Tre mënyra të thjeshta për të krijuar një faqe në internet: Udhëzues hap pas hapi për fillestarët

Krijimi i një faqe në internet është jashtëzakonisht e lehtë në vitin 2020.


Ju nuk keni pse të jeni një teknik geek dhe as një programues.

Ndiqni metodën e duhur. Zgjidhni platformat e duhura. Përdorni mjetet e duhura. Do të jeni 100% mirë.

Unë kisha njohuri zero në zhvillimin e uebit kur fillova biznesin tim në internet në 2004. Unë nuk punësova një zhvillues të uebit deri njëmbëdhjetë vjet më vonë. Dhe bëra mirë.

Sot – ne kemi mjete inovative për zhvillim dhe platforma më të mira të botimit në internet.

Tre mënyra të thjeshta për të bërë një faqe në internet:

Lexoni gjithashtu – Emri i domain për dummies.

2- Bleni një pritje në internet

Një host në internet është një kompjuter i madh (aka, server) që ruan faqet e internetit tuaj. Disa kompani gjigande – si Amazon, IBM dhe FB, zotërojnë dhe menaxhojnë serverët e tyre në internet; biznese të tjera thjesht marrin me qira serverat e tyre nga një ofrues pritës (i cili është shumë më i lirë dhe më i lehtë).

Shënim: Hiqni këtë hap nëse po zgjidhni një ndërtues të faqes në internet për të krijuar faqen tuaj ().

Hosting në Uebfaqe

Disa shërbime pritëse miqësore për newbies për të parë.

Shënime për hostet e faqes në internet
A2 Hosting$ 4.90 / moPritëse e shpejtë në internet, miqësore për newbies.
Bluehost$ 3.95 / moPricemimi i lirë i regjistrimit, miqësor për fillestarët.
Reagimi i hostit$ 8.95 / moPricemimi i arsyeshëm, server i besueshëm.
Hostpapa$ 3.36 / moMikpritës eko-miqësor në internet, zbritje ekskluzive.
Pritja për lëvizje$ 3.49 / moPricemimi i lirë i regjistrimit, server i besueshëm.
SiteGround$ 5.95 / moIndustria # 1 mbështetje për biseda të drejtpërdrejta, host i ngurtë në internet.

Zbulimi i FTC

WHSR marrin tarifa referimi nga disa prej kompanive të përmendura në këtë artikull. Duhen shumë përpjekje dhe para për të krijuar një përmbajtje të dobishme si kjo – mbështetja juaj vlerësohet shumë.

Sapo të keni emrin e domain dhe web hosting në vend, është koha që të mbështillni mëngët dhe të filloni të krijoni!

Metoda # 1: Krijimi i një faqe në internet nga e para

Shkathtësitë e kërkuara & Tools

 • Knwoledge: Operacioni bazë i kompjuterit dhe internetit; HTML, CSS dhe PHP (jo e detyrueshme, por më mirë nëse i njihni bazat)
 • Mjetet: WordPress, Joomla dhe Drupal

Një CMS ose një Sistem i Menaxhimit të Përmbajtjes është ndërtuar në mënyrë taktike sa që i përshtatet fillestarëve të ditës së parë në punë me zhvilluesit e internetit me përvojë.

Shtë një aplikacion softuer që e bën të lehtë krijimin dhe menaxhimin e përmbajtjeve në internet. Shumica e tyre janë me burim të hapur dhe të lirë për t’u përdorur.

Nëse i dini bazat e HTML, CSS ose PHP, është e dobishme për ju. Nuk është problem i madh nëse nuk e dini sepse këto platforma janë shumë intuitive. Këtu janë tre zgjedhjet më të mira të platformave CMS që mund të zgjidhni sipas nevojës tuaj.

Krahasime të shpejta

FeaturesWordPressJoomlaDrupal
kostofalasfalasfalas
përdorim311.682 milion26.474 milion31,216 milion
Temat Falas4,000+1,000+2,000+
Plugins falas45.000+7,000+34,000+

rekuizitë

 • Shumë fleksibël dhe i përshtatshëm
 • Lehtë për t’u përdorur,
 • Ton burimesh të të mësuarit,
 • Komunitet i shkëlqyeshëm & mbështetje

Mëso më shumë

 • Ne flasim për ndërtimin e një blog nga e para duke përdorur WordPress në këtë udhëzues.
 • Ju mund ta provoni këtë CMS falas në WordPress.com; ose shkarkoni CMS nga WordPress.org.
 • Shikoni një listë të 30 faqeve të internetit të mrekullueshme që mundësohen nga WordPress.
 • Për ata që janë të gatshëm të hidhen brenda, këtu janë kompanitë më të mira të mbajtjes së WordPress që ju rekomandojmë.
 • Sitet e krijuara duke përdorur WordPress: Forbes, Tech Crunch, Sony

joomla

Joomla është e ngjashme me WordPress në shumë mënyra. Shtë gjithashtu i lehtë për t’u përdorur, i lehtë për t’u instaluar dhe lehtë mund të zgjerohet me ndihmën e moduleveekuivalentin e shtojcave të WordPress. Si rezultat, është opsioni i dytë më i mirë për fillestarët.

