Ueb-faqja në mbarë botën, shumë si jeta e vërtetë, është aq masive saqë do t’ju ​​duhej një jetë për të përshkuar çdo telashe dhe çmenduri.


Për ta përmbledhur këtë fakt, deri në kohën kur keni përfunduar në gjysmë të rrugës, aq më shumë përmbajtje do të ishin krijuar dhe azhurnuar që do të duhet të filloni përsëri nga e para.

Të gjitha këto janë të njohura, por sa prej jush janë të vetëdijshëm se përmbajtja që hasni zakonisht në internet nuk është mezi maja e një ajsori të gjerë informacioni?

Warning: Para se të vazhdoni më tej, është e rëndësishme që të kuptoni se shumë gjëra në Dark Web janë jashtëzakonisht të paligjshme. Pavarësisht se çfarë masash paraprake ju merrni, të qenit në gjendje të qëndroni anonim është shumë e pamundur. Hyni në rrezikun tuaj!

1. Shkarkoni dhe instaloni shfletuesin TOR

Shfletuesi Tor

Pavarësisht përdorimit të tij aktual si një shfletues që shpesh përdoret për të hyrë në pjesë të Dark Web, TOR (aka. Shfletuesi i errët i uebit) u krijua fillimisht për të ndihmuar në ruajtjen e komunikimit në internet të inteligjencës amerikane..

Sot, është një nga mënyrat e pakta për të hyrë në faqet e internetit të .onion, të cilat gjenden në Dark Web.

TOR është një version i shfletuesit të famshëm të Firefox-it, i modifikuar për të lejuar përdoruesit të shfletojnë uebin në mënyrë anonime. Shfletuesi është krijuar për të bllokuar ose këshilluar kundër përpjekjeve të përdoruesit për të bërë gjëra që mund të zbulojnë identitetin e tyre, të tilla si ndryshimi i madhësive të dritares së shfletuesit, për shembull.

Ndërsa jeni duke pritur që TOR të shkarkohet, merrni kohën për të ngjitur një copë kasetë të errët mbi lentet e kamera në internet. Asnjëherë nuk e dini se çfarë mund të ndodhë.

Dhe gjithashtu – shikoni videon e mëposhtme prezantuese nga TOR.

?

2. Konsideroni të paguani për një shërbim Virtual Private Network

Rrjetet Virtuale Private (VPN) janë serverë me të cilët ju lidhni për të hyrë në internet. Këta serverë ndihmojnë për të maskuar origjinën tuaj dhe mund të imitojnë vendndodhje nga shumë vende të tjera në botë. Edhe pse TOR maskon identitetin tuaj, nuk e fsheh vendndodhjen tuaj.

Për ata që nuk kanë përdorur një shërbim VPN më parë, ju gjithashtu mund të regjistroheni me një nga më të mirët: ExpressVPN. Mos u shqetësoni megjithëse ata kanë një periudhë 30-ditore pa rrezik gjatë së cilës ju mund të vlerësoni shërbimet e tyre.

Reklamim: ExpressVPN - Përdorni një VPN kur kërkoni në uebin e errët. Rekomandohet një VPN kur shfletoni Dark Web. Ajo shton një nivel shtesë sigurie në të dhënat tuaja dhe fsheh vendndodhjen tuaj. Ju lutemi mbështesni reklamuesin tonë – ExpressVPN dhe qëndroni të sigurt kur kërkoni në ueb të errët.

3. DuckDuckGo është shoku juaj

Lundrimi në Web Dark është pak më ndryshe. Mos harroni fazën që shpesh përhapet: “Google është shoku juaj”? Epo, Google nuk indekson faqet në Dark Web, kështu që atje, shoku juaj më i mirë do të jetë DuckDuckGo, i cili bën një punë të ngjashme.

4. Regjistrohuni për një adresë të sigurt të postës elektronike

Tani që të jeni gati për të shkuar, është koha të regjistroheni në një adresë emaili të pashtershme. Gmail është jashtë diskutimit, dhe do të të duhet një adresë e-mail për t’u regjistruar në shumë faqe në internet .ionion.

