë ndaj spam-it të lidhjeve; ajo që duam të dimë tani është se sa e ngushtë është pulla dhe sa hapësirë ​​ka mbetur.

Tjetra, unë do të shikoja në faqet që fituan shumë në faqen e parë. Në mënyrë të veçantë, unë do të doja të shikoj më afër në faqet spammy që popup askund. Cilat janë lidhjet që po marrin këto faqe; dhe cilat janë raportet e lidhjes dhe teksti i ankorimit që ata kanë.

Shmangni leximin e tepruar në internet – po, më keni dëgjuar, ndërsa ky post ka të bëjë me dhënien e treguesve për të lexuar më shumë në internet, nuk ju sugjeroj të lexoni shumë në internet (kundërshtoni, a?).

Nëse gjeni ndonjë lajm ose artikuj që ia vlen të lexoni, që mendoni se duhet ta përfshij këtu në këtë artikull, ju lutemi lini një koment këtu.

Shpresoj që artikulli im të jetë i dobishëm për ju. Faleminderit për leximin dhe keni një fundjavë të shkëlqyeshme përpara!

Cheers, Jerry Low

Burimi i imazhit: Vepra arti Lego nga Sean Kenney

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map