Zgjedhja më e mirë absolute e më të mirëve nuk është një detyrë e lehtë. Shumë varet nga testet e gjera të kryera, por një pjesë e madhe gjithashtu varet nga ju – përdoruesi. Gjithkush ka nevoja të ndryshme kur bëhet fjalë për një shërbim Virtual Private Network (VPN) dhe si ai apo jo, nuk është e lehtë të gjesh një që është më e mira në gjithçka.


Në përgjithësi, megjithëse, pasi kam kaluar shumë VPN, kam gjetur që ka disa emra të mëdhenj që kanë dalë pa pushim dhe vlerësuar jashtëzakonisht shumë në të gjitha kategoritë kryesore. Kjo përfshin intimitetin dhe anonimitetin, shpejtësinë dhe stabilitetin, nivelet e shërbimit ndaj klientit, veçoritë teknike dhe natyrisht, veçoritë shtesë plus opsionet e çmimeve.

Krahasimi më i mirë i çmimeve të VPN-ve & Rishikimi i Planeve (Përditësuar Mars 2020)

Për përsosmëri të përgjithshme në pothuajse të gjitha kategoritë, ekzistojnë tre ofrues të VPN që duhet të shikoni në vitin 2020: NordVPN, Surfshark dhe ExpressVPN.

Më të mirë PricemimetLoggingShërbuesit e Gjyqit FalasNetflix MbështetjeP2P NdihmaDeklaratat
$ 3.49 / mo30 dite3,000+5
$ 1.99 / mo30 dite3,000+5
$ 0.83 / mo10
$ 2.42 / mo5
$ 7.99 / mo31 ditë2,000+pjesërisht30 dite700+pjesërisht7 dite1,100+pjesërisht Këshilla të dobishme për blerësit VPN

1- NordVPN tani është në shitje duke ofruar 70% zbritje – .

2- Si të zgjidhni një VPN? –

3- Rastet e përdorimit të ndryshëm për VPN-në tonë të rekomanduar:

10 Shërbimet më të mira VPN të vitit 2020

1. NordVPN

NordVPN - Zgjedhja jonë më e mirë e VPN

Mirat e NordVPN

 • .Mime të arsyeshme të planit afatgjatë
 • Reputueshëm dhe me karakteristika të paketuara
 • Rrjeti masiv i serverëve

Uebsajti: https://www.expressvpn.com/

ExpressVPN është një nga markat më të besueshme dhe me reputacion në biznesin VPN dhe në fakt, është një nga zgjedhjet tona kryesore. Bazuar në Ishujt e Virgjër Britanikë, shërbimi i tyre është i besueshëm, i sigurt dhe i qëndrueshëm.

Duke pritur më shumë se 3000 servera në 94 vende të globit, rrjeti i tij i gjerë u ofron përdoruesve nga pothuajse çdo vend pikat e hyrjes në mënyrë të çuditshme. Lista e aftësive që ajo ofron është e gjatë dhe e dalluar, duke përfshirë edhe shifrimin e nivelit të lartë, hyrjen në përmbajtje në shërbime të kufizuara të gjeohërimit si Netflix dhe iPlayer të BBC dhe mbështetje për ndarjen e skedarëve P2P.

Sigurisht, ka edhe një ton shtesë që vijnë me shërbimin që e bën atë numër një në këtë listë.

Mimet fillojnë nga 8,32 dollarë në muaj e tutje, që për fat të keq është në anën e lartë.

Mësoni më shumë rreth ExpressVPN në përmbledhjen time të thelluar.

Kundërvajtjet e ExpressVPN

 • i shtrenjtë

Test i Shpejtësisë së ExpressVPN

Kam arritur të marrë 83 Mbps për shpejtësi të shkarkimit në ExpressVPN. Kjo nuk është gjithmonë rasti në disa VPN.

Rezultati i provës së shpejtësisë nga serveri amerikan.

Shkalla e pingut nga serveri Singapor tregon 11 ms, të cilat i konsiderojnë si cilësi të mirë.