Këtu janë disa që ju mund të dëshironi të merrni parasysh *:

  • ProtonMail
  • TORbox
  • Bitmessage
  • Të ngrihesh
  • Lelantos (shërbim me pagesë)
  • Mail2Tor

* Vini re se këto vijnë me fusha .onion, gjithashtu, të cilave ju duhet të keni qasje duke përdorur shfletuesin TOR. Shfletuesit e rregullt si Chrome dhe Firefox nuk do të funksionojnë.

5. Motori i kërkimit të errët në internet

.qepë është një domain i përdorur ekskluzivisht në Dark Web. Këto janë të ngjashme me fushat e rregullta, por nuk mund të arrihen pa një shfletues të specializuar si TOR.

Këtu janë disa adresa relativisht të padëmshme .onion që mund të provoni:

  • Motori i Kërkimit DuckDuckGo
  • eBooks

Ka lista të mëdha të faqeve të internetit .onion në dispozicion dhe kërkon vetëm pak përpjekje për t’i gjetur ato. Përsëri, mbani në mend se ju mund të përplasem me gjëra të çuditshme (dhe përsëri, shumë të paligjshme) në Dark Web.

Fotografi e një faqe në internet të errët. Diçka që mund të prisni të shihni në çdo kohë në faqet e internetit të kapura nga Dark Web.

Sa e Sigurt është të luani në Web Dark?

Kjo tingëllon ekzotike dhe ka atë emocion të së panjohurës dhe të pashpjeguarve, por ashtu si deti i thellë blu, fshihen shumë rreziqe. Si mesatarja e Joe-së-e-mulli (ose Jill, sipas rastit), sa e sigurt është të eksplorosh uebin e errët?

Megjithëse ka shumë gjëra ekzotike në faqen e errët që normalisht nuk do t’i shihni, së bashku me disa nga më të përhapurit, megjithëse në formë anonime (për ju), uebi i errët nuk është një vend për ju që të pengoni verbërisht.

Ka gjëra shumë të këqija dhe njerëzit përreth kësaj mund të rezultojnë në pasoja të rënda për ju. Kjo vlen jo vetëm për njerëzit e këqij, por ekziston gjithashtu një shans shumë i vërtetë i problemeve me zbatimin e ligjit, në varësi të asaj që bëni.

Në rast se nuk jeni të bindur, këtu janë disa shembuj të asaj që ndodh në rrjetën e errët dhe pasojat;

Shpërndarja e drogës

Në fillim të këtij viti, një çift në SH.B.A u akuzua për shitjen e drogës nën dorezën e shitësit të errët të internetit të MH4Life në site të ndryshme tregtare. Ata po përdornin uebin e errët për të shitur Fentanyl, një lloj opioidi i cili abuzohet shpesh si një ilaç rekreativ si dhe substanca të tjera të paligjshme. Dyshja u arrestuan pavarësisht se përdorën kriptocurrency, rrjete virtuale private dhe proxies, si dhe teknika të tjera të hollësishme të shpërqendrimit.

Armë, ar dhe para

Më shumë se 35 njerëz në New York dhe California u arrestuan nga një grup i agjencisë së kombinuar për shitjen e kontrabandës në rrjetin e errët. Në mesin e sendeve të sekuestruara ishin më shumë se 100 armë, 3.6 milion dollarë në para dhe 2,000 Bitcoin.

rrëmbim fëmijësh & Trafikimi i seksit

Një burrë polak po planifikonte të shiste një model britanik të rrëmbyer në rrjetin e errët. Kur planet shkuan keq, ai u arrestua në Itali, ku viktima e tij pretendoi se ai mburrej se fitonte më shumë se 17 milion dollarë duke shitur gra të rrëmbyera në rrjetin e errët.

Udhëzues i Sigurimit të Errët të Uebit

Meqenëse kemi vërtetuar se ekzistojnë disa gjëra vërtet të tmerrshme që ndodhin në rrjetin e errët, le të shohim disa mënyra sesi mund t’i shmangni ato, nëse me të vërtetë insistoni të shikoni;

1- Sigurohuni që shfletuesi juaj Tor është i azhurnuar

Tor Browser 9.0a4 tani është në dispozicion nga faqja e shkarkimit Tor Browser Alpha (për përdoruesit që duan të provojnë tiparet e reja).

Përdorimi i shfletuesit Tor është i nevojshëm për të vizituar faqet .onion, por çdo aplikacion ka dobësinë e rastit. Gjithmonë sigurohuni që shfletuesi juaj Tor të jetë i azhurnuar dhe të përpiqeni të qëndroni në krah të njoftimeve të cenueshmërisë.

