HostMonster është një kompani tjetër që ofron shërbime të pritjes në internet në kategorinë e çmimeve të buxhetit. A ka ndonjë gjë për të dalluar HostMonster nga të gjitha pjesët? A ofrojnë ata me të vërtetë plane pritëse me veçoritë e një VPS me një çmim më të përballueshëm, siç pretendon faqja e tyre në shtëpi? Do ta zbuloni duke lexuar këtë përmbledhje.


A është HostMonster njëjtë si BlueHost?

Në pjesën më të madhe, HostMonster është BlueHost me një markë të ndryshme (në fakt, nëse kërkoni HostMonster në Wikipedia.org, do të drejtoheni në një hyrje në BlueHost). Këto kompani motra janë të dyja pjesë e konglomeratit të madh të pritjes, Endurance International Group, i cili përfshin shumë marka të tjera si iPage, HostGator, JustHost, FatCow dhe shumë të tjera. Midis HostMonster, BlueHost dhe “motra” e tretë, FastDomain, ato përfaqësojnë një nga shërbimet më të mëdha të pritjes në botë, duke pritur mbi 1.9 milion fusha në të gjithë botën..

Të dy BlueHost dhe HostMonster janë me seli në Provo, Utah dhe ndajnë më shumë ngjashmëri sesa dallimet, duke përfshirë të njëjtën adresë fizike.

Sidoqoftë, HostMonster mban praninë e vet të mediave sociale në Twitter dhe Facebook. Përditësimet janë sporadike, por të paktën duket se dikush po përpiqet të ruajë faqet për të siguruar informacione për kohën e ndërprerjes, sulmet dhe ndryshimet, etj. BlueHost bën shumë më mirë të angazhojë përdoruesit përmes mediave sociale dhe ata gëzojnë një bazë shumë më të madhe tifozësh dhe faqe aktive.

Paketat e hostimit

paketë hostmonster

Të dyja markat BlueHost dhe HostMonster ofrojnë pothuajse të njëjtin produkt të saktë (shërbim të përbashkët të pritjes) me një çmim të ndryshëm (BlueHost fillon me 2,95 dollarë ndaj HostMonster 4,95 $ në muaj).

Planet e hostimit të hostMonster

FeaturesBasicPlusPrimePro
faqet e internetit110i pakufizuari pakufizuar
Llogaritë e postës elektronike5100i pakufizuari pakufizuar
ruajtje50 GBi pakufizuari pakufizuari pakufizuar
inodes50,00050,00050,000300,000
Transferimi i të dhënavei pakufizuari pakufizuari pakufizuari pakufizuar
Domain falaspopopopo
Nënfushat2550i pakufizuari pakufizuar
IP e përkushtuar falasjojojopo
Certifikatë falas SSLjojojopo
Baza e të dhënave MySQL20i pakufizuari pakufizuari pakufizuar
Tabelat e bazës së të dhënave1,0001,0001,0003,000
CloudFlare CDNthemelorthemelorthemelorthemelor
Mimet e Përtëritjes (12-muaj)$ 10.99 / mo$ 14.99 / mo$ 16.99 / mo$ 27.99 / mo
Mimet e Përtëritjes (24-muaj)$ 9.99 / mo$ 13.49 / mo$ 15.99 / mo$ 26.49 / mo

Si shumë kompani të tjera në biznesin e pritjes këto ditë, ju merrni fusha të pakufizuara, hapësirë, gjerësi bandë dhe transferime të skedarëve të faqes. Kompania gjithashtu filloi të ofrojë host të dedikuar dhe VPS kohët e fundit.

Me një azhurnim në VPS (çmimi fillon me 29,99 $ / muaj) dhe host i dedikuar (çmimi fillon me 149,99 $ / muaj), faqja juaj do të pritet në serverë më të shpejtë, të shmangni qasjen në disa veçori të tjera dhe të jeni në gjendje të përdorni më shumë CPU dhe memorje.

A do të mbërthejë faqja juaj e faqes tuaj?

Rrëzohet CPU hostmonster

Nëse keni dëgjuar ndonjëherë termin “CPU goditje” shanset janë në bashkëpunim me mbajtjen në internet të BlueHost. Ashtu si HostMonster ndan paketa, çmime dhe karakteristika me BlueHost, ajo gjithashtu ndan tendencën e kompanisë tjetër për të zvogëluar sasinë e burimeve në një sit të veçantë nëse përcaktojnë se ai po përdor shumë burime në një server të përbashkët.

Mund të jetë gjithashtu që keni ngarkuar shumë skedarë; kufiri i sasisë së dosjeve “të pakufizuara” është në të vërtetë 200,000. Kalimi i këtij kufiri mund të rezultojë në rrëzimin e CPU të faqes tuaj, gjithashtu.

Me sa duket nuk do të kuptoni që faqja juaj e internetit është futur, përveç nëse filloni të merrni ankesa nga vizitorët në lidhje me kohën e ngarkimit të faqeve dhe / ose joproduktive.

Pjesa më e keqe e kësaj praktike është se HostMonster jo gjithmonë identifikon faqen e internetit të saktë. Sajti juaj mund të vuajë kur madje nuk po e shkakton problemin. Për më shumë informacion në lidhje me goditjen e CPU-së, referojuni përsëri tek rishikimi im BlueHost ose postimi i mëparshëm i Jerry: Alert Aleanca Përdoruesit e Bluehost dhe Hostmonster – CPU Throttling.

