Rishikimi i WPWebHost

WPWebHost është një nga kompanitë kryesore udhëheqëse të internetit në Azinë Juglindore. Kompania pritëse ka qenë në biznes që nga viti 2007 dhe është një degë në pronësi të grupit të ndërmarrjeve Exabytes.


WPWebHost e etiketuan veten si “WordPress Geeks” dhe siguron ambiente të personalizuara për ata që përdorin një uebfaqe të WordPress.

Cila është arsyeja pse në këtë përmbledhje, unë do të hedh një vështrim më të afërt në WPWebHost dhe do t’ju jap përgjigjen përfundimtare nëse ata jetojnë deri në parashtrimin e “WordPress Geeks”.

Rreth WPWebHost

 • Selia: Penang Cybercity, Malajzi.
 • Themeluar: 2007
 • Shërbimet: Pritja e Menaxhuar me WordPress

Pro

  Shënim anësor: isfarë është Latente?

  Vonesa është sasia e kohës që duhet për një server të përgjigjet ndaj një kërkese të të dhënave.

  Nëse keni audiencë në Malajzi, Singapor ose ndonjë vend tjetër, pritja e faqes tuaj në Singapor / Malajzi do të zvogëlojë vonesën – pasi të dhënat do të udhëtojnë në një distancë më të shkurtër midis serverit dhe kompjuterit të përdoruesit.

  Si rezultat, faqja juaj e internetit do të ngarkojë më shpejt për vizitorët tuaj, duke u dhënë atyre një përvojë më të mirë të përdoruesit.

  Dhe nëse nuk e keni kuptuar atë – Përvoja më e mirë e përdoruesit nënkupton konvertime më të mira.

  5- Ndërfaqe e lehtë për t’u përdorur

  Përdoruesit e WPWebHost duhet të kontrollojnë llogaritë e tyre në dy fusha të ndryshme:

  1. Paneli i Kontrollit të Serverit (Plesk) për menaxhimin e serverëve, instalimin e WordPress, konfigurimin e uebfaqeve, kontrollin e përdoruesve dhe menaxhimin e bazave të të dhënave.
  2. Zonat e Klientit për faturim, mbështetje teknike dhe urdhra të rinj shërbimesh.

  Paneli i kontrollit të serverit (Plesk)

  WPWebHost përdor panelin e kontrollit Plesk për të menaxhuar hostimin e përdoruesve në WordPress. Nëse jeni si unë dhe nuk mund të qëndroni rrëmujë, ndërfaqja e pastër dhe miqësore e WPWebHost e bën më të lehtë për ju të menaxhoni të gjithë shembullin WordPress brenda të njëjtit pult..

  Ju mund të instaloni, hiqni dhe azhurnoni çdo shtesë dhe temë të WordPress pa pasur nevojë të identifikoheni në backend-in e WordPress-it.

  Paneli i kontrollit WPWebHostKjo është faqja e parë e uljes që shihni pasi të keni hyrë në panelin e kontrollit. Rripi anësor në të majtë të panelit të kontrollit ju lejon të keni qasje të shpejtë në të gjithë komponentin tuaj të mbajtjes në internet, siç janë skedarët, bazat e të dhënave, faqet e internetit dhe domenet, etj..
  Ju mund të zgjidhni çdo përbërës dhe t’i konfiguroni ato në preferencat tuaja.

  Zona e klientit

  Përveç panelit të kontrollit, WPWebHost gjithashtu ka një ndërfaqe të pastër për zonën e klientit, e cila ju lejon të shikoni dhe menaxhoni faturat lehtë. Nëse dëshironi të shtoni shërbime të reja, mund ta bëni edhe nga hapësira e klientit.