Rezultati i provës së shpejtësisë nga serveri Singapor.

P2P dhe Torrenting

Shpejtësitë ishin të buta për përrua. Unë mendoj se trafiku P2P ishte në gjendje të fitonte shpejtësi më të mira se zakonisht.

3. Surfshark

surfshark vpn

Pro të Surfshark

 • Hardmimet e vështira
 • I shpejtë dhe i qëndrueshëm
 • Siguri e lartë
 • Reputacion i mirë

Uebsajti: https://torguard.net/

Ky emër mund të mos jetë shumë i njohur për shumë prej jush, por unë ndoshta kam qenë aq i befasuar sa ndiheni tani. Në shikim të parë, klienti TorGuard do të duket një shkollë pak i vjetër dhe jo aq i lëmuar rreth skajeve sa tre kryesorët tanë në listën tonë më të mirë VPN.

Megjithatë, opsionet e shumëfishta të karakteristikave që ka futur në shërbim plus shpejtësitë mbresëlënëse të lidhjes e bëjnë këtë lehtësisht një nga zgjedhjet e mia kryesore. Aftësia për të rregulluar nivelet e kriptimit mund të mos duket si një ide e shkëlqyeshme por i lejon përdoruesit të balancojnë sigurinë dhe anonimitetin sipas nevojave të tyre.

TorGuard gjithashtu ka filluar të ofrojë qasje në protokollin e gjeneratës tjetër WireGuard, që do të thotë se po jeton në avantazhin e teknologjisë VPN.

Mimet fillojnë nga aq pak sa 4.99 dollarë në muaj.

Mësoni më shumë rreth TorGuard VPN në këtë përmbledhje.

Cons të TorGuard

 • Ndërfaqja duhet pak të mësohet
 • Icedmimi pak i lartë

5. FastestVPN

FastestVPN

Mirat e FastestVPN

 • Shpejtësi të forta
 • Planet afatgjata të lira
 • Asnjë politikë e prerjeve
 • Disponueshmëri e lartë dhe kohën e duhur

Proçeset e Inteligjencës Private

 • Rrjeti masiv i serverëve
 • Integron shtesa të tilla si adblocker dhe anti-malware
 • SOCKS5 Proxy përfshirë
 • E shkëlqyeshme për transmetimin e mediave

Mirat e mburojës së pikave të nxehta

 • Përkushtuar, mbështetje teknike 24/7
 • Intimitet i plotë nga gjurmuesit
 • Periudha shumë e gjatë e kthimit të parave

Mirat e PureVPN

 • Servers të gatshëm për ozon
 • Serverë të përkushtuar P2P
 • Serverët e optimizuar për transmetim

Pro të VyprVPN

 • Me seli në Zvicër
 • Qasje e plotë në Netflix dhe përmbajtje të tjera me vendndodhje të kufizuar
 • Asnjë server të palëve të treta
 • Aplikim i lehtë për t’u përdorur

Pro të IPVanish

 • TOR I pajtueshëm
 • Merrni hyrje në tarifat më të ulëta të VOIP
 • Parandalon inspektimin e thellë të paketave

VPN e rekomanduar për anonimatin më të mirë:

 • NordVPN – Duke qenë i vendosur në Panama, kjo kompani VPN është nën juridiksionin e vendit (gjë që ndodh të ketë jo shumë në mënyrën e ligjeve për ruajtjen e të dhënave).
 • Surfshark – Surfshark pranon të gjitha kartat kryesore të kredisë për pagesa (VISA, Master, AMEX, Discover) dhe ofron mundësi të ndryshme pagese anonime përfshirë Bitcoin, GooglePay dhe AliPay.

Tipari kryesor i VPN # 2- Siguria

Nga protokollet e Encryption deri tek karakteristikat e sigurisë së softuerit të klientit, VPN-të sot ofrojnë siguri në shumë nivele. Sigurisht, më kritike është siguria dhe integriteti i lidhjes që ajo mban midis jush dhe Internetit megjithëse.