Mbështetje që nuk e bën klasën

Përveç goditjes së CPU-së, një tjetër disavantazh që do të gjeni me HostMonster është mbështetja e klientit që me të vërtetë nuk është gjithçka aq mbështetës. Edhe pse ata ofrojnë një qendër të gjerë ndihme në internet dhe një numër të larmishëm mënyrash për të kontaktuar ekipin e tyre, klientët aktualë nuk kanë asgjë të mirë për të thënë në lidhje me përgjigjet që kanë marrë nga përgjigjet e shërbimit ndaj klientit. Një ankesë e zakonshme? Goditje ose veprime të kundërta të CPU të ndërmarrë kundër faqeve të internetit që tejkalojnë kufijtë e hapësirës dhe “bandës” së pakufizuar.

Konsiderata shtesë

Le të kthehemi në faqen e internetit të HostMonster për një minutë … mos harroni atë pretendim për ofrimin e të njëjtave karakteristika si një VPS me një plan të përbashkët pritës? Kjo i referohet përmirësimit të llogarisë tuaj në paketën Pro e cila zhvendos skedarin tuaj në një server më pak të mbushur me njerëz. Ju gjithashtu merrni “më shumë” CPU, memorie dhe burime – por HostMonster nuk përcakton vetëm sa është kjo. Pra, po, kjo është ajo që ju merrni për 15 dollarë shtesë në muaj.

Dhe nëse keni ndonjë gjë tjetër përveç një uebsajti të vogël personal me bazë në Shtetet e Bashkuara, vetë HostMonster pranon se shërbimi i tyre i pritjes nuk është i duhuri për ju. Sipas kushteve të tyre të shërbimit, “Shërbimi i Hostmonster është krijuar për të përmbushur nevojat tipike të pajtimtarëve të uebfaqeve të biznesit të vogël dhe të biznesit në shtëpi në Shtetet e Bashkuara. NUK ka për qëllim të mbështesë kërkesën e vazhdueshme të ndërmarrjeve të mëdha, bizneseve me bazë ndërkombëtare, ose aplikacione jo tipike më të përshtatshme për një server të dedikuar. “

Kjo lë shumë klientelë të mundshëm.

Përditësimet (nga Jerry Low, themeluesi i WHSR)

Të dy regjistrimet dhe çmimet e rinovimit në HostMonster janë më të larta se standardet e industrisë.

Nuk ka kuptim për mua që të regjistrohem në HostMonster pasi mund të merrni të njëjtin shërbim (ose më mirë) me një tarifë shumë më të lirë me iPage, eHost dhe BlueHost. Siç u përmend nga Candance, këta pritës të internetit janë të gjithë në pronësi dhe menaxhohen nga e njëjta kompani nënë e quajtur Endurnace International Group (EIG). Nuk ka nevojë të paguani ekstra për të njëjtin shërbim.

Pritësit / Alternativat e ngjashme në internet

Vlerësim për hostet e internetit
Pritja iPage Pritini faqet e internetit të pakufizuara në një llogari
Zgjedhja # 1 e Pritjes së Buxhetit më të Mirë të WHSR-së
$ 1.99 / moVlerësimi i hostit të uebitVlerësimi i Kompanisë PritëseShqyrtime në Web HostingVlerësimi i Web HostingVlerësimi i Vlerësimit të Yjeve
Lexoni Shqyrtimin
eHost Pritini faqet e internetit të pakufizuara në një llogari
Free Site Builder me 1.000+ tema
$ 2.75 / moVlerësimi i hostit të uebitVlerësimi i Kompanisë PritëseShqyrtime në Web HostingVlerësimi i Web HostingVlerësimi i Vlerësimit të Yjeve
Lexoni Shqyrtimin
Në lëvizje 90 ditë garanci për kthimin e parave
Zbritje speciale, kurseni 40% në faturën e parë
$ 3.49 / moVlerësimi i hostit të uebitVlerësimi i Kompanisë PritëseShqyrtime në Web HostingVlerësimi i Web HostingVlerësimi i Vlerësimit të Yjeve
Lexoni Shqyrtimin
A2 Hosting E përballueshme + pritje shumë e shpejtë e SSD
Siguria e përhershme me HackScan falas
$ 4.97 / moVlerësimi i hostit të uebitVlerësimi i Kompanisë PritëseShqyrtime në Web HostingVlerësimi i Web HostingVlerësimi i Vlerësimit të Yjeve
Lexoni Shqyrtimin
Web Hosting Fytyra e fytyrës Magazinim 20 GB + transferim i pakufizuar i të dhënave
Server i përballueshëm + i besueshëm
$ 1.63 / moVlerësimi i hostit të uebitVlerësimi i Kompanisë PritëseShqyrtime në Web HostingShqyrtime në Web HostingVlerësimi i Vlerësimit të Yjeve
Lexoni Shqyrtimin
Hostgator Numra falas falas dhe SSL për Biz Plan
Zbritje speciale, kupon ‘WHSR30 ‘
$ 3.71 / moVlerësimi i hostit të uebitVlerësimi i Kompanisë PritëseShqyrtime në Web HostingVlerësimi i Web HostingVlerësimi i Pavarur i Yllit të hostit të uebit
Lexoni Shqyrtimin
Interserver Hosting E besueshme + pritje shumë e shpejtë
Shkalla e regjistrimit të bllokuar për jetën (3,88 dollarë në muaj / 3 vjet)
$ 3.88 / moVlerësimi i hostit të uebitVlerësimi i Kompanisë PritëseShqyrtime në Web HostingVlerësimi i Web HostingVlerësimi i Vlerësimit të Yjeve
Lexoni Shqyrtimin

Krahasoni HostMonster me të tjerët

  • HostMonster vs HostGator
  • HostMonster vs A2 Hosting
  • HostMonster vs SiteGround
  • HostMonster vs GoDaddy
  • HostMonster vs BlueHost
  • HostMonster vs InMotion Hosting

Për më shumë detaje ose për të porositur HostMonster, vizitoni (lidhja hapet në një dritare të re): https://www.hostmonster.com

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me