6 pjesë të programeve për Blogim Mund të mos keni dëgjuar

Blogosfera është e veshur me pak a shumë revista të sofistikuara, pak a shumë profesionale dhe konkurruese, më shumë se më pak identike në strukturë dhe funksionalitet.


Nëse pyesni veten pse janë kaq të ngjashëm, një përgjigje është se ata përdorin të njëjtat Sisteme të Menaxhimit të Përmbajtjes – WordPress, për shumicën, por edhe Joomla! dhe Drupal që vijnë e dyta dhe e treta sipas një raporti të fundit të sondazhit nga W3Techs.

Po, Ueb është bërë nga WordPresses, Joomlas dhe Drupals. Por a është fundi i tij? Iffarë ndodh nëse gjithçka që ju nevojitet është një zgjidhje më e thjeshtë për Blogging, e cila nuk do të marrë shumë burime pritës, por do t’ju garantojë akoma mjete të besueshme?

Ekzistojnë zgjidhje të tjera (më të vogla) të blogjeve atje

Shumëkush nuk është aq i njohur sa treshja e sipërpërmendur, ose sepse ata kurrë nuk morën promovim të mjaftueshëm në radhë të parë, ose sepse u mungon ndonjë funksionalitet ose nuk janë aq fleksibël. Sidoqoftë, një zgjidhje për Blogging është një zgjedhje për të bërë në bazë të nevojave tuaja, jo të popullaritetit të CMS.

Po me disa emra?

Ekzistojnë 6 zgjidhje të njohura të blogeve që janë të lira, të personalizueshme dhe me burim të hapur. Ka më shumë atje, por këta fëmijë të gjashtë lilave janë mjaft të lehtë për t’ju bërë të filloni pa sherr – dhe ata vijnë me dizajne të këndshme të pastra.

Këtu ata janë:

 1. FanUpdate
 2. Chyrp
 3. OpenBlog
 4. Pixie
 5. PivotX
 6. CuteNews

Ndiheni sikur të eksperimentoni me këto platforma? Vazhdoni të lexoni. Unë jam këtu për të bërë prezantime. ;)

1. FanUpdate

FanUpdate u krijua fillimisht nga Jenny Ferenc për faqen e saj të internetit Prism-Perfect.net, por kur ajo u largua nga projekti, baza e përdoruesit për skenarin e saj vazhdoi të kërkojë mbështetje dhe azhurnime, kështu që një komunitet i zhvilluesve në Nepwork.com mori shiu i projektit dhe vazhdoi të zhvillojë FanUpdate (tani në daljen e tij të tretë). Fanupdate shpërndahet nën licencën GPL.

Paneli i FanUpdate

Kërkesat

 • PHP
 • MySQL

Demo: N / A

Uebfaqja e shitësit: http://www.jemjabella.co.uk/scripts/fanupdate/ (vetëm versioni ende i disponueshëm pas mbylljes së FanUpdate.net)

Të mirat

FanUpdate është i lehtë dhe i lehtë për tu instaluar dhe kërkon vetëm një model HTML të gatshëm në faqen tuaj të internetit për të vazhduar më tej. Vizitorët mund të komentojnë lehtësisht për shënimet tuaja dhe të kenë avatarët e tyre përmes integrimit të Gravatar. Filtrat e spamit dhe sistemet e pikëzimit të komenteve ndihmojnë në mbrojtjen e faqes tuaj nga abuzimi. Versioni 3 gjithashtu fiksoi një gabim të mëparshëm të sigurisë.

Që FanUpdate të punojë me uebfaqen tuaj, faqet tuaja duhet të mbajnë një shtesë të skedarit .PHP, sepse kjo është gjuha që përkthyesi i kodit do t’ju duhet për të shfaqur postimet tuaja në faqen kryesore..

Më poshtë është lista e kodit të zakonshëm të FanUpdate të vendoset aty ku dëshironi të shfaqet blogu juaj – në përgjithësi, skedari juaj index.php:

<?php

// Blog FanUpdate X.Y.0
// lënda: të gjitha postimet

$ main_limit = 5;

require_once ( ‘/ home / username / public_html / fanupdate / show-blog.php’);

?>

Pamja e mësipërme është marrë nga një prej faqeve të mia të internetit që përdor FanUpdate si një zgjidhje për Blogging.

