1 & 1 Rishikimi i Hosting

Themeluar në mënyrë të habitshme gati tre dekada përpara në 1988, 1&1 është në pronësi të Gjermanisë me qendër në Internet. Duke punësuar mbi 7,000 staf në të gjithë globin, ajo është një nga kompanitë më të mëdha të mbajtjes së faqes në internet që gjallojnë sot. Kompania është shumë konkurruese në Gjermani, Mbretërinë e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara.


A mund të durojë testet e performancës dhe a ka ato pikë të mjaftueshme për të bërë prerjen? Le ta zbulojmë.

Rreth 1&1 strehues

 • Selia: Montabaur, Gjermani
 • Themeluar: 1988
 • CEO: Eric Tholomé
 • Shërbimet: Regjistrimi i emrit të domainit, hostimi i postës elektronike, mbajtja në internet (Linux dhe Windows platformat), eCommerce, zgjidhjet e serverëve (të dedikuar, serveri dinamik cloud, serverët virtualë)

: Whatfarë është në këtë përmbledhje

Cons të 1&1 strehues

  Pro 1& 1 strehues

  1. Paneli unik i kontrollit personal

  Paneli i kontrollit të përdoruesve 1 & 11&1 panel kontrolli i përdoruesit

  Kjo është ndoshta 1&1 Pika më e veçantë e shitjes e hostimit – një panel kontrolli i krijuar me porosi ku përdoruesit mund të trajtojnë llogarinë dhe shërbimet e tyre. Sidoqoftë, nëse e keni vërejtur, unë e kam renditur këtë si një pro, si dhe shërbim të tyre.

  Si pikë plus në favor të tyre, lejon përdoruesit me kohë të gjatë që të kenë atë faktor dallues që i ndan ata nga masat. Ai gjithashtu përfshin fusha të tjera interesante të shërbimit që nuk gjenden zakonisht në cPanel ose Plesk, të tilla si Marketingu Online dhe Kontrolli i Uebfaqeve.

  Demo: Menaxhoni domenet tuaja në 1&1 Domain Center

  Bleni një domen të ri ose menaxhoni domenet e emrave të domain në 1&1 Domain Center.

  Informacioni i serverëve për emrin e llogarisë tuaj, cilësimet DNS dhe regjistrimet MX janë në dispozicion në këtë faqe.

  Demo: Vendosja e SSL tuaj falas në 1&1

  1&1 Certifikata SSL mundësohet nga DigiCert.

  SSL Starter Plus është përfshirë (Falas) në të gjithë 1&1 plane pritjeje. SSL Business (GeoTrust True BusinessID) kushton 54,99 £ / vit; SSL Business Plus (Wildcard GeoTrust True BusinessID) kushton 239,99 £ / vit.

  * Klikoni për të zmadhuar imazhin.

  Për të aktivizuar SSL tuaj të lirë dhe të kaloni në HTTPS:

  Hyni në 1&1 Paneli i Kontrollit > Certifikata SSL (shirita anësor) > Klikoni “Jo Setup Ende” në kolonën e domain > Klikoni “Aktivizoni Tani” SSL Starter Plus > Cakto domenin tënd.

  * Klikoni për të zmadhuar imazhin.

  2. Nivele të shkallëzuara të performancës

  Ndërsa 1&1 Hosting mund ta bëjë këtë tingull si diçka unike, nuk është me të vërtetë asnjë ndryshim sesa hostet e tjerë të internetit që ofrojnë pajisje të ndryshme në pika të ndryshme çmimesh. Nuk duhet të gabohet pasi është si optimizimi i performancës i ofruar nga hostet siç është A2 Hosting për shembull.

  Sidoqoftë, është mirë të dini se opsioni për shkallëzim është atje. Kjo është veçanërisht e vërtetë që nga 1&1 ju lejon të thirrni lart dhe poshtë niveleve të performancës siç kërkohet, pavarësisht nga cila paketë e pritjes në të cilën jeni pajtuar. Kjo lejon një fleksibilitet të madh gjatë mizës.

  Shkallëzimi midis niveleve të performancës ndikon në RAM, kufijtë e kujtesës dhe numrin e proceseve të njëkohshme.

  Faqja jonë e provës aktualisht është e pritur në Nivelin e Performancës 2.

  3. Monitorim i Lehtë i Performancës

  Për të monitoruar performancën tuaj të pritjes, identifikohuni në 1&1 panel kontrolli > Niveli i performancës > Performanca Evalute.

  Lidhur me nivelet e performancës së shkallëzueshme, 1& 1 gjithashtu vjen me një veçori të veçantë të monitorimit të performancës që ju lejon të siguroni që faqja juaj po funksionon pa probleme. Interpretimi është i thjeshtë – Për sa kohë që është i gjelbër në të gjithë tabelën, do të jeni mirë.

