Kush është shërbimi më i njohur i hostimit të faqes në internet?

Ne e dimë se ka qindra shërbime pritëse në dispozicion për ne. Nga të gjithë ata, disa janë më të popullarizuar se të tjerët dhe kanë mbledhur mjaft në vijim.


Por cili prej tyre është më i njohuri?

Epo, në këtë artikull hedhim një vështrim në dy faktorë që besojmë se përcakton popullaritetin e një kompanie pritëse:

  1. Mediat sociale në vijim (Twitter dhe Facebook), dhe
  2. Trendet e Google

Për ndjekjet e mediave sociale, ne kemi krijuar dhe kuruar një listë me 100 kompani pritëse dhe i vendosëm të gjitha në këtë spreadsheet të madh. Pastaj, ne krahasuam kompanitë pritëse me ndjekësit më të mëdhenj me Google Trends për të parë se sa shpesh kërkohen në Google.

Por prisni… Popullariteti nuk është i një cilësie të barabartë

Popullariteti ka qenë gjithmonë një shorandë që njerëzit të ndihmojnë në marrjen e vendimeve.

Dëshironi të merrni këpucë të reja sportive? Shkoni për Nike ose Adidas.

Blerja e një telefoni të ri? Eithershtë ose një iPhone ose një Samsung.

Ndërsa popullariteti mund të jetë një barometër i mirë në disa raste, nuk do të tregojë domosdoshmërisht të gjithë historinë për cilësinë e kompanisë së produkteve dhe shërbimeve të saj.

Nga 5 markat më të njohura të pritjes në listën tonë – e vetmja që ne rekomandojmë me forcë këtu në WHSR është SiteGround – dhe ato ishin kilometra larg nga numri ynë # 1 GoDaddy.

Për të marrë një vendim të informuar kur regjistroheni për një plan pritjeje – do të duhet të kuptoni së pari nevojat tuaja të pritjes, të kërkoni dhe të krahasoheni dhe të zgjidhni hostin që është më i miri për faqet e internetit.

Pjesa # 1: Pritësi më i njohur në Ueb në Media Sociale

1. GoDaddy

Twitter: 316,000 . Uebsajti: https://www.hostgator.com

HostGator është një emër tjetër që ka qenë rreth e rrotull në industrinë e pritjes për mjaft kohë. Ndërsa nuk janë aq të mëdhenj sa GoDaddy, ata ende kanë arritur të grumbullojnë një vijim.

Për fillestarët, ata kanë një Twitter më të madh në 732,000 ndjekës ndërsa numrat e tyre në Facebook aktualisht ulen në rreth 214.991 ndjekës.

Statistikat e Rrjetit Social –  Facebook: 214.991

3. Bluehost

Twitter: 478,000 . Uebsajti: https://www.siteground.com

SiteGround mund të mos jetë një emër i familjes, por ata kanë qenë duke ndërtuar në mënyrë të qëndrueshme reputacionin e tyre si një ofrues i një cilësie pritjeje. Jerry Low ka përdorur shërbimet e tyre të pritjes për blogun e tij personal i cili flet vëllime se sa të mirë janë ata.

Por për sa i përket ndjekjes së mediave sociale, SiteGround nuk do të grumbullohet domosdoshmërisht me rreth 231,000 ndjekës në Twitter dhe 30.593 ndjekës në Facebook

Statistikat e Rrjetit Social –  Facebook: 30,593

5. DreamHost

Twitter: 344,00  . Uebsajti: https://www.name.com

Ngjashëm me GoDaddy, Name.com mund të mos jetë kompania për të cilën mendoni kur bëhet fjalë për shërbimet e pritjes. Por, kompania e regjistruesve të domenit ofron një numër planesh pritëse përveç shërbimeve të emrit të domain.

Kur bëhet fjalë për mediat sociale, Name.com tërheq në llogarinë e saj në Twitter 553,000 ndjekës të shëndetshëm. Sidoqoftë, llogaria e tyre në Facebook nuk bën fare mirë vetëm me 48.464 ndjekës.

Statistikat e Rrjetit Social –  Facebook: 48,464

7. WPEngine

Twitter: 375,000  . Uebsajti: https://www.a2hosting.com

A2Hosting ka qenë duke thyer bazat në departamentin e shpejtësisë duke përdorur teknologji të tilla si Railgun Optimizer dhe caching para-konfiguruar për të qenë ofruesi më i shpejtë i pritjes në industri.

Pavarësisht se është një udhëheqës i industrisë për sa i përket shpejtësisë së ngarkimit, A2Hosting nuk detyron domosdoshmërisht të njëjtën prani në mediat sociale. Në Twitter, ata kanë vetëm rreth 102,000 dhe menaxhojnë pak më mirë në Facebook me 49.233.