Të këqijat

Një nga disavantazhet më të mëdha të përdorimit të FanUpdate është sistemi i tij anti-spam. Skripti mund të zbulojë format më të zakonshme të komenteve të spamit – madje falë një liste fjalësh dhe frazash që mund të rendisni në panelin e opsioneve – por komentet e spamit të poshtër zakonisht do të miratohen pa e dërguar madje as një kërkesë për moderim në adresën tuaj të emailit. Nëse përdorni FanUpdate, sigurohuni që të kontrolloni listën tuaj të komenteve të Miratuar, në pritje dhe Spam të paktën një herë në javë, sepse sistemi juaj i blogeres mund të ketë aprovuar një koment spam dhe të vendosë një koment legjitim në Spam në vend.

Një tjetër dobësi është pamundësia për të bërë ndonjë gjë tjetër nga FanUpdate por postimet në blog. Ju nuk mund të bëni faqe, nuk mund të instaloni shtojca, etj. FanUpdate është me të vërtetë një mjet shumë themelor i blogezimit për faqet e internetit të vogla që funksionojnë në një paketë pritëse me burime të kufizuara.

2. Chyrp

Chyrp është një CMS minimale që synon të jetë një alternative më pak e rëndë për WordPress. Alex Suraci fillimisht e zhvilloi Chyrp si një projekt hobi në 2004, më pas u ble më vonë nga Arian Xhezairi në 2010, i cili vazhdoi zhvillimin. Versionet e fundit vijnë me dokumentacion të gjerë dhe një bashkësi mbështetëse.

chyrp

Kërkesat

 • PHP 5.2+
 • MySQL 4.1+ ose SQLite 3+ (me PDO)

demonstrim: https://www.softaculous.com/softaculous/demos/Chyrp

Uebfaqja e shitësit: https://github.com/chyrp/chyrp

Të mirat

I thjeshtë për t’u instaluar, me stil të bukur dhe me peshë të lehtë, Chyrp është një alternativë më e sigurt dhe më funksionale për FanUpdate. Chyrp mund të zgjatet me Module dhe Përkthime, kështu që është shumë i personalizueshëm dhe nëse dini pak programim joshës dhe PHP, ai mund të shndërrohet në një mjet fleksibël. Dokumentacioni do t’ju ofrojë një udhëzues të qartë dhe të kuptueshëm për të shpejtuar procesin.

Një tip interesant i zgjatjes për Chyrp është Pendët. Pendët integrojnë platformën themelore për të shtuar funksione më komplekse. Një shembull është artikulli, një pendë për artikujt që ju lejon të shtoni një titull dhe një nënvizim në postimet tuaja.

Të këqijat

Redaktori i tekstit është mirë, thjesht një redaktues teksti. Nuk ka asnjë funksionalitet amtare WYSIWYG me Chyrp. Sidoqoftë, ajo mund të furnizohet përmes Modulit me Redactor.

3. OpenBlog

OpenBlog është një platformë miqësore për përdoruesit e blogjeve bazuar në kornizën PHI CodeIgniter. Shtë e thjeshtë dhe nuk do të mbingarkojë serverat tuaj, por si WordPress dhe Chyrp, mbështetet nga një komunitet prodhues që ofron tema, shtesa dhe shtesa. OpenBlog mbështet shumë gjuhë dhe lëshohet nën licencën GPL v3.

Paneli OpenBlog

Kërkesat

 • PHP
 • MySQL

Demo: N / A

Uebfaqja e shitësit: http://open-blog.org

Të mirat

OpenBlog është po aq miqësor sa WordPress mund të jetë për një fillestar, por është po aq interesant për një përdorues të ndërmjetëm për të përparuar. Instalimi është i automatizuar dhe modelet janë të personalizueshme – dhe komuniteti ofron mjaft zgjedhje për shabllonet sidoqoftë.