.lidhje qepë: Wiki e fshehur

2. Portofoli i fshehur

Duke ditur që ka mijëra gjëra që mund të blini këtu, me siguri do të dini se duhet të paguani edhe atë. Kjo faqe është një lloj si një portofol dixhital dhe ju lejon të lidhni transaksione në Bitcoin. Dallimi i madh është se shumica e faqeve dixhitale të portofolit nuk janë anonime dhe madje shumë duhet të jenë në përputhje me rregulloret financiare gjithashtu. Portofoli i fshehur është… mirë, i fshehur.

.lidhje qepë: Tregu i ëndrrave

4. Facebook

Shtë me të vërtetë e çuditshme që platforma më e madhe e mediave sociale në botë do të kishte një adresë .onion, por aty ku je, Facebook është. Kjo pjesë e Facebook u pohua se u krijua nga ata për t’u kujdesur për ata që duan një rrjet social që është anonim. Unë nuk jam plotësisht i sigurt se si “anonim” dhe “social” punojnë së bashku, por Facebook .onion pretendon të mos mbajë regjistrat e veprimtarisë së përdoruesit.

.lidhje qepë: Hosting Private

6. Bleni Bitcoin në Blockchain

Bitcoin ju ndihmon të mbeteni anonim, kështu që është i shkëlqyeshëm për përdoruesit e Tor. Atëherë, pse të mos hyni në këtë sit direkt përmes një lidhjeje .onion? Ajo që e bën këtë faqe më unike se disa të tjera është se ajo ka një çertifikatë HTTPS për adresën e saj .onion!

.lidhje qepë: Netpoleaks

8. Pishtari

Ashtu siç Google i ka konkurrentët e saj aq shumë DuckDuckGO (edhe pse e dua atë emër!). TORCH është një motor kërkimi shumë i thjeshtë dhe minimalist që mund të provoni prej jush çdo të sëmuret nga rosat miqësore.

.lidhje qepë: Dyqane Tor

10. ExpressVPN

ExpressVPN është një shërbim premium VPN që u ka dhënë shumë përdoruesve mbrojtje të intimitetit gjatë viteve. Rrjeti i saj i fortë i serverëve të sigurt thjesht ulërin anonimitetin dhe për të mbështetur atë që ata kanë një version të errët të bazuar në internet të faqes së tyre gjithashtu.

.lidhje qepë: Qira-A-Hacker

12. Mollë 4 Bitcoin

Keni dashur ndonjëherë një iPhone të Macbook, por insistoni të paguani në Bitcoin? Ekziston edhe një opsion edhe për ju, por llojet dhe numrat e modeleve janë të kufizuar. Të gjithë telefonët vijnë me fabrikë të shkyçur dhe mund të funksionojnë kudo në botë.

.lidhje qepë: Kampi

14. ProPublica

Për ata që besojnë në gazetari të pavarur, faqja e errët ka një botim mjaft unik të llojeve. ProPublica është vendi për ata që guxojnë të sfidojnë abuzimin e pushtetit, korrupsionin dhe llojin. Ato janë plotësisht jofitimprurëse dhe kanë një URL të dedikuar për qepë, në të cilën mund të përdorni duke përdorur shfletuesin Tor.

.lidhje qepë: Bitmessage

16. Shërbimi i SHKRIMIT

Nëse jeni duke kërkuar një mënyrë të sigurt (?) Për të bërë tregti në internet, mos kini frikë, ekzistojnë edhe mundësi për ju. Ashtu si mënyra si një avokat mund të mbajë fonde në ruajtje, kështu që ju të SH ERBEToni shërbim. Madje merret me Bitcoin në mënyrë që gjithçka të jetë anonime.

Tregtoni me përmbajtjen e zemrës suaj dhe gjithçka që ju kërkoni është një tarifë modeste e transaksionit 1.5%. Ata do të sigurohen që ju të mund të inspektoni artikujt e dërguar përpara se të lëshoni fondet tuaja dhe të ofroni zgjidhjen e mosmarrëveshjeve të palëve të treta në rast se marrëveshja sours.