  Zona e klientit WPWebHostZona e klientit WPWebHost është jashtëzakonisht miqësore për përdoruesit. Një gjë që më dallon, është se si WPWebHost i bëri cilësimet e rëndësishme, jashtëzakonisht të lehta për t’u përdorur për përdoruesit e saj. Ju keni mundësinë të ndryshoni cilësimet DNS, të menaxhoni të gjitha fushat dhe llogaritë përmes ndërfaqes së tyre miqësore.

   6- Menaxhimi i menaxhuar i WordPress me pritjen e postës elektronike

  Për dallim nga shumë pritës të tjerë të menaxhuar të WordPress, WPWebHost vjen me një email me email që lejon përdoruesit të presin emailin e tyre. Ky është një plus i madh nëse filloni një uebfaqe dhe nuk keni një email profesional për të shkuar së bashku me të.

  Zakonisht, hostimi i menaxhuar i WordPress nuk do të ofrojë hostim të postës elektronike si pjesë e planeve të tyre. Përkundrazi, ka më shumë të ngjarë të përdorni një zgjidhje të palëve të treta për të pritur postat elektronike, të cilat mund të shtojnë shpenzimet tuaja. (Shpesh herë, Google Suite është zgjidhja e rekomanduar dhe ato do t’ju kushtojnë $ 5 / muaj për planin themelor.)

  Ju lejohet të krijoni një sasi të pakufizuar të llogarive të postës elektronike (përveç WP Blogger – e cila ju kufizon vetëm në 2 llogari me email), për sa kohë që nuk e tejkalon kufizimin e ruajtjes.

  Pamja e ekranit tregon se ku mund të personalizoni cilësimet e postës elektronike.

  Hosting i emailit WPWebHostJu mund të krijoni adresën tuaj të postës elektronike dhe të konfiguroni mbajtjen e postës elektronike

   7- Një vlerë e madhe në krahasim me pritjet e tjera të menaxhuara të WordPress

  Ka një numër arsyesh që besoj se e bën WPWebHost një vlerë të madhe për përdoruesit (në krye të postës elektronike të postës elektronike).

  1- pricemimi më i lirë, më shumë vizita

  WP Lite, WP Plus, dhe WP Geek kushtojnë 7 $ / muaj, 27 $ / muaj dhe $ 77 / muaj dhe lejon vizita 20K, 50K dhe 150K në muaj, përkatësisht.

  Krahasoni këtë numër me hostet e tjerë të menaxhuar WP si SiteGround, Kinsta, dhe WP Engine – WPWebHost është qartë më i lirë dhe ende ofron një kapacitet më të madh.

  Këtu është një krahasim i shpejtë:

  KarakteristikatWPWebHostKinstaWP Motori
  planWP LitemotorinoStartup
  Numri i faqeve111
  ruajtje30 GB5 GB10 GB
  Vizitat Mujore20,00020,00025,000
  Pricemimi (12-muaj)$ 7 / mo$ 30 / mo$ 29 / mo
  CDN globalepopopo

  2- Domen i lirë pa jetë (.com / .blog)

  Përdoruesit e WPWebHost marrin një domain falas .com ose .blog kur të regjistroheni në planin vjetor të WPWebHost. Ky domain mbetet FOC për sa kohë që është i pritur në WPWebHost.

  3- Jetpack Personal ose Professional i përfshirë

  Jetpack Personal është përfshirë në WP Lite – e cila kushton 3,50 $ / muaj nëse blini veç e veç. Jetpack Professional përfshihet gjithashtu në WP Plus dhe WP Geek dhe normalisht do t’ju kushtojë 29 $ / muaj nëse blini veç e veç (ref: WPWebHost Jetpack Hosting).

  FYI, këtu është çmimi i plotë i Jetpack.

  WPWebHost përfshin Jetpack në të gjitha planet falas.

  8- Migrim falas i faqes ose asistent i ri për vendosjen e sitit

  Për të gjithë klientët e rinj, ju mund të transferoni / migroni sitin tuaj të WordPress në WPWebHost falas. Ky është një sigurues i jetës absolute nëse ju urreni të keni nëpër telashe të kaloni faqen tuaj te internetit në një host të ri në internet. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të kërkoni ndihmësin e ndihmës duke paraqitur një biletë mbështetëse.