Statistikat e Rrjetit Social –  Facebook: 49,233

9. Pritja për lëvizje

Twitter: 124,000  . Uebfaqja: https://www.kinsta.com

Një tjetër kompani e shkëlqyeshme pritëse që fluturon poshtë radarit, Kinsta është një kompani e menaxhuar e WordPress hosting që ofron shfaqje të niveleve të larta dhe shërbime të jashtëzakonshme të hostimit të WordPress.

Ashtu si InMotion Hosting, ne e kemi vlerësuar Kinsta mjaft të lartë në krahasim me kompanitë e tjera të menaxhuara me WordPress. Por, a ndihmuan shërbimet e tyre të shkëlqyera në lojën e tyre në media sociale? Me sa duket jo, pasi ata kanë vetëm 126,000 ndjekës në Twitter dhe çmimet pak më mirë se InMotion në Facebook me 19.1153 ndjekës.

Statistikat e Rrjetit Social –  Facebook: 19.153

Pjesa # 2: Të jesh pjesë e Trendit (Google)

Kur bëhet fjalë për popullaritetin në internet, media sociale është vetëm gjysma e ekuacionit. Gjysma tjetër që duhet të shikojmë është përmes Google Trends.

Duke përdorur grafikun “Interesi me kalimin e kohës”, mund të marrim një ide se sa popullor dhe sa shpesh përdoret një term (ose kompani) e caktuar në platformën e motorit të kërkimit për një periudhë të caktuar.

Ndërsa GoDaddy mban qartë mediat më të mëdha sociale duke ndjekur ato që kemi renditur më lart, a do të kishin ata gjithashtu pjesën më të madhe të tregut në Google Trends?

Paralajmërimi i Spoiler: Ata bëjnë absolutisht.

kush është më popullor? GoDaddy është lehtësisht në avantazh sa i përket kërkesave të kërkimit në Trendet e Google.

Shikoni në krahasimin e interesit me kalimin e kohës midis GoDaddy, Hostgator, Bluehost, SiteGround dhe DreamHost. GoDaddy eklipsoi lehtësisht të gjithë ata duke mbetur vazhdimisht në 75 deri në 100 pikat e popullaritetit nga nëntori i kaluar.

Hostgator, Bluehost, SiteGround dhe DreamHost të gjithë vendosen brenda 25 pikave ose më pak se vargi me SiteGround që është më i ulti në të pesë..

Kompanitë e njohura të pritjes: Me InMotion, Kinsta, WPEngine dhe A2Hosting, GoDaddy vazhdon të ketë një epërsi të konsiderueshme.Me InMotion, Kinsta, WPEngine dhe A2Hosting, GoDaddy ende mban një epërsi të konsiderueshme.

Kur e krahasojmë me ofruesit e pritjes me vlerësim më të mirë si InMotion Hosting, Kinsta, A2Hosting, dhe madje edhe WPEngine, GoDaddy ende mban një epërsi të konsiderueshme në popullaritetin e kërkesës së kërkimit të Google.

Në fakt, InMotion Hosting, Kinsta, A2Hosting dhe WPEngine u renditën edhe më të ulët në krahasim me Hostgator, Bluehost, SiteGround dhe DreamHost.

Janë hostet e njohur të faqeve në internet (në mediat sociale) më të mirët?

Kur bëhet fjalë për cilësinë e një ofruesi pritës, ka një numër faktorësh që mund të ndikojnë në to. A po krijoni një faqe të thjeshtë në blog? A ka ndonjë program me porosi që funksionon? A keni nevojë të keni një dyqan në internet? Të gjitha këto dhe më shumë mund të ndikojnë në cilësinë e një kompanie pritëse.

Sipas testeve dhe rishikimeve tona, GoDaddy është i shkëlqyeshëm për njerëzit që thjesht duan të kenë një blog ose uebfaqe të thjeshtë. Sidoqoftë, nëse po mendoni të krijoni një faqe komplekse WordPress ose dyqan eCommerce, ofruesit e pritjes si Kinsta ose InMotion Hosting ofron veçori më të mira të serverit dhe shfaqje pritëse.

Në fund të ditës, është gjithçka për atë që dëshironi dhe keni nevojë për faqen tuaj të internetit, pasi ndërmarrjet e ndryshme të pritjes ofrojnë nevoja të ndryshme në internet. Nëse jeni një blog i thjeshtë, atëherë ndoshta GoDaddy është më se i mjaftueshëm. Keni nevojë për më shumë burime serveri? Ndoshta është më mirë të shkoni në Kinsta ose InMotion Hosting.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map