Sidoqoftë, fillestarët mund të jenë më të frikësuar për të eksploruar Joomla për shkak të numrit të opsioneve në dispozicion. Përveç menusë së majtë, ekziston edhe një menu në shiritin e sipërm djathtas mbi logon “Paneli i Kontrollit”. Për të shmangur hutimin, mos harroni se disa nga artikujt nga menutë e majtë dhe të majtë janë të ngjashme, duke përfshirë “Përmbajtjen”, “Përdoruesit” dhe “Zgjatjet”.

Ashtu si WordPress, Joomla ka disa stile dhe shabllone që mund t’i japin shpejt faqes suaj një pamje të veçantë. Por nga të tre sistemet e menaxhimit të përmbajtjes, Joomla ofron zgjidhjen më të lehtë kur bëhet fjalë për krijimin e një rrjeti social. Me platforma si EasySocial dhe JomSocial, ju jeni vetëm disa minuta larg nga faqja juaj e internetit e rrjeteve sociale.

Brenda sistemit Joomla. Brenda sistemit Joomla.

Cons

 • Modulet janë të vështira për tu mirëmbajtur
 • CMS i terrenit të mesëm – Jo aq i thjeshtë sa WordPress, jo aq i avancuar sa Drupal

rekuizitë

 • Lehtë për tu mësuar
 • Portali i shkëlqyeshëm i ndihmës
 • Përditësimet integrohen pa probleme
 • Më shumë opsione të ndërtuara

Me shume informacion

 • Shkarkoni dhe provoni falas Drupal këtu.
 • Sitet e krijuara duke përdorur Drupal: Tesla, Warner Bros. Records, University of Oxford

Procesi i krijimit të faqes në internet hap pas hapi duke përdorur WordPress

Për këtë metodë, ne do të përdorim WordPress si shembullin tonë. Deri më tani ju duhet të keni dhe një emër domain të regjistruar.

Hapi 1: Gjeni instaluesin WordPress në panelin tuaj të mbajtjes në internet

Shërbimet e mbajtjes së faqeve në internet zakonisht kanë një instalues ​​të shpejtë për instalimin e WordPress dhe platformave të tjera të zakonshme.

Kështu që identifikohuni në llogarinë tuaj të hostimit në internet dhe zbuloni se cilin instalues ​​keni. Emrat e njohur që duhet të kërkoni janë Softaculous, QuickInstall ose Fantastico.

Disa ofrues të pritjes (shembull: SiteGround) përdorin instalues ​​të integruar në pultin e përdoruesit të tyre (ekrani që shihni menjëherë pas hyrjes në cPanel). Në atë rast, thjesht përpiquni të gjeni titullin që përfshin “WordPress”.

Shembull: Paneli i SiteGround cPanel.

Hapi 2: Instaloni WordPress përmes instaluesit

Softaculous është instaluesi më i popullarizuar i automjeteve dhe shfaqet në cPanel. Unë do t’ju ndjek përmes instalimit përmes Softculous. Instaluesit e tjerë janë pothuajse të njëjtë.

Klikoni Softaculous dhe pastaj kliko në “Instaloni” mbi WordPress për të filluar instalimin.

Instalimi i WordPress për të krijuar faqen tuaj të internetit

Këtu vjen pjesa e rëndësishme.

Konfigurimi i sitit

Konfiguroni opsionet si më poshtë, lërini fushat e tjera në konfigurimin e paracaktuar (do të rendisni më vonë) dhe klikoni në instalim.

 • Protokolli: Ju duhet të vendosni nëse doni të instaloni http: // ose http: // www. versioni i URL-së. Farëdo që të zgjidhni, nuk do të shihni shumë ndryshim. Nga pikëpamja teknike, http: // www. është më e mirë për sa i përket fleksibilitetit dhe menaxhimit të cookie-t. Vini re se nëse keni një certifikatë të vlefshme SSL dhe doni të instaloni WordPress në të, thjesht zgjidhni https në vend të http.
 • Domain: Zgjidhni fushën në të cilën dëshironi të instaloni uebfaqen.
 • Drejtoria: Specifikoni se ku dëshironi të instaloni sitin e WordPress. Nëse doni ta instaloni në URL-në tuaj rrënjësore (ish: http://www.yourwebsite.com/), mbajeni bosh. Nëse e dëshironi atë në një nën-URL (shembull: http://www.yourwebsite.com/myblog/), specifikoni direktorinë në këtë fushë.
 • Llogari e administratorit: Vendosni emrin e përdoruesit, fjalëkalimin dhe emailin tuaj që do të përdorni për t’u loguar në faqen tuaj të WordPress.