  Përdoruesit mund të iniciojnë transferim falas në internet të WPWebHost nga pulti i përdoruesit të tyre. Shikoni për “Importimin e Uebsajtit”, plotësoni emrin e domain-it tuaj të burimit dhe detajet e llogarisë FTP të serverit tuaj të largët. Klikoni “Ok” dhe do të fillojë të transferojë uebfaqen nga hosti juaj i mëparshëm i uebit.

  Kundërvajtjet e WPWebHost

  1- Rezultate të përziera në testin e shpejtësisë së serverit

  Test i shpejtësisë WPWebHost në WebPageTest, TTFB > 750ms për herë të parë.

  Unë bëra një test shpejtësie për sitin tim të gjumit, por rezultati nuk varet nga pritja ime gjatë provës së parë. Sidoqoftë, rezultati tregoi një përmirësim të ndjeshëm në testin tim të dytë pasi ndryshova vendndodhjen e testit.

  Testi 1: Nga Dulles, Shtetet e Bashkuara

  Gjatë provës sime të parë, rezultati i TTFB nga WebPageTest ishte > 750ms.

  Megjithë shfaqjen e një “A”, nuk ishin ato që unë prisja rezultatet që prisja. Për shkak të kësaj, unë rihapja provën një herë të dytë për të rishikuar shpejtësinë.

  Testi 1 – TTFB > 750ms kur provohet nga SH.B.A.

  Testi 2: Nga Singapori

  Këtë herë, unë ndryshova vendndodhjen e provës në Singapor – e cila është më afër vendndodhjes së serverit tim.

  Ai tregoi përmirësime të mëdha, me rezultatet e TTFB që shënuan afro 150ms.

  Testi 2 – TTFB rreth 150ms kur provohet nga Singapori

  WPWebHost shënoi B në testin e shpejtësisë së faqes Bitcatcha

  Kur bëhet fjalë për testin e shpejtësisë së faqes Bitcatcha, WPWebHost shënoi “B” për rezultatet e përgjithshme.

  Por, nëse hidhni një vështrim më të afërt, koha e reagimit të serverit nga Singapori tregon më të shpejtë: 6ms

  WPWebHost shënoi B në testin e shpejtësisë së serverit Bitcatcha

  Shpejtësia e reagimit të serverit WPWebHost në HostScore ishte në kundërshtim

  Gjysma e vendndodhjeve që ne monitoruam në HostScore treguan mospërputhje për shpejtësinë e përgjigjes WPWebHost. Nëse hidhni një vështrim më të afërt në grafikun e mëposhtëm, testi nga Londra, Singapori, Sao Paulo, Banglore dhe Sidnei luhatet për 30 ditët e fundit të monitorimit.

  HostScore për performancën e përgjithshme të WPWebHost ishte 71.99% me shpejtësinë mesatare të përgjigjes të regjistruar në 268.15ms.

  Shpejtësia e reagimit të serverit WPWebHost në HostScoreShpejtësia e reagimit të serverit nga 10 lokacione të ndryshme që kemi monitoruar në HostScore.

  2- Burimet e kufizuara në bazën e njohurive

  Kur bëhet fjalë për burimet dhe udhëzuesit, WPWebHost bie pak më shumë në numrin e artikujve të ofruar. Kam kaluar në bazën e tyre të njohurive dhe kam qenë në gjendje të numëroj vetëm 45 artikuj / mësime në dispozicion.

  Kjo është padyshim shumë më pak se ajo që unë pres nga një kompani web hosting.

  Një tjetër gjë për tu përmendur, WPWebHost i mungon ndonjë video mësimore dhe udhëzues të tjerë të nevojshëm në faqen e tyre të mbështetjes, prandaj mos prisni shumë atje gjithashtu.