Një tipar interesant në Panelin e Administratorit është Regjistrimi i Baza e të Dhënave: butoni lexohet në shiritin anësor të panelit tuaj dhe kur e klikoni atë, ju merrni një skedar të menjëhershëm rezervë. Thatshtë kaq e lehtë.

URL-të janë miqësore me motorin e kërkimit dhe platforma mbështet faqe, RSS dhe një redaktues WYSIWYG. Shtojcat ju mundësojnë të zgjeroni platformën tuaj dhe këto janë pothuajse shumë si WordPress, kështu që asgjë shumë komplekse atje.

Nëse sapo filloni me Blogging dhe nuk dëshironi të provoni WordPress, OpenBlog bën një alternative të vlefshme.

Të këqijat

Për dallim nga WordPress, OpenBlog nuk lejon modifikimin e modeleve nga Paneli i Administratorit tuaj. Ju do të duhet të aplikoni ndryshimet me dorë dhe pastaj të ngarkoni përsëri skedarët përmes FTP.

4. Pixie

Fillimisht e krijuar nga Scott Evans për faqen e tij të internetit të grupit, Pixie u zhvillua në një CMS me peshë të lehtë por efikase – ose si zhvilluesit dëshirojnë ta quajnë atë, një “Prodhues i Vogël, i thjeshtë, i Sajtit”. Pixie është i lëvizshëm, mbështet gjuhë të shumta dhe lëshohet nën licencën GPL v3.

Faqe Pixie

Kërkesat

 • PHP
 • MySQL

Demo: http://demo.getpixie.co.uk/

Uebfaqja e shitësit: http://www.getpixie.co.uk

Të mirat

Për fillestarët, instalimi i softverit peshon vetëm 2.28 MB, duke e bërë kështu Pixie një nga CMS më të lehtë aktualisht në dispozicion..

Shtë interesante që Pixie mbështet Microformats të XFN. Kjo është e dobishme për të mbajtur të gjitha lidhjet në blogun tuaj në mënyrë semantike të rëndësishme për motorët e kërkimit dhe për qeniet njerëzore njësoj (d.m.th., nëse dikush kontrollon në të vërtetë kodin burimor të faqes dhe zbulon se çfarë lloj atributi keni përdorur – ‘bashkëshorti’, ‘mik’, etj).

Pixie mbështet Temat CSS dhe rezervat e bazës së të dhënave. Për të kopjuar DB-në tuaj, shkoni te Parametrat -> rezervë -> Rezervoni bazën e të dhënave: sistemi do të krijojë një skedar .ZIP në server që mund ta shkarkoni duke klikuar lidhjen që do të shfaqet në faqe.

Të këqijat

Pixie nuk është aq miqësor sa mund të duket. Nëse jeni mësuar të krijoni postime në blog dhe faqe ku i botoni gjithashtu, do të zhgënjeheni – për të krijuar faqe të reja në Pixie, duhet të goditni Cilësimet në skedat kryesore dhe t’i krijoni ato nga atje. Skeda Publikimi do t’ju mundësojë t’i redaktoni ato. Për postimet, nuk ka skedë – ju duhet të ktheheni në Panelin e Shigjetave, lëvizni tek ‘Lidhje të shpejta’ dhe klikoni ‘Shtoni hyrjen e re të Blogut tim’ (ku Blog Blogu im ’është emri i blogut tuaj).

5. PivotX

PivotX është një zgjidhje për blogging me burim të hapur të zhvilluar nga një ekip vullnetarësh dhe lëshuar nën licencën GPL. Ai mbështet autorë të shumtë, Shtesa dhe Widgets për funksione shtesë.

Faqe Hyrëse PivotX

Kërkesat

 • PHP
 • MySQL ose skedarë të sheshtë

Demo: http://pivotx.net/page/screenshotspage

Uebfaqja e shitësit: http://pivotx.net

Të mirat

Shtë një instalim prej 7 MB – jo një pendë, por gjithsesi është mjaft i lehtë për kanunin. Ajo vjen me një dashboard të ngjashëm me atë të WordPress por është mjaft më elegant.

