Ka shumë ofrues pritjeje atje për të zgjedhur, por është e vështirë të gjesh një me një histori më të gjatë se ajo e Rose Hosting.


E themeluar në vitin 2001, ky ofrues pritës është i vendosur në Shën Louis Misuri në Shtetet e Bashkuara ku drejton edhe qendrën e vet të të dhënave. Kompania pretendon se RoseHosting.com ishte kompania e parë dhe e vetmja web hosting në botë që ofroi serverë virtualë Linux Linux përsëri në 2001 (nën Rose Web Services LLC) dhe inkurajon klientët e saj të verifikojnë faktin në Archive.org.

Veçanërisht, Rose Hosting është një organizatë pritëse vetëm për Linux e specializuar në hosting VPS (megjithëse kompania gjithashtu ofron plane të përbashkëta dhe të dedikuara të pritjes tani).

Për më tepër, ky ofrues i hostimit ka një politikë të rreptë pa të tepërt – një praktikë që nuk e shohim shpesh në treg / pritje të përbashkët të pritjes. Disa nga klientët e saj më të shquar përfshijnë Institutin Altarum, UPF.org dhe Solutions IP Voice.

Planet e hostimit të trëndafilave

Rose Hosting ofron plane dhe konfigurime të shumta pritëse për të shërbyer një shumëllojshmëri të nevojave të klientit. Këto plane përfshijnë:

Ndarja e përbashkët

Ekzistojnë katër plane të përbashkëta të disponueshme të pritjes, duke filluar nga një transferim i të dhënave mujore maksimale prej 200 GB deri në 2,000 GB dhe ruajtje e diskut prej SSD 2 GB deri 30 GB Mimet variojnë nga 4,95 dollarë në muaj në 19,95 dollarë në muaj me karakteristika të ndryshme dhe përfshirje midis planeve – shiko fotografitë e ekranit më poshtë për krahasime.

Të gjitha planet përfshijnë vendosjen falas, një bllokues spam, fusha të pakufizuara të parkuara, punë Cron, një garanci për 30 ditë kthim të parave, etj..

Karakteristikat kryesore në planet e pritjes së përbashkët të Rozës. Mimet bazohen në planin vjetor me 10% zbritje speciale (azhurnuar më 31 maj 2018). Vini re se RoseHosting nuk ofron domain falas gjatë regjistrimit. Porosit këtu.

VPS Hosting

Hostja e VPS e Rose vjen me katër plane në dispozicion që variojnë nga 19,95 dollarë deri në 79,95 dollarë në muaj.

Në fund të ulët, përdoruesit marrin dy bërthama CPU me 1 GB memorie të garantuar dhe një kufi mujor transferimi mujor prej 2,000 GB. Në pjesën e sipërme të shkallës, përdoruesit marrin tetë bërthama CPU, 8 GB memorie të garantuar dhe 150 GB hapësirë ​​në disk. Ndër veçoritë e bollshme janë aksesi i plotë për rrënjë, mbështetja 24/7, një garanci 100% në kohë, hostimi falas i DNS, adresa IP e dedikuar falas dhe SSD.

RoseHosting menaxhoi planet e hostimit të VPS. Mimet bazohen në një abonim një vjeçar me 10% zbritje speciale; të gjitha planet vijnë me akses të plotë dhe një adresë IP të dedikuar falas. Porosit këtu.

Përkushtuar Hosting

RoseHosting ofron katër plane pritjeje të dedikuara për pritje, duke filluar nga një plan 269.10 $ në muaj i cili përfshin pajisje për të mbështetur memorie 24 GB, 500 GB disk dhe transferime të të dhënave 3,000 GB në planin 1079.10 $ në muaj që përfshin 96 GB RAM, 2,000 GB disk dhe të pa-matur transferimet e të dhënave.

Planet e dedikuara të hostHose RoseHosting vijnë në katër shije. Mimet në bazë të një abonimi një vjeçar me 10% zbritje (bazuar në zbritje speciale 10%). Porosit këtu.

Përvoja ime me RoseHosting

Siç u përmend, unë personalisht kam testuar planin e Ndarë 1000 të Rose Hosting që nga Nëntori i 2013, dhe në atë kohë, kam gjetur shumë të mira dhe jo shumë të këqija – një gjë e rrallë për mua dhe botën pritëse në përgjithësi.

Të këqijat: Ajo që nuk më pëlqen në lidhje me RoseHosting

1- Presin karakteristika më të mira të pritjes së pritjes

Me çmimin prej $ 10,35 / muaj (kosto mesatare katër vjeçare), do të prisja të merrja më shumë nga hosti im në internet.

Plani i biznesit SOS RoseHosting lejon vetëm pesë fusha dhe 20 baza të të dhënave. Adresat IP të dedikuara, ClN Flare CDN (një $ 10 tarifohet për tarifat e konfigurimit), veçoritë ditore të kopjimit, etj janë në dispozicion vetëm për përdoruesit që janë të gatshëm të paguajnë shtesë.

2- Vendndodhja e serverit vetëm në Shtetet e Bashkuara

RoseHosting drejton qendrën e vet të të dhënave në St. Louis, Misuri, Shtetet e Bashkuara dhe nuk ofron mundësi të tjera për sa i përket vendndodhjes së serverit. Mund të ketë problem latente nëse shumica e përdoruesve të sitit tuaj janë me qendër jashtë Shteteve të Bashkuara.