.lidhje qepë: Portofoli Wasabi

18. SecureDrop

Të gjithë kanë nevojë për hapësirë ​​ndonjëherë në internet dhe SecureDrop është pikërisht kështu. Sidoqoftë, është pak më shumë si javë, pasi që është krijuar për të lejuar bllokuesit e bilbilit një mënyrë për të paraqitur sende në kompanitë e mediave në mënyrë anonime.

Shtë interesante që kjo faqe tani është në pronësi dhe operohet nga Fondacioni Freedom of Press. Të gjitha të dhënat janë të koduara dhe nuk ka lidhje të palëve të treta në asnjë vend në proces. Reallyshtë me të vërtetë plotësisht anonim!

.lidhja e qepës: Shkencë-qendër

Pyetje të shpeshta të bëra për të hyrë në Web të errët

Kur filloi Dark Web?

Historia e rrjetit të fshehur është pothuajse aq e vjetër sa vetë historia e Internetit. Ne nuk gjetëm asnjë regjistrim zyrtar të një “data fillestare” aktuale, por besojmë se Dark Web që njohim sot filloi në vitin 2000 me lëshimin e Freenet.

A është e paligjshme të jesh në Web-in e thellë?

Faqet në ueb të thellë thjesht nuk indeksohen nga motorët e rregullt të kërkimit. Vetë faqja e thellë nuk është e paligjshme, por disa site mund të përfshihen në aktivitete të paligjshme. Përfshirja në ato aktivitete mund të jetë e paligjshme.

A është e sigurt Dark Web?

Ashtu si jeta reale, gjithmonë ekziston një element rreziku në internet dhe rrjeta e errët nuk është më ndryshe. Siguria është relative dhe është më mirë të rrisni mbrojtjen tuaj në internet pa marrë parasysh se çfarë bëni. Një mënyrë për ta bërë këtë është duke përdorur një VPN, e cila mund të kriptojë të dhënat tuaja dhe të fshehë adresën tuaj IP nga sytë prying. Gjeni VPN më të mirë në artikullin tim tjetër.

Farë mund të bëni në Web Dark?

Ngjashëm me uebin e hapur, ekzistojnë të gjitha mënyrat e aktiviteteve që mund të bëni në ueb të errët, duke filluar nga pjesëmarrja e forumit deri tek shfletimi i vendeve në internet. Sidoqoftë, ekzistojnë gjithashtu mallra dhe shërbime të paligjshme në dispozicion në faqen e errët.

Farë mund të blini në Dark Web?

Dark Web është një treg i parregulluar ku njerëzit mund të blejnë pothuajse gjithçka. Kjo përfshin armë zjarri, droga të paligjshme, jetën e egër të paligjshme, video tmerruese, pasaporta false, llogari Netflix, informacione për kartat e kreditit, apo edhe marrje me qira të një personi të goditur.

A mund të ndiqeni në Tor?

Përdorimi i rrjetit Tor e bën identitetin tuaj më të vështirë për tu gjurmuar, por jo i pamundur. Shtë më e sigurt për të përdorur një shërbim të dedikuar për privatësinë, siç është ExpressVPN.

A është DuckDuckGo Dark Web?

DuckDuckGo është një motor kërkimi që indekson faqet e internetit .onion të cilat janë unike për uebin e errët. Nuk është vetë faqja e errët. Mund të hyni në DuckDuckGo në faqen e errët këtu: https://3g2upl4pq6kufc4m.onion/

Duke përfunduar

Nëse keni provuar disa gjëra në këtë artikull, deri më tani me siguri keni kuptuar se ajo që ju kam dhënë është një version shumë i sanitizuar i asaj që është me të vërtetë e disponueshme në Dark Web. Rëndësisht, disa nga gjërat janë aq të paligjshme sa unë nuk do t’i shkruaj këtu.

Dark Web mund të jetë një vend i lirisë së vërtetë. Për shembull, mund të diskutoni hapur për çdo gjë politike, pavarësisht sa krahu i majtë apo i djathtë, pa frikë të ndjekjes penale nga autoritetet tuaja lokale. Fatkeqësisht, kjo ndërthuret me shumë gjëra të mira, jo edhe aq të këndshme.

Shijoni lirinë, por gjithnjë mbani mend, nëse përpiqeni të qëndroni anonim, por gjithsesi kapeni, do të akuzoheni për çfarëdo aktiviteti të paligjshëm që keni marrë në Dark Web. Në fund të fundit, ata madje kapën Saddam Huseinin, jo?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me