Rishikimi i reve

Subjekti i shqyrtimit të sotëm, Cloudways, është një rast mjaft unik. Në vend që të jetë një ofrues aktual i shërbimeve të mbajtjes së faqes në internet, Cloudways është në vend të kësaj një integrues i sistemeve që i ndihmon njerëzit të vendosin zgjidhjet e tyre në një shumëllojshmëri të platformave Cloud.


Ajo u ofron përdoruesve një zgjedhje të drejtë të platformave të ndryshme të Cloud, duke filluar nga Oqeani Dixhital shumë i përballueshëm, deri tek i kushtueshëm ndërsa Shërbimet Ueb Ueb Amazon (AWS). Kjo do të thotë që performanca aktuale është shumë e varur nga platforma sesa të qenët e mbështetur në Cloudways.

Sigurisht, ju po bëni pagesa në Cloudways dhe një pjesë e këtyre tarifave kanë për qëllim të mbulojnë shërbimet e tyre të menaxhimit dhe të paguajnë shtesë për karakteristika të tilla si migrimi i shërbimit, pultet e përdoruesve dhe të ngjashme..

Për shkak të këtij pozicioni unik në të cilin ata janë, ajo që ne do të shikojmë më nga afër se sa performanca aktuale është mënyra se si ato janë krijuar për t’ju ndihmuar të menaxhoni shërbimet për të cilat po paguani. Kjo përfshin gjëra të tilla si modeli UI i pultit, shtoni karakteristika të tilla si firewall dhe Rrjeti i Shpërndarjes së Përmbajtjes (CDN), dhe natyrisht, shërbimi ndaj klientit.

Rreth Cloudways

 • Selia: Mosta, Maltë
 • Themeluar: 2011
 • Shërbimet: Regjistrimi i Regjistruar në bazë të cloud, vendosja e aplikacionit, menaxhimi i infrastrukturës

Përmbledhje Rishikimi

Cons

vendim & Më shumë detaje

Cons: Whatfarë nuk më pëlqen në Cloudways

1. Kontroll i kufizuar i serverit

Kjo është një temë debati nëse është e mirë apo jo, por personalisht konstatoj se mungesa e kontrollit mbi serverat është e papërshtatshme. Që nga sot, gjithçka kam vërejtur në lidhje me mjedisin Cloudways është mbështetur drejt zhvilluesve, të pasurit këto kufizime janë edhe më shqetësuese.

Edhe për diçka aq themelore sa krijimi i një pune të prapambetur, unë duhej të kaloja në ndihmë stafin mbështetës të Cloudways. Kishte një formë të paracaktuar për të plotësuar e cila ishte e dobishme, por prapë më kërkonte që të prisja që të bëhej – disa ditë pritjeje!

Për newbies, kjo është e dobishme, por për mua ose edhe për shumë zhvillues do të ishte humbje kohe – kohë për të cilën shumë prej tyre do t’u përgjigjeshin klientëve të tyre për.

2. issuesështjet e mbështetjes

Pasi kanë thënë gjërat e këndshme në lidhje me mbështetjen, si në rastin e mësipërm, ato gjithashtu kanë ditët e tyre të pushimit. Ndërsa në përgjithësi stafet e tyre të bisedave të drejtpërdrejta janë shumë të dobishëm dhe të ditur, nuk ka qenë gjithmonë në gjendje të zgjidhë disa çështje.

Të prisni mbështetje përmes sistemit të biletave është si tërheqja e dhëmbëve, përveç që dhëmbët tuaj do të dalin më shpejt sesa do të merrni ndihmë përmes biletës që paraqisni. Biletat mbështetëse mund të zgjasin deri në një javë për të marrë një përgjigje.

Edhe kur çështja zgjidhet, zakonisht ka heshtje për atë që ndodhi ose si ishte rregulluar. Kjo më la me shumë pyetje në mendjen time si; ishte faji im? Didfarë bënë ata? A u hutuan me diçka që do të prishte diçka tjetër për të cilën nuk di?

Shembull: Më mori 6 ditë për të pritur një përgjigje nga mbështetja (dhe çështja ime u zgjidh “papritmas”).

3. Shtojca e cache e flladit mund të jetë më e mirë

Ashtu si me të paturit e tyre të zjarrit dhe CDN, Cloudways gjithashtu vjen me caching në formën e shtojcës së tyre të Breeze WordPress. Përsëri, ndërsa kjo mund të duket si një gjë e mirë, është me përfitim të dyshimtë për pronarët e faqeve të kalitur.

E testova Flladën dhe e gjeta jo saktësisht sipas shpresës sime. Në fakt, ajo shkaktoi probleme me faqen time në disa raste.