Një veçori tjetër që shumë ofrues të shërbimeve VPN ofrojnë është një ndërrues vrasës. Kjo do të thotë që çdo herë që lidhja midis pajisjes tuaj dhe serverit VPN prishet ose humbet për ndonjë arsye, klienti VPN do të ndalojë të gjitha të dhënat nga dalja ose hyrja në pajisjen tuaj.

ghosting

VPN-të gjithashtu kanë qenë mjaft të gjatë sa që disa faqe në internet ose edhe qeveri kanë përvojë në njohjen e veprimtarisë së VPN. Ofruesit e shërbimeve VPN gjithashtu e dinë këtë dhe kanë prezantuar një tipar të quajtur Vjedhurazi, Ghosting ose VPN Obfuscation (terminologjia ndryshon, por ato zakonisht nënkupton të njëjtën gjë). Kjo ndihmon për të ngatërruar sistemet që kërkojnë në mënyrë aktive përdoruesit e VPN.

Double VPN

Disa VPN shkojnë në gjatësi të mëdha për të ndihmuar klientët e tyre të fshehin identitetin e tyre dhe kanë dalë me një veçori të quajtur VPN të dyfishtë ose multi-hop. Kjo do të thotë që të lidheni me një server VPN dhe lidhja më pas kalohet përmes një serveri tjetër VPN para se të godisni internetin. Përveç kursit, encryption është dyfishuar, si dhe shton një shtresë shtesë të sigurisë.

Tipar VPN i dyfishtë i ofruar nga NordVPN.NordVPN përdor encryption të dyfishtë për të siguruar privatësinë dhe sigurinë e nivelit të lartë (mësoni më shumë në rishikimin tonë të NordVPN).

Përveç kësaj, veçori shtesë janë shtuar në shumë shërbime VPN gjatë gjithë kohës, si skanimi i Malware, bllokimi i banderolave ​​në internet dhe më shumë. Ndërsa të gjitha këto janë të dobishme, kurrë mos harroni qëllimin thelbësor – duke e mbajtur lidhjen tuaj të sigurt dhe anonime.

VPN e rekomanduar për shpejtësinë më të mirë:

 • ExpressVPN – Duke pritur më shumë se 3000 servera në 94 vende të globit, rrjeti i saj i gjerë u ofron përdoruesve nga pothuajse çdo vend pikat e hyrjes mahnitëse të shpejtë.

Test i shpejtësisë ExpressVPN

Testi i shpejtësisë ExpressVPN - ExpressVPN është një nga tre VPN më të mirë.Rezultati i testit të shpejtësisë ExpressVPN nga serveri i Azisë. Ping = 11 ms, shkarkoni = 95.05 Mbps, ngarkoni = 114.20 Mbps (shiko përmbledhjen e plotë të ExpressVPN).Testi i shpejtësisë së rrjetit ExpressVPN - ExpressVPN është një nga tre VPN kryesore.Rezultati i provës së shpejtësisë ExpressVPN nga serveri Australian. Ping = 105 ms, shkarkoni = 89.55 Mbps, ngarkoni = 38.76 Mbps.

Tipari kryesor VPN # 4 – Spoofing i lokacionit

Mos harroni se nuk është gjithmonë për shpejtësinë, por edhe disponueshmërinë. Nëse doni të transmetoni përmbajtjen Netflix në SHBA për shembull, do të dëshironi një VPN i cili ka serverë në atë vend. Po kështu, në Mbretërinë e Bashkuar nëse po shikoni përmbajtjen e iBBC.

Nëse jeni në një vend që censuron shumë Internetin, ose po udhëtoni në një, siç është Kina, sigurohuni që të zgjidhni një shërbim VPN që është i mirë për të marrë blloqe. Especiallyshtë veçanërisht e vështirë në Kinë pasi që pothuajse çdo gjë në internet është censuruar dhe të gjitha shërbimet VPN përveç atyre shtetërore ose të aprovuara janë të ndaluara.