  Sidoqoftë, nëse ka ndonjë vonesë në performancën, këto do të shfaqen si portokalli ose të kuqe, duke ju bërë të ditur se ka probleme. Këto mund të tejkalohen duke u pajtuar me nivelin tuaj të performancës sipas nevojës.

  4. Domain falas për 12 muaj

  Normalisht kjo nuk do të llogaritej si një plus i madh për hostet në internet pasi që disa prej tyre bëjnë pako në domene të lira.

  Sidoqoftë, 1&1 paketimin e pritjes së tij me madje edhe marrëveshjen e tyre më të lirë të pritjes e cila fillon (për herë të parë të konsumatorëve) me një çmim të poshtëm prej 99 cent në muaj.

  5. Mjetet komerciale të marketingut

  Blerja e një hosti dhe krijimi i një faqe në internet nuk do të thotë asgjë nëse faqja në fjalë nuk kryen.

  1&1 Hosting ndihmon pronarët e faqeve këtu me një numër faktorësh, përfshirë 100 dollarë kredi me Bing Ads, si dhe me një veçori të Listës së Postave *. Lista e postave ju ndihmon për të menaxhuar dhe mirëmbajtur email në bazën e klientit tuaj, duke ju ndihmuar të mbani kontakte më të ngushta me ta.

  6. Në përputhje me Energjinë e Gjelbër

  Edhe pse nuk është një pikë e madhe e shitjes së tyre, unë personalisht jam mbështetës i hosteve në internet që nuk mund të bëjnë përpjekje për të bërë gjelbër. 1&1 (të paktën në Shtetet e Bashkuara) kompenson të gjithë përdorimin e energjisë së qendrës së tyre të të dhënave përmes Certifikatave të Energjisë së Rinovueshme (REC).

  Pritësit e uebit të gjelbër në mënyrë aktive përpiqen të kryejnë nisma eko-miqësore, të cilat të paktën kompensojnë disa nga dëmtimet e bëra në mjedis. (Mësoni më shumë rreth Green Hosting këtu).

  Cons të 1&1 strehues

  1. Paneli unik i kontrollit personal

  Për ata që kujtojnë se kjo është një pikë nën seksionin e pro, ju nuk po lexoni gabim. Po e përfshij edhe si një koncept për një arsye shumë të thjeshtë. Pavarësisht nga funksionaliteti ose fuqia e shtuar që paneli i kontrollit me porosi 1&1 ka oferta, ajo shkel një rregull shumë themelor të modelimit të ndërfaqes së përdoruesit – keni diçka me të cilën përdoruesit janë njohur.

  Pothuajse e gjithë bota pritëse rrotullohet kryesisht rreth cPanel ose Plesk, pra për 1&1 tek valsi me një dizajn personal është paksa i pazakontë. Përdoruesit mund të presin që të kalojnë ca kohë për tu njohur me veten me një ndërfaqe të re kontrolli dhe duke u humbur në proces.

  Duke peshuar funksionalitetin e shtuar të zakonit 1&1 panel kontrolli kundrejt të këqijave të asaj kohe të humbur, nuk më bën përshtypje. Megjithatë, për ata që rri ulur atje, mund të vlerësohet shumë më tepër. Prandaj, unë mendoj se paneli i kontrollit me porosi është një shpatë me dy tehe.

  2. Vlerësim i ulët i kënaqësisë së konsumatorit

  Ndihem jashtëzakonisht e trishtuar kur hasem në vlerësime të dobëta të klientëve për çdo shërbim, veçanërisht për hostet në internet, pasi i përdor edhe ato vetë.

  Shumë për fat të keq, 1&1 ka pjesën e tij të drejtë të vlerësimeve negative – shumë prej të cilave duket se kanë lidhje me faturimin.

  Ekrani nga 1&1 përmbledhje në ConsumerAffairs.com.

  E tëra që mund të them është se kur bëhet fjalë për tarifat dhe pagesa, ju lutemi kujdesuni që të lexoni çdo dokumentacion me kujdes dhe mbani mendje të hapur nëse disa artikuj të linjës mund të jenë të hapur për keqinterpretim – sqaroni, vetëm në rast.

  3. Mjetet e Paguara të Krijimit të Uebfaqeve

  Mjetet e krijimit të faqes në internet janë të shkëlqyera, veçanërisht ato tërheqëse dhe tërheqëse, të cilat vijnë me shabllone për ndërtimin e faqeve ultra të shpejta. Unë duhet të pyes veten në këtë rast të veçantë, pse 1&1 po ngarkon për këtë kur në pjesën më të madhe të botës së njohur është duke u bërë një standard de fakto falas. Në fakt, ka shërbime të tëra të tilla si SiteBuilder të cilët biznesi sillen rreth krijuesve të faqeve falas, më të mira të artit.