Ju mund të shkruani postimet dhe faqet e faqes suaj brenda Hyrjeve dhe faqeve, që është mjaft i detajuar në pamje të parë: nën Regjistrimet dhe Faqet keni çdo mjet për të krijuar dhe mirëmbajtur postimet dhe faqet tuaja, madje dhe për të moderuar komente, ndjekëse dhe për të menaxhuar kategori.

Menaxhoni Media është e ngjashme me Media WordPress ‘dhe ju lejon të ngarkoni imazhet, skedarët dhe shabllonet tuaja. Ju mund të redaktoni skedarët tuaj të tanishëm të shablloneve në pamjen e tekstit.

Një gjë që më pëlqen shumë për PivotX është që ju mund të ekzekutoni shumë uebfaqe dhe nën-blogje të shumta dhe mund t’i dalloni ato duke caktuar kategori dhe shabllone të ndryshme për secilin.

Përveç kësaj, ju mund të zgjidhni për të ruajtur të dhënat ose në skedarë të sheshtë ose në një bazë të dhënash MySQL. Dosjet e sheshta nuk janë aq të sigurta, megjithatë.

Të këqijat

Kurba e të mësuarit është pak më e mprehtë se sa për WordPress, pasi ndërfaqja e saj është më pak miqësore për përdoruesit, por kjo nuk është parandaluese pasi softueri është mjaft i mirë. Mënyra më e mirë për të filluar është të lexoni dokumentacionin dhe të njiheni me terminologjinë dhe seksionet e tabelave të administratorit, që ndryshojnë nga WordPress ose CMS të tjera..

6. Cutenews

Cutenews është një skenar i vogël për blogez i zhvilluar nga CuteNews Team. Shtë një platformë e thjeshtë e bllokimit të prapambetjes, si FanUpdate, por përdor përdorimin e skedarëve të sheshtë në vend të bazave të të dhënave MySQL për të ruajtur të dhënat.

Faqe Hyrëse CutePHP

Kërkesat

 • PHP
 • skedarë të sheshtë për ruajtje

Demo: N / A

Uebfaqja e shitësit: http://cutephp.com

Të mirat

Versionet e fundit të Cutenews janë më të ngjashme me WordPress në pamjen dhe funksionalitetin. Cutenews mund të zgjerohet përmes shtojcave dhe moduleve dhe bizneset e vogla mund të blejnë një licencë për përdorim komercial. Ajo vjen me një funksion kërkimi, ngarkime të skedarëve dhe mundësinë për të kopjuar (dhe rivendosur) versionet e ruajtura. Cutenews gjithashtu mbështet ndalimin e UTF-8 dhe IP.

Të këqijat

Si një platformë që përdor skedarë të sheshtë në vend të DB-ve për ruajtje, Cutenews mund të konsumojë mjaft burime ndërsa faqja juaj e internetit rritet në postime dhe komente.

Pse nuk keni dëgjuar për ta më parë

Kur sapo po filloni me bloget, keni më shumë dëshirë të ndiqni masat në frikën e humbjes. Edhe kur nuk keni prekur asnjëherë një CMS më parë, lehtë mund të instaloni WordPress (ose thjesht të regjistroni një llogari WordPress.com) dhe të filloni me një temë premade. Ose mund të instaloni Joomla! ose Drupal, zgjidhni një lëkurë themelore dhe filloni të postoni në mënyrën më themelore, ndërsa ndiqni një nga mijëra mësimet e mundshme në Internet për të përmirësuar pamjen e blogut tuaj.

Nga ana tjetër, të njiheni me zgjidhje të tjera – dhe t’i jepni vetes më shumë mundësi – kërkon hulumtime, kohë dhe përkushtim. Pra, megjithëse është padyshim një ide e mirë për t’i lagur këmbët me CMS-të më të njohura, mendoni t’i kushtoni pak kohë hulumtimeve dhe eksperimenteve me alternativat.

Unë mund t’ju siguroj, është kënaqësi. ;)

Mirësjellja e imazhit të Stuart Miles / FreeDigitalPhotos.net

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map