Ne diskutuam rreth latencës dhe publikuam disa lista të host-ve në bazë të analizës së latencës. Për të mësuar më shumë lexoni-

 • Shërbimet më të mira të pritjes për faqet e internetit në Mbretërinë e Bashkuar
 • Shërbimet më të mira të pritjes për faqet e internetit indiane
 • Shërbimet më të mira të pritjes për faqet e internetit të Singaporit / Malajzisë

Rishikimi i RoseHosting nga përdoruesit e verifikuar

RoseHosting ka qenë rreth më shumë se një dekadë. Por për habinë time – ka kaq pak komente për përdoruesit në dispozicion në internet.

Pritësi në internet nuk është paraqitur as në shumicën e vendeve të njohura të rishikimit të hosteve. Në rast se jeni duke kërkuar për reagime më domethënëse në RoseHosting, ja një nga të cilat kam hyrë në kërkime gjatë studimit tim. Shqyrtimi origjinal është botuar këtu në Web Hosting Talk.

Koha e nisjes: Dhjetor 2010
Koha e mbarimit: Janar 2010
Arsye per largim: Kurba e të mësuarit Linux ishte shumë e lartë për kornizën kohore të shpërndarë dhe një klient i ri që kam fituar kërkon. Hosting NET; nuk kishte asnjë lidhje me mbështetjen ose shërbimet e tyre.
Informacioni i serverit: Kopjuar nga posta elektronike fillestare.

Mimi: 34,99 $ http://www.rosehosting.com/virtserv-spec.html
Sistemi Operativ: CentOS 5
Hapësira në diskut: 45 GB (Kjo përfshin hapësirën e marrë nga OS)
Kujtesa: 1500 MB
Transferimi për muaj: 1500 GB
Adresa IP: 206.196.111.139
Emri fizik i hostit: vs1139.rosehosting.com (që do të përdoret përpara DNS tuaj)
ndryshimet përhapen)
Serverat DNS (përveç nëse keni porositur serverët tuaj DNS):
ns1.rosehosting.com (216.114.78.148)
ns2.rosehosting.com (216.114.78.155)

përmbledhje: Unë zbulova RoseHosting përmes një kombinimi të kërkimeve në Google dhe pasi bëra disa orë kërkime mendova se do t’u jepja atyre një goditje edhe pse nuk kam përvojë me CentOS ose Linux. Kam përdorur shërbimin e tyre për rreth katër javë dhe gjatë asaj kohe pësova çështje zero. Ndërsa Linux ishte i ri për mua, unë gjithashtu paraqita gjysmë duzina biletash për tavolinat e ndihmës dhe fola me mbështetjen e tyre të bisedës live disa herë. Sa herë që flisja me dikë ata ishin të ditur dhe të dobishëm, biletat e tavolinës së ndihmës zakonisht përgjigjen brenda 2 orësh.

Sa i përket sistemit, unë ngrita dhe kisha tre serverë 32-njeri Team Fortress 2 që funksiononin në server së bashku me tre faqe interneti. Unë kisha disa miq Steam hip në servera disa herë dhe të gjithë vrapuan mirë duke përfshirë ngarkesat e shtesave, nën 100ms herë ping. Këtu është lidhja GameTracker me një nga serverat si provë tjetër. Unë nuk jam i sigurt se si do të bënin ata nën stres të plotë, por me rreth 20 përdorues të njëkohshëm nuk pashë asnjë ndryshim. Ata gjithashtu ekzekutuan shumë serverë Counter-Strike mirë.

Vendosja fillestare zgjati rreth 18 orë por porosita edhe rreth orës 3:00 në prag të Krishtlindjeve. E postova me email për një rimbursim gjatë fundjavës dhe e mora sot. Unë në të vërtetë ndihem keq që kthehem dhe kërkoj rimbursim pasi ato më ndihmuan mjaft. Në përgjithësi, unë isha shumë i kënaqur me shërbimin e tyre dhe do t’i rekomandoja ata të gjithëve atje që kërkojnë një VPS të lirë të bazuar në Linux nga një kompani e besueshme.

Alternativa RoseHosting & krahasimet

Shërbime të tjera të ngjashme të pritjes që ju mund të dëshironi të shikoni:

 • Kompanitë që ofrojnë zgjidhje të përbashkëta për ndarjen e buxhetit: A2 Hosting, Hostinger, Interserver, InMotion Hosting
 • Kompanitë përqëndrohen në zgjidhjet VPS / primitive pritëse: SiteGround, Netmoly, Liquid Web, Kinsta (menaxhuesi i menaxhimit të WP)
 • Lista jonë më e mirë e hostimit në internet të orientuar nga të dhënat

Gjithashtu, shikoni krahasimin krah për krah:

 • Rose Hosting vs Liquid Web
 • Rose Hosting vs A2 Hosting
 • Rose Hosting vs InMotion Hosting
 • Rose Hosting vs BlueHost
 • Rose Hosting vs SiteGround
 • Rose Hosting vs Netmoly
 • Rose Hosting vs TMD Hosting
 • Rose Hosting vs AltusHost

Përfundimi: A është RoseHosting një lëvizje?

Përgjigje e shkurtër: Po.

Në fund të ditës, stabiliteti dhe shpejtësia e pritjes janë ato që kanë më shumë rëndësi. Dhe RoseHosting bëri jashtëzakonisht mirë në atë rajon. Prandaj, unë rekomandoj Rose Hosting për organizata ose individë që janë në kërkim të një zgjidhje solide të pritjes me rregulla të rrepta mos-oversell.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me