  4. Ndihma e Kufizuar e Konsumatorëve

  Një bazë e mirë e njohurive dhe një telefonatë drejtuese – çfarë mund të kërkoni më shumë për sa i përket mbështetjes? Shumë më tepër për fat të keq. Më themelore nga të gjitha do të ishte një sistem biletash për ndihmë. Të gjithë kemi qenë atje kur linjat e telefonit janë bllokuar dhe nuk mund të marrim ndihmë, gjë që mund të jetë zhgënjyese.

  Kompania ka një kanal eksitues mbështetës, por kjo duket se është më shumë se një faqe njoftimesh shërbimi më shumë se gjithçka tjetër.

  1&1 Rishikimi i Performancës së Pritjes

  Kam mbajtur performancën e 1&1 nga të mirat dhe të këqijat thjesht sepse duket se është një thes i përzier me truket. Testet e ndryshimeve dhe vendndodhjet e serverëve kanë dhënë rezultate të ndryshme, gjë që nuk jep shumë për performancën e përgjithshme të sistemeve të tyre.

  Sidoqoftë, kjo mund të merret me një majë kripe pasi shërbimi i tyre tregon shpejtësi të pranueshme në të gjithë tabelën.

  Testi i Shpejtësisë së Serverit në Bitcatcha

  Koha e reagimit të serverit ka vlerësuar A në Bitcatcha.

  Time-to-First-Byte (TTFB) Bazuar në Testin e faqeve në internet nga agoikago

  TTFB nga agoikago: 613ms.

  Byte-herë-e parë (TTFB) bazuar në Testin e faqeve në internet nga Singapori

  TTFB nga Singapori: 1,461ms.

  1&1 shtron pretendime për shtatë vendndodhje të qendrave të të dhënave në të gjithë globin, me qendrat kryesore në Shtetet e Bashkuara dhe Gjermani. Kjo e bën atë edhe më të pazakontë sa i përket performancës kaq të ndryshme. Ndoshta 70,000 serverë në operacion paralel, 19 milion domenë të pritur dhe mbi 20,000 Terabajt të të dhënave të transferuara në muaj?

  1&1 Uptime Pritëse

  Faqja jonë e provës e pritur në 1&1 rendiment 100% në kohë në Qershor 2018.

  1&1 Pricesmime dhe Plane

  Ndërsa 1&1 ofron një sasi të madhe shërbimesh dhe paketash gjatë gjithë kohës, për këtë përmbledhje ne po shohim planet e tyre të përbashkëta të pritjes së faqes në internet. Këto fillojnë me çmimin fundor prej 99 centë dhe shkojnë deri në 8,99 dollarë në muaj.

  1&1 Planet e Ndarjes së Pritjes së Ndarjes: Thelbësore, Plus Pafund dhe Pro Pafund.

  Para se nofullat tuaja kolektivisht të bien në befasi, ato janë për klientët për herë të parë për abonime 12-mujore. Pas kësaj, çmimet shkojnë deri në $ 7.99 duke filluar nga 14,99 $ në muaj, që është rreth një rritje prej 700% në nivelin e hyrjes.

  Shkalla e rritjes bëhet më e arsyeshme pasi planet rriten, por për gjuetarët e pazareve 99 përqind, ju thjesht nuk keni fat. Ju jeni paralajmëruar.

  Vendim: Nëse duhet të presësh në 1&1

  Nëse keni mbijetuar nga lart i këtij artikulli deri më tani, jam i sigurt që keni vërejtur që të mirat dhe të këqijat që unë i kam listuar në 1&1 janë rreth madje. Sigurisht, ka të mirat dhe të këqijat, por me të vërtetë do të doja të përmendja një gjë këtu.

  1&1 nuk ka qëndruar i jashtëzakonshëm në asnjë nga fushat që i kam listuar si të mirat. Kjo është ngritja e syve, pasi që zakonisht një host në internet mund të ofrojë një nivel shërbimi të jashtëzakonshëm në të paktën një ose dy fusha. Unë e shoh veten të zhgënjyer nga angazhimi i paqartë i një prej ofruesve të vjetër të shërbimit përreth.

  Keyelësi për këtë zhgënjim është me shpejtësi mesatare e performancës së shpejtësisë, e provuar nga kontrollet e klientëve në faturim. Unë do t’ua lë juve njerëz të mirë për të vendosur nëse kjo është diçka që është e pranueshme apo jo.

  1&1 Alternativa

  • Pritja e ndarë (buxhetore): A2 Hosting, Hostinger, HostPapa
  • VPS hosting: InMotion Hosting, Interserver, SiteGround

  Vizitoni / porosisni 1&1 Hosting në internet

  Jeffrey Wilson Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me
   Like this post? Please share to your friends:
   Adblock
   detector
   map