  Ju mund të shikoni forumin e tyre të komunitetit, por me sa mund të them, ka qenë joaktive për ca kohë.

  Baza e njohurive WPWebHost është e kufizuar, për të thënë të paktën.

  3- Asnjë telefon dhe bisedë live në dispozicion për mbështetje 24/7

  E vetmja mbështetje e përkushtuar 24/7 që gjeta është përmes sistemit të tyre të biletave. Nëse jeni duke shpresuar të gjeni metoda të tjera mbështetjeje, të tilla si chat live dhe telefon në faqen e tyre të internetit, atëherë nuk keni fat.

  Sa i përket vetë departamentit të mbështetjes, unë kam ndjenjën se nuk do të merrni shumë ndihmë të menjëhershme nga WPWebHost. Definitelyshtë padyshim diçka që ata duhet të përmirësojnë.

  Plani WPWebHost & Çmimeve

  Tabela më poshtë tregon çmimet dhe ndryshimet midis secilit plan:

  KarakteristikatWP BloggerWP LiteWP PlusWP Geek
  faqet e internetit1 Uebfaqe1 Uebfaqe5 Uebfaqe30 Uebfaqe
  ruajtje10 GB30 GB60 GB100 GB
  Jetpackpersonalprofesionalprofesional
  Domain falasLife-timeLife-timeLife-timeLife-time
  Skanimi i malwarei përditshëmi përditshëm
  Optimizimi i ShpejtësisëPo / td>po
  vizitaVizitë 10KVizitë 20KVizitë 50KVizitë 150K
  çmim$ 3 / mo$ 7 / mo$ 27 / mo$ 77 / mo

  WPWebHost ka 4 plane pritëse të WordPress – WP Blogger, WP Lite, WP Plus, dhe WP Geek

  Secili plan vjen me transferimin e pakufizuar të të dhënave dhe llogaritë e postës elektronike, HTTP / 2 & Proxy NGINX, ambienti i parainstaluar i WordPress, PHP 7.x gati, filtrimi në internet dhe veçori të tjera të dobishme të WordPress.

  Verdikti: WPWebHost është i përshtatshëm për…?

  Përfundim i shpejtë në rishikimin tim WPWebHost

  CONS

   Me karakteristikat e shkëlqyera, kapacitetin më të madh dhe çmimin e përballueshëm, unë mendoj se WPWebHost është një perlë e fshehur për hostimin e WordPress që ende nuk është zbuluar nga përdoruesi kryesor.

   Për momentin, mungesa e mbështetjes dhe markës mund të jenë arsyet kryesore që mund t’i bëjnë klientët e mundshëm të kthehen nga regjistrimi me ta.

   Së bashku me grupin e kompanive të Exabytes, unë mendoj se WPWebHost ka potencial të rritet dhe konkurrojë me djemtë e mëdhenj në industrinë e pritjes, dhe të jetë i denjë për monikerin “WordPress Geeks”.

   WPWebHost rekomandohet për përdoruesit që janë në kërkim të një alternative më të lirë për mbajtjen e menaxhuar të WordPress.

   WPWebHost rekomandohet për:

   • Fillestarët që kanë nevojë për një uebfaqe të optimizuar të WordPress.
   • Pronarët e bizneseve të vogla që kanë nevojë për një prani në internet duke përdorur WordPress, por nuk dëshirojnë të bëjnë punën e lodhshme të mirëmbajtjes.

   Alternativa: Krahasoni WPWebHost

   • Kinsta vs WP Web Host
   • SiteGround vs WP Web Host
   • WP Engine vs WP Web Host
   • TMD Hosting vs WP Web Host
   • Web Likuid vs Web Host WP
   • Pressidium vs WP Web Host
   • BlueHost vs WP Web Host
   • DreamHost vs WP Web Host

   Jeffrey Wilson Administrator
   Sorry! The Author has not filled his profile.
   follow me

    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map