Nëse keni pasur sukses në hapat e fundit, të mbaruar mirë. Uebfaqja juaj është live!

Tani hyni në faqen tuaj në WordPress. Faqja e hyrjes e faqes suaj do të duket si wp-login.php që zvarrit URL-në e faqes në internet që keni vendosur.

Hapi 3: Instaloni një temë dhe disa shtojca të rëndësishme

Tjetra, duhet të instaloni një temë dhe shtojcat e kërkuara. Shikoni në shiritin e majtë të Panelit tuaj të WordPress.

Ka me mijëra tema të gatshme falas të disponueshme në drejtorinë WordPress.

Për të shfletuar këto tema falas, shkoni te ar Paraqitja > Tema > Shtoni të re ‘, kërkoni për temën që plotëson kërkesat tuaja dhe klikoni në butonin e instalimit.

Drejtoria e temave të WordPressDrejtoria e temave të WordPress.

Ju gjithashtu mund të instaloni tema të palëve të treta nga seksioni “Ngarkoni temë”. Për temat e paguara, të dizajnuara profesionale, për WordPress, unë rekomandoj Temat Elegant (për kodin e tij efikas dhe modelet e bukura të fundme).

Për shtojcat, shfletoni ‘Plugins > Shto nje te ri’.

Kërkoni dhe instaloni shtojcat që ju nevojiten vetëm. Shtojcat e palës së tretë gjithashtu mund të instalohen nga seksioni “Ngarkoni plugin”.

Drejtoria e prizave të WordPressDrejtoria e pluginave të WordPress.

Këtu dua të sugjeroj disa shtesa falas të rëndësishme. Kërkoni me emrat e tyre në drejtorinë e shtojcave WordPress për t’i zbuluar ato. Vini re se instalimi i vetëm një shtojce nga secila kategori është e mjaftueshme.

 • Për SEO: SEO Yoast, Të gjitha në Një Paketë SEO
 • Për sigurinë: iThemes Security, Security Wordfence
 • Për Statistikat e sitit: Jetpack nga WordPress.com, Google Analytics për WordPress nga Monster Insights
 • Për krijimin e formularit: Formulari i kontaktit 7
 • Për Performancën: W3 Total Cache, WP Super Cache

Për identitetin e faqes suaj, do të duhet të krijoni diçka edhe nëse përdorni një temë të shkëlqyeshme. Ka një ton gjeneratorësh të mrekullueshëm të logove përreth, por unë do të hedh një vështrim në Logaster. Ata janë një shërbim me pagesë, por çka është e shkëlqyeshme është që ato ofrojnë çmime të niveleve. Kjo do të thotë që thjesht mund të paguani atë që ju nevojitet – vetëm një logo të formatit në internet, ose madje mund të regjistroheni për një komplet të markës, i cili përfshin formate për platforma të ndryshme.

Aftësi e kërkuar & Tools

 • Knwoledge: Operacioni Themelor i Kompjuterit dhe Internetit
 • Mjetet: Wix dhe Weebly

Ndërtuesit e sitit e kanë bërë të lehtë dhe të menjëhershëm krijimin e një faqe në internet. Pa njohuri të gjuhëve në internet, dikush mund të nisë faqen e tij të plotë të paraqitur brenda pak minutash. Ata ofrojnë Drag & Hidhni ndërtuesit e faqeve të internetit që kërkojnë njohuri zero për kodim.

Ka shumë ndërtues faqesh të shpërndara nëpër internet – Disha mbuloi 26 ndërtues të faqeve falas në këtë blogpost; por jo të gjithë mund të plotësojnë nevojat.

Tri në vijim janë ndërtuesit e faqeve më të diskutuara dhe të mundshme që mund të përdorni.

Wix

Duke përdorur Wix për të krijuar një faqe në internet

Wix është një nga ndërtuesit më të lehtë të faqeve në treg që përmban 500+ modele plotësisht të personalizuara të afta të renditura në kategori të ndryshme. Pra, është shumë e sigurt që do të gjesh një që ju përshtatet.

Ata po ofrojnë një Drag fleksibël & Hidh redaktorin e faqes në internet që është gjithmonë i dukshëm mbi përmbajtjen. Ju mund të tërhiqni një artikull nga lista dhe ta hidhni kudo në faqen e internetit për të shtuar. Itemdo send i dukshëm në të mund të zhvendoset ose redaktohet.

E vetmja pengesë është se ka reklama në vend në planin Wix free. Ju mund ta heqni qafe atë duke e përmirësuar atë në planin e tyre Combo, i cili ju vendos përsëri në minimumin $ 12 / muaj.