Për të kapërcyer këtë, disa ndërmarrje VPN përdorin bllokime të serverëve të cilat mund të ndihmojnë në anashkalimin e disa kufizimeve në internet siç janë zjarret e rrjetit. Kjo siguron që VPN juaj të funksionojë në ato vende me censurë të fortë.

Shërbime VPN miqësore P2P

 • TorGuard – Shkrime me shpejtësi më të mirë, vlerë të madhe dhe përplasje të mëdha përplasjeje nga shumica e ISP-ve.

Tipari kryesor i VPN # 6 – Shërbimi i Klientit

Testi i shpejtësisë së forumit TorGuard - TorGuard është renditur në vendin e 4 në listën tonë më të mirë VPN.TorGuard – një nga shërbimet më të mira të mbështetura VPN, drejton një forum aktiv për të mbështetur përdoruesit e tij (mësoni më shumë në rishikimin e TorGuard të Timothy).

Si me çdo industri, edhe komuniteti VPN ka qentë e saj të lartë dhe qen të ulët në shërbimin e klientit. Unë nuk do të përmend se kush janë ata këtu, por sigurohuni që do t’i quaj ata në vlerësimet individuale të VPN.

Një gjë për të cilën duhet të theksoj është se për një shërbim që është po aq teknik në natyrë sa një VPN, nuk ka absolutisht asnjë justifikim për një kompani që specializohet në të që të mos ofrojë mbështetje të mirë për klientët. Është e nevojshme. Nëse jeni duke u regjistruar për një shërbim VPN, sigurohuni që të kaloni disa përmbledhje për të parë se si ata bëjnë në mbështetjen e klientit.

Se disa mbështeten në një sistem biletash është mjaft e keqe, por ata thjesht mund të mbushin moshën për t’u përgjigjur. Mund ta imagjinoni të uleni në shtëpi dhe të irritoheni gjithnjë e më shumë pasi çdo email kthehet tek ju pas një ose dy ditë – mbani mend, ju po paguani privilegjin e përdorimit të shërbimit të tyre.

Pse një VPN gjatë gjithë jetës mund të mos jetë një marrëveshje e mirë

Disa ofrues të shërbimeve VPN kanë këtë koncept të ofrimit të një ‘Marrëveshjeje të Jetës’ për shërbimet e tyre. Ndërsa kjo mund të tingëllojë si një vjedhje për ata prej jush që imagjinoni një VPN gjatë gjithë jetës për ndoshta 100 dollarë – ndaloni ta konsideroni së pari.

VPN-të për nga natyra e tyre kërkojnë që kompanitë të zhyten një sasi të madhe parash në zhvillimin e produkteve, pajisjeve teknike, infrastrukturës, plus kostot e tjera. Nëse ata do të marrin paratë tuaja një herë dhe do t’ju japin një jetë të shërbimit – çfarë ndodh kur ajo grup fondesh fillon të thahet?

Mendoni si një skemë ponzi, ku shërbimi juaj po mbështetet nga regjistrime të reja të skemës. Kur skema bëhet shumë e rëndë për të mbështetur fonde të reja, ajo shembet. Në skemat ponzi financiare që do të rezultojnë në humbje financiare.

Në një VPN nuk është aq e qartë. Ju mund të vini re simptoma pa shërbimin që shkon jashtë biznesit. Shpejtësi më të ngadalta, vështirësi në lidhje dhe më keq nga të gjitha – zbrazësitë e mundshme të sigurisë të shkaktuara nga shërbimi dhe mbështetja jo adekuate.

Përndryshe, ofruesi i shërbimit mund të subvencionojë të ardhurat e tij duke shitur të dhënat tuaja, që është edhe më keq sesa ofrimi i shërbimeve nën standarde. Pra, para se të zvogëloni kartën tuaj të kreditit për një plan jetësor, mendoni për rrezikun e mundshëm që mund të lindë nga një plan si ai. Askush nuk mund të lejojë të dhurojë një shërbim falas.

Rastet e përdorimit të VPN – Pse duhet të konsideroni një VPN?