Planet e reve & Çmimeve

Planet e CloudwaysRAMCPU CoreStorageBandwidthCmimi
Oqeani Dixhital
(Plani i hyrjes)
1 GB1 bërthamë25 GB1 TB$ 10 / mo
Oqeani Dixhital
(Plani Popullor)
4 GB2 Bërthamë80 GB4 TB$ 42 / mo
Linode
(Plani i hyrjes)
1 GB1 bërthamë25 GB1 TB$ 12 / mo
Linode
(Plani Popullor)
4 GB2 Bërthamë80 GB4 TB$ 50 / mo
Vultr
(Plani i hyrjes)
1 GB1 bërthamë25 GB1 TB$ 11 / mo
Vultr
(Plani Popullor)
4 GB2 Bërthamë60 GB4 TB$ 44 / mo

Për shkak se Cloudways nuk është ofruesi kryesor i shërbimeve të ndryshme të bazuara në platformë që ai ofron, çmimet (si dhe gjithçka tjetër) ndryshojnë në varësi të zgjedhjes suaj. Ekziston një zgjedhje e pesë platformave kryesore të shërbimit – Oqeani Dixhital, Linode, VULTR, Shërbimet Ueb në Amazon dhe Google Cloud.

Vetëm në icingmimet e papërpunuara, Oqeani Dixhital vjen me planin më të lirë të hapjes me 10 dollarë në muaj me 1 GB RAM, bërthamë të vetme procesori, ruajtje 25 GB dhe 1 TB të bandwidth. Sidoqoftë, sepse këto janë të gjitha shërbimet e Re, qielli është praktikisht kufiri i asaj që mund të shkallëzosh.

Pavarësisht nga këto çmime, është e rëndësishme të theksohet se çfarëdo platforme me të cilën regjistroheni përmes Cloudways ju po paguani dyfishin e asaj që do t’ju paguante ai ofrues nëse do të regjistroheshinit direkt me ta. Ky nuk është një mashtrim, por është çmimi që ju paguani për shumë shërbime që Cloudways po ofron për lehtësinë tuaj.

Kuponi Promo Cloudways

Nëse Cloudways tingëllon mirë për ju deri tani, përdorni WHSR10 kodin promo dhe do të merrni 10 dollarë kredi në llogarinë tuaj!

Kredi falas $ 10 duke përdorur kupon ekskluziv WHSR10.

Aktgjykim: A janë të sakta rrugët për ju?

Nga përvoja personale kam gjetur Cloudways si një përvojë të përzier. Gjëja më e mirë për këtë ishte për sa i përket performancës në infrastrukturën Cloud. Ishte e lehtë për t’u përdorur dhe kishte tashmë një ton mjetesh. Megjithatë, në të njëjtën kohë, më mungon kontrolli që duhet të kem me pritjen tradicionale të VPS.

Përvoja do të ndryshojë natyrisht, bazuar në situatën tuaj individuale, si dhe me cilin ofrues ose plan ku jeni aktualisht. Unë mendoj se thelbi është atje – platforma Cloud dhe gjithçka tjetër është një hit apo humbas varësisht nga nevoja.

Kush duhet të presë me reve?

Kjo platformë duket ideale për biznese të caktuara, siç janë ofruesit e SaaS, fillestarët, zhvilluesit ose bizneset që kanë nevojë për më shumë sesa një faqe interneti informuese. Fleksibiliteti i shkallës për sa i përket fuqisë së serverit dhe transferimit të të dhënave është i paçmueshëm për vendet elastike që kërkojnë gatishmëri. Në të njëjtën kohë, ata kanë mbështetjen e klientëve të cilët janë të gatshëm t’ju ushqejnë me zgjidhje për çdo problem që mund të keni.

Dy centët e mi janë që thithja e Cloudways duhet të konsiderohet me kujdes bazuar në nevojë. Unë nuk mund të shoh faqet më të thjeshta të biznesit ose bloget që kërkojnë këtë nivel të fuqisë për të operuar.

Alternativat e reve

Pritja në cloud nuk është domosdoshmërisht superiore ndaj pritjes VPS pasi ekziston edhe mundësia e shkallëzimit të dorezave të bardha me një ofrues të mirë të shërbimit VPS. Planet VPS gjithashtu mund të jenë më të lira se planet Cloud (që do të thotë shumë më lirë se Cloudways)

Hosting Tradicionale VPS

SiteGround dhe InMotion Hosting janë dy burime të mbajtjes tradicionale të VPS. Të dy ata ofrojnë nivele të ndryshme të planeve VPS që janë po aq të afta sa planet e pritjes së Cloud. Për shembull, pritja e SiteGround VPS fillon në 2 bërthama CPU me 4 GB memorje dhe mund të shkojë deri në 4 bërthama me memorje 8 GB me 80 $ / muaj (të njëjtin çmim me DO plane të ngjashme në Cloudways).

Cloud Hosting me cPanel

Të dyja Hostinger dhe TMDhosting kanë ndarë hostimin bazuar në teknologjinë Cloud. E para është veçanërisht interesante sepse lejon hyrjen në Cloud hosting me çmime fantastike duke filluar nga aq pak sa 7.45 dollarë në muaj me 2 bërthama CPU dhe 3 GB memorje.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map