Lexoni gjithashtu – Shqyrtimi ynë i thelluar i Weebly.

Procesi i krijimit të faqes në internet hap pas hapi duke përdorur Wix

Hapi 1: Regjistrohuni për Wix

Krijoni një llogari në Wix.com.

Ka 5 plane premium dhe 1 plan falas (çmimet variojnë nga 0 $ – 24,50 $ / muaj). Do të shihni opsionet e azhurnimit pasi të keni krijuar me sukses një sit.

Shikoni planet Wix dhe çmimet këtu.

Regjistrim i WixFaqja e regjistrimit të Wix.

Unë rekomandoj planin themelor me pagesë të paguar – Combo. Plani Wix Combo ($ 8,50 / muaj) përmban një emër falas domain, më shumë burime të CPU-së dhe pa reklama Wix.

Hapi 2: Zgjidh një shabllon

Wix do t’ju pyesë se si dëshironi të krijoni një faqe në internet. Mënyra më e shpejtë që ata do të sugjeronin është Wix ADI (Inteligjenca e Dizajnit Artificial) e cila nuk është shumë e frytshme në fund.

Kështu që unë do t’ju përshkoj pak më gjatë por mënyra më e mirë, krijuesi i faqes në internet!

Do të shihni që ka modele të kategorizuara nën etiketa të ndryshme. Shfletoni kategorinë tuaj të ardhshme dhe zgjidhni atë që ju përshtatet.

Pasi të keni gjetur një temë Wix që ju pëlqen, klikoni “edit” për të vazhduar.

Redaktimi i një faqe në internet në WixButoni “edit” shfaqet kur rri miun në një temë.

Hapi 3: Dizenjoni faqen tuaj të internetit duke përdorur ndërtuesin e faqes Wix

Pas disa çastesh, ju do të uleni drejtpërdrejt në ndërtuesin e tyre intuitiv të faqes në internet.

Hartimi i një faqe në internet është i thjeshtë. Do të shihni mjete të ndryshme në të majtë dhe në të djathtë të ekranit tuaj. Gjithashtu, klikoni kudo në faqen e internetit për të modifikuar bllokun ose për ta zhvendosur atë në një vend tjetër.

Elemente të lashtaNdërtoni elementët tuaj të faqes në internet duke përdorur redaktorin Wix-and-drop Wix.

Hapi 4: Publikoni faqen e internetit

Kur ju do të godisni butonin Publikimi, do të pyeteni nëse dëshironi një nënfushë falas ose një domen të plotë. Shtë thirrja juaj.

Rekomandohen edhe disa ndryshime të tjera.

Konfigurimi i faqes me WixKonfiguroni faqen tuaj Wix.

Dhe pasi të keni mbaruar me këto cilësime themelore – faqja juaj e internetit është e gatshme.

Pyetjet e bëra më shpesh për të bërë një faqe në internet

Si e krijoni një faqe interneti falas?

Ekzistojnë dy mënyra kryesore për të krijuar një faqe interneti falas – përdorni falas web hosting si 000Webhost ose një platformë ndërtimi në internet si Wix, e cila ofron një plan falas.

A është falas ndërtuesi i faqes GoDaddy?

GoDaddy ka plane të ndërtuara rreth krijuesit të saj në internet që fillojnë nga 10 $ / muaj. Lexoni rishikimin tonë të hollësishëm të GoDaddy për të mësuar më shumë.

Cili është ndërtuesi më i lehtë i faqeve në internet për fillestarët?

Shumica e ndërtuesve të faqeve në internet janë të lehta për përdoruesit fillestarë. Për nga natyra e tyre, krijuesit e faqeve në internet janë në shënjestër të përdoruesve jo-teknikë të tru dhe ofrojnë shumë ndihmë. Kjo shkon nga ndërfaqet miqësore për përdoruesit deri tek modelet e para-ndërtuara.

Nga filloj kur ndërtoj një faqe në internet?

Para se të filloni edhe ndërtimin e faqes tuaj, është e njëjta gjë me fillimin e një blog, gjëja e parë që duhet të adresohet është qëllimi juaj. Ajo që dëshironi të jetë ose të arrihet në faqen tuaj, mund të luajë një rol të rëndësishëm në hartimin dhe zhvillimin e saj.

Sa kohë duhet për të koduar një faqe në internet?

Koha e nevojshme për të kodifikuar një faqe në internet varet nga kompleksiteti i saj. Sa më shumë të keni nevojë për sa i përket karakteristikave dhe dizajnit, aq më gjatë do të zgjasë. Uebfaqet e thjeshta statike mund të kodifikohen brenda pak orësh, ndërsa faqet më të mëdha dhe komplekse mund të zgjasin disa muaj.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map