1. VPN kryesore për bizneset

VPN e rekomanduar për studentët: NordVPN (15% zbritje studentore)

Të gjithë kemi qenë atje si studentë; gjithmonë i shkurtër në para dhe duke u futur në telashe. Falë shpërthimit të mediave dixhitale dhe sociale, siguria dhe intimiteti në rrjet është bërë një nevojë më urgjente për studentët në të gjithë botën.

Edhe pse në shumicën e rasteve studentët do të zgjedhin thjesht shërbimin më të lirë, pse të zgjidheni kur një dollar më shumë mund të blini një nga VPN-të më të mira në treg. NordVPN i përshtatet kësaj kategorie bukur dhe çmimet mënjanë, u ofron studentëve një mori të tërë karakteristikash shtesë.

Aplikacionet e tyre celulare dhe shtesat e shfletuesit gjithashtu i bëjnë ato ideale për studentët në lëvizje, duke lejuar punë të sigurtë në laptopët dhe smartphone të tyre kudo në kampus.

3. VPN më e lirë shërbim

VPN e rekomanduar për zhbllokim: ExpressVPN, NordVPN

Disa shërbime të transmetimit të mediave kufizojnë përmbajtjen bazuar në vendndodhjen për shkak të faktorëve të ndryshëm siç janë ligjet specifike të vendit, ligjet e censurës ose marrëveshjet e licencimit. Kjo përfshin iPlayer të BBC-së dhe Netflix. Për ta kuptuar këtë, një shërbim VPN ndihmon por jo vetëm çdo VPN do të bëjë.

Disa VPN janë më të mirë se të tjerët, pasi shumica thjesht mbështeten në vendet e serverëve. Më e mira do të rrotullohen në mënyrë aktive IP-të e serverit dhe do të kryejnë aktivitete zbardhëse për IP të ndaluara më parë. Në fakt, disa VPN e dinë që nuk mund të mbështesin Netflix dhe të thonë me sinqeritet se nuk mund të jenë në kushtet e tyre të shërbimit.

Me aftësitë e saj të shkëlqyera të shpejtësisë dhe gamën shumë të gjerë të rrjetit të serverëve, ExpressVPN dhe NordVPN ka të ngjarë dy më të mirët në biznes për të transmetuar media nga burimet më të mëdha – jo vetëm Netflix. Shpejtësia e saj mund të kujdeset lehtësisht me videot HD dhe Netflix është përfundimisht në krye të listës ‘duan’ të shumicës së njerëzve.

5. VPN për Përdoruesit Android

VPN e rekomanduar për Torrenting: ExpressVPN, TorGuard

Disa prej jush mund të keni dëgjuar që VPN e bëjnë ndarjen e skedarëve P2P (Torrenting) më shpejt, por kjo nuk është plotësisht e vërtetë. Whatfarë është e vërtetë, sidoqoftë, është që përplasjet në disa vende mund t’ju bëjnë të prisni dënime me gjobë të konsiderueshme apo edhe me burg, nëse kapeni duke përhumbur materialet e gabuara.

Në shumë raste, ka edhe Ofrues të Shërbimit të Internetit që shqetësohen nga përplasjet pasi pretendojnë se ndarësit e skedarëve P2P janë duke ngrënë pjesën më të madhe të brezit të disponueshëm. Kjo shpesh ka rezultuar në goditje, duke ulur shpejtësinë e përdoruesve të P2P.

Një VPN e mirë – siç është TorGuard, do t’ju ndihmojë të merrni rreth rrëzimit të torrenteve nga këta ISP. Në fakt, kur përdorni një VPN për të mbytur, ISP-ja juaj nuk do ta dijë as që jeni përrua.

7. VPN për Lirinë Dixhitale

Zbulimi i Fitimit

Ne përdorim linqe bashkëpunimi në këtë artikull. WHSR marrin tarifa referimi nga kompanitë e përmendura në këtë artikull. Mendimet tona bazohen në përvojën reale dhe të dhënat aktuale të serverit.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Adblock
  detector